Wondershare DVD Creator - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Wondershare DVD Creator

5. května 2009, 00.00 | Pokud zpracováváte například videa z rodinných oslav, dovolených a jiných rodinných událostí, nejspíše se nevyhnete jejich finálnímu umístění na DVD. K tomu, aby vaše DVD měla profesionální vzhled, je zapotřebí použít vhodný program: pojďme se tímto podívat na jedno z takovýchto řešení.

Pokud zpracováváte například videa z rodinných oslav, dovolených a jiných rodinných událostí, nejspíše se nevyhnete jejich finálnímu umístění na DVD. K tomu, aby vaše DVD měla profesionální vzhled, je zapotřebí použít vhodný program: pojďme se tímto podívat na jedno z takovýchto řešení.

Wondershare DVD Creator
Intel
39 USD
ke stažení
testovaná verze 1.0.4.1

I přesto, že je tato aplikace v rané verzi, nemohu se vyhnout srovnání s přímou konkurencí iDVD od Apple, kterou každý uživatel dostane s novým počítačem Apple nebo může zakoupit v balíčku iLife. Placené aplikace, které chtějí iDVD konkurovat, musejí prostě nabídnout něco navíc. A Wondershae DVD Creator něco navíc nabízí.

Instalace

Probíhá přetažením ikony Wondershae DVD Creator z DMGdo složky aplikací (není zde o ikona aplikací pro ulehčení), po kterém lze již rovnou pracovat.

Uživatelské rozhraní a funkce

Vše probíhá pouze v jednom okně, které je rozděleno na velké náhledové okno, paletu na pravé straně a spodní lišty s nástroji. Hned na první pohled připomíná aplikace spíše programy pro Windows a uživatele Apple produktů nejspíše nenadchne.


Oproti iDVD poskytuje Wondershae DVD Creator podporu mnoha formátů videí, umožňuje jejich jednoduchý střih a nasazení efektů. Podporované formáty jsou AVI, MOV, FLV, MPG, MP4, MPEG, DAT, VOB, 3GP, 3G2 a pro HD video MKV, TS, TP a TRP. Pro uživatele EyeTV je příjemná podpora MPEG2 Program Stream (který je používán jako interní formát, a který se při přechodu ze systému Tiger na Leopard z instalace systému vytratil - je to placený kodek). Toto umožňuje rychlé a snadné uložení nahraných pořadů na DVD. Bohužel formát DV, který je obvykle výstupem z digitálních kamer podporován není (na rozdíl od iDVD) a je tedy nutné nejdříve provést konverzi v některém k tomu určených programů (i takový je v nabídce tvůrců Wondershae DVD Creator, a lze je kupovat ve výhodných balíčcích s dalšími produkty).


Základem je jistě vytváření menu DVD. Zde poslouží přednastavená témata (cca 78 druhů), u kterých lze měnit obrázek pozadí, vlastní náhled kapitol a hudbu. Také možnost výběru rámečku kapitol a ovládacích tlačítek je bohatá. Bohužel u témat nelze měnit počet přednastavených náhledů kapitol a vkládat vlastní tlačítka a rámečky. Libovolnou velikost a umístění náhledů kapitol program umožňuje. Výběr témat je bohatý, ale bohužel úroveň grafiky samotné, dle mého názoru, tak dobrá není a zbytečně snižuje úroveň programu (přes několik hezkých fotografií v pozadí témat). Navíc je bez efektů tak, jak je známe z iDVD. Editovat lze také text, písmo a jeho velikost i barvu.Dále lze načíst požadovaná videa, upravit jejich pořadí. Wondershae DVD Creator nabízí možnosti jednoduchého střihu, pomocí vyznačení požadované oblasti dvěma táhly, a několik efektů pro úpravu vzhledu videí. Střih i aplikace efektů probíhá zvláštním způsobem a to pouze při přehrávání filmu. Pokud film zastavíte (stop či pauza) nelze použít táhla na časové ose či volit druh efektu. Kontrolu polohy ořezu lze kontrolovat pouze dvojklikem na táhlo, ke kterému se přemístí ukazatel polohy přehrávače. Tento ukazatel trojúhelníkovitého tvaru však kupodivu neukazuje středem na přehrávané místo.Mezi efekty patří úpravy jasu, kontrastu a saturace obrazu. Zde mi chybí možnost ručního zadání hodnot s kontrolou nějakého číselného rozsahu. Dalšími efekty jsou převedení videa do stupňů šedi, zajímavého efektu reliéfu, "negativu" (tento převádí negativně pouze barvy bez černé a bílé), černobílé podoby (tedy pouze černá a bílá bez dalších stupňů šedi) i jeho negativní podoby a do sépie nazvané jako "Old Film". To vše s náhledem v reálném čase. Filtry a úpravy je možno aplikovat pouze na celé video.


Program umožňuje řídit hlasitost videí a vytvářet výřezy obrazu výsledného videa. Zvolit výřez videa lze pomocí rámečku jehož rohy a strany umožňují lehké nastavení jejich tažením nebo zadání přesných rozměrů a polohy výřezu číselně. Navíc lze použít jeden z přednastavených formátů (Original, Full Screen, 16:9, 4:3, Letter Box a Pan&Scan), který nastaví vstupní obraz do zvoleného poměru.


Před samotným exportem na DVD médium či na disk poslouží okno náhledu, kde si lze celé DVD snadno prohlédnout. Export (Burn) nabízí výstup přímo na disk DVD, vytvoření DVD do složky nebo uložení ISO souboru (obrazu disku). Volit lze mezi NTSC a PAL ve formátech 4:3 a 16:9, případně nastavit automatické vyčištění pomocných souboru a vypnutí počítače po dokončení exportu (to se hodí například když pouštíte export přes noc a nechcete aby počítač běžel až do rána). Vlastní nastavení nelze uložit a tak je nutné vždy parametry nastavovat znovu.


Vzhledem orientaci programu na běžného uživatele mi v něm chybí přednastavené výstupy, které by začátečníkovi ulehčily výstup dat z programu. Z tohoto důvodu by tu mohl být také nějaký pomocník pro vytvoření DVD v několika málo krocích.


Mínusy:
 • témata se spíše amatérským vzhledem, která úroveň programu zbytečně strhávají a bez efektů
 • nelze nastavit pro práci nativně 4:3/16:9, to lze až při vypalování
 • nepohodlné ořezávání videí
 • vše až příliš připomíná Windows programy - grafika, prostředí, ergonomie
 • neumí DV formát
 • nepamatuje si poslední nastavení (bohužel defaultní je NTSC 4:3) a nelze jej napevno nastavit
 • nemá přednastavené běžné formáty exportu
 • nemá preference - tj. nic nelze nastavit
 • nelze měnit prvky tématu globálně, pouze pro každou stránku a prvek zvlášť (může být i výhodou pro některé uživatele)
 • nelze ukládat vytvořené DVD jako projekt k pozdějšímu zpracování
Plusy:
 • efekty pro video - jednoduchá aplikace efektů
 • editace témat - ovšem na úrovni WIN programů
 • dobrá rychlost
 • náhled DVD (před finálním výstupem)
 • náhled vytvářeného DVD (při samotném vytváření finálních dat)
 • mnoho vstupních formátů (ne však dv)
 • podpora MPEG2 Program Stream (který se v Leopardu vytratil a je to například formát EyeTV, nyní je to placený kodek)
 • lze využít jiného vzhledu pro každou stránku DVD menu
 • využívá více jader - rozkládá výpočet na všechna jádra (nedokáže však například využít naplno možnosti 8 jader MacPro)

Wondershae DVD Creator mi připadne jako program pouze přeportovaný z Windows s výhodou podpory mnoha video formátů. iDVD je součástí velké rodiny velmi dobrých programů od Apple (iMovie, iTunes, QuickTime, …), s nimiž je úzce propojený a jeho delší vývoj je znát.

Výhody a nevýhody Wondershae DVD Creator jsem popsal výše, některé funkce a nápady jsou zajímavé a pokud v dalších verzích software dospěje, může to být dobrá alternativa. Osobně se mi líbí možnost ořezu obrazu a jednoduché nastavení filtrů. Poměr cena/výkon však nechám na zvážení uživatelů, pro které je tento program určený. Program lze stáhnout na vyzkoušení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: