Úvod do Logic Pro 9 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Úvod do Logic Pro 9

Logic 9

11. května 2010, 00.00 | Apple Logic Pro 9 je audio-midi sekvencer s poměrně dlouhou historií. Mezi verzí 7 a verzí 8 jsou poměrně velké rozdíly, ale mezi verzí 8 a 9 jsou již, co se grafiky i funkcí týče, rozdíly výrazně menší. Řada dlouholetých uživatelů Logicu říká, že je lepší začít rovnou s verzí 8 (nebo 9), než si z verze 7 zvykat na 8. nebo 9. verzi, která má jiné workflow. Když už někdo ale je dlouholetým uživatelem Logic, co má dělat, že?

Apple Logic Pro 9 je audio-midi sekvencer s poměrně dlouhou historií. Mezi verzí 7 a verzí 8 jsou poměrně velké rozdíly, ale mezi verzí 8 a 9 jsou již, co se grafiky i funkcí týče, rozdíly výrazně menší. Řada dlouholetých uživatelů Logicu říká, že je lepší začít rovnou s verzí 8 (nebo 9), než si z verze 7 zvykat na 8. nebo 9. verzi, která má jiné workflow. Když už někdo ale je dlouholetým uživatelem Logic, co má dělat, že?

Logic 9 lze používat buď jako aplikaci “vše v jednom okně” (osobně to nepovažuji za praktické, ale trend je v poslední době takový) nebo jako aplikaci s větším počtem oken a nebo kombinaci obojího (což bývá obvykle nejvýhodně). Základních oken je k dispozici 10. Hlavní okno, které se otevře po spuštění Logicu v defaultním nastavení, se jmenuje Arrange. Hlavní část tohoto okno obsahuje seznam všech stop projektu včetně globálních stop jako jsou Markery, předznamenání, metrum, tempo, akordy, transpozice, mapa beatů, případně video. Velikost lze měnit podle potřeby v horizontálním i vertikálním směru. Pochopitelně je možné nastavit, jaké stopy konkrétně se mají v globálních stopách zobrazovat. V tomto okně je možné nahrávat do stop, stříhat, přesouvat, kopírovat, mazat, smyčkovat... jednotlivé regiony. Okno lze horizontálně rozdělit na dvě části a ve spodní části zobrazovat okna Mixer, Sample Editor, Piano Roll, Score a Hyper Editor. V podstatě jen kromě malých výjimek toto rozdělení nepoužívám.



Jeho součástí ale může být i řada dalších oken, které lze spustit i samostatně.

V levé části okna je možné zobrazit tzv. Inspector, ve kterém se zobrazují podrobné informace o aktuálně zvolené stopě (vstupy, výstupy, zvolený kanál, hlasitost, umístění ve stereu, zpoždění, nastavená kvantizace, atd., nastavení je uživatelsky přizpůsobitelné, osobně nechávám zobrazovat vše, protože místa je zde dost). Zároveň se zde zobrazují dvě šavle z mixu. Jedná se o šavli výstupní úrovně signálu dané stopy a šavli hlavního výstupu (případně zvoleného Sendu, pokud na dané stopě klikneme na příslušný Send). Nechybí ani kompletní zobrazení panoramy, vstupů a výstupů, Insert efektů a Sendů. K dispozici jsou také tlačítka pro Mute, Solo, Input, Record Ready a Stereo/Mono přepínač. Vše je graficky shodné s mixem. Dále jsou zde informace o MIDI kvantizaci, transpozici, zpoždění, ikona a další. Pochopitelně je také možné jednotlivé sekce v Inspectoru vypnout, pokud preferujete méně podrobný, ale přehlednější zobrazování. Přesto, že lze Inspector vypnout, aby bylo více místa pro stopy, osobně mám Inspector stále zapnutý. Obsahuje důležité informace, které je vhodné mít stále po ruce – minimálně je zde to nejdůležitější z mixu, resp. nastavení aktuálně zvolené stopy v mixu.




V dolní části okna se zobrazuje Transport Bar. Ten bohužel nelze schovat, což může být na závadu zejména v případě použití většího počtu oken na více monitorech. Lze sice spustit Transport okno i samostatně, le nevidím důvod, proč by měl být vždy napevno “přilepen” k základnímu Arrange okně. Z Transport Baru lze ovládat pohyb v sekvenceru od jednoduchého Record, Play, Stop, Pauze, Rewind a Forwarde, přes funkce skoč na začátek projektu (opravdu doporučuji tuto funkci přidat, i když na ní existuje jednoduchá klávesová zkratka – Enter), skoč na začátek aktuálně vybraného (zvoleného) místa, skoč na levý/pravý lokátor, hraj od levého/pravého lokátoru, atd., atd. Všechna tlačítka jsou volitelná, takže si každý může nastavit Transport Bar tak, jak jej bude potřebovat. Varianty jsou velmi individuální. Uprostřed Transport Baru je display zobrazující aktuální pozici kurzoru ve skladbě, pozici levého i pravého lokátoru, aktuální tempo, metrum, Varispeed, mřížku (zde se – v souvislosti s ostatními sekvencery trošku nelogicky – nastavuje i mřížka pro Piano Roll, pokud chceme zobrazovat například trioly), vzorkovací frekvenci, MIDI aktivitu a zatížení procesoru (resp. jednotlivých jader, což je velice praktické) a zatížení čtení z disku. Vše je opět volitelné. V pravé části Transport baru je sada dalších tlačítek – tentokrát pro nastavení různých režimů a funkcí. Zobrazit lze tedy například tlačítko pro aktivaci/deaktivaci Pre Fader Monitoringu, Autopunch, Clicku, Cycle, Low Latency Mode (hodí se při záznamu), atd. Nejvíce vpravo je ovladač pro nastavení úrovně hlavního výstupu (nezávisle na hlavní výstupní stopě – tento ovladač je ještě za výstupní úrovní, slouží pro nastavení poslechové úrovně signálu). Transport Bar se bohužel neschová ani v případě, kdy všechna tlačítka a displeje na něm, vypneme. Jednotlivé Transport Bary jsou na sobě nezávislé, takže druhý Transport Bar může obsahovat jinou sadu tlačítek, než ten hlavní.




V pravé části okna je pak možné zobrazit seznamy nebo mediální obsah vašeho disku. Seznamy (Lists) mají čtyři záložky a okno lze otevřít i samostatně. Jsou jimi Event, kde se zobrazují a mohou editovat všemožné události aktuálně zvolené stopy jako jsou události MIDI not, kontroléry, AfterTouch, SysEx, atd. Nechybí editační funkce obsažené v Piano Roll. Editace je tedy na velmi vysoké úrovni. V záložce Marker je možné zobrazovat a spravovat značky daného projektu. Záložka Tempo zobrazuje a edituje veškeré události související s tímto parametrem, včetně nastavení a možnosti přepínání mezi různými standardy pro různé počty snímků za vteřinu (což se využije při práci s videem). V Signature záložce je možné zobrazovat a editovat metrum a tóniny projektu.



Logic 9 (popis oken) – Vše v jednom okně

Media obsahuje veškerý mediální obsah, a že je ho na instalačním DVD hodně. Pod záložkou Bin (tu lze otevřít i v samostatném okně) se zobrazují všechny audio soubory používané v daném projektu (i ty, které jsou do projektu naimportovány a následně stopa smazána nebo ve stopě nepoužity). Loops zobrazuje audio smyčky. Kromě jejich názvu se zobrazuje také tempo, tónina, aj.. Pomocí zaškrtávátka lze jednotlivé smyčky zařadit mezi oblíbené. Smyčky lze zobrazovat podle mnoha různých kategorií počínaje stylem, přes nástroje, bicí zvuky, textury, jingly. až po metrum. Mezi smyčkami lze také vyhledávat zadáním klíčového slova, což je velice praktické. Přetažení smyčky do projektu se děje jednoduše pomocí Drag&Drop. Library zobrazuje knihovnu virtuálních nástrojů včetně efektů, které využívají obsažené virtuální nástroje z instalace. Vše je opět přehledně kategorizováno, takže k výsledku se lze dopracovat velmi rychle. Browser zobrazuje veškerý obsah složky Logic (HD/Users/jmeno_uzivatele/Music/Logic), případně libovolný jiný obsah složek. V tomto okně se zobrazují a editují i poznámky (Notes).

Pravý sloupec (Lists/Media) mám obvykle schovaný a šetřím tento prostor pro zobrazení stop. Případné okno si zobrazím pouze v okamžiku, kdy ho potřebuji, což není tak často, jako Inspector (proto preferuji zobrazení Inspectoru před tímto oknem). Event List, který z těchto oken potřebuji nejčastěji, mám otevřený v samostatném okně. Mediální obsah, který je součástí Logicu, moc nepoužívám. Pracuji více kreativně, než abych používal někým jiným vytvořené smyčky. Poznámky potřebuji také jen někdy, takže mohou být obvykle klidně schované.

Díky tomu, že je možné Inspector a Lists/Media panely rychle zobrazovat a schovávat, je projekt vždy přehledný, variabilní a na veškeré potřebné informace je vždy dostatek místa a navíc variabilně tak, jak každý uživatel potřebuje.

Osobně preferuji větší počet oken různě rozmístěných po monitorech. Všechna okna mám spolu propojená pomocí funkce Link Window (zámek v levé části každého okna; pokud je aktivní, svítí žlutě). Tím mám zaručené, že změna v jednom okně se okamžitě projeví i v dalším okně. Například pokud v Arranger okně zvolím určitý region, zobrazí se data tohoto regionu v Piano Rollu, Event Listu i Score okně. Data tak mohu okamžitě pružně upravovat.

V příštím díle seriálu se podíváme na jednotlivá okna Logicu podrobněji a na to, k čemu okna slouží.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Transportní lištu lze schovat

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 11.05.2010, 00:42
Odpovědí: 0

klávesovou zkratkou. To jen tak na okraj. Nedoporučuji to dělat, je dobré ji tam mít. :-)
Jinak my naopak používáme jedno okno s vyskakujícími sekcemi, které aktivujeme jednopísmenými zkratkami.
A díky za článek, Martine!

Odpovědět na příspěvek

RE: Transportní lištu lze schovat

Autor: Martin Muž

Založeno: 12.05.2010, 09:47

Ano, pravda, Transport lištu lze schovat pomocí klávesové zkratky. Defaultně naštěstí žádná klávesová zkratka této funkci není přiřazená, takže si člověk Transport panel neschová omylem. ;-)

Odpovědět na příspěvek

Výborně

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 12.05.2010, 09:10
Odpovědí: 0

Moc rád si přečtu něco o Logicu, třeba se ho konečně naučím trochu slušněji ovládat. Velmi děkuji za článek!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

klávesovou zkratkou. To jen tak na okraj. Nedoporučuji to dělat, je dobré ji tam mít. :-)
Jinak my naopak používáme jedno okno s vyskakujícími sekcemi, které aktivujeme jednopísmenými zkratkami.
A díky za článek, Martine!


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: