Windows Media Player 7 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Windows Media Player 7

WMP7

24. října 2000, 00.00 | Všechno špatně - zpátky na stromy, aneb jak se nemají dělat aplikace pro MacOS.

Windows Media Player se v nové verzi 7 zkrátka nepovedl. Je to možná na začátek trochu neobvyklá věta, ale už to tak je. Možná je zklamání umocněno snahou, kterou Microsoft a jeho MBU předvádějí s novými Office - ano, přiznávám se, že jsem skutečně čekal "Něco". WMP byl po opravdu dlouhou dobu jen v betaverzi 6.x, už to byla celkem ostuda - a v betaverzi je i dál. Je to poslední dobou nějaká divná móda, podobně by se měli stydět třeba i současní majitelé Mirabilisu - pořád beta, a oproti běžnému IQC na PC chybí spousta funkcí. Všeho dočasu .....

Je pravda, že u WMP 7 se nikde o MBU nemluví, takže ho naštěstí asi spáchal někdo jiný. Protože hned první dojmy jsou dost skličující. MBU mluví o tom, že si uvědomují, jak lidé od Maců dají na "look" aplikací. Možná by ale nepomohlo, ani kdyby se s autorem designu WMP o tu zkušenost podělili, protože něco takového (podle mne) propadne všude, nejen na Macu.

Ohromné a divné šedivé okno je v zaoblených partiích viditelně okousané, svislé spojnice nenavazují přesně (v levé horní části je viditelná neklidná část, jakoby slabá hranice) a k dovršení vší tragédie - uvnitř plochy se táhne "zapomenutá" linka, ohraničující obdélníkový výřez pro obraz a informace o přehrávaném souboru - a ta linka opravdu ruší.

WMP je pěkný bumbrlíček. V informačním okně je vidět, že si řekne rovnou o 15MB paměti. Instalace jinak probíhá celkem klidně, instalátor si všimne předchozí verze a nabídne možnost smazat složku se starým helpem.

Po technické stránce zažívám z WMP podobné rozčarování, jako z jeho designu. Seznam podporovaných souborů mi přijde divně stručný, navíc zaplněný některými podivnými zkratkami:
video: .asf, .asx, .wax, .wma, .wmd (audio and video only), .wmp, .wmv, .wmx, .wvx
audio: . mp3

Vzhledem k tomu, že jde o player pro Mac, očekával bych širší seznam formátů, a trochu bojovnosti v přebírání formátů konkurenčních. Nejsem až takový znalec Win platformy, takže některé z těch přípon mi vůbec nic neříkají, zato postrádám .avi, .mpeg ... nebo mi možná něco uniklo? Podle manuálu (prakticky k ničemu) se má WMP nějak s MPEG vyrovnat, ale zatím jsem ho k tomu nepřiměl, a to ani vydatným experimentováním s typem souboru. Kodeky vypadají na první pohled slušně, včetně tří verzí kodeků pro MP4 - ale opět, na streamované video v MP4 jsme nenarazili, a naše testovací .avi soubory neběží. A pozor, s kodekem DivX nový player není kompatibilní.

Jediné, na čem jsme tedy zatím dokázali WMP vyzkoušet, bylo streamované video. WMP má jakousi lištu favoritů, ale každý z defaultních jen otvírá prohlížeč se stránkymi příslušných nabídek Microsoftu. Paradoxně na nich není jednoduché něco pro WMP najít, napoprvé jsem se proklikal na video pro RealPlayer, napodruhé po mně stránky chtěly CBS videoplayer, uspěl jsem až napotřetí - tomu upřímně nerozumím. Nalezenou stránku je už možné naštěstí uložit do bookmarků normálně (až na to, že editace souboru bookmarků je taky zoufalá).

Streamování je zařízeno podobně jako u RealPlayeru - WMF si na disk stáhne krátký soubor, který následně spustí přehrávání. Ale pozor, nemazat, další chyták. V menu playeru je celkem běžná položka Open Recent. Kdo si myslí, že si WMP pamatuje, kde už byl, tak se plete - orientuje se jen podle oněch uložených souborů, když je smažete, tak se v nabídce Open Recent sice vizuálně nic nezmění, až na to, že už vlastně nefunguje.

Abych nebyl jen negativní. Vylepšena je sekce předvoleb, kde se dá celkem pěkně definovat rychlost připojení a buffering - a WMP je první player, který bufferuje tak, jak jsem ho nastavil. K dispozici je okno statistik, které ukazuje na kvalitu připojení a datových toků (ale manuál praví, že informace zatím nejsou přesné, tak nevím, je to plus, nebo zase až tak ne?).
Další plus - subjektivně se mi zdá, že WMP přehrává viditelně plynuleji, než minulá verze.

Jak říkám, myslím, že WMP 7 se nějak nepovedl. Resumé je jednoduché - po dvou dnech jsem zatím nenašel jediný důvod, proč by někdo měl mazat původní verzi a nahrazovat ji novou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: