Úvod do správy paměti v OS X a jak zjistit, kolik paměti dokoupit pro váš systém - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Úvod do správy paměti v OS X a jak zjistit, kolik paměti dokoupit pro váš systém

28. února 2005, 00.00 | Víte jak funguje správa paměti v Mac OS X? Chcete se více dozvědět o pojmech jako virtuální paměť a swapování? Tomuto tématu se budeme věnovat v dnešním článku a navíc si povíme, jak zjistit, kolik paměti přidat do vašeho stroje pro optimální výkon.

Dnešní článek je prvním ze dvou, popisující postup, jak zjistit kolik paměti ideálně potřebujete pro provoz aplikací na OS X, její nákup a instalaci. Instalaci budeme demonstrovat na dvou počítačích PowerBook G4, ale postup je obecný a nabídne cenné rady pro instalaci do jakéhokoli stroje od Apple. Autor bohužel doma nemá všechny varianty hardware od Apple (i když by chtěl), aby je mohl všechny odzkoušet a popsat.

Nejdříve si pojďme něco říct o tom, jak OS X pracuje s pamětí. Princip je stejný jako v jakémkoli jiném moderním operačním systému (což zahrnuje různé odrůdy Linuxu, Windows a samozřejmě OS X). OS X je postaven na BSD UNIXu a má implementován takzvaný systém virtuální paměti. To znamená, že operační systém je schopen simulovat podstatně více paměti, než jí doopravdy máte na desce. To dělá tak, že k dostupné fyzické paměti vytvoří prostor na disku, který používá jako operační paměť.

Jak to tedy funguje? OS X si rozdělí takto vytvořenou virtuální paměť na stránky o pevné velikosti, které postupně přiděluje jednotlivým procesům. Nejprve se systém snaží pro veškeré operace využívat dostupnou fyzickou paměť. Ve chvíli, kdy se volná fyzická paměť přiblíží kritické hranici, začne systém hledat stránky, které dlouho žádný proces nepoužil a postupně je přesouvá do paměti, co si vytvořil na disku. UNIXáci a Linuxáci tomuhle říkají swapování nebo také paging.

Pokud si později jiný proces vyžádá přístup ke stránce, která je ve swap prostoru, musí OS X načíst stránku z disku do paměti (což někdy může vyžadovat přesun stránek z paměti na disk). Přesunu stránek z paměti na disk se odborně říká page-out a přesunu stránek z disku zpět do paměti systému říká page-in. V každém systému běžně dochází k přesouvání stránek mezi diskem a pamětí i když máte dostatek fyzické paměti. Pokud váš systém často pracuje s minimem volné fyzické paměti, dochází k přesunům stránek tam a zpět často a ve velkém množství což výrazně snižuje výkon vašeho systému.

Snížení výkonu je způsobeno tím, že systém přesouvá stránky na disk a zpět což je časově výrazně náročnější než přístup do fyzické paměti nebo cache procesoru. Nejvýrazněji to poznáte pokud s OS X pracujete na systému s 256 MB nebo menším množství paměti. V závislosti na počtu otevřených aplikací a velikosti souborů se podobně může chovat stroj i s 512 MB či větším množství paměti. Všem zběhlým UNIXákům se omlouvám za zjednodušení výkladu správy paměti, ale myslím, že i tohle je na hranici stravitelnosti pro méně technické uživatele. Ony algoritmy pro správu paměti jsou podstatně složitější, než tento zjednodušený výklad. Ale nám tu jde o princip, ne detaily.

Jak tedy poznáte, jestli váš systém trpí chorobou zvanou nedostatek paměti? Tuhle sekci můžete přeskočit pokud máte jen 256 MB nebo méně, protože váš systém se zcela jistě nedá nazvat svižným a rozhodně mu neuškodí přidat paměť. My všichni ostatní budeme sledovat využití paměti při běžném provozu systému. Na pomoc si vezmeme volně dostupnou aplikaci MenuMeters. Ta vám pomůže zjistit, jak jste na tom s využitím paměti, volným prostorem a jaké množství swapování probíhá v systému. Po instalaci si otevřete nastavení MenuMeters v System Preferences a zapněte zobrazování obsazené, volné paměti a swapování - nastavení je na obrázku níže.

Pak pokračujte v normální práci a po nějakou dobu sledujte ukazatel MenuMeters. Tuhle aktivitu můžete provozovat i po několik dnů, abyste zjistili, kolik paměti budete potřebovat pro běžné použití nebo pro chvíle špičkové zátěže systému. Hlavní pro nás bude množství obsazené fyzické paměti, které je zobrazeno červeně a množství volné paměti, to je to zelené číslo. Pokud množství volné paměti klesne pod kritickou hranici, která je u systému s 256MB zhruba kolem 80MB, systém přejde do módu, kdy se snaží uvolnit co nejvíc paměti a přesunout nepoužívané stránky do swap prostoru. Interakce se systémem se výrazně zpomalí zvlášť při operacích jako je otevření nové aplikace, přepnutí mezi aplikacemi nebo při otevření nového souboru. Určitě si všimnete, že číslo, které se objevuje mezi oranžovou a modrou šipkou, které jsme doposud ignorovali, se zvyšuje a dost často ukazuje '1k+'. Tato hodnota ukazuje množství stránek přesouvaných mezi pamětí a diskem. Hodnota 1k+ znamená, že dochází k přesunu více než tisíce stránek za časový interval, po kterém se obnovuje hodnota v MenuMeters (v našem nastavení je to 10 sekund).

Pokud váš systém po dlouhou dobu zůstává v módu častého swapování, můžete se podívat kolik swap prostoru si systém alokoval. Klikněte na MenuMeters ukazatel paměti a koukněte se kolik swap prostoru je uvedeno na posledním řádku. To nám pomůže určit kolik paměti systém potřebuje. Ideálně je potřeba tolik paměti, kolik máte alokovaného swap prostoru (nebo víc, pokud si to můžete dovolit). Pro většinu z nás toto číslo bude 512MB nebo až 1GB. Tolik paměti je ideální pro vaše typické využití systému.

Pokud se cítíte jako hacker a nechcete instalovat MenuMeters, můžete stejné informace zjistit i v systému. Otevřete si aplikaci Terminal a spusťte příkaz 'vm_stat 10'. Tento příkaz vám v 10 sekundovém intervalu ukáže stav virtuální paměti. Pozor na matematiku - vm_stat ukazuje všechny hodnoty jako počet 4kB stránek. Také doporučuji pročíst man stránku pro vm_stat a článek o správě paměti na Apple Developer stránkách.

Takže už víme, že náš systém potřebuje paměť a určili jsme, kolik přibližně jí bude potřeba. Nyní se podíváme, jakou paměť už máme ve stroji a jestli máme volné sloty. Spusťte System Profiler a koukněte se na to, jak je dostupná paměť rozložená - záložka Memory. Paměť je buď pevně instalována na desce, jak je vidět na obrázku níže - slot DIMM0/BUILT-IN znázorňuje paměť pevně nainstalovanou na desce. Nebo je zastrčena ve slotu, který většinou akceptuje jeden typ paměti o různých kapacitách. System Profiler vám pomůže rozhodnout kolik a jakých modulů budete potřebovat. Pokud máte v systému například dva sloty, v jednom je 256 MB, druhý je volný a vyšlo vám, že potřebujete 1 GB paměti, tak máte možnost dokoupit 1 GB čip nebo koupit dva 512 MB čipy a odebrat 256 čip ze stroje. To pouze v případě, že oba sloty jsou výměnné a ne pevně uchycené na desce.

Pokud si nejste jisti, že rozumíte výpisu ze System Profileru, můžete si ověřit počet slotů buď v manuálu, který jste obdrželi s počítačem a nebo v prográmku Mactracker. Určitě vás potěší, že tento volně dostupný program běží na OS X, MacOS 9 a Windows XP. Nespoléhejte jen na manuál od Apple, abyste neudělali stejnou chybu jako já, kdy jsem uvěřil údajům v manuálu Apple a hledal jsem paměť PC2700 DDR266 200 pin SO-DIMM - zkuste to, nenajdete ji. Jde o překlep a místo PC2700 tam mělo být PC2100. V Mactrackeru najděte svůj stroj a zobrazte si jeho popis. Na druhé záložce (RAM/Video) je uvedeno, kolik modulů a jaké paměti lze do stroje vložit (hned za Number of Sockets). Tento údaj si přesně opište, budete ho potřebovat při nákupu paměti.

Nákup paměti můžete uskutečnit u vašeho výhradního dodavatele Maců nebo u jakékoli další firmy, která nabízí typ paměti pro váš stroj. Při hledání v katalogu dejte pozor na typ paměti (např. PC2700 DDR333) a přesvědčte se, že čip, co zakupujete, má potřebný počet pinů. Stejný typ paměti se může vyrábět v několika modifikacích se 184 nebo 200 piny. Před samotným nákupem doporučuji prostudovat jaké podmínky prodeje daná firma poskytuje, zda lze paměť vrátit či vyměnit pokud nebude fungovat, zda vám dají jiný modul nebo vrátí peníze, jaká je záruka výrobce na paměť a jak probíhá případná reklamace. Také si podrobně prostudujte podmínky prodejce (drobné písmo), zvlášť pokud nakupujete v zahraničí nebo přes internet. Zahraniční obchody se nemusí řídit ustanoveními obchodního zákoníku a tak je důležité, abyste měli co největší flexibilitu v případě, že paměť nebude fungovat. Pozor, někteří prodejci v zahraničí umožňují vrácení paměti jen pokud kontaktujete jejich podporu prodeje a to třeba jen 15 dnů po nákupu. Pak se budete muset s reklamací obrátit na výrobce, což komplikuje celou transakci.

Snad vám dnešní díl pomohl najít tu správnou paměť pro váš stroj. V příštím díle se podíváme na postup instalace paměti na příkladu PowerBooku G4 12'' a 17''.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

virtualni pamet

Autor: nemo Muž

Založeno: 28.02.2005, 00:32
Odpovědí: 0

Pekny clanek.
Jen doplnim link pro ty, kteri chteji o sprave pameti vedet vic (souhlasim, ze do tohoto clanku to nepatri):

http://www.m
ujmac.cz/art/sw/terminal_
61.html
V tomto a asi 10 nasledujicich dilech je vse pekne popsano.

PS: Vzdy me trosku zarazi, ze MujMac moc neodkazuje na _vlastni_ starsi clanky, ktere s probiranou problematikou souvisi. Pritom jsou casto (jako prave v pripade serialu o Terminalu "Obcovani s dablem") vyborne.

Odpovědět na příspěvek

RE: virtualni pamet

Autor: ANo Muž

Založeno: 28.02.2005, 01:03

Presne to si taky dost casto rikam. Sam se o to docela snazim, ale neni v silach kazdeho autora vedet nebo dohledavat, co bylo na MM kdy publikovano.

Stejne tak MujMacu chybi smernice pro upravu, screenshoty, popisky obrazku nebo tabulky a korekce prasopisu (heh, to byl samozrejme preklep, ale tak se mi poved, ze ho necham;)). Skoro by se to uz mohlo zacit nejak resit...

Jinak clanek je moc prima. Lide se na to furt ptaji a jak jsou jeste casto zvykli na virtualni pamet z OS 9, tak je to docela mate. Mozna bych proto jeste zduraznil, ze virtualni pamet nemusi byt vzdy na disku (swap): muze byt i pouze v operacni pameti a nebo nikde, pokud je pouze alokovana a nevyuzita (zjednodusene). Prave tohle casto lidi pletou, mysli si, ze ze 1 G virtualni pameti je 1 G (nebo prinejmensim 1 G - velikost RAM) swapu na disku.

Odpovědět na příspěvek

RE: virtualni pamet

Autor: Honza Muž

Založeno: 28.02.2005, 02:09

Diky za upozorneni. Mate pravdu, nejak mi uniklo, ze o tom Ondrej Cada psal v serialu Terminal Mac OS X. Ted jsem si tech par dilu rychle prosel a vsem doporucuju se kouknout na nasledujici dily serialu, pokud chcete vedet neco o vm_stat, sprave pameti, odkladacim prostoru a dynamickem pageru. Vse je velice prehledne popsano a dobre vysvetleno.

http://www
.mujmac.cz/art/sw/termina
l61.html
http://www.mujm
ac.cz/art/sw/terminal62.h
tml
http://www.mujmac.cz
/art/sw/terminal69.html

http://www.mujmac.cz/art/
sw/terminal70.html
http:
//www.mujmac.cz/art/sw/te
rminal72.html
http://www
.mujmac.cz/art/sw/termina
l73.html
http://www.mujm
ac.cz/art/sw/terminal74.h
tml

Odpovědět na příspěvek

RE: virtualni pamet

Autor: Vita Muž

Založeno: 28.02.2005, 09:08

Rád bych si to přečetl, ale ouha, když se kouknu ta ty linky, tak mi zahlásí:

Chyba: Clanek s timto url na serveru nenalezen...

tj. stránky jsem nenalezl :-(. V čem je problém?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: virtualni pamet

Autor: nemo Muž

Založeno: 28.02.2005, 10:32

Podivejte se do prvniho linku, ktery jsem zverejnil ja. Vidite to podtrzitko? :-)

Odtud se presunujte odkazem "dalsi dily serialu".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: virtualni pamet

Autor: Honza Muž

Založeno: 28.02.2005, 14:33

Tak jeste jednou - s tema podrzitkama to neni az tak jednoduche :-) - nekde jsou, nekde ne:

http://www.mujmac.
cz/art/sw/terminal_61.htm
l
http://www.mujmac.cz/a
rt/macosxcz/terminal62.ht
ml
http://www.mujmac.cz/
art/sw/terminal67.html
h
ttp://www.mujmac.cz/art/s
w/terminal69.html
http:/
/www.mujmac.cz/art/sw/ter
minal70.html
http://www.
mujmac.cz/art/sw/terminal
72.html
http://www.mujma
c.cz/art/sw/terminal73.ht
ml
http://www.mujmac.cz/
art/sw/terminal74.html



nebo link primo na serial: http://www.mujmac.cz/seri
al61.html

Odpovědět na příspěvek

Apple nebo Noname nebo Brand?

Autor: zulu Muž

Založeno: 28.02.2005, 08:53
Odpovědí: 0

Jakou pamet doporucite do novyho iBooku? Znackovou Apple? nejaky co nejlevnejsi asijsky shit? nebo znackovou kingmax pro PC? Nebo je to uplne jedno?

A existuje nejaky zahorovovac a test pameti pro iBook? Abych tomu dal trebas pres noc pokourit a pak vedel, ze nejblizsich 5 let to bude slapat..

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple nebo Noname nebo Brand?

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 28.02.2005, 09:07

Ze zkusenosti ti mohu poradit, ze je uplne jedno, jestli das do pocitace pamet znackovou nebo ne. Rozdil je jen v zaruce, nektere pameti se daji koupit s neomezenou. Tester pameti jsem nikdy nepouzil, ale diky tomu, jak OSX funguje a pracuje s pameti, tak potencialni problem zjistis velmi rychle. Na MacOS 9 jsme pouzivali test ve photoshopu - tzn. vytvorit dostatecne velky obrazek, udelat v nem nejaky klikihak, aby nemohl pouzivat optimalizace a otacit ho o pul stupne. Tim otestujes cely pocitac.
A mimochodem, jestli bude pamet fungovat 5 let ti zadny tester nezaruci, dival ses nekdy, jak jsou ty soucastky na pametovym modulu prtavy? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple nebo Noname nebo Brand?

Autor: Jakub Muž

Založeno: 28.02.2005, 10:40

Z vlastní zkušenosti ti mohu říct, že rozdíl může být obrovský -- dokonce některé neznačkové paměti nemusí vůbec fungovat (nebo mohou způsobit problémy s výkonem a stabilitou -- velmi nepříjemné -- laik často vůbec nepozná zdroj problémů a svádí je na systém jako takový...) Značkové paměti Apple -- NIC TAKOVÉHO JIŽ NEEXISTUJE -- Apple dodává do počítačů dosti neznačkové paměti se zárukou jen dva roky... Často je potřeba pro dosažení maximálního výkonu paměť od Apple nahradit lepší... Ideální pro Apple jsou tedy značky jako například Kingston (nejsou to PC paměti, tento výrobce nabízí i certifikované paměti přímo pro jednotlivé modely počítačů Apple). Navíc nabízí slušné ceny (ve srovnání s "originálními" od Apple asi o polovinu levnější) a především doživotní záruku, tz že po dobu životnosti tvého počítače máš stále nárok na bezplatnou VÝMĚNU paměti za novou (může se stát, že po 20-30 letech se paměť již nebude vyrábět, poté se s tebou prý firma vyrovná finančně ;-)). Takže jen pamatuj, neznačková paměť znamená ušetřených několik stovek (zpravidla maximálně jeden tisíc korun), ale na paměti může šetřit jen hlupák, protože paměť přímo ovlivňuje výkon a stabilitu počítače. Paměť je také dlouhodobá záležitost -- paměť si nekupuješ na rok-dva, ale budeš ji pravděpodobně využívat po celou dobu životnosti počítače... na to také pamatuj a nevěř tomu, že žádný rozdíl mezi neznačkovou a značkovou není -- dokonce i mezi ZNAČKOVÝMI výrobky v této oblasti jsou rozdíly (narazil jsem na problémy u značky Viking)...

Jinak pro Kingston platí, že pokud paměť šlape první tři měsíce, tak je pravděpodobnost hraničící s jistotou, že minimálně dalších 15 až 20 let se s pamětí nic nestane -- to jsou oficiální vyjádření a statistiky tohoto výrobce.

Odpovědět na příspěvek

KRIVKA PORUCHOVOSTI

Autor: mmmmm Muž

Založeno: 28.02.2005, 10:51

zvlastni, protoze pokud vim, tak pameti stejne jako jine polovodice NEMAJI tzv. vanovitou krivku poruchovosti, tedy pokud preziji prvni tyden ziji pak 10 a vice let. Prvni test je totiz uz u vyrobce a pak pri zamontovani bud funguje nebo ne (poskozeni pri preprave)

Melo by tam byt spise exponencialni narust poruchy v case, diky difuzi v pevne latce...

Odpovědět na příspěvek

RE: KRIVKA PORUCHOVOSTI

Autor: Jakub Muž

Založeno: 28.02.2005, 11:17

Kingston tvrdí, že testují všechny paměti delší dobu (dokonce na to mají nějakou patentovanou skříň). Jak jsem to pochopil já, tak ty první 3 měsíce závisí na vnějších vlivech a stačí na projevení se skrytých vad. Poté již paměť funguje po celou dobu životnosti materiálu (tedy asi těch dvacet let) poté se prý začnou již projevovat chyby spojené se stárnutím materiálu... Zajímavé je také tvrzení, že jejich paměti jsou konstruován na o něco vyšší zatížení a tudíž by neměly "shořet" při nějaké přepěťové anomálii...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: KRIVKA PORUCHOVOSTI

Autor: ED Muž

Založeno: 28.02.2005, 14:55

No me odesla u minuleho PB (titan 15)pamet cca po roce a neco. Byla dokupovana a behem hodinky jsem ji mel vymenenou. Projevilo se to podivnym zvukem ( zachraplanim misto akordu) pri startu.
Docela se mi tenkrat ulevilo, protoze akorat mi skoncila zaruka. Ale ta pamet ji mela na 3 roky, takze to dobre dopadlo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: KRIVKA PORUCHOVOSTI

Autor: Jakub Muž

Založeno: 28.02.2005, 19:27

No jo, u neznačkových pamětí je všechno jinak, ty mohou odejít prakticky kdykoliv -- vzhledem k technologii výroby, absenci testování, a především vlivem použitých materiálů -- stačí třeba i jen malinké přepětí... Rozdíl mezi značkovou pamětí a neznačkovou je právě v tomhle...

Odpovědět na příspěvek

Standardne hodnoty

Autor: kari Muž

Založeno: 28.02.2005, 18:21
Odpovědí: 0

Ahoj.
Mam 640 MB RAM, co je mzsli celkom dost
Pri standardno vyuzity systemu (Safari, mail, iTunes + asi 2 dalsie app) mi MenuMeters pise 386 MB zaplnenych a 254 volnych a napriek tomu ma swap space 128 MB naproti tomu 1 MB na obrazku v clanku.
je niekde chyba, alebo je to normalne?

Odpovědět na příspěvek

RE: Standardne hodnoty

Autor: zoul Muž

Založeno: 28.02.2005, 21:07

Je to normalni, vetsina systemu pokud vim swap pouziva i kdyz je jeste pamet volna — pokud se nejaky kus pameti uz zatracene dlouho nepouzil, neni ho duvod drzet v RAM.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Standardne hodnoty

Autor: Honza Muž

Založeno: 28.02.2005, 21:29

Presne tak - to je normalni. Ja jsem v clanku nechtel zachazet do podrobnosti, ale system strankuje sam od sebe. K urceni jakou stranku hodit do swapu pouziva zabudovane algoritmy ktere se snazi zvysit jeho ucinnost prave odstrankovanim nekterych veci na disk. Muj popis je asi 20 radek no a knizka o FreeBSD tohle resi na asi 50 strankach vcetne kreseb.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Standardne hodnoty

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 28.02.2005, 23:46

Ano, je to presne tak. System dlho nepouzivane procesy odklada na disk a uvolnuje RAM pre potrebnejsie veci.
Je mozne si to vsminut tym, ze napr. ak je nejaka aplikacia dlho spustena, ale na pozadi a nepouzivana (povedzme pol hodinu), pri prepnuti na nu to chvilku trva – system nacitava stranky zo swap

Odpovědět na příspěvek

Pamet Inactive - co s tim?

Autor: ndv Muž

Založeno: 28.02.2005, 20:59
Odpovědí: 0

ve svem ibooku s 640 MB RAM mam stale kolem 300 MB inactive a to ikdyz mam otevreno celkem dost programu. V cem muze byt chyba. Na obrazku v clanku neni ani okenko inactive pamet. Ja ve svem okne mam sedou pro inactive

Odpovědět na příspěvek

RE: Pamet Inactive - co s tim?

Autor: Honza Muž

Založeno: 28.02.2005, 21:26

Pokud se poradne podivate na obrazek nahore, tak je tam take polozka inactive a jen nejakych 6MB je volnych. 300MB volne pameti neni nic vyjimecneho. Problem nastava jen pokud casto dochazi ke swapovani pri kterem je presouvano hodne stranek tam a zpet. Nejlepsi na to je sledovat vypis vm_stat po 5-10 sekundach a sledovat kolik stranek se presouva tam a zpet. Vhodne je presmerovat vypis do soboru 'vm_stat 10 > vm_stat.out' pak prepnout do aplikaci a pracovat tak 5-10 minut. No a pak jit zpet dat Ctrl-C a pak more vm_stat.out a ve vypisu bude videt co se deje.

Jinak je ten system slusne rychlej nebo se vlece - treba pri prepnuti z Mailu do Safari?

Odpovědět na příspěvek

Pochopil jsem to ?

Autor: ED Muž

Založeno: 01.03.2005, 09:40
Odpovědí: 0

Takze jestlize pri behu aplikace respektive pri provadeni nejake operace ( konkretne pri prevadeni fotky z RAWu do TIFFu ) dojdke k presunu velkeho mnozstvi "stranek" na z pameti na disk, potrebuji prikoupit pamet. Jsem totiz zoufaly z aplikace od FUJI ( k pristroji S3 pro). Proste je to mozna i spatne napsane ale porad to na neco ceka, klidne i pul minuty se vubec nic nedeje....
( a kolega na PC - athlon ci co to je- prevede tu fotku za cca 40 s, ja to na PB chroupy 2 minuty !)

Odpovědět na příspěvek

RE: Pochopil jsem to ?

Autor: Jakub Muž

Založeno: 01.03.2005, 10:03

Ježíš :-) a proč používáš soft od Fuji? Já také zahodil soft od Minolty do koše -- mnohem lepších (nesrovnatelně lepších) výsledků dosahuji s Adobe Camera Raw pro Photoshop. Mám tam různá nastavení, lze tam ovlivnit prakticky všechny parametry. Je to rychlé a spolehlivé. Podporuje ICC. Podporuje snad všechny RAW formáty. A mimochodem, v Tygrovi (10.4 :-) se například některé RAW obrázky otvírají (velmi dobře převedené) přímo v programu Náhled a také včetně profilů (bohužel zatím nevím rozsah podporovaných fotoaparátů -- snad bude větší než u iPhoto 5).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pochopil jsem to ?

Autor: ED Muž

Založeno: 01.03.2005, 10:18

1. ovladam s tim fotak ve studiu z pocitace
2. fuji S3 ACR neumi
3. u S2 byly vysledky z original SW od Fuji lepsi ( uznavam, jsem puntickar a detailista) ale opravdu to bylo videt ( v detailech napr. pivni pena, krystalky cukru, vlasy...)
4. Zkousel jsem i podstatne drazsi C1 pro ( od phase one) dokonce je v cestine !! ale vysledky jsou horsi.
5. Zivi mne to a potrebuji nejvyssi moznou obrazovou kvalitu co lze dosahnout a to bohuzel prave udela jen ten SW od Fuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Pochopil jsem to ?

Autor: Jakub Muž

Založeno: 01.03.2005, 11:22

Tak to je zlý, já mám přesně opačné zkušenosti -- to co produkuje Minolta (ať již se svého sw nebo pokud fotoaparát ukládá do JPEGu) je naprosto děsný a pokud se ACR důkladně nastaví (pravdou je, že jsem si s tím nastavením hrál několik dní), tak jsou výsledky o poznání lepší (především lepší ostrost, více detailů, lepší barevné podání, celkově čistější obraz). Pravdou také je, že Fuji S3 používá ty svoje interpolační čipy, takže asi není úplně snadné výstup z nich zpracovávat přesně tak, jak to umí jen Fuji. Každopádně ještě mrknu i na ten C1 -- vypadá to také zajímavě. Bohužel v tvé případě bude každá rada drahá. Jedině snad bombardovat Fuji s dotazy a urgovat aktualizaci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Pochopil jsem to ?

Autor: ED Muž

Založeno: 01.03.2005, 11:30

No me jde o to zda mam pridat pamet. Ted mam 256+512 zda se, ze to chce vic ?
Co se tyka upgradu, to je si marna snaha. Prepsat to na Xko jimtrvalo rok, pak to ale nebehalo pod Pantherem, a to jim trvalo taky rok... A nekterry casti toho softu se tvari jak pro 9ku dodneska.... Jinak jsem jeste zkousel Bibble lad, ale ten zatim S3 neumi a vubec je to nejake podivne....
Co se da delat, mozna nezbyte nez si na stul postavit jeste neco s wintelem. Jenze aby se v tom cert vyznal, to je tisice komponent, a ja tomu nerozumum tolik abych vedel co chtit a co je jenom na okrasu a pro parany....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Pochopil jsem to ?

Autor: nemo Muž

Založeno: 01.03.2005, 12:36

A nezkousel jste Silverfast DC Pro?

Mezi podporovanymi aparty uvadeji jen Fuji S2, tak nevim, jestli to pujde, ale za pokus by to mozna stalo. Maji na webu demo verzi ke stazeni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Pochopil jsem to ?

Autor: ED Muž

Založeno: 01.03.2005, 13:57

Znam zkousel jsem to kdysi s S2 a bohuzel, bylo to horsi. NAvic s tou S3 bude asi problem protoze ma "zdvijene" bunky na CCD a asi to nikdo lepe nez Fuji nespocita.... takze co ted? Vic pameti? Pomuze G5? Pomuze dual procesor? Nebo PC ???
ach jo ..... neprepsal by to nekdo? asi tezko, co...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Pochopil jsem to ?

Autor: Jakub Muž

Založeno: 01.03.2005, 16:20

To je vážně problém, protože jestli je ten program špatně napsaný, tak ti nepomůže ani paměť ani G5 -- to by musel být optimalizovaný pro G5 (to bude Fuji trvat asi déle než rok, když je teprve u karbonizace). Paměť je to nejlevnější a nejefektivnější rozšíření možností počítače (asi se opakuji, ale značková paměť) -- tz. koupí kvalitní paměti nemůžeš NIC ZKAZIT, maximálně to v tvém případě bude stejný. Poté je možnost vyměnit všechny paměti za lepší (pokud si nejsi jistý značkou a typem a certifikací). Hodně může pomoci také pevný disk -- opět žádná velká investice, ale výsledek je vždy ku prospěchu (pokud nevybereš model, který se moc zahřívá, je hlučný apod.) -- ale opět, u značkových modelů nic zkazit nemůžeš... Dále bych pořádně zkusil zalaborovat s detailním nastavením těch dvou výše zmiňovaných programů (u Adobe holt musíš počkat než dodají kompatibilitu, ale vsadil bych se, že to bude dříve než Fuji udělá aktualizaci svého sw). Dále ti může pomoci Tiger (až bude) ten by měl být zase o něco rychlejší -- třeba to bude mít vliv i na tvůj problém.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Pochopil jsem to ?

Autor: ED Muž

Založeno: 01.03.2005, 17:08

jo sou to starosti, a nebavi me to... ale tohle me zarazilo


FUJI Hyper Utility V2

Copyright (c) 1988-1997 Sam Leffler
Copyright (c) 1991-1997 Silicon Graphics, Inc.

(sam lefler jak jsem zjistil dela u Pixaru a ma myslim Oskara za svet hracek... zajimave, a zabyva se i free bsd.....)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: