Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové novinky pro Macy

6. června 2011, 00.00 | V Mac App Store se objevila disková utilita Drive Genius 3 LE. Pixelmator ukázal náhled verze 2.0 svého stejnojmenného obrazového editoru. Avast uvolnil beta verzi svého nového bezplatného antivirového programu pro Mac. A Microton nabízí v Mac App Store svůj oboustranný anglicko-český slovník iSlovnik.

Steve Jobs popíše letošní hlavní softwarové novinky Applu dnes večer (našeho času), ovšem minulý týden se objevilo i pár jiných zpráv o softwaru pro Macy včetně toho od českých firem:

Utilitu Drive Genius 3 LE omezují požadavky obchodu Mac App Store

Ti, jimž nestačí diskové utility Mac OS X, často zvolí program Drive Genius kalifornské firmy Prosoft Engineering. Loni v dubnu vydala jeho podstatně vylepšenou verzi 3.0 a letos v lednu přišla aktualizace na verzi 3.1 doplňující další menší zlepšení.

Tato utilita se nabízí na webu firmy a prodává se i jako krabicová verze, ovšem minulý týden vstoupila také do obchodu Mac App Store. Avšak aby se aplikace do tohoto obchodu Applu vůbec dostala, musí splňovat poměrně přísné podmínky, a tak tam nelze získat „plnou“ verzi programu, ale jen jeho okleštěnou (ovšem o něco levnější) verzi Drive Genius 3 LE.

Stejně jako plná verze též LE verze nabízí funkce údržby a opravy disků Macu. Umí monitorovat problémy s datovou strukturou disku, sledovat jejich fragmentaci a kontrolovat stav hardwaru, umožňuje měnit rozdělení disků na oddíly a defragmentovat je, dokáže klonovat svazky a ještě mnoho jiného.

Řadu věcí však Drive Genius 3 LE nenabízí, nejde však o zvůli výrobce, ale o nutnost vyhovět požadavkům Applu. Podmínky Mac App Store pro vývojáře aplikací jsou značně přísné a zvlášť se to týká takovýchto utilit, jež zacházejí s hardwarem a systémovými soubory. Zakázány jsou například úpravy systémových souborů a souborů vlastněných systémem a programy též nesmí zobrazovat nebo měnit soubory vlastněné jinými uživateli než těmi, kteří právě provozují daný program.

Jenže to značně omezuje možnosti diskových utilit jako je Drive Genius. Kvůli tomu Drive Genius 3 LE pracuje pouze s externími, nespouštějícími disky (Prosoft Engineering vysvětluje, že Mac App Store aplikacím zakazuje pracovat s právy správce, avšak spouštěcí svazek a další vnitřní disky jsou připojeny během spouštění, a proto vyžadují přístup na úrovni správce, mají-li se monitorovat nebo upravovat).

Podobně nepříznivě se projevuje výše zmíněné omezení na soubory vlastněné aktuálním uživatelem. To znamená, že i u externích disků lze některé funkce použít jen na soubory vlastněné uživatelem, týká se to takových funkcí jako DriveSlim (uvolňující místo na disku) či „živé defragmentace“.

Omezení Applu si též vynutila, aby funkce DrivePulse pro monitorování disků byla implicitně vypnutá, uživatel ji musí zapnout ručně (v plné verzi je aktivní od počátku). A protože se dá verze LE použít pouze na externí disky, tak pro ni nemá smysl spouštěcí DVD disk.

Oproti plné verzi je LE verze opravdu hodně omezená a jistě se najde dost těch, kteří ji budou odmítat. Prosoft ovšem říká, že je určena jak těm, kdo dávají přednost nákupu softwaru v Mac App Store, tak uživatelům, kteří sice hledají schopnější nástroj pro údržbu disků, ale Drive Genius neznají. LE verze jim nabízí možnost, jak si tuto utilitu vyzkoušet za nižší cenu. (K omezením obchodu Applu jako takovým se Prosoft diplomaticky raději nevyjadřuje.)

Drive Genius 3 LE se dá v Mac App Store koupit za 59,99 USD (44,99 EUR v Evropě), zatímco plná verze programu stojí 99 USD. Prosoft Engineering navíc nabízí možnost upgradu na plnou verzi, po zadání identifikačního čísla LE verze na firemním webu lze plnou verzi získat za 39 USD. Takto si jde plnou verzi opatřit za stejnou cenu i s „oklikou“ přes Mac App Store.

Tento postup by se mohl stát inspirací i pro další výrobce softwaru. Řadu utilit pracujících na systémové úrovni bude možné v Mac App Store nabízet jenom jako velmi okleštěné verze, s trochou nadsázky by se daly označit za „placené demoverze“. Ovšem když by výrobci umožňovali přechod z nich na plné verze za neznevýhodňující cenu, mohlo by to fungovat, protože Mac App Store nepochybně dokáže přilákat další zákazníky.

Objevily se první ukázky Pixelmatoru 2.0 „Chameleon“

Pro Mac OS X se nabízí řada obrazových editorů, zejména v oblasti „levných alternativ Photoshopu“. Jde o programy, které sice tak úplně nedosahují úrovně profesionálních aplikací pro zpracování bitově mapované grafiky, ale jsou docela schopné a především se prodávají za mnohem nižší cenu. Mezi těmito programy si velkou oblibu získal Pixelmator stejnojmenné britské firmy.

Po spuštění obchodu Mac App Store patřil Pixelmator k prvním, kdo uzavřeli smlouvu o výlučné distribuci svého softwaru přes nový obchod Applu. A i když se tento krok řadě dosavadních zákazníků příliš nezamlouval (kvůli omezením Mac App Store nebyl možný upgrade pro ty, kdo si program zakoupili už dříve jinými distribučními kanály), v obchodu Applu se Pixelmator rychle dostal mezi nejúspěšnější aplikace.

Už při přechodu na prodej přes Mac App Store Pixelmator sliboval, že ti, kdo si jeho program pořídí z obchodu Applu, získají zdarma chystanou verzi 2.0, jež přinese rozsáhlé změny a významná vylepšení (v současnosti se nabízí verze 1.6.5, mluvilo se ještě o „meziverzi“ 1.7, ale ta už asi nepřijde).

A nyní se tenhle příslib již blíží naplnění, protože Pixelmator minulý týden oznámil, že verzi 2.0 uvede během letošního léta a upřesnil její vlastnosti (v této tiskové zprávě). Na jeho webu se objevila předběžná ukázka nové verze, další informace lze nalézt na firemním blogu.

Pixelmator 2.0 – kódově označený „Chameleon“ – přinese řadu nových nástrojů, které pomohou především při zpracování a úpravách digitálních fotografií. Bude podporovat novou technologii vyplňování podle obsahu (na způsob Photoshopu CS5), nový retušovací nástroj (Healing Tool) tak umožní vyhlazovat vrásky, zahlazovat znaménka a jiné vady na tvářích a odstraňovat celé nechtěné části snímku.

„Rozmávající nástroj“ (Smudge Tool) dovolí rozmazáváním barev znejasňovat nechtěné detaily a „houbou“ (Sponge Tool) půjde přidávat nebo ubírat barvy obrázku. Nová verze doplní též nástroje pro odstraňování červených očí a pro zesvětlování a ztmavování obrázků.

Přibudou také nové kreslicí nástroje dovolující snadno přidávat a editovat vektorové obrazce.Vedle nástrojů pro kreslení čar a pro výběr vektorových cest bude program zahrnovat nástroje pro kreslení trojúhelníků, kruhů, obdélníků a vlastních obrazců, předkládaných v nové paletě Shapes (obrazce).

V paletě nastavení obrazců (Shape Settings) bude možné jednoduše upravovat styly jejich čar a výplní. Nové kreslicí nástroje by měly usnadnit tvorbu takových grafických prvků jako jsou tlačítka, ikony a jiné grafické prvky webových stránek.

Dále Pixelmator 2.0 slibuje přehlednější a snáze ovladatelné uživatelské rozhraní, nový nástroj kapátka pro výběr barvy, novou informační lištu, vylepšenou lištu možností nástrojů, uzpůsobovatelnou paletu nástrojů, nový nástroj pro úpravy na úrovni jednotlivých pixelů, vylepšený nástroj pro vkládání textu a řadu dalších menších vylepšení.

Verze 2.0 má být dostupná později během letošního léta (přesnější termín zatím výrobce neuvádí), kdy se začne prodávat v Mac App Store za 59 USD. Ovšem ti, kdo si koupí stávající verzí 1.6.5 za 29 USD (případně za 23,99 EUR), získají novou verzi, tak jak Pixelmator sliboval, zdarma a totéž platí pro uživatele, kteří si program již v Mac App Store zakoupili dříve.

A nyní se podívejme na dva programy pro Mac OS X, jež mají původ u nás:

Avast uvolnil beta verzi svého nového antivirového softwaru pro Mac

Antivirový software pro Mac OS X stále vyvolává zuřivé polemiky, snad každý článek o něm v připojených komentářích obsahuje prohlášení, že takové programy nejsou třeba. To by bylo téma pro širší diskusi, ale nelze popřít, že ani Mac OS X není zcela neprůstřelný, zvlášť když často k šíření škodlivého softwaru napomohou samotní nezkušení uživatelé. Současný vývoj okolo trojského koně MacDefender a jeho nových variant to dokazuje celkem jasně. A tak není divu, že se výrobci antivirového softwaru snaží takovouto příležitost využít.

Patří k nim také česká firma Avast Software, známá sice hlavně svým antivirovým softwarem pro Windows, jež však v nabídce má i (placené) řešení pro Mac. Svou nabídku se nyní rozhodla rozšířit, koncem května oznámila (na svém diskusním foru) uvolnění beta verze svého nového antivirového softwaru pro Mac, „Avast Free Antivirus for Mac Beta“. Jeho ostrá verze se bude nabízet zdarma, přesné datum vydání a název budou oznámeny zanedlouho.

Apple v současnosti nabízí velmi základní ochranu proti několika málo hrozbám jen ve Snow Leopardovi, a tak se dá čekat, že vzhledem k současným událostem se někteří uživatelé Maců přece jenom začnou ohlížet po dodatečném ochranném softwaru.

Právě s tím Avast počítá, většina dosavadních nabídek je placená (ale přirozeně již existují i bezplatná řešení jako třeba ClamXav), takže by svým zdarma poskytovaným řešením mohl získat řadu uživatelů. (A z takto vytvořené uživatelské základny už lze různými způsoby získat i nezanedbatelné finanční příjmy.)

Stejnou strategii firma zvolila pro Windows a je s ní docela úspěšná, uvidíme, jak se jí povede pod Mac OS X.

Antivirus Avastu nabízí řadu ochranných funkcí: Umožňuje spouštět prohlídky celého souborového systému, včetně síťových svazků. Poskytuje „štíty“ (Shields) pro soubory, Web a elektronickou poštu, které upozorňují na změny souborů, kontrolují příchozí HTTP provoz a filtrují POP3 a IMAP poštu. Při objevení možné hrozby štíty vydají varování.

Program využívá oznamovací software Growl, aby upozornil uživatele na potenciální hrozby a navrhl odpovídající opatření proti nim. A samozřejmě zajišťuje automatickou aktualizaci seznamu hrozeb.

Jde ovšem o beta verzi, takže ještě trpí některými problémy, několik jich přiznává samotný Avast ve svém oznámení, ale najdou se i další. Stáhnout se dá odtud (tvoří ji 45,23 MB velký DMG soubor), vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší.

V Mac App Store se objevil anglicko-český oboustranný slovník

Na další českou aplikaci v Mac App Store náš upozornil přímo její výrobce, to ale neznamená, že mu chceme dělat reklamu. Považujeme však za vhodné informovat o aplikacích Mac OS X, jež mají původ u nás, zůstává ovšem na čtenářích, aby je sami zhodnotili.

Jedná se o výtvor firmy Microton, jež nabízí jak internetový překladač, tak také elektronické slovníky pro různé jazyky. Ty nejprve byly určeny pro Windows, ale později přibyly i verze pro iOS a nově též pro Mac OS X.

V Mac App Store se od konce května nachází její program iSlovnik, což je oboustranný anglicko-český slovník. Jeho slovní zásobu tvoří přes 350 tisíc překladových párů, včetně frází, idiomů a některých odborných výrazů. Slovní zásoba je součástí aplikace, takže slovník může pracovat bez připojení k Internetu.

Aplikace nabízí jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní a integruje se do systémového menu služeb (do menu Services), takže se dá používat ze všech systémově čistě napsaných aplikací pracujících s textem. Prodává se za 7,99 EUR a vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší.

Microton nabízí v Mac App Store ještě několik podobných slovníků pro překlady mezi angličtinou a dalšími jazyky. Samotný iSlovnik vychází ze stejnojmenné aplikace pro iOS, jež se prodává za 2,99 EUR již od roku 2009, ta má oproti verzi pro Mac OS X o něco menší slovní zásobu.

iSlovnik pro iOS patří k velmi úspěšným aplikacím, na Macu se ovšem bude muset vypořádat se silnější konkurencí, včetně různých internetových slovníkových služeb, které jsou na osobních počítačích dostupnější než na mobilních zařízeních. Jistě si ale nějaké zákazníky najde, už díky své celkem nízké ceně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

u německého slovníku chybí členy

Autor: banter Muž

Založeno: 07.06.2011, 15:23
Odpovědí: 0

Microton se mi moc nezdá, protože je schopný distribuovat německý slovník bez členů.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: