SRS iWOW 2 - brilantní iTunes plugin - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

SRS iWOW 2 - brilantní iTunes plugin

27. listopadu 2007, 00.00 | Je libo SRS HD audio processing v iTunes? Nyní i pod Leopardem.

Dnes bych se chtěl s vámi podělit o zkušenost, kterou mi připravil jeden poměrně nenápadný a také podle všeho ne příliš známý plugin, který mají "na svědomí" chlapci z SRS Labs. Za jeho objev vděčím kolegovi, který si před nedávnem pořídil nový MacBook Pro (ten s LED podsvícením, abych byl konkrétní) a stěžoval si mi, že je velká škoda, že zatímco pod Windows na něm lze nastavit působivě znějící surround postprocessing (přímo v ovladači v systému), tak pod OS X nic podobného nemá ... a že je to škoda. Zašlo to tak daleko, že si pouštěl na cestách skladby ne pod OS X v iTunes (jak by se na pravého applistu "slušelo"), ale v iTunes pod Windows XP (nabootovaných díky BootCampu).

Tato kolegova zvrhlost (snad mi promine, částečně to chápu :)) mne přivedla k tomu, že jsem zapátral, jestli by se náhodou nenašlo něco podobného i pro OS X a byl jsem překvapen: nejenže našlo, ono to znělo dokonce ještě lépe, než co umožňovalo pouhé nastavení v ovladači zvukové karty MBPRO pod Windows!

Inkriminovaný plugin se jmenuje SRS iWOW 2 a jeho obrazovku si můžete prohlédnout na přiloženém otisku obrazovky:

Pro původní velikost klikněte na obrázek

Plugin využívá několik patentovaných technologií (SRS WOW HD, SRS Headphone 360°, SRS Dialog Clarity, SRS 3D, SRS 3D Center Control, SRS TruBass, SRS FOCUS, SRS Definition) pro dosažení plného prostorového zvuku ať už ve sluchátkách, na stolních reproduktorech či na reproduktorech notebooků.

Jeho hlavní zbraní je SRS (=surround sound) HD audio processing, který je pochopitelně plně uživatelsky nastavitelný. Jak je ostatně na otisku obrazovky vidět, lze klasickými "táhly a šoupátky" plynule nastavovat několik parametrů, jako je kromě obligátního potlačení či zvýraznění středů (Center), výšek (Definition) a basů (TrueBass) třeba úroveň prostorového podání (Space) nebo přizpůsobení velikosti reproduktorů (Speaker Size). Táhlo Input zase slouží k nastavení vstupní úrovně signálu, kterou plugin zpracovává (jde tedy v podstatě o alternativu k užívané metodě "Presence" u jiných audio pluginů či programů). Takto vytvořené vlastní nastavení si samozřejmě můžete uložit k pozdějšímu rychlému použití.

Tím to ale nekončí, iWOW 2 nabízí několik vlastních, pečlivě připravených přednastavení ("presetů") pro audio i video využití iTunes. To zahrnuje konkrétně pro audio: Acoustic, Blues, Classical, Country, General, Hip-Hop, Jazz, Podcast-Voice, Rock a Techno. Pro video je to: Action, Comedy, Drama a General. Aby to bylo ještě zajímavější, je možno zaškrtnout volbu automatického použití přednastavení, což má za následek přesně to, co byste čekali: na základě nastavení žánru v iTunes (u konkrétní skladby) se přenastaví i plugin SRS iWOW 2. Jednoduše dokonalé.

Zajímavá je možnost poslechu filmů na sluchátkách: plugin v tomto případě nabízí podání, které má ambice konkurovat klasickému 5.1 zvuku. To se prostě musí slyšet ... Stejně jako to, co vám plugin vyloudí za zvuk na "obyčejných" notebookových reproduktorech, kolega s MB PRO měl po demonstraci opravdu co dělat "to rozchodit". Za sebe mohu dodat, že jsem plugin odzkoušel na svých Harman-Kardon SoundSticks II... a hned jsem jej koupil. To prostě opravdu jinak ani nešlo ... nejsem sice pravý audiofil, ale měl jsem dojem, že mé pětitisícové reproduktory touto ani ne čtyřsetkorunovou investicí získaly na hodnotě několik dalších tisíc a mohly by ne až tak úplně netopýřímu uchu směle konkurovat vzhledem k nějakému základnímu setu "ještě šťastnějších kolegů" od firem typu Bang & Olufsen, o jejichž ceně je jistě lépe taktně pomlčet.

Co do spotřebovávaného výkonu procesoru je plugin poměrně nenáročný, zvláště pokud nemáme otevřeno jeho plné okno včetně vizuálních efektů (a je tedy jen aktivní na pozadí, případně otevřen jen s malým, základním oknem - přepínání obou módů okna docílíme kliknutím na ikonu se symbolem plus v záhlaví okna). Pokud si plné okno zobrazíme, pak se spotřebovávaný výkon již projeví. Tedy alespoň na mém MacBooku 1.83GHz CoreDuo, měřeno vizuálním porovnáním sloupců v utilitě Menu Meters.

Jak vidíte, jsem pluginem opravdu nadšen, což nijak nezastírám... kde je tedy háček, má i nějaké nevýhody? Jak už jsem říkal, nejsem klasický audiofil, a tak mohu těžko polemizovat, jestli by bylo možno pluginem zpracovávaný zvuk ještě dále (nebo lépe) utvářet, nicméně jednu nevýhodu přece jen plugin má. A to tu, že se jedná o řešení, které je jen a pouze pro využití spolu s iTunes. To jest, nemůžete jej kupříkladu nasadit na váš oblíbený DVD film, který si pustíte v Apple DVD Playeru. Škoda, protože jeho PC kolega (SRS Audio Sandbox) je pod Windows globální systémové řešení a lze ho tedy užít s libovolnou aplikací - ale snad se toho časem dočkáme i na Macu.

Závěrem ještě důležité údaje:

SRS iWOW 2 běží na libovolném Macu pod systémem OS X 10.2 a vyšším (odzkoušeno úspěšně i na Leopardu!) a potřebuje iTunes alespoň verze 6 (a samozřejmě zvukovou kartu - stačí ta integrovaná z výroby... no a samozřejmě nějaká ta sluchátka nebo reproduktory :). U reproduktorů opět stačí i vestavěné, například v notebooku). Demoverzi si můžete stáhnout (a že vám to opravdu silně doporučuji :)) odtud:
http://www.srs-store.com/store-plugins/mall/iwow-plugin.asp
(klikněte nahoře vpravo na FREE TRIAL)
Plnou verzi můžete zakoupit za necelých 20 USD tamtéž.

Poznámky pod čarou:

Původně jsem měl v úmyslu napsat o dvou iTunes pluginech, které jsem zkoušel oba najednou (výsledek současného užití byl vskutku působivý). Tím druhým byl Plantronics Volume Logic, jak se ale bohužel zdá, Plantronics vývoj pluginu zastavil, poslední verze pod Leopardem už normálním způsobem nefunguje a nemají v úmyslu ji ani dále vyvíjet, což se můžeme dočíst zde:
http://www.volumelogic.com/whats-up.html
Více o tomto zajímavém pluginu si můžete přečíst zde, případně (pokud Leopard neplánujete) si zde můžete také stáhnout demoverzi či si produkt zakoupit (20 USD):
http://www.volumelogic.com/index.asp?content=vl_download_itunesmac
Pro dobrodružné duše vládnoucí navíc i angličtinou je zde alespoň link na návod, jak plugin (ne zcela ideálně a navíc ručně) zprovoznit i pod Leopardem:
http://forums.macosxhints.com/showthread.php?t=80409

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: