Virtualbox - virtuální stanice zdarma - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Virtualbox - virtuální stanice zdarma

26. září 2007, 09.00 | Software pro provoz virtuální stanice s Linuxem nebo Windows v Mac OS X zdarma? Ale ano, i to je možné. Řešení zvané Virtualbox.

Když jsem hledal alternativy VMWare Fusion a Parallels Desktop, které jsou pro občasný provoz Linuxu na mém Macbooku až zbytečně drahé a vybavené, našel jsem Virtualbox. Software, který dokáže na platformě x86 a AMD64 spouštět virtuální x86 stanici. Zajímavé je, že je vyvíjen ve dvou verzích – v klasické uzavřené verzi a pak ve verzi OSE pro ortodoxní opensource nadšence. Ta je ochuzena o podporu USB, iSCSI initiator, funkci zvanou sdílené složky a o RDP server, umožňující připojení k virtuální stanici přes RDP klienta odkudkoli. Další zajímavostí je také to, že je dostupný jak pro Windows, Linux, tak i pro Mac OS X, samozřejmě s Intel procesory.



Virtualbox je ke stažení na adrese www.virtualbox.org v obou zmíněných variantách. Obě jsou zdarma pro nekomerční použití nebo pro vyzkoušení. V současné době je dostupná Beta 2 pro Intel Macy, která oproti Beta 1 zlepšila stabilitu i výkon, ale hlavně konečně přinesla podporu USB. Jedním z důvodů, proč lidé potřebují virtuální počítače, je právě podpora hardware, který není pod jejich operačním systémem dostupný. Bez podpory USB je sice systém použitelný, ale využitelnost rapidně klesá. Například když potřebuji nahrát firmware do své Nokie, potřebuji Windows s Nokia Suite a připojení telefonu přes USB. Nikdy se mi nepovedlo připojit flashku za běhu systému, nahrát si data a zase ji odpojit. Pro mě to není tak velký problém, protože mám hned vedle na gigabitu připojený server, kam si mohu data nahrát. Běžní uživatelé budou mít ale poměrně vetší starosti.



Oproti Parallels nebo Fusion je systém v lecčem ochuzen, například síť je možno připojit jen přes NAT, což nemusí dost často vyhovovat. Parallels i Fusion podporují bridge mode, kdy je virtuální stanice připojena přímo přes hardwarovou síťovou kartu. Narazil jsem však na vážnější problém. Na iMacu Core2Duo 2GHz, 1GB RAM s Tigerem 10.4.10, na MacBooku Core2Duo 1,83GHz s 2GB RAM s Tigerem 10.4.10 i na MacBooku CoreDuo a 1GB RAM Tigerem 10.4.9 se mi stávalo, že občas šla síť pěkně svižně, v podstatě dle představ, ale občas jsem skrz virtuální stanici nedostal ani 50KB/s při přístupu na FTP server, na Samba alias Windows sdílení, ale i na WEB. Problém byl jen s Windows XP, Linux fungoval dobře. Nepodařilo se mi vysledovat, co způsobilo velice otravné zpomalování, ale zatížení CPU nešlo nikdy do hodnot přes 70 % (paměti bylo také dostatek). Každé stanici jsem dal 512MB RAM, v Macu jsem neměl puštěné žádné programy, virtuální stanice byly velice rychlé, ale Mac OS byl pěkně zpomalený, trhal se dock, spouštění aplikací bylo 4x pomalejší. Na 1GB RAM bych raději doporučil přidělit jen 256MB RAM a co nejméně pro grafiku, aby nedošlo k zahlcení Mac OS.


Virtualbox má svůj vlastní podpůrný systém, který nainstalujete jak do Windows, tak i v Linuxu přes menu aplikace. Na Linuxu stačí spustit instalační skript, který se připojí jako CD. Pro Windows je instalace ještě jednodušší. Po doinstalaci je ve Virtualboxu lépe běhající myška, máte možnost si zvětšením/zmenšením okna přímo měnit rozlišení, tak jak to funguje na Fusion nebo Parallels (jen na Windows). To je moc pěkná funkce. Využít lze i fullscreen modu v plném rozlišení displeje.


Virtualbox prochází velkým vývojem a rozdíly mezi verzemi Beta 1 a Beta 2 pro Mac jsou značné. Po upgradu na Beta 2 mi přestaly fungovat moje virtuální stanice, bylo nutno je znovu nakonfigurovat a nainstalovat. To není úplně ideální, protože když teď nainstalujete Beta 2, nemáte záruku toho, že RC verze umožní spustit vaše virtuální operační systémy. To s sebou nese nutnost zálohování dat z virtuálních stanic, i když by bývalo stačilo zálohovat celý obraz disku. Vývojáři změnili i některé klávesové zkratky, což mi také z počátku provozu Beta 2 ztížilo provoz.


Kromě několika málo nedostatků je ale VirtualBox slušně použitelný systém pro občasné spouštění jiných OS. Jeho hlavní výhodou je cena – je zdarma pro nekomerční využití. Díky tomu musí tak uživatelé omluvit pár nedokonalostí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: