Softwarové novinky třetích stran pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové novinky třetích stran pro Macy

1. listopadu 2010, 00.00 | Editor BBEdit 9.6 přináší podporu HTML5. Valve vydala hru Left 4 Dead pro Mac OS X. Objevil se javový trojský kůň funkční i pod Mac OS X. A Microsoft uvolnil beta verzi Windows Phone 7 Connectoru.

V minulém týdnu dorazilo také několik softwarových novinek třetích stran pro Macy, zde se na ně podíváme blíže (softwarové aktualizace Applu z minulého týdne probíráme v samostatném článku):

BBEdit 9.6 zavádí podporu HTML5 a další novinky

Programátorský textový editor BBEdit firmy Bare Bones Software paří k nejzasloužilejšímu softwaru pro Macy, jeho první verze totiž pochází již z roku 1991 (kdy NeXTStep, předchůdce Mac OS X, fungoval jen na počítačích NEXT, které stejně jako tehdejší Macy používaly procesory Motorola 680x0).

07mm12052009f.jpg

Po celou tuto dlouhou dobu se program samozřejmě stále vyvíjel a minulé úterý dospěl do verze 9.6 (předchozí verze 9.5 přišla letos v dubnu, výchozí verze 9, jež přinesla rozsáhlé změny a na níž staví následující aktualizace, pochází ze srpna 2008).

Podrobný popis změn verze 9.6 předkládá Bare Bones Software tady, vlastnosti verzí 9.x obecně popisuje tento předlouhý seznam a zde najdete průvodce možnostmi programu, nechybí přirozeně ani přehled všech jeho vlastností.

Na webu Bare Bones Software se navíc nachází volně dostupná uživatelská příručka ve formátu PDF, což je vlastně tištitelná verze elektronické nápovědy. Zatím sice popisuje jen předchozí verzi 9.5, ale i tak si lze z tohoto víc než čtyřsetstránkového dokumentu udělat dostatečně podrobnou představu o schopnostech editoru.

BBEdit 9.6 byl významně přepracován ve svém nitru, avšak toho si mnozí koncoví uživatelé ani nevšimnou, nejviditelnější novinku tak tvoří podpora rozpoznávání syntaxe entit HTML5, BBEdit nyní lépe poslouží při práci s nejnovější verzí HTML, jež se teď těší takové pozornosti (zvlášť Apple na HTML5 hodně vsází).

Přepracovány byly rovněž nástroje pro převod HTML kódu na text a naopak, z jedné položky menu se staly dva samostatné příkazy (po jednom pro každý směr převodu), které se snáze používají, zjednodušila se pochopitelně i návazná dialogová okna.

Nově přibyla podpora nastavení specifických pro konkrétní adresáře (když bude daný adresář obsahovat patřičně zformátovaný .INI soubor, použijí se k editaci souborů nahraných z tohoto adresáře jeho nastavení).

Při volání programu z příkazové řádky lze použít novou volbu „--project“, jež otevře všechny zadané soubory. Zlepšila se též editace CSS a XML dokumentů, hlavně barevné odlišování entit a pravidla automatického dokončování kódu.

BBEdit je samozřejmě široce skriptovatelný (jde přece o programátorský editor) a verze 9.6 nově umí pracovat také s pracovními postupy Automatoru, které lze umisťovat do složky skriptů, objeví se i v menu a v paletě skriptů editoru.

K velkým změnám došlo uvnitř programu, měly by pomoci zvýšit jeho výkon, především však odstraňují některá omezení z minulosti a otevírají cestu k dalším budoucím vylepšením. Zevně proto nejsou příliš patrné, projevují se hlavně ukončením podpory některých hodně starých prvků. BBEdit tak už nadále nepodporuje zásuvné moduly BBXT (zavedené ještě před rokem 2000) a ruší též automatický import Grep vzorců napsaných v BBEditu nižší verze než 8.0.

Na druhou stranu nyní program mnohem svižněji zvládá rozsáhlé soubory a zrychlily se některé manipulace s textem, například prohledávání více souborů, vyhledání všech výskytů výrazu v daném souboru či duplikace řádků. BBEdit 9.6 přirozeně přináší mnohé další změny a spoustu oprav chyb (jejichž popisy najdete ve výše odkazovaných seznamech změn).

BBEdit vyžaduje Mac OS X 10.5 Leopard nebo Mac OS X 10.6 Snow Leopard (doporučují se verze 10.5.8 a 10.6.4), podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

Verze 9.6 je zdarma dostupná všem vlastníkům předchozích verzí 9.x, z nižších verzí lze přejít za 30 USD. Pochopitelně si lze stáhnout 30denní zkušební verzi (zabírá 15,8 MB), jež se v plnou verzi změní zakoupením licence. Ta pro jednoho uživatele přijde na 125 USD, ale zákazníci z oblasti školství zaplatí jen 49 USD.

Valve již vydala také hru Left 4 Dead pro Mac

O Valve Software se zmiňujeme dost často, což jistě nepřekvapuje, protože tahle firma v květnu spustila svou herní službu Steam též pro Macy a začala nabízet řadu her ve verzích pro Mac OS X. V této nabídce nechybí ani řada známých a oblíbených her přímo od Valve. Ta už při spuštění služby Steam pro Macy oznámila, jaké hry chce pod Mac OS X přenést a skutečně to začala plnit, postupně uvedla většinu slíbených titulů, až nakonec zbyly jen zombie střílečky Left 4 Dead.

Počátkem října se na službě Steam počala i pro Mac OS X prodávat hra Left 4 Dead 2, tedy druhý díl série, avšak první díl se zpozdil. Valve se omluvila, že se vyskytly nějaké potíže při převodu, ale zároveň slíbila, že ho vydá ještě před Halloweenem (tedy před 31. říjnem). Někteří se domnívali, že by Valve mohla hru uvolnit právě k tomuto datu, což by bylo docela stylové, ta však nakonec zvolila prozaičtější datum.

Uvedení Left 4 Dead pro Mac OS X totiž oznámila minulou středu 27. října, v rámci aktualizací této hry přibyla také podpora pro Mac, tedy verze pro Mac OS X.

Samozřejmě se nabízí na službě Steam a u příležitosti uvedení nové verze pro Mac navíc Valve poskytuje slevy ve výši 50 procent běžné ceny. Left 4 Dead se tak prodává za 6,99 EUR a balík zahrnující oba díly za 10,49 EUR. A přirozeně i v tomto případě platí, že ten, kdo si již příslušnou hru zakoupil ve verzi pro Windows, získává verzi pro Mac OS X automaticky zdarma (platí to pochopitelně též opačně).

Hra Left 4 Dead vyžaduje dvoujádrový procesor Intel s taktovací frekvencí alespoň 2 GHz, grafickou kartu ATI Radeon 2400 či lepší nebo NVIDIA GeForce 8600M a lepší a Mac OS X 10.6.4 nebo vyšší (s nainstalovanou aktualizací Snow Leopard Graphics Update 1.0 z konce srpna).

Požadavky to jsou stejné jako pro druhý díl, obě hry už nepodporují Leoparda a grafické karty ATI X1600, X1900 či NVIDIA GeForce 7, natož integrované grafiky Intelu pro ně nestačí.

Minulý týden tak Valve již dokončila vydávání všech svých slíbených her pro Macy a její nové herní tituly by v příštím roce už měly vycházet současně jak pro Windows, tak pro Mac OS X.

Nový javový trojský kůň funguje také pod Mac OS X

Otázky bezpečnosti a škodlivého softwaru pod Mac OS X vyvolávají značně emocionální diskuse, každý ale musí uznat, že pro Mac OS X zatím softwarových hrozeb existuje pouze nepatrně, liší se ovšem názory na důvod tohoto stavu (někteří věří, že příčina spočívá v malém rozšíření Maců, což však v současnosti již v některých zemích přestává platit, jiní se domnívají, že vliv na to má též architektura a návrh tohoto systému).

V každém případě jakákoli nová potenciální hrozba pro Macy budí značnou mediální pozornost a nejinak tomu bylo minulý týden při oznámení nového trojského koně „trojan.osx.boonana.a“ (tak ho pojmenovala bezpečnostní firma SecureMac, jež vydala své varování jako první).

Nový trojský kůň se šíří prostřednictvím sociálních sítí (tedy především Facebooku) a elektronickou poštou. Objevuje se jako odkaz ve zprávách s předmětem „Is this you in this video?“ („Jste to vy v tomto videu?“) a když uživatel na odkaz klepne, stáhne javový aplet, který se pokusí instalací dalšího softwaru pozměnit systémové soubory tak, aby bylo možné obcházet hesla a jiné ochrany.

Poté se bude neznatelně nahrávat v pozadí při dalších spuštěních systému a vnějším útočníkům zajistí přístup k souborům počítače. Navíc v pravidelných intervalech bude odesílat informace o napadeném systému na své řídící servery a převezme uživatelovy účty, aby se mohl dále šířit pomocí nevyžádaných zpráv (spamu).

A protože jde o javový aplet, může tento trojský kůň fungovat jak pod Windows, tak pod Mac OS X. SecureMac ho proto označila za kriticky závažnou hrozbu a doporučuje na Macích vypnout ve webových prohlížečích Javu a radí neklepat na zmíněný odkaz (což by ovšem tak jako tak neměl dělat nikdo, kdo má alespoň trochu zdravého rozumu).

SecureMac navíc nabídla svůj bezplatný nástroj pro odstranění této hrozby z Maců, který se dá stáhnout tady. A samozřejmě ve svém varování nezapomíná připomenout svůj bezpečnostní software MacScan.

K nové hrozbě se záhy vyjádřila také firma Intego, jež dodává bezpečnostní software pro Mac OS X už hodně dlouho, pojmenovala ji „OSX/Koobface.A“. Podle ní se totiž jedná o variantu červa „Koobface“, který se pod Mac OS X šíří prostřednictvím již zmíněného javového apletu.

Mac OS X se však před jeho spuštěním zeptá na svolení a uživatel to může odmítnout, takže už tam jde hrozbu zastavit. Ale i když bude uživatel tak neopatrný, že spuštění apletu odsouhlasí, mnoho škod zatím nenapáchá, protože podle Intega je současná implementace pro Mac vadná.

Kdyby však instalace proběhla tak, jak má, skutečně by zavlekla do Mac OS X červa „Koobface“, který pod Windows představuje dost vážnou hrozbu, jenže zatím se zdá, že pod Mac OS X nepracuje správně a nespojuje se se svými servery. (Kdyby to fungovalo, po spuštění apletu by se vyvolal též instalátor Mac OS X bez zásahu uživatele a ten by se dal rovněž ukončit.)

Pokud by ale byly tyto chyby odstraněny, mohl by se „Boonana/ Koobface“ stát vážnou hrozbou. A pochopitelně ani Intego neopomíná zdůraznit, že její antivirové programy VirusBarrier X6 a X5 si s touto hrozbou umí poradit.

Dodavatelé bezpečnostního softwaru mají samozřejmě své obchodní zájmy, nový trojský kůň ovšem opět ukazuje, že se takovýmto hrozbám dá vyhnout rozumně opatrným chováním. Není prostě vhodné bezmyšlenkovitě klepat na kdejaký odkaz a povolovat žádosti o spuštění neznámého softwaru. (Ti, kdo se takto chovají, by si asi opravdu měli pořídit nějaký antivirový software.)

„Boonana/ Koobface“ zatím zjevně není tak velká hrozba, jakou se zprvu zdála být, naznačuje však, kudy by se mohl ubírat další vývoj části škodlivého softwaru. Spíše než viry (a jiná „softwarová havěť“) přímo pro Mac OS X by to mohly být hrozby využívající technologií nezávislých na platformě. Ale i s nimi se půjde vypořádat zachováváním přiměřené opatrnosti.

Microsoft uvolnil beta verzi Windows Phone 7 Connectoru pro Mac

V polovině října Microsoft oficiálně uvedl svou novou mobilní platformu Windows Phone 7 a nyní se již objevují první mobilní telefony s tímto softwarem. Zatím je samozřejmě příliš brzy vynášet o tomhle novém mobilním operační systému nějaké soudy, i když některá jeho omezení budí značné rozpaky, avšak teprve budoucnost ukáže, zda se uchytí.

Microsoft se pochopitelně snaží, aby se jeho nová platforma ujala, proto mimo jiné slíbil, že synchronizační software pro výměnu dat mezi telefony s Windows Phone 7 a osobními počítači vydá nejenom pro Windows, ale také pro Mac OS X, ještě do konce roku měla vyjít beta verze.

A to opravdu splnil, dokonce s časovým náskokem, protože beta verze Windows Phone 7 Connectoru for Mac se objevila už předminulý týden.

Synchronizační software Microsoftu pro Mac OS X je navržen docela rozumně, místo instalace samostatného programu maximálně využívá programů iTunes a iPhoto (jež by měly být nainstalované na každém Macu), synchronizace s přístroji používajícími Windows Phone 7 se tak bude hodně podobat práci s iPhonem. S pomocí tohoto softwaru půjde synchronizovat hudbu, videa, fotografie a podcasty z knihoven iTunes a iPhota.

Microsoft nabízí seznamovací video (.mov soubor) pro Windows Phone 7 Connector zde (samozřejmě se již objevila řada jeho kopií na YouTube, třeba tahle) a také (zatím pouze anglickou) příslušnou dokumentaci (ve formátu PDF).

Beta verze samotného softwaru se dá stáhnout tady, má velikost jenom 5 MB a vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, tedy přinejmenším Leoparda.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: