Začínáme s iPhone / iPod Touch software - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Začínáme s iPhone / iPod Touch software

18. února 2008, 09.00 | První díl seriálu o software pro iPhone / iPod Touch, ve kterém si povíme, jak si postavit a nakonfigurovat Vaši novou domácí bezdrátovou síť a kde najít informace k odemčení Vašeho miláčka!

Několik slov úvodem

Dnešní článek je prvním ze série článků o software pro Apple iPhone a iPod Touch. Na stránkách MůjMacu se tak budete od této chvíle víceméně pravidelně setkávat s minirecenzemi nejrůznějšího software, který je výhradně určen pro použití na iPhone a iPod Touch. Jistě se někteří v tuto chvíli zamýšlíte, jak je možné psát o takovémto software, když dosud nebyl vydán oficiální Apple SDK (Standard Development Kit) a nota bene se u nás iPhone zatím přece ani oficiálně neprodává? (iPod Touch naštěstí již ano). Inu, je to poměrně prosté: díky své obrovské popularitě se iPhone už vcelku nemálo rozšířil i do našich luhů a hájů (i když neoficiální cestou) a software je pro něj již dnes poměrně dostatek díky aktivitě mnoha zahraničních programátorů, kteří i bez přítomnosti oficiálního devkitu již naprogramovali spoustu zajímavých aplikací.

Hned na tomto místě uvedu, že nemíním popisovat, jakým způsobem "odblokujete" váš iPhone pro použití v našich sítích: toto opravdu není předmětem tohoto seriálu a není to ostatně ani nutný požadavek pro instalaci a provoz tzv. "homebrew / 3rd party" software. K tomuto účelu vám totiž úplně stačí váš iPhone (iPod Touch) takzvaně "jailbreaknout" (čili "vysvobodit z vězení", případně "odemčít", chcete-li), což je poměrně neškodný proces, kterým pouze obejdete nutnost aktivace vašeho telefonu před jeho prvním použitím prostřednictvím iTunes (což, jak jistě mnozí víte, u nás stejně zatím ani řešit zcela legálně nelze) a následnou možnost instalovat další aplikace (zde se situace ale brzy změní, s očekávaným firmware 1.1.4 bude vydán oficiální devkit, jak už jsem se zmínil výše, který instalaci aplikací umožní - nicméně, zřejmě jen prostřednictvím iTunes a to pouze těch, které projdou procesem schvalování ze strany Apple, takže si troufám tvrdit, že nějakým způsobem se bude "jailbreakovat" i nadále ...). Každopádně ani tuto pasáž zde nebudu podrobně rozebírat a dovolím si vás odkázat na obsažné zdroje, které se tímto tématem již velmi obšírně zabývají. Jsou to zejména:
server iPhone.CZ, v češtině (doporučuji navštívit i Fórum)
server Hack That Phone, v angličtině, vybrané postupy i česky
server Unlock.NO, anglicky
server ModMyiFone, anglicky

Jen pro úplnost dodám, že odemčení není "doživotní" a pokud na vašem telefonu provedete nějaký oficiální update firmware prostřednictvím iTunes či jeho plný restore ("znovuobnovení"), pak můžete normálně iPhone aktivovat přes iTunes (až tedy bude ta možnost, že ano ...) a nebo opět "jailbreaknout". U iPodu Touch je to obdobné (jen není nutno aktivovat žádný tarif operátora - u "jailbreaku" iPodu jde jen o možnost instalace třetích aplikací). Nic tím tedy nepokazíte.

Rád bych hned v úvodu nového seriálu ještě poznamenal, že jsem výhradně uživatelem iPhone (8GB), iPod Touch nemám bohužel k dispozici. Pokud se tedy budou někdy moje názory na iPod Touch ne zcela shodovat s realitou, pak mne na to prosím nejlépe upozorněte v diskuzi ke článku, rád si rozšířím obzory (opravdu). Nicméně podobnost obou přístrojů je značná (hlavní odlišnost je pouze v nepřítomnosti komunikační části u iPodu Touch + nepřítomnosti fotoaparátu a dalších drobností, jako např. nemožnost pouštět zvuk i z vestavěného reproduktoru), takže předpokládám, že software, který nepoužívá zrovna onu komunikační část iPhonu bude bez problémů fungovat i na iPodu Touch.

Co potřebuji k instalaci a provozu software?

Stejně jako při samotném procesu odemykání, i při instalaci veškerého software do vašeho iPhone / iPodu Touch budete potřebovat nějaké to WiFi AP (Access Point, přístupový bod) a samozřejmě funkční připojení k internetu jako takové (tedy pokud nemíníte platit za datové služby prostřednictvím EDGE nebo GPRS, což se ovšem týká stejně jen iPhone). Ideální je nákup nějakého dostupného, levného AP, kterým si doma rozvedete své stávající internetové připojení dále bezdrátově (sám mám např. EDIMAX 7206APg v ceně nepříliš přesahující 700 Kč včetně DPH, ale jistě vás napadne i spousta jiných, kvalitnějších AP). Tuto investici nepodceňujte, snažit se pouze "nasdílet si" WiFi signál např. z vašeho Apple notebooku není úplně nejlepší nápad (vlastní zkušenost), přináší to více problémů, než užitku. Především absence pevně nastaveného TCP/IP protokolu (Static IP, včetně pevně nastavených hodnot pro DNS servery atd.) spolu s dalším zbytečným NATem na cestě (NAT = Network Address Translation, překlad síťových adres) vás bude hodně limitovat, osobně jsem nebyl schopen takto fungovat v podstatě ani trochu uspokojivě. Opravdu nedoporučuji. Navíc, domácím AP si rovněž vyřešíte "jednou ranou" i možnost využívat WiFi signál pro vaše notebooky či jiná WiFi zařízení. Za ty peníze to prostě opravdu stojí.

Jak si mám nastavit svou domácí WiFi síť?

Toto sice není úplně neznámé pole a dovolím si tvrdit, že ho jistě již mnohokrát (a určitě i lépe) popsali povolanější, ale je pravdou, že může mnohým z vás ušetřit minimálně čas hledání řešení a následné pokusy a nezdary, plus může být tento postup zajímavý i pro ty z vás, kteří si prostě jen přejí mít doma funkční WiFi připojení z vašeho notebooku. Takže pojďme na to:

1) Nejprve je třeba si ujasnit, jak přesně máte doma vyřešeno připojení k internetu a zda můžete přidávat do vaší lokální sítě (LAN = Local Area Network) jednoduše další zařízení či nikoliv. Pokusím se stručně:
Pokud máte přímo k počítači připojen jen přes USB nějaký ten "modem" (klasický, ISDN, ADSL), pak máte (stručně řečeno) o poměrně zbytečnou starost navíc a budete s tím muset nejprve něco udělat. Momentálně mne nenapadá lepší rada, než pořídit si takový, který můžete k počítači připojit přes Ethernet - možná vám jej váš ISP na žádost vymění, popřípadě si kupte nový. ISP = Internet Service Provider, poskytovatel připojení k síti internet.
Pokud máte tento "modem" ale připojen přes Ethernet, je situace znatelně lepší! Znamená to totiž, že přímo váš modem (plnící mimochodem zároveň funkci routeru = směrovače) má vlastní lokální IP adresu a můžete mezi něj a váš počítač jistě "vsunout" ještě nějaký ten levný několikaportový FastEthernet Switch (velmi zjednodušeně řečeno rozbočovač Ethernet kabeláže, umožňující připojit více zařízení do jedné LAN) a vesele konfigurovat další síťová zařízení.
Pokud jste v situaci, že máte komplexní domácí LAN, ve které je již Switch přítomen, pak máte po starosti (i dalších nepříjemných investicích). Jen ještě dodám, že _někdy_ je Switch součástí modemu (či routeru), vybaveného Ethernetem (má prostě více Ethernetových portů). Malý (dejme tomu 5-ti portový) Switch koupíte dnes za částku kolem 250,- Kč včetně DPH, takže žádná tragédie se jistě nekoná. Spolu s cenou WiFi AP i nějakých těch nutných kratších (přímých) Ethernet kabelů pro propojení jste pořád v investicích kolem 1 tis. Kč.

2) Řekněme, že již máte připojen váš počítač ne přímo k modemu/routeru, ale přes Switch. Nyní je vhodné nakonfigurovat si vaše nové AP, připojte ho jednoduše přímo k počítači pomocí Ethernet kabelu a nastavte si v počítači TCP/IP tak, jak je popsáno v manuálu k vašemu AP, abyste mohli provádět jeho konfiguraci. Po aplikaci nastavení můžete již jen v Safari zadat do URL řádku (řádek adresy, URL = Uniform Resource Locator) IP adresu vašeho AP a budete připojeni k jeho konfiguračnímu rozhraní. Následně je třeba provést vlastní konfiguraci AP (především TCP/IP a parametry bezdrátové části). Je pravdou, že tato problematika je poměrně obsáhlá, takže se zaměřím jen na nejnutnější důležitá nastavení, zbytek konzultujte s manuálem k vašemu AP. Ta zahrnují zejména:
- volbu AP režimu (použijte klasický AP mód, kromě něj nabízí jednotka spoustu dalších, které momentálně ale nepotřebujete)
- volbu WiFi režimu (typicky B+G pro 11Mbit + 54Mbit přenosy)
- volbu čísla kanálu (např. 11)
- volbu širfování přenosu (nejčastěji 64bitové nebo 128bitové WEP šifrování a volba hesla)
- volbu SSID (jména identifikace vašeho AP a zda bude vysíláno či nikoliv)
- volbu administrátorského hesla pro přístup ke konfiguračnímu rozhraní AP (nezapomenout :-) jinak budete muset jednotku resetovat do továrního nastavení)
- nastavení TCP/IP protokolu (zde vyjděte ze stávajícího nastavení vašeho počítače a "okopírujte jej" v totožné podobě také do AP, změňte pouze jedinou položku: vlastní lokální IP adresu vašeho AP, ta musí být samozřejmě jiná, než u vašeho počítače (a později také iPhone nebo iPodu Touch), jinak by docházelo ke kolizím adres a síť by nefungovala. Pro úplnost se zmíním o nejtypičtějším nastavení pro libovolné zařízení na LAN (takzvané adresy třídy C):
IP adresa: 192.168.0.x (0 < x < 256, x je celé číslo)
Maska podsítě: 255.255.255.0 (vyžadovalo by hlubší vysvětlení, tato volba souvisí s omezením rozsahu IP adres)
Brána: 192.168.0.1 (tuto IP má lokální část vašeho modemu/routeru, přes něj totiž přistupujete "ven" - jeho veřejná část má jinou adresu, ideálně přímo veřejnou IP adresu, není však podmínkou, může být ještě v MAN (Metropolitan Area Network, metropolitní síť) vašeho ISP - s tímto pak mohou souviset další problémy kvůli vícenásobnému NATu. Pro úplnost dodám, že váš router provádí mezi svou veřejnou a lokální částí tzv. NAT, o kterém jsem se již zmínil výše a který slouží zejména k oddělení vaší lokální sítě od veřejného internetu (a umožňuje tak celosvětově použití podstatně více počítačů, než kolik je možno dosáhnout celkem veřejných IP adres při použití dosavadního IPv4 protokolu).
Primární DNS server: někdy je zde stejná IP (192.168.0.1), pokud váš modem/router poskytuje tuto službu a je k ní nakonfigurován, ideálně je zde ale přímo veřejná IP adresa příslušného DNS serveru vašeho poskytovatele.
Sekundární DNS server: někdy nevyplněn (není totiž podmínkou), ideálně je zde ale přímo veřejná IP adresa příslušného DNS serveru poskytovatele vašeho poskytovatele :-) (DNS = Domain Name System, služba sloužící k překladu jmenného názvu počítače - typicky serveru, např. www.seznam.cz - na jeho veřejnou IP adresu, např. 77.75.72.3)

Dále se můžete v praxi setkat také s LAN, adresovanými pomocí tzv. třídy adres A, tedy typu 10.0.0.0 až 10.255.255.255, ale to už bych do toho zabíhal opravdu až MOC podrobně...koho to zajímá, najde více např. zde: IP adresa na Wikipedii.
Snad jen ještě doplním, že na vaší LAN si samozřejmě můžete dělat (s trochou nadsázky) "co chcete" a nemusíte brát tedy daná doporučení úplně doslova. Když si zkrátka zvolíte vaše adresování pomocí třídy adres C ne jako 192.168.0.x, ale 192.168.1.x, ono se ve finále taky nic nestane. Jde prostě jen a pouze o doporučení. To jen na okraj ...

Jak zjistím, že je moje AP správně nakonfigurováno a funkční?

Dá se říci, že velmi jednoduše, pokud máte k dispozici nějaké WiFi zařízení. Odpojte AP od vašeho počítače a přidejte jej jako další síťové zařízení (připojte jej k volnému Ethernet portu Switche pomocí přímého Ethernet kabelu). Stačí se k němu pak jen zkusit připojit z nějakého WiFi zařízení, u kterého můžete velmi jednoduše konfigurovat TCP/IP protokol i základní parametry bezdrátové části. No a samozřejmě mne nenapadá nic jednoduššího, než Apple notebook :-) Zapnete si pouze WiFi adaptér (Turn AirPort On) a v System Preferences / Network si pro AirPort nastavíte příslušným způsobem TCP/IP protokol. Po nalezení vašeho AP vám bude nabídnuta možnost se k němu připojit a po zadání hesla by mělo být vše funkční. Spustíte-li např. Safari, mělo by vám již běžným způsobem fungovat.

A co dál?

Obávám se, že pro dnešek jsem vás již zahltil více informacemi, než je mi samotnému příjemné :-) a proto si necháme již další záležitosti na příště. Zatím si užijte svou novou domácí bezdrátovou síť a důkladně ji otestujte! Funguje vám opravdu na vašem notebooku či iMacu přes WiFi Safari naprosto bezproblémově? Funguje vám bezproblémově Mail? A co Software Update? A kam až mi vlastně v domě dosáhne WiFi signál a jak bude silný? Až se trochu s vaší novou sítí sžijete, proveďte si za domácí úkol onen na začátku zmiňovaný "jailbreak" vašeho iPhone nebo iPodu Touch s pomocí návodů na některém z výše uvedených serverů. Máte-li správně nastavenu a důkladně otestovánu vaši domácí WiFI síť, mělo by se vám to jistě podařit! Příště si již tedy budeme moci začít povídat o konkrétních zajímavých aplikacích pro vaše miláčky. Do té doby hodně štěstí s konfigurací sítě a pevné nervy!

Dobrá rada nad zlato ...

Závěrem už jen jedna rada: nevěřte v případě klíčových informací jen jednomu zdroji! Raději si je s využitím jiných zdrojů vždy pečlivě ověřte! I autoři článků a návodů jsou jen lidé :-) a mohou se tu a tam uklepnout či něco podstatného vynechat ...

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

A kam se ztratil iPhone?

Autor: Melebius Muž

Založeno: 18.02.2008, 09:35
Odpovědí: 0

Tenhle článek je spíš o konfiguraci bezdrátové sítě… A k čemu je tady? Správný mekař má přece uživatelsky přívětivou AirPort Base Station. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: A kam se ztratil iPhone?

Autor: claire Muž

Založeno: 18.02.2008, 14:15

No trebas abyste v situaci bez AP BaseStation nebyl za Hulana :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: A kam se ztratil iPhone?

Autor: Ondrej Muž

Založeno: 16.04.2008, 14:56

Taky me to napadlo. Chtel jsem si precit neco o telefonu a je tu navod na nastaveni site. Lze predpokladat, ze vetsina lidi ma doma bezici wifi a pokud ne, neporizuji si zarizeni zavisle na wifi anebo se nekde jinde doctou, jak si doma spustit wifi. Ja jsem domu prines telefon, dal heslo a bezelo to. Nic vic iPhone nechtel.

Odpovědět na příspěvek

Wifi

Autor: VFisa Muž

Založeno: 18.02.2008, 09:48
Odpovědí: 0

chtel bych podotknout, ze iPhone, ani iPod Touch nepodporuji WPA2- Enterprise, cili je temto pristrojum znemozneno pripojit se na wifi na veskerych campusech. Dost zamrzi, obzvlast kdyz se k tomuto problemu apple neozyva a naprava je v nedohlednu :(

pokud nekdo mate reseni, sem s tim. D.

Odpovědět na příspěvek

Installer pro 1.1.3

Autor: herkules Muž

Založeno: 18.02.2008, 10:07
Odpovědí: 0

Asi to zatim mocc se serialem nesouvisi, ale chtel bych se zeptat na verzi Installeru fungujici na firmwaru 1.1.3 na iPhone. Updatoval jsem si ho na nejakou novou verzi (ten Installer) a nefunguje mi.

Odpovědět na příspěvek

RE: Installer pro 1.1.3

Autor: koralek Muž

Založeno: 18.02.2008, 10:50

3.0 bez problémů

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Installer pro 1.1.3

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 18.02.2008, 22:44

Updatoval jsem Installer na verzi 3.0 (firmware iPhonu je 1.1.2) a odmítá mi to cokoliv stahovat a instalovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Installer pro 1.1.3

Autor: habros Muž

Založeno: 18.02.2008, 22:57

Mam taky 3.0 na 2 telefenech a bez problemu. Zkus reinstalovat BSD Subsystem, obcas to blbne kvuli tomu. Jestli to teda pujde. Cau, hvezdari :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Installer pro 1.1.3

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 18.02.2008, 23:13

BSD se stáhlo a přeinstalovalo, ale u pokusu o další download to píše: Error - Package download failed!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Installer pro 1.1.3

Autor: habros Muž

Založeno: 18.02.2008, 23:29

Taky mi to takhle nedavno blblo (a vis ze to asi bylo po updatu na 3 installer). Zkousel jsem reinstall BSD, Installer, restart, refresh sources... Neco v urcitou chvili zabralo, ale nevim presne co. Znas to, hlavne, ze se to probralo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Installer pro 1.1.3

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 18.02.2008, 23:31

Každopádně díky, jdu experimentovat. Doufám, že nenapáchám více škody než užitku.

Odpovědět na příspěvek

WiFi

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 18.02.2008, 10:15
Odpovědí: 0

Stále ještě uvažuji o nákupu iPod Touch, ale po čtení článku jsem na rozpacích ohledně sdílení wifi z macbooku. Připojuji se na net pomocí usb modemu a tidíž bych mohl přes wifi toto sdílet (jiná možnost s usb modemem asi neni). Jaký konkrétní problémy mě budou čekat? Jak jsou na tom ostatní uživatelé?
A díky za článek, hezky se četl

Odpovědět na příspěvek

RE: WiFi

Autor: Radim Bublík Muž

Založeno: 18.02.2008, 17:53

Děkuji za pochvalu, potěšíla :) Každopádně, jak už psal i další uživatel, opravdu MacBook pro sdílení nedoporučuji, budete mít v nejlepším případě polofunkční (častějí však nefunkční) "skoropřipojení", to nemá cenu. AP je AP.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: WiFi

Autor: habros Muž

Založeno: 18.02.2008, 22:51

Pouzivam doma nasdileny net z cdma skrz iMac 20 pro MacBookPro a 2 iPhone a zadny problem s tim nemam. Nez bych resil AP, proste bych to zkusil. Na 10.4.10 sdileni obcas blblo, ale z iMacu na 10.5.2 absolutne bez problemu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: WiFi

Autor: Melebius Muž

Založeno: 19.02.2008, 06:34

Já si taky myslím, že to bude spíš problém SW než HW.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: WiFi

Autor: Jouda Muž

Založeno: 19.02.2008, 08:40

Ohledně sdílení CDMA doporučuji router ASUS WL 500GP s patřičně upraveným firmwarem (zdarma ke stažení). Jednoduše CDMA modem zapojíte přes USB do ASUSu a pak už "to dále jde" přes WIFI nebo Ethernet. Odpadá nutnost mít zapnutý počítač. Hodně o tom na www.koppel.cz

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: WiFi

Autor: adam P Muž

Založeno: 19.02.2008, 09:51

a ten iMac je intel nebo PPC procesor? protože já mám na obou strojích (PowerBook i MBP i MB) 10.4.11 a problémy to dělá jen na intelech. na PowerPC no problem...

Odpovědět na příspěvek

wifi přes botebook

Autor: adam P Muž

Založeno: 18.02.2008, 14:34
Odpovědí: 0

dobrý den! chtěl bych se zeptat autora článku, jak se mu projevují problémy při "nasdílení wifi z Apple notebooku." já když sdílím wifi přes MacBook nebo MBP, tak se mi neotvírají určité www stránky a google maps + you tube taky nefunguje korektně. zajímavé ovšem je, že pokud sdílím wifi z iMacu G5, tak vše jede bez problémů. stejně tak i třeba z PowerBooku G4. ještě jsem to moc neprozkoumával, ale mám pocit, že problém nastává pouze pokud sdílíte přes intel-stroje. pokud je to přes PowerPC, tak vše běží... máte s tím někdo nějakou zkušenost?

Odpovědět na příspěvek

RE: wifi přes botebook

Autor: Radim Bublík Muž

Založeno: 18.02.2008, 17:46

Je to možné, já mám momentálně již delší dobu k dispozici pouze MacBook, takže nemohu vyvrátit to, co říkáte, spíše (částečně) potvrdit. A ano, je to přesně ten typ syndromů, které popisujete, pouze bych dodal, že to fungovalo jak by mělo pouze výjimečně ... Přes AP je to opravdu někde jinde. Pokud ale mají i ostatní uživatelé s PPC stroji obdobnou zkušenost jako Vy, je to pro mne nová informace a děkuji za ni!

Odpovědět na příspěvek

RE: wifi přes botebook

Autor: Jirka Muž

Založeno: 19.02.2008, 10:04

Ja mam zkusenost takovou, ze iMac Core 2 Duo jede bez problemu, MacBook take Core 2 Duo stejne problemy jako popisujete :(

Odpovědět na příspěvek

AppTapp X .app

Autor: herkules Muž

Založeno: 18.02.2008, 17:13
Odpovědí: 0

Jaky je rozdil mezi Installer.app a AppTapp Installer? Ja jsem to pochopil tak, ze neco z toho je aplikace pro jailbreak a to druhe je samostatny program pro stahovani aplikaci z internetu, ale nejsem si vubec jisty.

Odpovědět na příspěvek

RE: AppTapp X .app

Autor: Radim Bublík Muž

Založeno: 18.02.2008, 17:51

Pouze dva různé názvy pro tutéž aplikaci.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: