První pohled na Panthera: přepínání uživatelů, Exposé - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

První pohled na Panthera: přepínání uživatelů, Exposé

2. července 2003, 00.00 | V tomto pokračování se podíváme, jak podle Apple budou vypadat dvě nové funkce Pantheru, které při uvádění na WWDC získaly asi největší pozornost - rychlé přepínání mezi uživateli a Exposé, nová funkce pro snadnější navigaci v Mac OS X. Včetně videosekvence zobrazující přepínání uživatelů v akci!

V tomto pokračování se podíváme, jak podle Apple budou vypadat dvě nové funkce Pantheru, které při uvádění na WWDC získaly asi největší pozornost - rychlé přepínání mezi uživateli (Fast User Switching - FUS) a Exposé, nová funkce pro snadnější navigaci v Mac OS X. Kromě toho se ještě vrátíme k Finderu, kde jsme opomenuli jednu z dostupných variant zobrazení.

Všechny informace v tomto článku se týkají předběžné vývojářské verze Mac OS X. Znamená to tedy, že finální verze Mac OS X 10.3 Panther, která bude uvedená na trh před koncem roku, může a nemusí tyto funkce obsahovat v podobě, v jaké jsou zachyceny v tomto článku. Berte proto tento článek pouze jako informativní a rozhodně ne jako závazný zdroj informací.

Jak již bylo řečeno minule, ve Finderu se odehrály poměrně podstatné změny - kromě kovového vzhledu tu je také nový sloupec s odkazy na disky a často používané položky. Apple proto trochu upravil funkci tlačítka pro zobrazení lišty nástrojů, klepnutím na něj ve Finderu nyní v podstatě přecházíme mezi vzhledem nového Finderu a až "devítkovou" podobou, pouze s horním záhlavím okna. Přesnější představu si uděláte podle obrázku. Lištu nástrojů lze samozřejmě vypnout samostatně z menu, sloupec s disky lze schovat ručně. Ovšem pokud si uživatel nastaví šířku sloupce například takovou, aby byly vidět jen ikony bez názvů, systém si to bude pamatovat (pomocí obvyklého triku pro zapamatováni vzhledu standardního okna - otevřít nové okno, nastavit vzhled ikon a šířku sloupce a hned okno zase zavřít).

Fast User Switching

Jednou z výhrad proti starší verzi Mac OS X byla absence možnosti přihlášení jiného uživatele bez nutnosti odhlášení stávajícího. Mac OS X konečně tuto funkci přináší (byť ho předběhl Microsoft se svými Win XP, což Jobs ostatně na keynote přiznal). V praxi tedy uživatel pracující pod Mac OS X nebude muset ukončit všechny své aplikace a odlogovat se jen proto, aby si například jiný člen rodiny mohl vybrat poštu pod svým účtem - nyní bude stačit pouze přepnout se do jiného účtu a poté zpět do původního.


Klepněte pro animaci zobrazující přepnutí z jednoho uživatele na druhého a zase zpět

Přepínání uživatelů se zapíná v novém, přepracovaném panelu pro správu uživatelů v systémových předvolbách. Po aktivování se v pravém horním rohu menu Finderu (tam, kde po Mac OS bylo přepínání aplikací) objeví seznam uživatelů, se jménem právě aktivního. V seznamu je vidět kdo je právě k počítači přihlášený a kdo ne - ten kdo je přihlášený má vedle svého jména oranžovou ikonku.

Přihlášených uživatelů může totiž být více, kolik jich počítač zvládne pak záleží jen na kapacitě paměti - pokud se uživatel neodhlásí, všechny jeho procesy samozřejmě dál běží. To bude možná pro některé méně zkušené uživatele úskalí, že si zapnou postupně účty všech uživatelů v domácnosti a pak se možná bude Mac OS X ploužit velmi pomalu, zvlášť pokud budou mít málo paměti a málo místa na disku pro swap.

Řešení je samozřejmě jednoduché, toho uživatele, který svou práci dokončil, opět odhlásit - na počítači se zobrazí standardní logovací okno (samozřejmě s novým vzhledem) na kterém je také vidět, kdo je právě přihlášený. Samotné přihlašování a odhlašování je pod Pantherem velmi rychlé, rychlejší než pod Jaguarem a samozřejmě i při přepínání se dodržuje nastavení toho, zda ten který účet vyžaduje heslo - to je vidět ostatně i v animaci, kterou si můžete prohlédnout.

Panther už v sobě už standardně obsahuje možnost vzdáleného přístupu přes Apple Remote Desktop, uvidíme však, jaké možnosti bude nabízet - zda se bude moci přihlásit i jiný než právě aktivní uživatel (a bude jich moci pracovat více na jednom počítači) nebo pouze jeden (a ten stávající bude "odstaven" po dobu práce) - možná to bude obdobně jako u Windows, kde na XP může pracovat vždy jen jeden uživatel a na serverové verzi jich může fungovat i více současně. To jsou však jen čiré spekulace, neboť o tom jak bude fungovat nová verze ARD se zatím neví nic.

Exposé

Další funkcí, která měla při předvádění velmi velký ohlas, je Exposé. Je to služba systému, která usnadňuje navigaci v řadě současně otevřených oken mnoha aplikací. Má celkem tři podoby, každá se hodí k něčemu jinému. Mimochodem, Exposé je služba, o které se původně hovořilo jako o Piles - určitým pokroucením informací z toho nakonec vyšla služba pro práci s dokumenty na disku, ovšem fakticky je to služba pro práci s okny.


Klepněte pro větší obrázek v samostatném okně

Exposé nabízí celkem tři funkce - zobrazení všech oken, zobrazení všech oken aktivní aplikace a zobrazení plochy. Při zobrazení všech oken se po aktivaci Exposé na hlavní obrazovce seskupí všechna okna aplikací, které nejsou schované. Uživatel pak může klepnutím na zvolené okno toto přesunout do popředí a ostatní se zobrazí za ním - jako kdyby si ho vybral například z menu v Docku. Zobrazení všech oken je doprovázené animací, kdy se zmenšené verze oken "slétnou" na hlavní obrazovce (i z případného druhého monitoru) a po vybrání příslušného okna se opět zvětšují a rozlétají na svá místa. Rychlost animace závisí na počtu oken, která se zobrazují, čím více, tím je to pomalejší - ovšem na funkci, tedy možnosti výběru, to nic nemění. Jak bude Exposé fungovat na počítačích bez podpory Quartz Extreme však nyní nedokážeme říci. Druhá podoba je obdobná, s tím že se zobrazí pouze okna aktivní aplikace. Třetí volba zobrazí plochu - všechny okna aplikací "zajedou" do stran, po dalším zvolení této funkce se opět zobrazí.

Exposé lze konfigurovat v samostatném panelu systémových předvoleb, buď podle polohy myši na obrazovce (v některém z rohů), což je možné kombinovat i s šetřičem obrazovky, nebo je možné nastavit si klávesovou zkratku, tlačítka myši nebo kombinaci. Ovládací panel dává na výběr i tlačítka myši 3-5, takže lze využít i jinak nepoužitá tlačítka na myších od třetích výrobců. To lze kombinovat s modifikačními klávesami, jak je vidět na obrázku - takže podle toho které klávesy se spolu s pravým tlačítkem stisknou, taková funkce se aktivuje (samostatné pravé tlačítko dál funguje jako kontextové menu). Příjemně překvapí to, že u Apple si s Exposé opravdu dali práci i drobnostmi - pokud je aktivace vázaná na myš, uživatel si zobrazí plochu (schová všechny aplikace) například aby mohl najít dokument, který chce přetáhnout do mailu, může zahájit tažení dokumentu (drag) levým tlačítkem a přitom pravým tlačítkem opět nechat zobrazit všechny aplikace (ovšem klidně i jako klasické Exposé, tedy přes výběr okna, nemusí jít nutně o návrat k předchozímu stavu).

Tyto dvě nové funkce jsou jedny z nejvýraznějších a zaslouženě si získaly pozornost - přepínání uživatelů bude pro mnoho lidí znamenat zjednodušení života a Exposé je velmi zajímavou inovací ovládání počítače - tedy něco, co od Apple tak trochu i čekáme :).

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: