Softwarové perličky na konec dubna - CZTranslator, iSnip a Manic Miner - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Softwarové perličky na konec dubna - CZTranslator, iSnip a Manic Miner

29. dubna 2005, 00.00 | I když do uvedení nového operačního systému Mac OS X 10.4 Tiger zbývá v podstatě už jen pár hodin, pojďme se dnes vrátit k Pantherovi a podívat se zblízka na pár aplikací. V dnešní nabídce najdete šikovný překladový slovník CZTranslator, utilitku iSnip na správu textových ústřižků, FECDrop, který umí nahradit QuickTime Pro a hlavně si zavzpomínáme na herní osmdesátá létá - s Manic Minerem.

I když do uvedení nového operačního systému Mac OS X 10.4 Tiger zbývá v podstatě už jen pár hodin, pojďme se dnes vrátit k Pantherovi a podívat se zblízka na pár aplikací. V dnešní nabídce najdete šikovný překladový slovník CZTranslator, utilitku iSnip na správu textových ústřižků, FECDrop, který umí nahradit QuickTime Pro a hlavně si zavzpomínáme na herní osmdesátá létá - s Manic Minerem.


CZTranslator
freeware

CZTranslator je prográmek, který vám dokáže nahradit instalované překladatelské slovníky v počítači. Stačí mít připojení na internet a do vyhledávacího okénka zadat hledané slovo, vybrat odkud kam chcete překládat a během okamžiku (nebo pár okamžiků - záleží na rychlosti vašeho připojení) máte odpověď. Jedná se o rozhraní k webovým službám nabízeným na adresách http://slovnik.quick.cz pro české překlady a http://slovnik.zoznam.sk pro slovenské, takže aktivní připojení k internetu je pro funkčnost podmínkou.

Autorem je redaktor našeho serveru Robert Černý a ačkoliv se jedná o drobnou utilitku, dost rychle si na ní zvyknete - alespoň já ji používám již týden a pro překlad slovíček je skvělý pomocník a práce s ní je rychlejší, než používat webové portály. Velkou výhodou je automatické vložení obsahu schránky do vyhledávácího políčka hned při startu. Čtete text, narazíte na neznámé slovo, označíte jej, zkopírujete do schránky a pouze zapnete CZTranslator a stisknete Enter - CZTranslator se postará o zbytek. Mezi jednotlivými slovníky můžete přeskakovat i pomocí klávesových zkratech Jablíčko - 1 až Jablíčko - 9. Teď už se jen těšit na widget verzi pro Mac OS X 10.4 :-).

A ještě jedna poznámka, na blogu Roberta Černého naleznete i MůjMac screensaver pro Tygra, kterého si již od dnešních 18.00 můžete pořídit. Tento spořič vedle animace loga Applu umí zobrazovat i titulky nejnovějších článků na našem serveru.


iSnip
donateware

Pracujete hodně s textem? Pravidelně kopírujete části textu, html kód nebo slova z jedné aplikace do druhé? Nebo potřebujete mít lepší přehled nad historií schránky? Potom zkuste iSnip. Po spuštění se vám objeví ikonka iSnipu v hlavním menu a vy můžete začít přidávat ústřižky a kousky textů do jednotlivých složek. Stačí v nějaké aplikaci označit blok textu, stisknout Jablíčko - Shift - C a blok se vloží do menu. Máte možnost zde vytvářet i jednotlivé složky a podle toho ústřižky lépe spravovat. Navíc iSnip umí i pravidla, takže například text, který obsahuje html tagy bude vložen do složky "HTML kód" a text obsahující "http://" může být automaticky uložen do složky "Webové odkazy".

Když výstřižek chcete vložit do dokumentu, stačí myší zajet do menu, vybrat ústřižek a ten se automaticky vloží na místo kurzoru v aplikaci, která je v popředí. iSnip asi nevyužije každý, ale pokud pravidelně přesouváte a kopírujete části textu z jedné aplikace do druhé, nebo programujete a rádi byste si části kódu uchovali na místě, odkud budou vždy přístupné, měli byste iSnip vyzkoušet. Navíc má historii na obsah schránky, což se může občas hodit.


Front End Convert Drop V1.1
5 USD

Jestliže potřebujete přeuložit obrázek, audio nebo video soubor do jiného formátu, můžete v OS X sáhnout po QuickTimu nebo náročnějších řešeních. Nevýhodou je, že vždy se z vaší strany očekává finanční investice - QuickTime Pro stojí 30 USD a to není zrovna nejméně, zvláště když si chcete jen překonvertovat video z digitálního fotoaparátu do 3GP, abyste jej mohli mít i ve svém telefonu. Naštěstí existuje aplikace Front End Convert Drop, která umí totéž, co QuickTime Pro, a to za zcela jinou cenu - 5 USD. A navíc máte měsíc na testování zdarma. Front End Convert Drop v podstatě odemkne placené služby QuickTime Pro ve vlastním rozhraní, které je jednoduché a rychle se v něm zorientujete. Jestliže jste plánovali nákup QuickTime Pro, zkuste nejdříve FECDrop, dost pravděpodobně bude vašim potřebám stačit. Za tip děkuji Zoltánovi.


Lunar JetMan, Manic Miner & Jet Set Willy
freeware

Ani dnes nemůžeme zapomenout na relaxaci a odpočinek a neuvést alespoň jeden tip na dobrou hru. Respektive dnes zde máme hry rovnou tři a to přímo z herního záhrobí. Zapomeňte na grafické karty, AGP sloty, Video RAM a podobné zbytečnosti - u her, které pamatují osmdesátá léta, je opravdu potřebovat nebudete. Pokud jste kdysi vlastnili (nebo ještě pořád vlastníte) starý dobrý Commodore (můj případ), Atari, Spectrum či PMD, Manic Miner vám rozhodně nemohl chybět na bytelných Emgeton páskách. A vzpomínky na horníka sbírajícího klíče a unikajícího před útoky robotů, hus, záchodových mís a řady dalších často neidentifikovatelných objektů se jen tak z paměti nesmažou.

Manic Miner a JetSet Willy je prostě herní klasika, která by neměla na vašem pevném disku chybět. A pokud patříte k těm, co jim herní osmdesátá léta unikla, máte nejvyšší čas s tím něco dělat. Na výše uvedené stránce naleznete vedle Manic Minera a JetSetWillyho i hru Lunar JetMan, na kterou si bohužel z mládí nepamatuji, ale dle informací na internetu také patří k zlatému hernímu fondu, takže po dohrání příběhů s horníkem Willym budete mít možnost ještě zběsile létat po cizí planetě ve skafandru... Přeji hezký herní den :-).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Překladatel

Autor: bs Muž

Založeno: 29.04.2005, 15:03
Odpovědí: 0

Drobná připomínka - bylo by dobré, kdyby šlo zvětšit šířku sloupců, protože třeba v němčině slova vycházejí strašně dlohá a nevejdou se.
A ještě tip na freeware - Streamclip z http://www.alfanet.it/squ
ared5/
Demux a konverze MPEGů

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: