Vypalování: jaké možnosti nabízí Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Vypalování: jaké možnosti nabízí Mac OS X

11. března 2003, 00.00 | Přímo systém nabízí řadu možností, jak vytvářet CD či DVD - od nejjednodušší, jednoduchým přetaháním souborů ve Finderu, až po složitější práci s obrazy disků a možností vypálení více logických disků na jedno médium přes program Disk Copy.

Ačkoliv se to na první pohled možná nezdá, i systémové nástroje Apple pro vypalování CD v Mac OS X nabízí poměrně široké možnosti využití. Na to, co vše je možné, se podíváme v tomto článku, který bude užitečným průvodcem nejen pro začátečníky, ale doufejme také pro zkušenější uživatele, kteří zatím neodhalili všechny možnosti systémového vypalování. Možnosti v Mac OS 9 jsou podobné, není však možné například vypalovat obrazy disků (.dmg) vytvořené v Mac OS X.

Systémové vypalování je podporované řadou aplikací a řadou způsobů - kromě vypalování z Finderu to je také možnost vypalování přes aplikaci Disk Copy, což si oboje ukážeme, ovšem služby této části systému využívají například i iTunes pro pálení hudebních nebo MP3 CD, či aplikace od Apple, Backup, která na CD či DVD provádí zálohy.

Podporované jsou jak CD-R/RW, tak DVD-R/RW média, která média podporuje konkrétně vaše konfigurace musíte samozřejmě vědět. Vypalovat lze nejen na interních mechanikách od Apple, ale také na řadě externích mechanik (ať CD-R/RW, či DVD-R/RW), pokud mechaniku, kterou Apple podporuje v externí podobě osadíme interně, bude samozřejmě podporovaná také. Seznam podporovaných mechanik můžeme najít zde.

Systém umožňuje použití jak "jednorázových" médií CD-R, DVD-R, tak přepisovatelné podoby CD-RW, DVD-RW, které lze v systému také mazat - jak, to si ukážeme v části věnované aplikace Disk Copy.

Vypalování z Finderu

Nejjednodušší, ale také nejméně funkcí nabízející, je vypalování z Finderu. Po vložení média se objeví dotaz, co s tímto médiem provést. Po potvrzení, že ho chceme použít ve Finderu, se objeví v seznamu disků. Na takto připojené médium můžeme přenášet data až do jeho maximální kapacity, což je například u CD-RW média s kapacitou 650 MB cca 600 MB (systém je opatrný...).

Poté, co tento "virtuální" disk obsahuje všechna data, která chceme, vybereme příkaz Burn Disc... Zde je v podstatě možné jen potvrdit vypalování, a proces začne. Je potřeba mít na paměti, že na systémovém disku musí být volná kapacita o velikosti média, neboť před samotným vypalováním se ještě vytvoří obraz disku, ze kterého se následně vypaluje.

Výraznou nevýhodou je, že pokud nevyužijeme celou kapacitu disku, zůstane prázdný a není možné ho dále nijak využití. To lze až pomocí Disk Copy.

Vypalování přes Disk Copy

Tato aplikace (najdeme ji ve složce /Applications/Utilities) nabízí mnohem více možností a variant, jak s disky pracovat.

Pokud používáme přepisovací média, je možné je snadno smazat příkazem Erase CD/DVD-RW Disk. Je možné si vybrat rychlé, nebo úplné smazání, rychlé trvá jen několik vteřin.

Disk Copy nám nabízí v podstatě jen možnost vypalování obrazů disku, ovšem díky tomu, že je možné tyto obrazy (images) také vytvářet, je to poměrně flexibilní nástroj.

Pokud potřebujete vytvořit kopii disku, stačí z něj vytvořit obraz - buď příslušným příkazem z menu, nebo ještě snadněji přetažením ikony disku na okno Disk Copy (toto okno se dá vyvolat příkazem Show Info v nabídce Utilities). Program nabídne vytvoření obrazu disku, na uživateli už je jen umístit tento obraz někam na svůj disk.

Pokud potřebujeme, Disk Copy umí vytvořit také prázdný obraz disku, který lze zaplnit podle potřeby, nebo vytvořit obraz disku z složky - místo disku prostě vybereme nebo přetáhneme složku. Program si při vytváření nechá rezervu, například při vytváření obrazu pro složku o velikosti cca 350 MB (ve Finderu) měl obraz disku kapacitu 400 MB.

Vypalování je poměrně snadné, po výběru příslušné položky menu (nebo velkého tlačítka Burn) je potřeba vybrat příslušný obraz disku. Následný dialog umožňuje nakonfigurovat vypalování dle libosti - pro plný seznam možností je však nutné ho rozbalit klepnutím na šipku vedle seznamu mechanik.

Kromě nastavení rychlosti (a také případně výběru mechaniky, pokud je jich k dispozici více) je možné především nastavit možnost vypálení více logických disků na jedno médium (Allow additional burns), tedy například na jedno CD postupně vypálit více menších datových bloků, které se po vložení CD do mechaniky budou tvářit jako samostatné disky. Pro toto právě s úspěchem využijeme funkci vytvoření obrazu disku ze složky - zatímco Finder by nám nedovolil vypálit na CD více než jednou a zaplnil by celou kapacitu, přes Disk Copy můžeme postupně vypálit více malých obrazů disků. Ano, je to méně pohodlná metoda, než například nabízí Toast, ale je to zdarma a přímo v systému.

Další položky jsou již zřejmé, Verify burn spustí po ukončení vypalování ověřování, můžeme si také vybrat, zda se po vypálení disk objeví na ploše, nebo bude vysunut.

Jednou velmi nepříjemnou vlastností Disk Copy je, že nemá příkaz Eject. Aplikace, která právě pracuje s vypalovačkou, si ji pro sebe "zabere" a tak například systémový příkaz Eject nefunguje. Ovšem můžeme se dostat do situace, kdy ukončíme Disk Copy po smazání CD-RW média, Finder nám sice má nabídnout "co s ním", protože dostal mechaniku "pod svou vládu" a detekoval prázdné médium, ovšem tento dialog se mi jednou podařilo ztratit a CD již nešlo z mechaniky vyndat - ani přes Finder, ani přes Disk Copy (tlačítko Eject je dostupné v dialogu Burn Disc, ovšem nefunguje), ani přes Toast, kterému mechaniku asi Finderu neuvolnil. Nakonec se disk po několika minutách čekání sám zpřístupnil (timeout mechaniky? :).

I přes tuto drobnost jsou možnosti systémového vypalování poměrně rozumné, pokud však chcete vypalovat jednoduše a dle své libosti, nelze než doporučit program Toast.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Konecne zase neco cool

Autor: Paja Muž

Založeno: 11.03.2003, 10:57
Odpovědí: 0

Dobre tema, dobrej clanek jen houst ....tohle je velke plus X neni potreba pro normal usery s iBookem popr iMackem s vypalovackou kupovat zbytecne drahy toast, ten pak staci jen pro admina.:-)))))

Odpovědět na příspěvek

RE: Konecne zase neco cool

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 11.03.2003, 11:01

Podle me ma vetsina clanku na MujMACu dobre tema - jen ne kazdy vse oceni... Kazdopadne vetsina funkci funguje tak pod OS 9...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Konecne zase neco cool

Autor: Paja Muž

Založeno: 11.03.2003, 11:20

MaLer mas pravdu :-) nemyslel jsem to tak jak jsi mi predlozil :-) ale kdyz to po sobe ctu, da se to tak vylozit :-) Asi upresnim ,,clanek ktery by u me ziskal z 5 bodu 5,, :-)

Odpovědět na příspěvek

cdrtools na MacOS X

Autor: kmotr Muž

Založeno: 11.03.2003, 12:12
Odpovědí: 0

mozna by nekoho zajimalo, ze se do macosx daji nainstalovat (nejlip pres fink) cdrtools, unixova command-line utilita pro vypalovani cd. jestli vam tohle prijde jako cool, tak cdrtools jsou nirvana. napr. ja zacal pouzivat, abych dokazal na iso pripalovat stopy tak, aby se porad objevovaly jako jeden disk. pak jsem zjistil, ze se s cdrtools daji delat daleko lepsi veci, napr. pomoci cdda2wav se daji grabovat hudebni cd - nic co byl nesvedly iTunes, ale s prepinacem -paranoia se grabujou pomoci teto slavne knihovny, ktera minimalizuje jitter, vzorky nacita vicekrat po sobe, atp. Vrele doporucuju vsem, kteri se neboji prikazove radky. Samozrejme zadarmo.

Odpovědět na příspěvek

RE: cdrtools na MacOS X

Autor: Pavlik Muž

Založeno: 11.03.2003, 14:08

To by chtělo článek...

Odpovědět na příspěvek

RE: cdrtools na MacOS X

Autor: Devros Muž

Založeno: 11.03.2003, 14:29

pokud vim tak ma CDrao i nejake to jednoduche gui kunete na http://homepage.mac.com/r
nc/ menuje se to tam MissingMediaBurner 0.5.0

Odpovědět na příspěvek

finalizace

Autor: rookee Muž

Založeno: 11.03.2003, 12:26
Odpovědí: 0

Zajimalo by me jestli by slo nejakym zpusobem vypustit proces finalizace vypalovaneho CD napr. v Toustu. Pokud by to slo, tak bych na to CD mohl naslapnout o 3,4MB vic (treba 702MB filmek ;-)) jak to umoznuje Nero, coz?

Odpovědět na příspěvek

RE: finalizace

Autor: Kinski Muž

Založeno: 12.03.2003, 10:51

Potrebujes opensourcovej MissingMediaBurner. Navod na overburning ve francouzstine najdes tady: http://www.macbidouille.c
om/article.php?id=99 . Pouzij babelfish nebo frankofonni ucitelku :)

Odpovědět na příspěvek

enkrypce 128 bit taky neni k zahozeni !! zdarma!

Autor: jerry Muž

Založeno: 11.03.2003, 20:37
Odpovědí: 0

clanek se mi libi a jeste vic se mi libi moznosti X pro vypalovani. mam sice toast, ale i tak porad pouzivam disk copy. moc se mi totiz libi jedna vlastnost, o ktere jsem ve clanku neslysel: a to: image disku lze vypalit ve 128 bit enkrypci, pokud mate nejaka supertajna data, nikdo se k nim bez zdlouhaveho dekodovani nedostane :-) je to cool, napriklad manzelka k vasemu seznamu slecen.... :-)
no, vzhledem k tomu, ze pentagon jede na macich, nedivil bych se, kdyby tuto moznost enkrypce apple nestrcil do systemu prave kvuli nim. treba si to vydupali, kdovi...

Odpovědět na příspěvek

AES neni pro vojaky

Autor: Ondra Nekola Muž

Založeno: 12.03.2003, 09:35

AES je, pokud vim, norma pro pouziti civilni spravou USA, neni urcena pro vojenske pouziti.

Odpovědět na příspěvek

vypalovani ve finderu vzdy skonci zamrznutim

Autor: michal Muž

Založeno: 26.01.2004, 15:45
Odpovědí: 0

stalo se mi to na dvou pocitacich emac, pri vypalovani datoveho cd ve finderu vse probihalo normalne az do chvile kdy zacalo vlastni paleni. od tohoto okamziku zustala na monitoru "viset" ikona indikujici probihajici paleni, ale nezmizela ani pote co se jiz vypaleny disk objevil na plose. bylo mozne se ji zbavit pouze "shozenim" finderu. presto vypaleny disk obsahoval vsechna data. myslim ze se da tomuto jevu predejit, jenom nevim jak. budu rad, pokud mi nekdo bude ochoten poradit. diky michal

Odpovědět na příspěvek

rada

Autor: Pavel Muž

Založeno: 08.10.2008, 18:05
Odpovědí: 0

Zdravím,
chci se vás zeptat zda de pomoci finderu vypalit z pocítace mp3 na disk tak aby byl disk ve formatu CD AUDIO. ? Nebo pomoci jakého programu to takhle vypalit?
díky moc za radu

Odpovědět na příspěvek

RE: rada

Autor: ERT Muž

Založeno: 08.10.2008, 18:15

tak pomocí itunes, zkopírovat do knihovny,přetáhnot do nového playlistu a na něm pravym dát vypálit přičemž AUDIOCD je default dá se nastavit před pálením či v nastavení itunes

Odpovědět na příspěvek

Nemám Disk Copy

Autor: rcman Muž

Založeno: 06.03.2010, 21:20
Odpovědí: 0

Ahoj, nedokázal by m někdo poradit co dělat když na svém Imacu nemám Copy Disk?

Hledal jsem všude, ani kduž název programu napíšu do vyhledávání tak ho to nenajde.

Je možný že na mojí verzy (10.5.8) se to neinstalovalo?

Kde bych to mohl ted dodatečně získat?

Děkuji za pomoc...

Odpovědět na příspěvek

RE: Nemám Disk Copy

Autor: Kattie Muž

Založeno: 28.09.2010, 15:29

Ahoj, je to jen přejmenované na Disk Utility. Zvládne to nejspíš to samé. Začínala jsem na 10.5

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: