Weby na cestách - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Weby na cestách

14. srpna 2001, 00.00 | Díky službě nazvané AvantGo si můžete vzít obsah svých oblíbených webů s sebou, i když nebudete v dosahu internetu - stačí vám k tomu PDA s PalmOS.

Služba AvantGo umožňuje přenést obsah webových stránek do mobilního kapesního počítače pro pozdější čtení bez připojení k Internetu či počítači, tedy takzvaně „off-line“. Výhody jsou pochopitelné, obsah serverů se dá snadno číst kdekoliv a kdykoliv, například v ranní špičce na magistrále nebo v MHD. AvantGo je poměrně populární systém, který zpřístupňuje uživatelům PDA obsah především zpravodajských serverů. Program AvantGo je určený pro operační systémy PalmOS a Windows CE (Pocket PC), vzhledem k tomu, že stroje s Windows CE nejsou na Macu použitelné, budeme se věnovat pouze verzi pro PalmOS, tedy přístroje jako jsou Pilot, Palm, Visor či TRG.

Servery většinou nabízejí svůj obsah pro AvantGo klienty ve značně zjednodušené formě, obvykle v čistě textové podobě, bez grafiky, bannerů a dodatečných služeb – obvyklou náplní je jednoduchá titulní strana se seznamem x posledních článků a s odkazy na tyto články. Klient podporuje zobrazení obrázků, a také jeho schopnosti interpretace HTML jsou relativně pokročilé, ovšem pro maximální jednoduchost a efektivitu se používá značně „simple-HTML. Pokud poskytovatel obsahu nechává v článcích obrázky, je možné si v nastaveních kanálu zvolit, zda se budou do Palmu přenášet, nebo nikoliv. Obrázky pochopitelně lépe vypadají na zařízení podporující zobrazení barev, než jen na 16ti odstínech šedi. Mimochodem, prohlížeč v Palmu není odkázaný na synchronizaci s počítačem, pokud připojíte Palma k internetu, nejčastěji prostřednictvím mobilního telefonu, lze ho používat jako webový browser a také lze takto provést synchronizaci se serverem a do PDA stáhnout aktuální obsah kanálů. Časová náročnost pochopitelně závisí na počtu nastavených kanálů a na rychlosti připojení.

Systém AvantGo se skládá ze dvou částí – klientské, která se stará především o nahrání požadovaných informací do PDA v průběhu synchronizace, a serverové, která udržuje informace o uživatelově nastavení a také posílá informace klientské části na desktopu. Vzhledem k tomuto rozdělení funkcí mezi dvě části je nutné být v průběhu HotSyncu, tedy synchronizace PDA s počítačem, připojen k internetu. U Windows si ve starších verzích informace o uživatelském nastavení uschovávala aplikace na počítači, ta také stahovala soubory na počítač a synchronizaci tedy bylo možné provést až později, bez aktivního připojení.

Kromě stažení příslušeného instalátoru je nutné se na stránkách AvantGo zaregistrovat – po nainstalování bude na webu nabídnut soubor, který do aplikace přenese všechny potřebné informace ohledně komunikačních nastavení – tedy server, ke kterému je potřebné se připojovat a informace o uživatelově jméně a heslu. Kromě ovládacího panelu s nastavením je ještě nainstalován konduit do HotSyncu, který se stará o vlastní přenos stránek do Palma.

Do Palma se také automaticky nainstaluje AvantGo prohlížeč, což je defacto malý HTML prohlížeč, bez vymožeností typu JavaScript či CSS. Logika ovládání je tedy podobná jako u normálních velkých prohlížečů, s tím, že je víc zaměřená na prohlížení obsahu off-line.

Konfigurace se provádí, jak již bylo řečeno, prostřednictvím webových stránek AvantGo pomocí běžného prohlížeče. K těm se připojuje pomocí zabezpečeného protokolu HTTPS, což na jednu stranu znamená zabezpečení přenášených informací, na stranu druhou dost pozorovatelné zpomalení komunikace se serverem. Heslo se podle všeho stejnak nekryptované přenáší při samotné synchronizaci.

Uživatel si může nastavit konkrétní server do svých preferencí buď tak, že klikne na příslušný odkaz přímo na serveru (tak jak to nyní nově můžete udělat na MujMACu), a tím je přesměrován na stránky AvantGo, kde se mu předvyplní příslušné kolonky, nebo si lze vybírat z kanálů, které jsou již zaregistrované na hlavním serveru AvantGo – to se hodí především pro anglickojazyčné zdroje informací. Mezi další způsoby patří ruční zaregistrování kanálu, nebo vytvoření nového kanálu z libovolné stránky na internetu, pomocí záložky nebo tlačítka v browseru. Při takovéto „volné tvorbě“ si lze stáhnout do PDA v podstatě cokoliv, ovšem je nutné počítat s omezením malého displeje a paměti, a také jednoduché dokumenty se zobrazují rychleji.

Velikost jednoho kanálu závisí na počtu článků a na přítomnosti obrázků, obecně se dá říct, že jeden kanál zabírá řádově několik málo desítek kilobajtů, záleží pochopitelně na typu serveru, pokud si „objednáte“ kompletní zpravodajství iDnes (po deseti článcích z rubriky), snadno se dostanete k takřka dvěstě kilobajtům. Jako příklad uvedu své nastavení, které obsahuje 6 IT deníků a dohromady všechny kanály zabírají zhruba 150 Kb. Takovéto množství dat je obvykle poměrně rychle přenesené i po modemovém připojení a najde se na něj místo v takřka všech Palmech (i u skromnějších majitelů Palm V ;). Při každé synchronizaci se pochopitelně maže již neaktuální obsah.

Pokud nyní přemýšlíte, jak budete na českém webu pracně hledat ty správné zdroje, nemusíte. Naštěstí existuje několik přehledů kanálů, například tento na Palmserver.cz. Mnoho českých zpravodajských serverů, především z oblasti IT, poskytuje svůj obsah v podobě AvantGo kanálu, jmenujme Grafika On-line ;), Mobil, Svět namodro, Živě a další. Dají se najít i další informační zdroje nejrůznějšího charakteru, a také několik kanálů s obecným zpravodajstvím – České noviny, vydávané ČTK a iDnes vydavatelství MaFra.

Problém, na který obecně narážejí uživatelé Maců, se jmenuje kódování. Standardem je sice ISO Latin 2, ovšem defacto standardem je stejně kódová stránka CP1250, používaná ve Windows. Tak jako tak je nutné se nějak přizpůsobovat, i v případě použití AvantGo. Většina obsahu se poskytuje pouze v CP1250 kódování, některé výjimky nabízejí možnost volby, ovšem uživatel si stejně zvolí shodné kódování, jaké mají ostatní kanály – CP1250. Uživatelé, kteří na Palmu používají češtinu s Macovským kódováním pro snadnou synchronizaci se stolním počítačem, proto musí počítat s určitým obcházením tohoto problému. Já osobně tento problém řeším díky lokalizaci, kterou používám, velmi snadno – program Interpilot dovoluje mít nainstalováno více kódových stránek a jednoduchým shortcutem mezi nimi přepínat. Pokud si tedy chci prohlížet AvantGo, jedním tahem přepnu do CP1250, a poté opět zpět do Mac CE.

AvantGo je jedním ze systémů, jak dostat do svého Palma obsah webových serverů pro snadné off-line čtení. Je odzkoušený již řadou verzí, je dostatečně rozšířený na straně serverů a vy se tak snadno dostanete k předpřipravenému obsahu, mezi negativa patří nutnost aktivního připojení k Internetu během synchronizace a na Macu také fakt, že většina obsahu je v kódování CP1250. Pokud se vypořádáte s těmito problémky, určitě ušetříte mnoho času, který obvykle trávíte načítáním spousty stránek s obrázky a bannery, a budete si moci číst své oblíbené zdroje informací opravdu kdekoliv.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Je to zdarma?

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 15.08.2001, 11:13
Odpovědí: 0

Nejak jsem nepostrehl, zda firma tuto sluzbu poslytuje zdarma (v nejake orezane verzi) a nebo zda to je pouze komercne placene...? Muze si kazdy svoje stranky prevest a pouzivat, kdyz se u nich zaregistruje?

Odpovědět na příspěvek

RE: Je to zdarma?

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 15.08.2001, 14:31

Vsechno je zdarma ;) To se omlouvam, v clanku se to neobjevilo, vyuzivani sytemu je pro uzivatele zcela zdarma, pro publikujici take - nebo pouze pripravi data v potrebne forme (orezane HTML) a co si uzivatel s timto kanalem provede, je jeho vec.

Odpovědět na příspěvek

Bajecne!

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 15.08.2001, 15:36

Smim se jeste zeptat, jak dalece je nutne zasahovat do html, pripadne zda je lepsi udelat vlastni mirror ci upravit ASP databazi? ...ma to nejaka skryta omezeni, nebo nevyhody?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Nejak jsem nepostrehl, zda firma tuto sluzbu poslytuje zdarma (v nejake orezane verzi) a nebo zda to je pouze komercne placene...? Muze si kazdy svoje stranky prevest a pouzivat, kdyz se u nich zaregistruje?


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: