Recenze: Day One – jak si efektivně vést deník - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Recenze: Day One – jak si efektivně vést deník

DayOne

14. října 2011, 09.00 | Můj milý deníčku… Ne, právě takhle nemusíte začínat svůj zápis, ale ne náhodou se z uvedené věty stal symbol intimní komunikace mezi námi a většinou papírovým zápisníkem. Jenže proč nevyužít elektronických nástrojů a nemapovat své dny do aplikace?

Jak už to bývá, srovnání papíru a softwaru přináší plusové i mínusové body oběma stranám. O čím intimnější výpověď jde, tím více lidé inklinují k papíru – snad proto, že právě díky psaní rukou více aktivují mozek a v neposlední řadě se cítí být více "v přítomném okamžiku". Velkou roli v tom sehrává fakt, že jsme si už psaní rukou a na papír téměř odvykli, proto hledáme alespoň nějakou činnost, které by papír a tužka slušely. Jenže pokud chcete zaznamenávat v průběhu dne své dojmy, když chcete mít snadno dostupné a dohledatelné události z prožitých let, dost možná vám speciální aplikace bude připadat vhodnější.

Day One představuje jednu z těch velmi podařených. Nemá doposud dlouhé trvání, ale co aktualizace, to změny k lepšímu a plánované "fičury" ji razantně obohatí. Když se nyní podíváme na její současnou podobu, po spuštění na nás čeká okno, kdy důležitý bude levý postranní panel. Právě tam najdeme základní nabídku – přidávání nové poznámky/záznamu, procházení v historii, prohlížení kalendáře a nastavení připomínání. Hvězdička nechá zobrazit ty záznamy, které pro nás mají významnou roli, nebo zkrátka obsahují informace, s nimiž hodláme v nejbližší době ještě pracovat.

Day One si navzdory rostoucímu počtu funkcí stále udržuje minimalistický koncept. Dokonce nemusíte pomocí klávesové zkratky ani otevírat plnohodnotné okno programu, jen vyvolat drobné okénko z horní lišty. Úmyslem softwaru je, abyste mohli spíše rychle a snadno zaznamenávat aktuální postřehy a dojmy. Idea se tedy odlišuje od – až meditativní – chvíle, kdy usednete s papírovým zápisníkem a (nejlépe plnícím) perem a pomaloučku své emoce ze sebe vypisujete.

Day One pochopitelně v takovém užití nebrání, ale sám mohu říci, že psát rukou a klepat něco do klávesnice (zvláště, když s Macem pracuji neustále) vyvolává odlišné pocity, a proto aplikaci využívám opravdu výhradně na to, abych měl někde na jednom místě hezky vypsané postřehy a komentáře k prožitým událostem a dnům. Žádné velké emoce do ní nesázím.

Už kvůli uvedeném konceptu se nabízí, aby aplikace uměla do jednoho dne vepsat několik poznámek, zatímco některé konkureční nástroje jdou cestou co den to jeden záznam. V přehledu v okně Day One jsou dny rozděleny a ještě u každého záznamu najdete "štítek" s časem. U zobrazení kalendáře zase barevně rozeznáte, kdy jste si poznámky dělali.

Těším se, až bude aktivní funkce štítků, které vám umožní – alespoň to tak očekávám – přidávat lidi, činnosti, místa, abyste posléze ještě efektivněji mohli záznamy třídit a dohledávat je.

Možná že znáte aplikaci Momento, velmi graficky zdařilý nástroj pro iPhone, který štítky využívá, k tomu všemu ještě "nasává" informace z různých sociálních sítí a RSS kanálů. Dost možná, že i Day One časem k obdobné funkcionalitě dospěje, ale nevím, zda je to dobře nebo špatně. Vývojáři Momenta slibují, že by měla být verze pro iPad (a snad i pro Mac OS), ale zatím jde opravdu spíše o sliby než o něco hmatatelného. To autor Day One pochopil, že jeho deviza spočívá v synchronizaci mobilu, tabletu a desktopové verze. Ať už máte po ruce kterékoliv ze zařízení, můžete poznámky do Day One pořizovat. Mně právě u Momenta desktopová varianta citelně schází, protože delší záznamy se mi do iPhonu vyťukávat nechtějí, iPad má zase přednost při prohlížení.

Synchronizace u Day One využívá služby Dropbox (ale s příchodem iCloud můžete využít i této varianty). Doposud jsem nepotkal technickou potíž. V čem aplikace pokulhávala, to byl font a správná diakritika u názvů dnů, krok se však již srovnal – nyní je vše tak, jak má být. Oceňuji (avšak očekávám i vylepšení) exportu, zatím do TXT souboru.

A poslední přednost – a výhoda proti papírovému řešení – nese název "zaheslování". Jak Mac, tak i iOS verze.

Zaplatit deset dolarů za aplikaci, která vám může sloužit uchovávat vzpomínky nebo své postřehy, nemusí být příliš. I když dost možná bude výše částky adekvátní až s příchodem slibovaných nových funkcí. Je potřeba si uvědomit, že Day One lze nahradit bezplatnými nástroji, vyloženě se nabízí například Evernote. Day One může konkurovat spíše grafickým řešením a přehledností (takové v Evernote rozhodně nedosáhnete), otázkou je, zda to stačí. Poplatek dvou dolarů za iOS verzi (běží na iPhonu i na iPadu) už je mnohem méně diskutabilní.

Pár poznámek k tomu, s čím by měl ještě letos nástroj Day One přijít. Pro příjemnější psaní delších textů bude full screen zobrazení, bude možné také formátovat text – a to i s využitím efektivního způsobu Markdown. Kromě štítků schází přidávání fotografií, i to ale nová verze napraví. Zatím méně specifikovaná je vlastnost šifrování a dalších možností exportu. (A autor slibuje ještě jiné funkce, o kterých zatím můžeme jen spekulovat – třeba to budou právě sběry ze sociálních sítí a RSS kanálů.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Momento vs Day One

Autor: quazilisk Muž

Založeno: 14.10.2011, 10:20
Odpovědí: 0

Momento nebo Day One? tohle "zivotni dilema" resim uz temer rok :).
Momento ma pro velmi dulezite nasavani feedu (kvuli nej jsem zacal vice pouzivat foursquare i twitter).
Day One ma zase exceletni verzi pro MacOSX.

Mit moznost pouzivat Macu i v praci tak to vyhraje Day One.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: