QuickTime 5 - startujte své downloady! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

QuickTime 5 - startujte své downloady!

13. října 2000, 00.00 | Z konference ve městě andělů přicházejí samé dobré zprávy - co sem přitáhlo tisíce vývojářů?

Multiplatformní technologie QuickTime je bezesporu jedním z nejúspěšnějších projektů, kterými kdy firma Apple počítačovou branži obohatila. Jen tak na okraj, na PC funguje QuickTime jako dokonalý nástroj pro otvírání širokého spektra multimediálních souborů. Do Mac OS je ale QuickTime "vrostlý" více, než běžný uživatel vůbec tuší. Vzhledem k tomu, že je součástí standardní instalace, málokdo tuší o kolik systémových služeb by jeho absencí přišel - můžete to nakonec zkusit, vypněte v okně panelu Spouštění doplňků všechny součásti QuickTime a budete jen koukat. Řada aplikací navíc využívá zabudovaných služeb QuickTime, ať už jde o otvírání souborů, nebo i grafické efekty a filtry, dostupné jako pro obrázky, tak i pro videosekvence.

QuickTime má pro Apple nezměřitelný význam. S návratem na výsluní přišla orientace na nejširší vrstvy uživatelů, a tím samozřejmě i na všechny formy multimédií. Hudba, filmy, interaktivní obsah - to jsou v současnosti velké taháky v boji o miliony konzumentů nejen webového obsahu. Stačí se podívat, jak se za poslední řekněme dva roky proměnily stránky Apple, které mohou dnes snadno sloužit jako multimediální portál. Bez QuickTime si něco podobného lze jen těžko představit.

Proto nepřekvapí, že si QuickTime nakonec vysloužil svou vlastní vývojářskou konferenci, QuickTime Live! v Los Angeles se tentokrát sešla rekordní účast, přihlásilo se přes 3200 vývojářů a content providers - což asi nepřeložíme, ale i nehezký patvar "poskytovatelé obsahu" je nakonec srozumitelný.
Apple při této příležitosti ohlašuje jedno velmi pěkné číslo. Všemi distribučními kanály už k uživatelům proteklo přes 100 milionů kopií QuickTime 4, bez rozlišování toho, zda skončily na Macu, nebo na PC.
Postavení QuickTime posiluje řada marketingových tahů - Apple se orientuje na osobnosti, které táhnou. Ať je to Madonna, Duran Duran, Britney Spears nebo Depeche Mode - Apple uzavírá exkluvzivní smlouvy, jejichž výsledkem jsou celé webové stránky, nebo soundtracky a videa, jinak nepřístupné, samozřejmě ve formátu QuickTime. Posledním přírůstkem je RollingStone.com, který založí speciální stránku , věnovanou stramovanému QuickTime videu z top koncertů. Ovšem, že podobný boj vedou i ostatní firmy se svými formáty, zejména LiquidAudio je poslední dobou poměrně aktivní, ale o tom podrobněji někdy jindy.

Tak a zpátky ke QuickTime 5. To, co je na stránkách Apple k dispozici, je "Public Preview". Proto je ideální nemazat bezhlavě původní QuickTime, protože nějaké chybky se ještě mohou objevit. Zatím se nový player zdá celkem stabilní, nepadavý. Poměrně pomalu (vzhledem k verzi 4) se spouští, při přehrávání ale už funguje dobře.
Od základu se změnilo uživatelské prostředí, dobře jej znají ti, kdo měli již možnost ozkoušet Mac OSX. Ve verzi, která bude k dispozici příští rok, se počítá i s možností "skinů", což je u QT bezesporu v principu průlomová novinka (i když prakticky důležitá jen pro někoho).

Z hlavních technických novinek je na místě zmínit podporu formátu Flash 4, nový hudební syntetizer s podporou DSL a SoundFonts, podporu streamovaného MPEG-1 a streamovaného MP-3 SHOUTcast. Jen MPEG4 stále chybí, ale to je zase téma na samostatný článek (DivX kodeky jsou na spadnutí). Ovládání a ovládací prvky jsou pohodlnější a lépe umístěné, potěšila možnost nastavovat základní parametry obrazu. Jako u moderní televize si zobrazíte on-screen menu, kde lze nastavit barevnost, jas a kontrast (použijte kursorové klávesy).

A co dál? Kromě QT5 byla u příležitosti konference uvedena i nová free verze streaming serveru, ale tu si bez OS X nepustíte. Podíváme se na ni jindy v souvislosti se streamovaným videem jako fenoménem moderního internetu. O nové G4 jste si již přečetli, a Microsoft prý konečně vydá něco novějšího, než je stará beta verze Windows Media Playeru (mimochodem jediný Mac OS player, který dnes MPEG4 zvládne, to je celkem ostuda).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: