iCal - skryté funkce, o kterých jste nevěděli - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

iCal - skryté funkce, o kterých jste nevěděli

9. srpna 2004, 00.00 | Každý, kdo se snaží mít ve svých denních aktivitách přehled a potřebuje dopředu plánovat schůzky a úkoly, musí se dříve nebo později rozhodnout pro postup, jak bude svou agendu spravovat. Uživatelé Maců mají tuto situaci jednodušší - firma Apple jim přímo v Mac OS X nadělila elektronický diář - iCal. Dnes pro vás máme pár tipů, jak využít možnosti iCalu na maximum.

Každý, kdo se snaží mít ve svých denních aktivitách přehled a potřebuje dopředu plánovat schůzky a úkoly, musí se dříve nebo později rozhodnout pro postup, jak bude svou agendu spravovat. Uživatelé Maců mají tuto situaci jednodušší - firma Apple jim přímo v Mac OS X nadělila elektronický diář - iCal. Dnes pro vás máme pár tipů, jak využít možnosti iCalu na maximum.

Připojení dokumentu nebo aplikace k události
Jestliže s iCalem pracujete již delší dobu, asi jste se podrobněji seznámili s jednotlivými možnostmi Info panelu. Ten umožňuje i spuštění aplikace či otevření souboru v konkrétním časovém okamžiku - stačí kliknout na volbu 'alarm' a vybrat 'open file'. Co však když si chcete například před schůzkou přečíst důležitý dokument a rádi byste na něj měli odkaz v iCalu, abyste jej nemuseli hledat na svém disku? I když to na prvý pohled nemusí být zřejmé, i toho lze docílit pomocí Info panelu. Slouží k tomu volba 'url' - z názvu je patrné, že primárně se využívá pro internetové adresy, ale každý soubor na vašem disku má přece také svou url adresu, tak proč toho nevyužít?

Například soubor Readme.rtf uložený na ploše má url:


file://localhost/Users/_username_/Desktop/Readme.rtf

tuto adresu stačí vložit do kolonky vedle 'url' v Info panelu a dokument máte prolinkovaný s událostí či úkolem, takže jeho spuštění je možné provést přímo v iCalu. Ostřílení uživatelé asi budou zvyklí zadávat cestu ručně, ale většina ostatních bude hledat jednodušší cestu. A tou je níže uvedený AppleScript:


on open someFiles
tell application "Finder" to set the clipboard to (get URL of (item 1 of (someFiles)) as string)
end open

Celý kód zkopírujte, spusťte Script Editor, vložte jej do nového okna a uložte jako aplikaci (Application). V okamžiku, kdy budete potřebovat znát adresu souboru či aplikace, stačí ji přetáhnout na ikonku tohoto skriptu (je ideální jej mít v Docku kvůli snazšímu přístupu) a AppleScript se postará o vložení cesty do schránky. Pak již jen otevřít iCal, vybrat událost, ke které chcete tento soubor připojit a vložit url ze schránky do Info panelu.

Velikost okna iCalu při různých zobrazeních
Při přepínání mezi denním, týdenním a měsíčním pohledem jste si bezpochyby všimli, že okno iCalu nemá stálou velikost, ale můžete si jej pro každé zobrazení individuálně nastavovat. Jestliže vám toto chování iCalu nepřipadá ideální, máme pro vás řešení. Nastavte si velikost a umístění hlavního okna iCalu tak, jak vám vyhovuje (při jednodenním zobrazení). Nyní iCal ukončete a v textovém editoru (např. TextEdit) nebo v Property List Editoru (vyžaduje vývojářské nástroje) otevřete předvolby iCalu:


~/Library/Preferences/com.apple.iCal.plist

Najděte položku "1-day view window size", která by měla vypadat podobně jako:


	<key>1-day view window rect</key>
	<string>{{2, 22}, {1014, 693}}</string>

hodnoty mezi <string> </string> udávají souřadnice levého horního rohu (2, 22) a pravého dolního rohu (1014, 693) okna iCalu. Tyto údaje zkopírujte a vložte k dalším položkám (zobrazením) v předvolbách. Pro týdenní zobrazení - "7-day view window size" a "monthly view window size" pro měsíční přehled.

Posléze předvolby uložte a spusťte iCal. Když budete přepínat mezi jednotlivými pohledy, velikost okna zůstane stejná a nebude se neustále měnit. Před samotným přepsáním předvoleb vám doporučuji mít soubor předvoleb zazálohován.

Obnovovací frekvence přihlášených kalendářů
Jednou z mnoha předností iCalu je i možnost sdílet jednotlivé kalendáře mezi uživateli - například v pracovních skupinách. K tomu slouží položka 'Subscribe' v menu 'Calendar'. Při přihlašování k publikovanému kalendáři máte možnost si vybrat, jak často budou údaje z tohoto kalendáře obnovovány (resp. kontrolována jejich aktuálnost). Nejkratší možný interval je 15 minut, což by mělo většinou stačit. Přesto může dojít k situaci, kdy budete potřebovat mít přehled o změnách častěji, než to iCal dovoluje. I zde nám pomůže menší laborování s předvolbami. Stejně jako v minulém případě, i tentokrát budete muset otevřít preference v editoru a najít řádek obsahující jméno přihlášeného kalendáře:


~/Library/Caches/com.apple.iCal/Indexes/jméno_kalendáře.index

o pár řádek níže najdete:


<key>automaticUpdateInterval</key>
<integer>900</integer>

Údaj '900' stačí zaměnit za počet vteřin, po kolika má být kalendář obnovován - např. hodnota 120 znamená, že k aktualizaci bude docházet každé 2 minuty. Změny uložte a spusťte iCal - kalendář se bude obnovovat na základě zadaného času.

Tyto tipy byly převzaty ze serveru macosxhints.com

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: