Začínáme s Mac OS X aneb stručný průvodce pro začátečníky II. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Začínáme s Mac OS X aneb stručný průvodce pro začátečníky II.

17. června 2008, 09.00 | V druhém a závěrečném pokračování uzavřeme našeho průvodce pro začátečníky tipy na používání Safari, iTunes a dalších programů.

Prohlížíme web

Nativní prohlížeč v Mac OS X se jmenuje Safari (po instalaci je zástupce v docku). Bohužel ne všichni vývojáři webových aplikací respektují variabilitu, a proto se hodí mít nainstalován ještě Firefox, který je ve verzi pro OS X.

POZNÁMKA: neodpustím si zdůraznit zkratku "cmd + trackpad" při stisku hypertextového odkazu, která otevře daný odkaz v novém tabu. Stejného dosáhneme stiskem prostředního tlačítka myši (kolečko). Ostatní zkratky jsou na stránce v odkazu na první straně.


Pracujeme s dokumenty

S instalací máme k dispozici TextEdit pro velmi jednoduchý text, Preview pro PDF dokumenty. Microsoft dokumenty lze prohlížet ve Finderu stiskem mezerníku (tzv. funkce Quick View).

Zpravidla ale chceme nainstalovat nějaký kancelářský balík. Máme k dispozici Office 2008 pro Mac OS X a také OpenOffice jako freeware. Pro starší počítače s PowerPC procesory je NeoOffice. Od Applu také máme možnost zakoupení iWork.


Pracujeme s e-maily

Pro práci s emaily je určena aplikace Mail. Máme také k dispozici Thunderbird nebo Entourage (v rámci Office 2008 pro Mac OS X).

Častým dotazem je jak přenést maily z outlooku na mac. Nejjednodušší cesta je mít maily na serveru a prostě je stáhnout do příslušné aplikace na macu. Pokud máte maily jen lokálně, můžete zkusit je nejdříve dostat např. do aplikace thunderbird, která je také ve verzi pro windows (importovat z outlooku) a následně zkopírovat na váš mac. Aplikace Mail podporuje import z Thunderbirdu.

Podrobně příklad importu přes thunderbird: z adresáře Documents and Settings/vasejmeno/data aplikaci/thunderbird/profiles/neco.default/mail/LocalFolders zkopírujeme např. soubory doručená pošta a doručená pošta.msf do našeho maca do adresáře vasejmeno/library/thunderbird/profiles/neco.default/mail/LocalFolders , čímž se ve složce "místní složky" vytvoří podsložka "doručená pošta" která obsahuje vaše maily z outlooku.V závislosti na verzích office pro windows ovšem bývají problémy s diakritikou importovaných mailů.

Z důvodu přechodů se doporučuje proto používat protokol IMAP nebo nechávat kopie mailů na serveru.


Pouštíme si hudbu

Nativní aplikací jsou iTunes, které slouží i jako nástroj pro nákup na iTunes internetovém obchodě a také jako synchronizační nástroj pro iPod a iPhone.

Doporučuje se mít v Preferences / Advanded / General zaškrtnuto "Keep iTunes music folder organized" a "Copy files into iTunes music folder whne adding to library" (způsobí, že veškerá hudba se bude ukládat a organizovat ve vlastní adresářové struktuře - nativně ve složce Music/iTunes.

V záložce Preferences / Advanded / Importing můžete nastavit formát hudby pro převod hudebního CD, např. MP3 (nativně je nastaven AAC formát).


Přehráváme a zálohujeme filmy

V Mac OS X máme k dispozici DVD Player a pro videa Quick Time. Doporučuje se doinstalovat přehrávač VLC.
Dále budeme pravděpodobně potřebovat DivX kodeky www.divx.com/divx/mac/.
Pro přehrávání windows media formátů na webu doporučuji nainstalovat flip4mac www.microsoft.com/mac/products/flip4mac.mspx.

Pro kopírování můžeme použít např. volně dostupný MacTheRipper, Hadnbrake nebo placené, např. produkty Aimersoft www.aimersoft.com.


Chatujeme

S instalací máme k dispozici iChat, ale prakticky každý uživatel si instaluje Adium, které podporuje kromě Skypu snad všechny protokoly www.adiumx.com.


Spravujeme a upravujeme fotky, grafika

Při koupi nového počítače máme možnost využít iPhoto pro správu fotek (evidence, vytváření alb atd.). Základní úpravu fotek (např. velikost) umí i Preview (v menu Tools).

Seznam nástrojů pro grafiku naleznete zde www.prvnimac.cz/doku.php/grafika .


Spravujeme kontakty

Nativní aplikací je Adress Book, který může být synchronizován s řadou telefonů pomocí aplikace iSync. Seznam podporovaných telefonů je zde www.apple.com/macosx/features/isync/.

Iphone se též synchronizuje s Address Bookem, ale pomocí aplikace iTunes.

POZNÁMKA: častým dotazem je jak přenést kontakty z outlooku ve windows na mac. Nejjednodušší cesta je sesynchronizovat je s nějakým telefonem, který podporují oba systémy. Další možností je export do textového souboru s oddělením čárkami a poté tento naimportovat do Address Booku.


Další funkce, které nalezneme v systému

Spotlight

  • ikona lupy v pravém horním rohu v menu
  • jedná se o velice účinný vyhledávací nástroj, který v okamžiku prohledá celý počítač
Dashboard
  • dashboard je aplikace, která nám umožní instalovat a používat drobné aplikace tzv. widgety, ke kterým je rychlý přístup
  • nejlépe nastavit v rámci exposé na jeden z rohů
iCal
  • jedná se o aplikaci kalendář
  • lze synchronizovat s mobilními telefony
Front Row
  • aplikace, která umožňuje přes dálkový ovladač (u novějších počítačů) přístup k médiím
  • podobné media cetnter
Time Machine
  • nástroj pro zálohování vašeho maca s možností obnovy k určitému datu


Zdroje informací

www.apple.com - stránka výrobce maců
www.mujmac.cz - český web o apple výrobcích
www.versiontracker.com/macosx/ - zdroj SW ke stažení
www.macmag.cz - útočiště Applistů
www.prvnimac.cz - web pro začátečníky

A hlavně a to především google. Pokud např. jste zvyklí na total commander a hledáte ekvivalent na mac, zadejte do vyhledávače "total commander for mac" nebo "total commander os x".

To ovšem nemění nic na tom, že zkušení uživatelé vám většinou doporučí zvyknout si na funkcionalitu os x, protože zpravidla po chvíli užívání objevíte logiku a kouzlo aplikací a nebudete hledat kopie windows programů pro Mac OS X.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Neooffice

Autor: Old Shatterhand Muž

Založeno: 17.06.2008, 09:17
Odpovědí: 0

Neooffice je i ve verzi pro nové macy s Intelem. Howgh

Odpovědět na příspěvek

VLC a nepotřebujete kodeky

Autor: crax Muž

Založeno: 17.06.2008, 10:39
Odpovědí: 0

divx ani nic jiného není potřeba doinstalovávat. pokud máte VLC, tak lze sledovat i streamované WMV (například z české televize).

Odpovědět na příspěvek

RE: VLC a nepotřebujete kodeky

Autor: Jirka Muž

Založeno: 17.06.2008, 13:47

a existuje nějaká použitelná metoda (nemyslím hledání adresy ve zdroji stránky), jak z takové stránky ČT vytáhnout do VLC ten stream?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: VLC a nepotřebujete kodeky

Autor: ERT Muž

Založeno: 17.06.2008, 15:26

na stránkách vlc je plugin do prohlížečů > tenby to měl vyřešit

Odpovědět na příspěvek

RE: VLC a nepotřebujete kodeky

Autor: Corwin Muž

Založeno: 18.06.2008, 01:45

Doporucuji zkusit i MPlayer - http://www.mplayerhq.hu/ Me osobne se osvedcil a zustal jsem u nej. Prehraje temer vse, skvele se ovlada a je zadarmo :) Na to ovladani je ale treba si zvyknout, standardne nema GUI, ovlada se klavesovymi zkratkami.

Odpovědět na příspěvek

Quick view

Autor: Osios Muž

Založeno: 17.06.2008, 11:15
Odpovědí: 0

Jen takova jazykova poznamka...nahled v OS X leopard neni quickview ale quicklook
Ale i pres to pekny clanek :)

Odpovědět na příspěvek

Další nepřesnosti

Autor: TKL Muž

Založeno: 18.06.2008, 08:18
Odpovědí: 0

1. Kancelářský balík

OpenOffice je zatím v dispozici pouze ve verzi, která vyžaduje X. Toto bych začátečníkům rozhodně nedoporučoval. Naopak NeoOffice je už pěkně dlouho pro PPC i Intel, navíc má oproti OOo některé funkce navíc, například umí otevřít nový MS formát docx.

2. QuickView

Zobrazení náhledu pomocí mezerníku nefunguje vždy. Spolehlivější je primární klávesová zkratka Command+Z (původní Z z anglické klávesnice - hned vedle Command)

3. Video - DivX, WMV...

VLC je šikovný, ale ne zcela spolehlivý program. Stejně tak jeho plugin pro browser není zrovna dokonalý. Mnohem lepší a jednodušší je spolehnout se na osvědčený QuickTime Player a doinstalovat DivX kodek ( http://www.divx.com/divx/
mac/ ) a WindowsMedia kodek ( http://www.flip4mac.com/ ).

4. Kopírování DVD

Věc sice poněkud rozporuplná, ale budiž:
MacTheRipper se hodí v případě, kdy je DVD zakódované. MTR jej dekóduje a zbaví ochrany. Pokud je ale původní DVD dvouvrstvé, je většinou potřeba další nástroj, který umí vyhodit menu, bonusy... a ovládá kompresi. K tomu lze využít komerční nástroje (freeware jsem žádný použitelný neobjevil), například jednoúčelový DVD2OneX ( http://www.dvd2one.com/ ), který vše potřebné včetně vypálení na DVD zvládá, nebo výborný komplexní vypalovací balík Toast Titanium ( http://www.roxio.com/enu/
products/toast/titanium/o
verview.html ), který se dá koupit za rozumných 80 dolarů.

Odpovědět na příspěvek

jak dostat titulky do quicktime pri divx?

Autor: Skipi Muž

Založeno: 22.07.2008, 15:24
Odpovědí: 0

Zdravim, dnes jsem si poridil MACBOOK...diky tomuto clanku ho jiz umim aspon trosku ovladat:) diky
mam prosbu, mohli by jste mi nekdoporadit jak dostat titulky k avi filmum v prehravaci quick time? nejak na o nemuzu prijit:)
Diky moc za pomoc:)

Odpovědět na příspěvek

RE: jak dostat titulky do quicktime pri divx?

Autor: MartyM Muž

Založeno: 22.07.2008, 16:42

cau, pouzij program VLC, ten umi normalne pridat titulky, neni to teda tak automacitky jako WMP ve windowsech, tj. musis mu ukazat cestu a kodovani (vetsinou 1250)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

a existuje nějaká použitelná metoda (nemyslím hledání adresy ve zdroji stránky), jak z takové stránky ČT vytáhnout do VLC ten stream?


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: