Podrobnosti k oznámení data zahájení prodeje Snow Leoparda - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Podrobnosti k oznámení data zahájení prodeje Snow Leoparda

26. srpna 2009, 00.00 | Apple oficiálně potvrdil, že se Mac OS X 10.6 Snow Leopard bude prodávat od pátku 28. srpna, z příslušné tiskové zprávy a webových stránek Snow Leoparda se dají vyčíst některé zajímavé podrobnosti.

Včera jsme již předběžně informovali, že Apple oficiálně potvrdil zahájení prodeje Mac OS X 10.6 Snow Leopard v pátek 28. srpna, zde se ale na celou věc podíváme poněkud podrobněji:

Stručné shrnutí prenatální historie Snow Leoparda

Existenci verze Mac OS X s kódovým označením Snow Leopard poprvé oficiálně zmínil Steve Jobs během svého projevu na vývojářské konferenci WWDC 2008, kde tehdy byly následně jejím účastníkům předvedeny velice předběžné vývojářské verze klientské i serverové varianty.

Od té doby se na veřejnost dostávaly informace externích vývojářů, kteří testovali průběžně rozesílané beta verze, avšak teprve o rok později, v rámci zahajovacího projevu konference WWDC 2009, Apple představil funkčně úplnou beta verzi a především oznámil první konkrétnější datum uvedení nového operačního systému na trh, mělo to být letošní září.

Během letních prázdnin se objevovaly další beta verze a v půlce srpna už to začalo vypadat, že se dokončení systému opravdu blíží. Brzy poté se vynořily první pověsti, že by prodej Snow Leoparda mohl být zahájen ještě dříve než v září, příliv takových náznaků zvlášť zesílil o minulém víkendu. A to nikoli bezdůvodně, protože v pondělí Apple oficiálně oznámil, že prodej Mac OS X 10.6 skutečně začne v pátek 28. srpna.

Oznámení předcházely obvyklé průvodní jevy, v pondělí dopoledne byl americký webový obchod Applu dočasně odstaven a po svém opětovném zprovoznění uváděl v předběžných objednávkách Snow Leoparda a dalších produktů ho zahrnujících jako datum zahájení prodeje 28. srpen. A vše to završilo oficiální oznámení v podobě tiskové zprávy, jež toto datum definitivně potvrdila.

Zdůrazňované novinky Mac OS X 10.6

Novinky Snow Leoparda Apple poměrně podrobně popisuje na svých stránkách, docela obšírně je však zmiňuje také ona tisková zpráva. Dá se předpokládat, že Apple klade zvláštní důraz na popisovaná vylepšení, proto je teď probereme hlouběji.

Zpráva cituje Bertranda Serleta, viceprezidenta Applu pro softwarový vývoj (který předváděl Snow Leoparda na WWDC 2009), že Snow Leopard staví na dosud nejúspěšnějším operačním systému Applu (tím se myslí Mac OS X 10.5 Leopard) a Apple je rád, že ho dostane k zákazníkům dříve, než se očekávalo.

A následuje poněkud marketingové tvrzení, že za pouhých 29 USD uživatelé Leoparda získají možnost hladkého přechodu na nejpokročilejší operační systém světa a jediný systém s integrovanou podporou Exchange (až v říjnu začne Microsoft prodávat Windows 7, určitě uslyšíme něco velice podobného, to ovšem plyne ze samotné podstaty marketingu).

Apple tvrdí, že jeho vývojáři vylepšili přes 90 procent z více než 1 000 projektů tvořících Mac OS X. K těmto vylepšením patří rychleji reagující Finder, poštovní klient Mail nahrávající zprávy více než dvakrát rychleji, zálohovací software Time Machine s o 80 procent rychlejším počátečním zálohováním, dok s integrovanou funkcí Exposé, QuickTime X s přepracovaným přehrávačem dovolujícím snadné přehrávání, nahrávání, ořez a sdílení videí a 64bitová verze webového prohlížeče Safari 4, jež pracuje až o 50 procent rychleji a nebude se již hroutit kvůli závadným zásuvným modulům.

Výrazné optimalizace se dočkala též velikost jednotlivých komponent systému, Apple v tiskové zprávě (a na svých stránkách) uvádí, že po nainstalování zabere Snow Leopard jen polovinu diskového prostoru oproti předchozí verzi Mac OS X a uvolní až 7 GB. Na WWDC 2009 se přitom mluvilo jenom o úspoře 6 GB, během závěrečného ladění se tedy zřejmě povedlo nový systém ještě dále zmenšit.

Poprvé jsou systémové aplikace jako Finder, Mail, iCal, iChat a Safari dodávány v 64bitových verzích a Snow Leopard nabízí rozšířenou podporu 64bitového zpracování. Na Macích se 64bitovými procesory tak bude možné využívat velkých objemů RAM, zvýší se jejich výkon a zlepší se bezpečnost, přičemž ovšem zůstane zachována kompatibilita s 32bitovými aplikacemi. (Okolo „64bitovosti“ Snow Leoparda sice stále panují určité nejasnosti, ale v každém případě bude schopen hladce provozovat 64bitové aplikace, užívání 64bitového jádra systému bude zřejmě záviset hlavně na dostupnosti 64bitových ovladačů pro konkrétní konfiguraci.)

Apple samozřejmě nezapomněl připomenout také některé nové technologie, jež přicházejí se Snow Leopardem, konkrétně Grand Central Dispatch (GCD), která by měla usnadnit psaní aplikací využívajících vícejádrových procesorů (což bude zvlášť důležité, až většina Maců přejde na procesory s architekturou Nehalem) a OpenCL, jež dovolí zapřáhnout vysoký výkon moderních grafických procesorů i v negrafických úlohách (nejvýkonnější grafické karty současnosti poskytují vysoce paralelní zpracování, umožňující určité typy úloh vykonávat o celé řády rychleji než centrálními procesory, neplatí to však univerzálně).

A pochopitelně Apple neopomněl zmínit integrovanou podporu Microsoft Exchange Serveru 2007 (prohlašuje, že Snow Leopard je jediným osobním operačním systémem na světě s takovou podporou). Poštovní klient Mail, adresář Address Book a kalendář iCal mohou odesílat a přijímat poštu Exchange, vytvářet pozvánky na schůzky a odpovídat na ně a prohledávat a spravovat kontakty pomocí globálních seznamů adres. Informace Exchange se plně integrují se Snow Leopardem, takže se dají prohledávat pomocí vyhledávání Spotlight a lze zobrazovat jejich náhledy technologií Quick Look.

Webové stránky Applu uvádějí ještě některé další novinky, například rychlejší a spolehlivější instalaci, svižnější uspávání a probouzení systému, možnost vkládání čínských znaků pomocí trackpadů novějších notebooků Applu podporujících gesta prováděná více prsty, iChat zvládající čtyřikrát větší rozlišení videokonferencí, zlepšené menu služeb (Services), automatickou aktualizaci ovladačů tiskáren, automatické nastavování časového pásma, lepší výběr textu v PDF dokumentech, spolehlivější vysouvání disků či účinnější sdílení souborů technologií Bonjour.

O tom všem (a nejspíš i o dalších nepopsaných změnách) se jistě brzy dozvíme mnohem více, až se počnou objevovat recenze ostré verze Snow Leoparda.

Spíše okrajově zmiňuje tisková zpráva současné zahájení prodeje Mac OS X Serveru Snow Leopard, nové serverové varianty Mac OS X. Jako jeho hlavní novinky uvádí Podcast Producer 2 a Mobile Access Server, podrobnější popis nových prvků předkládá tahle stránka, jde především o nové a aktualizované aplikační servery (Snow Leopard Server samozřejmě zahrnuje všechna vylepšení klientské varianty).

Nová cenová politika pro Snow Leoparda

Se Snow Leopardem přišla také poměrně významná změna cenové politiky. Dosud vždy museli uživatelé za novou hlavní verzi Mac OS X zaplatit plnou cenu (v USA 129 USD), „zdarma“ se dala získat jedině s novým Macem, jenž ji měl nainstalovanou. To pochopitelně vyvolávalo značnou kritiku a vysoká cena za nové verze systému patřila k oblíbeným argumentům odpůrců Maců.

Avšak na WWDC 2009 Apple oznámil změnu, kterou teď zdůrazňuje ve všech svých materiálech ke Snow Leopardovi. Ti, kdo už vlastní Mac OS X 10.5 Leopard, zaplatí za přechod na Snow Leoparda pouze 29 USD. A rodinné balení zahrnující pět licencí pro jednu domácnost bude možné pořídit za 49 USD. Takovýto krok Applu se ovšem dal čekat, protože Snow Leoparda již delší dobu představoval jako vylepšeného Leoparda, takže rozumnější cena za upgrade rozhodně byla na místě.

Uživatele Leoparda tak přechod na Snow Leoparda nepřijde nijak zvlášť draho, o trochu více si však připlatí zákazníci stále ještě provozující Mac OS X 10.4 Tiger. Těm se jako jediná možnost přechodu nabízí koupě sady Mac Box Set, jež bude v nové verzi zahrnovat Snow Leoparda a dále ještě programové balíky iLife ’09 a iWork ’09. Sada bude stát 169 USD pro jednoho uživatele a 229 USD jako rodinné balení.

Všechny možnosti získání Snow Leoparda Apple vypisuje v pravém krajním sloupci technických specifikací systému, vedle těch už zmíněných se nový systém samozřejmě bude dodávat s novými Macy, na něž by se měl začít instalovat od 28. srpna (to ovšem platí pro USA, v některých jiných zemích, bohužel včetně té naší, to asi bude až o něco později - ale podle této zprávy se Snow Leopard u nás začne prodávat již příští týden).

A pak ještě zbývá možnost zvýhodněného pořízení Snow Leoparda v rámci programu Up-to-Date. Ten nabízí těm, kdo si koupí Mac či Xserve po 8. červnu 2009, co dosud nebude mít Snow Leoparda nainstalovaného, aby ho dostali za pouhý manipulační poplatek (v USA činí 9,95 USD, v zemích eurozóny 8,95 EUR a ve Velké Británii 7,95 GBP).

Objednávku na takovýto zvýhodněný upgrade je třeba podat do 90 dní od data koupě vyhovujícího Macu, nejpozději však do 26. prosince 2009. (Tyto lhůty vyvolaly u některých čtenářů včerejší stručné zprávy menší zmatení, Apple přirozeně bude nové Macy dodávat se Snow Leopardem, prosincové datum určuje dobu platnosti téhle nabídky, mimoto nelze vyloučit, že se ještě někde budou nějakou dobu doprodávat Macy s Leopardem).

Co se týče Snow Leopard Serveru, ten se bude v USA prodávat za 499 USD, přičemž cena zahrnuje neomezený počet klientských licencí. I tady došlo ke citelnému zlevnění, protože Leopard Server se za 499 USD prodával jen s 10 klientskými licencemi, zatímco varianta pro neomezený počet klientů přišla na 999 USD.

Analytik předpovídá prodej 5 milionů kopií v prvním čtvrtletí po uvedení

Takovéto ceny nepochybně přilákají zájem zákazníků, často citovaný analytik Gene Munster již přispěchal s předpovědí, že se během třetího čtvrtletí letošního roku prodá 5 milionů kopií Snow Leoparda, což přispěje k tržbám Applu částkou 66 milionů USD.

Výroky analytiků je sice třeba posuzovat opatrně, avšak v tomhle případě se dá s Munsterem souhlasit, očekávání, jaká Snow Leoparda provázejí, by se měla promítnout do objemu jeho prodeje, hlavní zásluhu na tom ovšem budou mít především výše popsané cenové podmínky.

Munster pochopitelně zmiňuje integrovanou podporu Exchange jako jednu z výhod a předpokládá, že Snow Leopard bude použit ke zdůrazňování předností Maců oproti strojům s Windows (to se však děje už delší dobu, takže to vlastně nebude žádná změna).

Munster ve své zprávě odhaduje, že instalovaná základna Mac OS X již čítá více než 40 milionů strojů, předpovězených 5 milionů kopií Snow Leoparda tudíž není zase tolik (avšak ne na každém Macu bude Mac OS X 10.6 fungovat, o tom více níže).

Pro srovnání, když se v říjnu 2007 začal prodávat Leopard, odhadovala se instalovaná základna na 23 milionů Maců, za první 4 dny se prodaly 2 miliony jeho kopií a za celé tehdejší čtvrtletí 3,5 milionu.

Předpokládané tržby za Snow Leoparda sice nejsou úplně zanedbatelné, avšak v celkové finanční bilanci Applu představují opravdu jen kapku v moři (peněz). Příjmy za Leoparda byly pochopitelně podstatně vyšší, protože se prodával mnohem dráž, avšak Snow Leopard by měl především dále podpořit prodej Maců (tak jako tomu bylo i předloni po uvedení Leoparda), což bude pro obchodní výsledky Applu mnohem důležitější.

Nová grafická podoba balení

Řečeno spolu s klasikem na funkci to nemá vliv, ale ze stránek Applu též plyne, že Snow Leopard se opravdu bude dodávat v balení se zcela novým výtvarným ztvárněním. Před týdnem se objevily údajné fotografie balení brazilské verze Snow Leopard, které se však všeobecně považovaly za nevěrohodný podvrh, jenže teď se ukazuje, že byly zřejmě autentické (portugalské texty na krabici jsou možná o trochu bombastičtější než ty anglické, to však nejspíš vzniklo při překladu).

Na krabici Snow Leoparda (a Snow Leopard Serveru) se skutečně nachází zcela nový motiv „zasněžené kočky“, tedy irbise horského (neboli sněžného levharta, po němž byl Mac OS X 10.6 pojmenován). A krabice nese nápis „Nejpokročilejší operační systém světa. Jemně vyladěno.“

Zmizel tak dosud používaný nafialovělý „galaktický“ motiv, nové balení už neužívá ani symbol velkého „X“, obdobné provedení má rovněž instalační DVD (jeho podoba však již byla známá, protože kopíruje vzhled instalační ikony, kterou obsahovala poslední vývojářská sestavení).

Jak na krabicích, tak na instalačních discích převládá bílá barva. Apple zatím příčinu této změny nevysvětlil, ale je docela dobře možné, že to odůvodní ohledy na životní prostředí, protože proti předchozí verzi by nové balení mělo spotřebovávat méně tiskařských inkoustů.

Požadavky Snow Leoparda – bude fungovat pouze na Intelech

Protože se to ví už od WWDC 2009, nevěnuje se tomu tak velká pozornost, avšak Snow Leopard představuje významný předěl také tím, že se jedná o první verzi Mac OS X, jež bude pracovat jen na Macích s procesory Intel. Jasně to vyplývá z požadavků uvedených na stránce jeho technických specifikací.

Snow Leopard dále potřebuje alespoň 1 GB RAM, 5 GB prostoru na disku a DVD mechaniku pro instalaci. Některé funkce mohou navíc požadovat službu MobileMe a určité komponenty systému a nové technologie kladou ještě další požadavky.

Například 64bitové zpracování přirozeně vyžaduje 64bitový procesor a GDC pochopitelně potřebuje vícejádrový procesor. Za zmínku stojí též aktualizovaný seznam grafických karet a grafických procesorů, na nichž bude fungovat OpenCL, vyhovovat by měly všechny v současnosti dodávané karty NVIDIe, a to jak karty GeForce, tak profesionální karty Quadro FX, použít půjde rovněž integrovaná grafika GeForce 9400M. Z karet ATI zatím podporují OpenCL Radeon 4850 a Radeon 4870.

Co se týče Snow Leopard Serveru, ten opět vyžaduje procesor Intel a dále ještě alespoň 2 GB RAM a nejméně 10 GB prostoru na disku, seznam všech požadavků najdete v jeho technických specifikacích.

Zahájení prodeje Snow Leoparda tak nepochybně dále urychlí ústup Maců s procesory PowerPC, ty budou muset zůstat u Leoparda. Dosud není jasné, zda poslední verzí Leoparda bude počátkem srpna vydaný Mac OS X 10.5.8, anebo jestli Apple ještě uvolní další významnou aktualizaci, potom však určitě aktivní vývoj Leoparda ukončí a bude pro něj dodávat už jenom bezpečnostní opravy (stejně jako to dělá pro Mac OS X 10.4 Tiger, který se zastavil u verze 10.4.11).

Dá se očekávat, že s nástupem Snow Leoparda bude ještě rychleji přibývat aplikací podporujících pouze procesory Intel, to ukázal samotný Apple, když nové verze jeho profesionálních programových balíků již na PowerPC (alespoň oficiálně) nepracují, stejný záměr vyhlásila Adobe a jistě se přidají i jiní významní výrobci softwaru.

Význam PowerPC Maců klesá už delší dobu, proto tahle změna nevyvolává příliš silné ohlasy (ačkoli těchto strojů pravděpodobně pořád zůstává v provozu docela dost), přesto jde o důležitý milník v historii vývoje Maců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: