Podrobná zpráva ze zahájení konference WWDC 2011 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Podrobná zpráva ze zahájení konference WWDC 2011

8. června 2011, 00.00 | Apple představil Mac OS X Lion, který se začne prodávat v červenci za 30 USD výlučně přes Mac App Store. Dále poprvé ukázal iOS 5, jenž se do značné míry zbavil závislosti na osobním počítači, ten bude dostupný až na podzim. A Steve Jobs popsal novou bezplatnou službu iCloud, nahrazující MobileMe, která bude synchronizovat data mezi všemi zařízeními uživatele. A dále bude ještě spuštěna placená hudební služba iTunes Match.

Toto pondělí byla tradičním úvodním proslovem zahájena vývojářská konference WWDC 2011. Díky oznámení z minulého úterý se vědělo, že hlavními tématy proslovu budou Mac OS X Lion, iOS 5 a služba iCloud, přesto mnozí stále doufali v nějaká další překvapení, ta se však nekonala, žádný nový hardware opravdu představen nebyl.

Ovšem popis zmíněných tří softwarových novinek i tak zabral hodně času, zde se to pokusíme zprostředkovat (stručný souhrn jejich hlavních nových vlastností jsme zveřejnili již včera).

Použité informační zdroje

Samotný Apple vydal k této události tři oficiální tiskové zprávy, jež popisují Mac OS X Lion, iOS 5 a službu iCloud (jejich český překlad by se měl brzy objevit tady). A samozřejmě se na webu Applu nabízí též videozáznam z akce.

Zprávy z WWDC 2011 přirozeně přinesly všechny servery zabývající se děním okolo Applu, včetně podrobných přepisů dění během proslovu. Takovéto zápisy nabízí například Macworld, CNET News a také Engadget, jehož reportáž navíc doplňuje velký počet fotografií. Z informací těchto zdrojů vychází následující zpráva:

Zahájení akce

Přednáškový sál kongresového střediska Moscone West v San Franciscu, kde se akce konala, byl jako obvykle zcela zaplněný a už dlouho předtím se před budovou tvořily fronty zájemců. Akce začala vstupem Steva Jobse na scénu, jemuž se dostalo nadšeného přijetí (po delší době to bylo jeho první veřejné vystoupení, letos v lednu opět odešel na zdravotní dovolenou).

Jobs svá vystoupení tradičně zahajuje rekapitulací úspěchů Applu, ale nyní se zaměřil na samotnou konferenci, již to ukazovalo, že letošní akce bude trochu jiná. Mluvil o přitažlivosti WWDC, připomněl, že se na ni přihlásilo 5 200 účastníků. Tento počet vstupenek se přitom vyprodal (samozřejmě přes Internet) už za 2 hodiny. A zavtipkoval, že by byli docela rádi prodali ještě více lístků, ale nevěděli, kam by se potom všichni vešli.

Poté připomněl, že konference bude zahrnovat přes 120 přednášek, více než 100 praktických cvičení a účastníkům je připraveno pomoci přes 1 000 softwarových inženýrů Applu. A dodal, že je-li hardware mozkem a svaly produktu, pak software v něm tvoří jeho duši, čímž naznačil, co bude tématem proslovu, šlo skutečně o Mac OS X Lion, iOS 5 a o zajímavé novinky okolo „cloudu“.

Představuje se Mac OS X Lion

Na scénu poté přišel Phil Schiller (viceprezident Applu pro globální marketing produktů), aby představil Mac OS X Lion. Schiller připomněl, že se Lion týká Maců, které si nyní vedou velice dobře. Na světě je teď přes 54 milionů uživatelů Maců a jejich počet dále roste. Zatímco meziročně se globální trh PC zmenšil o 1 procento, počet Maců vzrostl o 28 procent a posledních pět let odbyt Maců rostl rychleji než celý trh osobních počítačů každé čtvrtletí. Naprostou převahu mezi nimi ovšem mají notebooky, jež tvoří plné tři čtvrtiny celkových prodejů Maců.

Macy jsou (podle Schillera) skvělé nejenom díky svému hardwaru, ale také díky softwaru, jaký provozují, tedy Mac OS X. Ten byl uveden již před 10 lety, vychází ze solidních unixových základů a stále se vyvíjí.

Další vývojovou fází bude právě Lion, který přináší přes 250 nových vlastností. Ty nelze probrat všechny, proto Schiller popsal jen 10 z nich. (Je však třeba připomenout, že pro znalé to nebylo velké překvapení, protože většina těchto vlastností již byla známá z předběžných vývojářských verzí uvolňovaných pro externí vývojáře od konce února.)

Popis 10 nových hlavních vlastností Lionu

Nejprve Schiller popsal používání multi-touch gest k ovládání Lionu. Přizpůsobilo se tomu chování posuvníků, při ovládání gesty zmizí, objeví se jenom při posouvání.

Jak další přišly na řadu celoobrazovkové aplikace. Pro vývojáře bude snazší psát aplikace běžící v tomto režimu, do něhož se dají přepnout novým tlačítkem v pravém horním rohu okna. Mezi takovýmito aplikacemi půjde přepínat tahy prstů. Podpora celoobrazovkového režimu byla doplněna do řady standardních aplikací Lionu, podporují ho například Safari, iMovie a desítky dalších aplikací. Schiller to předvedl na kalendáři iCal a také na Preview, zobrazujícím do celé obrazovky PDF dokument.

Další novinku Lionu tvoří prvek Mission Control, který v sobě slučuje možnosti Exposé a Spaces předchozích verzí Mac OS X, ukazuje všechny běžící aplikace a rozpracované dokumenty. Též poskytuje snadný přístup ke Spaces a ke všem widgetům Dashboardu.

Na jeviště přišel Craig Federighi, jenž letos převzal vedení divize Maců, aby ukázal zmíněné nové možnosti ovládání na Safari a na iPhotu. Předvedl také vylepšenou aplikaci Photo Booth s možnostmi rozpoznávání tváří, kdy nad hlavou zkoumané osoby krouží 3D ptáci. Na scénu se poté vrátil Schiller, aby promluvil o obchodu Mac App Store.

Zajímavé nové možnosti Mac App Store pro Lion

Vychválil ho jako nejlepší místo pro nakupování a objevování nových aplikací pro Macy a uvedl, že se Mac App Store stal (v USA) hlavním distribučním kanálem pro nákup softwaru osobních počítačů, předběhl řetězce Best Buy, Walmart a Office Depot. A nezapomněl zmínit, že tvůrci programu Pixelmator utržili 1 milion USD už první den po vstupu do tohoto obchodu.

Mac App Store se sice nabízí již od Mac OS X 10.6.6, ale do Lionu bude přímo integrovaný a přinese nové možnosti pro jím dodávané aplikace. Ty budou podporovat nákup z aplikace a „push“ oznamování (tak jako aplikace iOS), nový režim sandboxu by měl dále zvýšit bezpečnost. A dále bude Mac App Store Lionu podporovat rozdílové aktualizace, takže pro nové verze programů již nebude třeba znovu stahovat celý instalační soubor. (To rozhodně přijde vhod u rozsáhlých aplikací typu Xcode, jež zabírají několik gigabytů a často se aktualizují.)

Právě tohle byla (vedle upřesnění cen a způsobů distribuce, což podrobněji probereme níže) nejvýznamnější novinka Lionu předvedená na WWDC 2011, protože ty ostatní už byly známé z předběžných verzí.

Následovalo předvedení Launchpadu, sady ikon aplikací pro jejich spouštění po způsobu iOS. Funkce Resume dovolí vypnout počítač, aniž by se ztratily rozpracované dokumenty ve všech aplikacích, podobně jako na iPadu se uloží veškerý aktuální stav systému.

Automatické ukládání, systém Versions a technologie AirDrop

Potom přišlo na řadu automatické ukládání dokumentů aplikací, s čímž souvisí také systém správy verzí Versions. Ten dovoluje přechod ke starším verzím dokumentů v uživatelském rozhraní podobném Time Machine, Schiller k tomu podotkl, že se ukládají pouze rozdíly mezi verzemi, takže to nezabírá až tolik místa.

Přístup k předchozím verzím dokumentů zajišťuje nové roletové menu na pravém okraji lišty menu. Pomocí Versions lze navíc dokumenty uzamykat a používat je jako šablony. (Podrobněji jsme tohle vše popisovali již na jaře.)

Opět nastoupil Craig Federighi, aby předvedl Launchpad, práci s novým obchodem Mac App Store, automatické ukládání dokumentů a správu jejich verzí. Ukázal, jak lze v Pages začlenit do aktuálního dokumentu obrázek smazaný již o mnoho verzí dříve.

Další nový prvek Lionu tvoří technologie AirDrop (tu probíral AppleInsider už v březnu). Umožňuje snadné sdílení souborů s dalšími uživateli Lionu v místní síti. Stačí přetáhnout příslušný soubor na ikony daných uživatelů v okně AirDrop a systém se postará o zbytek. Podle Schillera se tímto Apple snaží nahradit fyzickou výměnu souborů na USB klíčenkách. Není třeba žádné konfigurování, vše si Lion nastaví sám (včetně vyhledání dosažitelných uživatelů).

A poslední, desátou předvedenou novinkou Lionu byl vylepšený poštovní klient Mail. Ten nyní nabízí zobrazení se 2 a 3 sloupci, usnadňující čtení pošty a přebírá některé prvky z webových prohlížečů, třeba menu oblíbených položek.

Vyhledávací funkce nově předkládá návrhy a z výsledků hledání lze vyvářet pravidla. Přibylo také konverzační zobrazení seskupující zprávy podle konverzačních vláken, což se dočkalo nadšeného potlesku publika. Nové možnosti klienta Mail potom zase v praxi ukázal Craig Federighi.

Lion nabízí ještě mnoho dalšího

To tedy bylo 10 hlavních novinek Lionu, ale je jich samozřejmě ještě mnohem víc, Schiller nakonec promítl snímek se seznamem novinek Lionu. Z něj plyne, že bude zahrnovat asistenta pro migraci z Windows, přepracovaný FileVault 2, samozřejmě integruje software FaceTime a jako doplněk si lze pořídit Lion Server.

Safari zahrnuje funkci Reading List (tu jsme blíže popsali zde) a systém podporuje „push“ oznamování. Vývojářům Lion nabízí 3 000 nových API rozhraní, umožňujících využívat nové možnosti systému v jejich aplikacích.

Ceny a způsob distribuce Lionu

A poté již konečně došlo na upřesnění cen a způsobů distribuce Lionu, právě tyto informace se od WWDC 2011 očekávaly. Mac OS X Lion už nebude dostupný na fyzických médiích, Phil Schiller oznámil, že se bude nabízet výlučně v Mac App Store, označil to jako nejsnazší aktualizaci v historii Mac OS X. Bude mít velikost asi 4 GB, což zhruba odpovídá jednomu stahovanému HD filmu.

A pokud jde o cenu, Schiller připomněl, že dříve nové hlavní verze Mac OS X stály 129 USD. Avšak Lion mají tak rádi, že se bude nabízet za 29,99 USD. Apple tak zvolil stejnou cenovou politiku jako v případě přechodu z Leoparda na Snow Leoparda, tehdy to ovšem zdůvodňoval tím, že nejde o až tak velkou změnu.

Lion se v Mac App Store objeví v červenci, nepotvrdily se tak pověsti o jeho uvedení již 14. června. Tím představování Lionu skončilo, Schiller vyjádřil naději, že se bude Lion zákazníkům líbit a dodal, že od pondělí je dostupná nová předběžná verze pro vývojáře.

Z tiskové zprávy k Lionu navíc plyne, že Lion Server se bude opravdu nabízet jako doplněk klientské varianty systému, stažitelný z Mac App Store za 49,99 USD (potvrdily se tak dřívější dohady).

A ti, kdo si koupí nový Mac po 6. červnu 2011, budou mít nárok na bezplatný Up-To-Date upgrade Lionu z Mac App Store, bude o něj však třeba požádat do 30 dnů od zakoupení počítače. A stejně jako ostatní software prodávaný v Mac App Store bude možné Lion nainstalovat na všechny oprávněné Macy daného uživatele. Instalace ovšem bude možná pouze na Macy s Mac OS X 10.6 Leopard, dále bude Lion vyžadovat procesory Intel Core 2 Duo, i3, i5, i7 nebo Xeon a alespoň 2 GB RAM.

Apple vydal řadu nových beta verzí spojených s Lionem

Ostrá verze Lionu sice bude dostupná až v červenci, ale pro externí vývojáře Apple v pondělí zpřístupnil řadu nových beta verzí souvisejícího softwaru.

Především uvolnil čtvrtou předběžnou verzi samotného Lionu (Lion Developer Preview 4, sestavení 11A480b), dále pak vývojové prostředí Xcode 4.2 Developer Preview (sestavení 4C104 pro Snow Leoparda a 4D5031b pro Lion) a beta verzi iTunes 10.5. Vyšla také předběžná verze (Developer Preview) prohlížeče Safari 5.1, která zahrnuje řadu důležitých novinek. Současně Apple uvolnil též první beta verze iOS 5 a souvisejícího softwaru, k tomu se ještě vrátíme níže.

O čtvrté předběžné verzi Lionu se jistě brzy začnou objevovat další informace, ale už teď je jasné, že Lion rozhodně ještě není zdaleka hotový, protože doprovodná dokumentace Applu pro Lion a Lion Server uvádí asi půl tuctu přetrvávajících známých problémů. Do července tak mají vývojáři ještě hodně co dělat.

První představení iOS 5

Nastal čas na druhé hlavní téma akce, představení iOS 5. Na scénu přišel Scott Forstall, viceprezident pro software iOS, který se toho ujal. Uvítal ho hlasitý potlesk.

Také on nejprve zrekapituloval úspěchy iOS. Už se prodalo 200 milionů přístrojů s iOS, což z něj dělá nejrozšířenější mobilní operační systém, s více než 44 procenty trhu, prohlásil (jde o údaje firmy Comscore z dubna). Android podle toho zaujímá až druhé místo (tohle tvrzení jistě vyvolá řadu polemik).

Poté zmínil iPad 2, celkem se za 14 měsíců existence tohoto přístroje prodalo již 25 milionů kusů iPadů obou generací. Podle Forstalla tak Apple s iPadem vytvořil zcela novou kategorii zařízení.

Dobře si vedly též prodeje hudby přes iTunes Store, prodalo se v něm už přes 15 miliard hudebních skladeb. To z něj dělá největšího maloobchodního prodejce hudby na světě. A pokud jde o knižní obchod iBookstore, spuštěný před necelým rokem, zákazníci si z něj již stáhli přes 130 milionů elektronických knih.

Nemohl samozřejmě opomenout App Store, v tomto obchodu se nyní nachází přes 425 000 aplikací a více než 90 000 z nich je určeno přímo pro iPad. Počet stažení aplikací z App Store dosáhl 14 miliard, za méně než tři roky. A vývojářům aplikací Apple vyplatil přes 2,5 miliardy USD.

Poté Forstall zmínil některé prominentní aplikace pro iOS, jako třeba HBO Go či Tiny Wings a aplikace, jež schválily americké federální úřady FDA (pro kontrolu bezpečnosti potravin a léků) a FAA (pro kontrolu bezpečnosti leteckého provozu).

A počet účtů u iTunes s kreditními kartami, umožňujících nakupovat v obchodech Applu jedním stiskem, dosáhl již 225 milionů.

Nové vlastnosti iOS 5

Potom už začalo vlastní představování iOS 5. Jde o novou hlavní verzi, jež pro vývojáře přináší 1 500 nových API rozhraní, uživatelům nabízí přes 200 nových vlastností. A stejně jako v případě Lionu také u iOS 5 Forstall podrobněji popsal jenom 10 z nich.

Vylepšené oznamování

Tou první je přepracovaný oznamovací systém. Tohle oznámení opět vyvolalo bouřlivý potlesk. Forstall stručně zmínil dosavadní oznamovací systém iOS, který používá vyskakovací okna, oznamovací ikony a zvuky. Dodal, že Apple již odeslal 100 miliard takovýchto oznámení. Zákazníci však říkali, že potřebují lepší uživatelské rozhraní pro oznámení než to dosavadní. To uživatele odrazuje, navíc v zamčené obrazovce se sice objeví seznam událostí, jež se staly, ale nelze se do něj vrátit.

Tohle vše řeší nová verze systému novým prvkem nazvaným „Notification Center“ (centrum oznamování), jediným místem, v němž se sdružují všechna oznámení. Přístup do něj je velice snadný, stačí na kterékoli obrazovce přejet prstem seshora dolů.

Tím se zobrazí seznam oznámení, zprávy o počasí a akciové kurzy se zobrazují úplně nahoře, takže není třeba otevírat jejich aplikace. Seznam po chvíli sám zmizí, ale dá se snadno vyvolat znovu.

Uzamčená obrazovka v iOS 5 nabízí seznam přijatých textových zpráv, zmeškaných hovorů a aktualizací aplikací, když se přejede prstem po položce aplikace, přeskočí se na ni. A pokud chce uživatel některé oznámení odstranit, stačí stisknout tlačítko „x“ na jeho pravé straně. Tah prstu vyvolá Notification Center ve všech aplikacích. Celkově tak nový oznamovací systém dost připomíná Android.

Další nový prvek iOS 5 se jmenuje Newsstand (novinový stánek). Tato aplikace sdružuje předplatná novin a časopisů, nepřekvapivě se hodně podobá aplikaci iBooks, jenže tahle je určená pro periodické publikace. Využívá funkce předplatného obsahu v App Store (zavedené letos v únoru), pokud si uživatel předplatí nějaké noviny a časopisy, budou se nová čísla automaticky stahovat v pozadí do aplikace Newsstand, takže budou poté dostupná i bez připojení k Internetu.

Integrace s Twitterem

Třetí novinku iOS 5 tvoří integrovaná podpora sociální sítě Twitter. Plně se tak potvrdily pověsti, že iOS 5 bude těsně provázán s touto mikroblogovací službou, s novou verzí iOS bude její používání ještě snazší.

Forstall k tomu uvedl, že uživatelé přístrojů s iOS pošlou týdně na Twitter 1 miliardu příspěvků, logicky se proto nabízelo posílení integrace iOS s touhle službou. iOS 5 přináší jednotné přihlašování k Twitteru, přihlašovací údaje se zadají v nastaveních systému a poté půjde Twitter používat ve všech aplikacích.

Podpora Twitteru je nyní integrovaná do řady aplikací, včetně aplikace fotoaparátu a aplikace pro fotografie. Přímo z nich jde posílat příspěvky na Twitter z malého vyskakovacího menu, jež se v nich objeví. Stejně to funguje i z YouTube, Safari a mapové aplikace. Ze Safari se takto dají posílat celé články a z map geografické polohy. A Twitter lze použít i pro aktualizaci kontaktů, obsahují-li uživatelská jména pro Twitter.

Novinky Mobile Safari

Značných vylepšení doznal také webový prohlížeč Mobile Safari. Forstall k němu řekl, že to je nejlepší mobilní webový prohlížeč a též nejoblíbenější, zhruba dvě třetiny brouzdání z mobilních zařízení připadají právě na Safari.

V iOS 5 získalo řadu prvků „velkého“ Safari z Lionu. Tlačítko Safari Reader přepne zobrazení stránky do podoby zbavené všech rušivých prvků, zobrazí se jenom samotný text. Nově též lze ze Safari odeslat elektronickou poštou celý článek, zatímco předtím bylo možné poslat jen odkaz nebo se musel text zkopírovat ručně.

Dále Safari podporuje funkci Reading List (stejná funkce se bude nabízet také v Lionu), která dovoluje ukládat si záložky na stránky pro jejich pozdější přečtení. Seznam těchto záložek navíc lze synchronizovat mezi více zařízeními s iOS, takže se může stát konkurencí pro služby Instapaper a Read it Later.

A z prohlížečů pro osobní počítače převzalo Mobile Safari iOS 5 též prohlížení v panelech, přepínání mezi panely je docela rychlé, dá se tak zobrazovat více stránek či webů současně. Forstall to předvedl na 20stránkové recenzi zrcadlovky Canon EOS 60D na dpreview.com. Tlačítko Safari Reader navíc změnilo zobrazení v jediný dokument, který šlo snadno procházet a pak ještě Forstall ukázal, jak se v Safari na iPadu dá používat Twitter.

Dalším novým prvkem iOS 5 je aplikace Reminders (připomínky). Ta dovoluje ukládat vícenásobné seznamy připomínek, pro jednotlivé události lze zadávat data a také místa. Aplikace pak upozorní (oznámením), když nastane příslušné datum nebo se přístroj dostane na udané místo (k tomu se využívá systémových geolokačních funkcí). Připomínky se navíc dají synchronizovat s kalendářem iCal na Macu a s Microsoft Exchange pod Windows.

Nové možnosti úpravy fotografií

Vylepšena byla rovněž aplikace fotoaparátu (aplikace Camera). Forstall připomněl, že na Flickru se iPhone 4 stal nejpoužívanějším zdrojem snímků a brzy z něj bude nejoblíbenější fotoaparát vůbec.

Uzamčená obrazovka iOS 5 nabízí tlačítko pro pořízení fotografie, takže už není třeba nejprve telefon odemknout a pak hledat aplikaci fotoaparátu. Příslušná ikona se nachází hned vedle odemykajícího posuvníku a ihned spustí aplikaci fotoaparátu, a to i když má telefon nastavené heslo.

Nově lze navíc k pořízení snímku použít tlačítko zesílení hlasitosti, to tedy bude sloužit zároveň jako spoušť, což publikum přivítalo nadšeným potleskem.

Přímo v aplikaci jde měnit měřítko oddalováním a přibližováním prstů a poklepáním na určitou část snímku lze nastavit její expoziční parametry. K vymezení záběru se dají použít volitelné vodicí čáry.

Fotografická aplikace navíc obsahuje jednoduchý editor fotografií, v němž lze snímky ořezávat a otáčet, dají se tam odstraňovat červené oči a dále nabízí vylepšení fotografie jedním stiskem tlačítka podobně jako iPhoto na Macu.

Vylepšený poštovní klient Mail

Následující popisovanou novinkou iOS 5 byl vylepšený poštovní klient Mail. Ten nově podporuje bohaté textové formátování, dá se v něm používat tučné a podtržené písmo a text lze odsazovat. Adresy se mohou přetahovat mezi řádky odesílatele a příjemců.

Zprávy jde označovat a vyhledávání je možné nejenom v řádcích odesílatele, příjemce a předmětu, ale také v těle zpráv. A na iPadu, při zobrazování na výšku, lze tahem prstů zobrazit doručenou poštu na levé straně obrazovky. Pro ty, kdo požadují lepší zabezpečení, přidal Apple podporu S/MIME.

Forstall potom předvedl nového klienta Mail na iPadu a přitom zmínil, že iOS 5 má zabudovaný slovník, který funguje jako služba pro celý systém, mohou ho využívat všechny aplikace z App Store. Pro neznámá slova si tak lze nechat zobrazit jejich definici přímo v poštovní zprávě.

Na iPadu se navíc nabízí nová varianta virtuální klávesnice, když se chytí palci a ty se roztáhnou od sebe, klávesnice se roztrhne na dvě poloviny, což některým uživatelům může při psaní vyhovovat lépe. Novinka vyvolala pochvalné výkřiky publika.

iOS 5 se zbavuje závislosti na osobním počítači

Ohromný potlesk si vysloužila další novinka, označená jako „PC Free“, tedy zbavení se závislosti na osobním počítači (což symbolizuje ikona s přestřihávaným kabelem)

Uživatelé přístrojů s iOS si poté, co je vybalí, uvědomí, že je musí k něčemu připojit (tedy k počítači). K tomu Forstall podotkl, že jejich přístroje kupuje řada lidí, kteří počítač vůbec nemají. Na to reaguje iOS 5, vstupuje do „post PC“ éry. Když si uživatel koupí přístroj s iOS 5, po zapnutí se místo výzvy k připojení k iTunes objeví uvítací zpráva, protože přístroj půjde aktivovat a nastavit přímo z něj.

A softwarové aktualizace, dosud též dostupné pouze po připojení k počítači s iTunes, se nově dají získávat přes bezdrátové připojení (potvrdily se tak dřívější domněnky). S iOS 5 tedy budou možné aktualizace „vzduchem“ (v angličtině se pro to užívá zkratka „OTA“). Navíc, aby se šetřilo přenesenými daty (což u bezdrátového připojení s datovými limity může být docela důležité), budou aktualizace rozdílové, takže se nebude stahovat celý nový operační systém jako teď, ale jenom jeho změny.

Toto oddělení iOS od počítače si vyžádalo změny v mnoha dalších aplikacích. O vylepšené editaci fotografií už byla řeč, ale i v jiných aplikacích půjde řadu věcí udělat přímo z iOS. Bude možné vytvářet a mazat kalendáře a v klientovi Mail půjde zřizovat a rušit poštovní schránky. iOS 5 se tak stal mnohem nezávislejším operačním systémem, připraveným na „přestřižení kabelu“.

Následoval popis vylepšení herní sítě Game Center. Scott Forstall prohlásil, že se iOS se stal nejoblíbenější herní platformou na světě. V App Store se nachází přes 100 000 herních a zábavních titulů, síť Game Center získala za 9 měsíců 50 milionů uživatelů, zatímco síť Xbox Live Microsoft existuje asi 8 let a má zhruba 30 milionů uživatelů. (S těmito čísly a tvrzeními asi konkurenti souhlasit nebudou, vždy je to otázka interpretace daných údajů.)

Game Center prostřednictvím stejnojmenné aplikace přináší řadu nových možností. Uživatel může ke svému profilu přidávat fotografie a byly vylepšeny sociální funkce. Nově lze zobrazovat skóre pro přátele přátel, nabízejí se doporučení přátel a doporučené hry a mohou se porovnávat počty dosažených bodů. Přímo ze sítě Game Center půjde nakupovat a stahovat hry a nově se podporují hry hrané na tahy.

Služba iMessage

Poslední, desátou popsanou novinkou iOS 5 byla služba iMessage. Forstall ji uvedl prohlášením, že podle jeho názoru mají na iPhonu toho nejlepšího klienta pro práci se zprávami. Skvěle slouží k posílání textových zpráv a fotografií a zákazníkům se líbí. Avšak co s uživateli iPadů a iPodů touch?

Odpovědí je právě iMessage, služba pro všechny zákazníky a všechna zařízení s iOS, jež podporuje iPhony, iPody touch a iPady. Dovoluje odesílat textové zprávy, fotografie, videa a kontakty a dokonce zvládá i skupinové zprávy. Poskytuje také potvrzení o dodání a o přečtení zpráv a oznamuje, když někdo právě píše zprávu pro dané zařízení. Konverzace lze předávat na všechna zařízení s iOS. Přenos zpráv funguje jak přes WiFi, tak přes 3G sítě a o bezpečí komunikace se stará její šifrování.

Forstall to poté předvedl v praxi, ukázal posílání zpráv mezi iPhonem a iPadem, když se na iPhonu hrála hra. Na telefonu se zpráva objevila jako oznámení, aniž by se hra přerušila. Klepnutí na oznámení vyvolá nové uživatelské rozhraní pro práci se zprávami, na iPadu vypadá hodně podobně jako Mail, ale v jeho pravé části se nachází oddíl pro SMS zprávy.

Posílat lze též fotografie a videa, k tomu stačí klepnout na ikonu fotoaparátu. Při textové konverzaci je vidět, jak druhá strana píše, podobně jako v IM aplikacích. Forstall nakonec připomněl, že služba iMessage je postavena na službě „push“ oznamování Applu, takže se bude moci dobře škálovat podle rostoucí zátěže.

iOS 5 přinese ještě mnoho dalšího

Tím popisování novinek iOS 5 na WWDC 2011 skončilo, bylo to ovšem jen 10 položek z více než 200, nakonec Forstall opět promítl seznam všech hlavních novinek iOS 5 (byl o dost širší než ty nyní uváděné na webu Applu).

Ze seznamu vyplynulo, že mimo jiné také bude iOS 5 umět synchronizovat knihovnu iTunes přes WiFi, což se vzhledem k „přestřižení kabelu“ dalo čekat. Funkce AirPlay Mirroring umožňuje bezdrátově zrcadlit obrazovku iPadu 2 na televizoru připojeném k Apple TV druhé generace. Nová gesta více prstů dovolí rychlé přepínání mezi aplikacemi (tato gesta jsou vývojářům experimentálně dostupná již v iOS 4.x).

Seznam novinek dále zahrnoval například předpověď počasí každou hodinu, novou hudební aplikaci pro iPad, obchod iTunes Tone Store s vyzváněcími tóny, osobní slovník, alternativní trasy v mapách, podporu emotikonů Emoji či vlastní vibrační vzorce.

Na dalším snímku Forstall potom ukázal seznam nových možností iOS 5 pro vývojáře. Ti tvořili značnou část publika a to, co viděli, je zjevně potěšilo. Přibude řada nových vývojových nástrojů, zlepšila se podpora Core Image a mnoho dalšího.

Ostrá verze iOS 5 vyjde až na podzim

Nakonec samozřejmě Scott Forstall upřesnil, jak to bude s dostupností iOS 5. Od pondělí se vývojářům nabízí první beta verze iOS 5 spolu s odpovídající vývojářskou sadou.

K zákazníkům se iOS 5 dostane letos na podzim, přesnější termín Apple neuvedl. Podporovat bude stejná zařízení jako iOS 4.3, bude fungovat na iPhonech 3GS a 4, na iPodech touch třetí a čtvrté generace a na iPadech obou generací (nepotvrdily se tak dohady, že již nebude pracovat na iPhonu 3GS).

Od pondělí je tedy dostupná první beta verze iOS 5.0 (sestavení 9A5220p) a Apple upozorňuje testující, že zařízení, na něž se tato beta verze nainstaluje, už nelze obnovit předchozími verzemi iOS. Bude možný pouze upgrade na další beta verze a na ostrou verzi iOS 5. Beta verze iOS 5 by se tak měla instalovat jenom na přístroje určené výlučně pro účely vývoje.

Aby ovšem bylo vůbec možné beta verzi iOS 5 nainstalovat, je třeba mít iTunes 10.5, rovněž dostupné jen v beta verzi pro registrované vývojáře.

Samozřejmě se již počínají objevovat další doplňující informace o iOS 5 získané právě z beta verze. Boy Genius Report přinesl soupis novinek iOS 5 (například je možné vytvářet klávesové zkratky pro rychlé zadávání delších frází) a předkládá také galerii více než 30 snímků obrazovek iOS 5.

A už se též objevilo video ukazující, jak lze iPhone s iOS 5 aktivovat a zkonfigurovat bez připojení k počítači (najdete ho na YouTube).

K tomu se bude ovšem bude používat nová služba Applu, jejíž představení tvořilo třetí hlavní téma zahájení WWDC 2011, služba iCloud:

Steve Jobs uvádí službu iCloud

Službu iCloud představil přímo Steve Jobs, který se vrátil na scénu. Nejprve se zeptal publika, zda se mu líbilo to, co dosud vidělo a dodal, že se to pokusí nezkazit.

Začal mluvit o tom, že před 10 lety Apple pochopil jednu z nejdůležitějších věcí. Totiž to, že se osobní počítač stane digitálním centrem digitálního života. Tam se budou ukládat fotografie, digitální video a hudba. Tak to fungovalo po většinu z oněch 10 let, ale v posledních letech se to kazí. Důvodem je, že se zařízení změnila. Všechna nyní nesou hudbu, fotografie a video. Takže když si koupíte hudební skladbu na iPhonu, chcete ji dostat i na svá ostatní zařízení. Udržet tato zařízení synchronizovaná nás přivádí k šílenství.

„Cloud“ v pojetí Applu

Apple má na tento problém skvělé řešení, prohlásil Jobs. PC a Mac budou degradovány do úlohy prostého zařízení stejné úrovně jako iPhone, iPod touch nebo iPad. Nyní bude digitálním centrem „cloud“. Někteří lidé si myslí, podotkl Jobs, ze cloud je pouhý velký disk kdesi „na obloze“, ale Apple se domnívá, že to je mnohem víc než jen tohle.

Když budete mít něco na iPhonu, třeba fotografii, půjde to do cloudu a do ostatních zařízení to bude přeneseno automaticky. Uživatel nebude muset sám vůbec nic dělat, řekl Jobs, prostě k tomu dojde. Přístroj ani nebude třeba vytáhnout z kapsy (vše proběhne bezdrátově).

iCloud bude automaticky ukládat veškerý obsah uživatele bezdrátově a dodávat ho na všechna jeho další zařízení, díky tomu, že služba bude integrovaná s aplikacemi. Bude to prostě fungovat.

iCloud se stane bezplatnou náhradou MobileMe

Ovšem mnozí se budou ptát, proč by měli věřit někomu, kdo jim přinesl MobileMe. Jobs přiznal, že její spuštění nebylo nejasnější hodinou Applu (jistě si pamatujete, že start služby MobileMe rozhodně nebyl bez problémů). Ale hodně se z toho poučili a aplikace MobileMe (Calendar, Mail a Contacts) byly pro iCloud od základu přepsány.

Když uživatel provede změnu kontaktu, promítne se do „cloudu“ a poté se přenese na ostatní zařízení. Stejně tak když se v kalendáři vytvoří nová událost, uloží se v cloudu a přenese se na všechna zařízení uživatele. Totéž platí pro sdílení kalendářů, prostřednictvím služby iCloud se všechny změny automaticky dostanou k ostatním uživatelům.

A pokud jde o aplikaci Mail pro elektronickou poštu, uživatel dostane účet s adresou na „@me.com“ a schránka doručené pošty a další složky budou udržovány aktuální na všech jeho zařízeních.

A nikde nebudou žádné reklamy, potvrdil Jobs. (Kolovaly dohady, že by se bezplatná služba mohla financovat právě reklamou.) U Applu vytvářejí produkty, které sami používají a reklamy prostě nemají rádi, vysvětlil Jobs. To samozřejmě publikum přivítalo s nadšením.

MobileMe se prodávala za 99 USD ročně. Od pondělí však tento produkt přestává v dosavadní podobě existovat a iCloud bude zdarma. (Blíže to probíráme v závěru tohoto oddílu.)

Další tři nové aplikace služby iCloud

Vedle tří aplikací převzatých z MobileMe tvoří svět služby iCloud ještě tři další aplikace. První je App Store. Uživatelé nakupují spousty aplikací, ty se nově budou synchronizovat mezi více zařízeními. Bude možné prohlížet si historii nákupu aplikací na různých zařízeních (i když na nich dané aplikace nebudou zrovna nainstalované) a na požádání (po stisku tlačítka obláčku) je bude možné na daný přístroj dodatečně (a bez příplatku) stáhnout. Totéž platí pro aplikaci iBooks a jí nabízené elektronické knihy. Takto lze aplikace a knihy stahovat na další zařízení (celkem až na 10) bez navýšení ceny.

Jako další je na řadě zálohování zařízení do cloudu pro ty, kdo chtějí být zcela nezávislí na počítači. Bude možné bezdrátově zálohovat do služby iCloud, jednou denně se obsah zařízení s iOS zazálohuje do cloudu.

Když si uživatel pořídí nové zařízení s iOS, zadá na něm svůj identifikátor Apple ID a poté se začne synchronizovat se zálohou v cloudu. Každodenní zálohy budou probíhat pouze přes WiFi. Zálohují se fotografie a videa, nastavení zařízení, zakoupená hudba, knihy, aplikace a data aplikací (třeba skóre her).

To tedy bylo už šest aplikací služby iCloud, ale tím to ještě nekončí, protože existují tři další, jež jsou podle Jobse úžasné a tvoří nejnápaditější část služby.

Aplikace Documents in the Cloud

První je aplikace „Documents in the Cloud“. Když se na iPadu vytvoří dokument v Pages, uloží se do cloudu. Dokument se pak přenese na ostatní zařízení, jež mají nainstalovanou aplikaci Pages. Podpora této funkce se již nachází v aplikacích Pages, Numbers a Keynote, jejich nové verze 1.4, vydané koncem května, už potají tuto podporu přidaly (oficiálně byla jejich hlavní novinkou možnost provozování též na iPhonu a iPodu touch, teď již víme proč).

Na jeviště přišel Roger Rosner, viceprezident pro iWork, aby předvedl, jak to funguje v praxi. Nejprve ukázal přenos změny provedené v Keynote na iPadu do iPhonu, který měl rovněž nainstalovanou tuto aplikaci, prezentace se přenesla přes 3G siť a zobrazil se i stejný aktuální snímek. Potom v Pages na iPhonu Rosner do dokumentu přidal snímek z alba fotoaparátu. A když pak spustil iPad s Pages, upravený dokument se tam objevil, aniž by bylo třeba cokoli udělat.

Po této demonstraci se na scénu vrátil Steve Jobs a řekl, že Documents in the Cloud uzavírají příběh ukládání dokumentů pod iOS. Mnozí v Applu pracovali po 10 let na tom, aby se zbavili souborového systému a uživatel se jím nemusel zabývat, iCloud slibuje, že bude tím pravým řešením.

Aplikace mohou dokumenty uložit do služby iCloud, a ta již zajistí, že se dostanou na všechna zařízení, stejně jako jejich aktualizace. Zajistí to nová API rozhraní Cloud Storage pro ukládání do služby iCloud, díky nim bude možné potřebnou podporu doplnit do všech aplikací. Nový systém bude fungovat také na Macích a PC, slíbil Jobs. Ukládat se mohou jak celé dokumenty, tak jenom klíčové hodnoty.

Aplikace Photo Stream

Poté přišla na řadu další aplikace služby iCloud, podle Jobse možná jeho nejoblíbenější. Jmenuje se „Photo Stream“ a umožní do cloudu ukládat fotografie. Jobs pak popsal potíže s přenosem fotografií na různá zařízení, když se například vrátíte z dovolené. iCloud slibuje, že to vyřeší uložením celého alba fotoaparátu do cloudu, z něhož se poté synchronizuje s ostatními zařízeními. Photo Stream vlastně ani není samostatná aplikace, místo toho se integruje do jiných aplikací různých platforem.

Pod iOS to bude fungovat jak pro snímky pořízené fotoaparátem přístroje, tak pro fotografie importované odjinud. V iOS 5 tak Photo Stream tvoří rozšíření fotoalba, na Macu je tato aplikace integrovaná do programu iPhoto.

Pokud jde o PC (s Windows), tam je začleněna do složky Obrázky a podpora se nabízí též v Apple TV (druhé generace). Apple TV se připojí přímo na servery Photo Stream a vybere si fotografie, takže nebude třeba používat AirPlay. (Bude to vyžadovat nový firmware Apple TV, jehož beta verze se již nabízí vývojářům.)

Fotografie jsou však velké a zabírají hodně paměti, proto bylo třeba zavést určitá omezení pro některá zařízení. Na přístrojích s iOS se v cloudu uchovává jen nejnovějších 1 000 fotografií. Snímky, jež chce uživatel uložit trvale, se musí přemístit do nového alba. Na PC a na Macu se ukládá všechno (ty mají úložného prostoru dost). A po 30 dnech se fotografie ze serverů Applu smaže, což se některým vývojářům příliš nezamlouvalo.

Photo Stream přišel předvést Eddy Cue, viceprezident Applu pro internetové služby (mimochodem, právě Cue stojí za úspěchem iTunes a souvisejících obchodů). Ukázal, jak se fotografie z iPhonu (snímek autíčka z animovaného filmu „Auta“) objeví i na iPadu. Objevil se také na Macu v programu iPhoto. Ovšem aby se snímek uchoval trvale, musí se ručně označit a přetáhnout do nového alba.

Na jeviště se vrátil Steve Jobs, zopakoval, že to je úžasné. Photo Stream ovšem funguje pouze přes WiFi, nikoli přes 3G sítě (kvůli objemu přenášených dat).

Aplikace iTunes in the Cloud

A potom už zbývala jen poslední aplikace pro iCloud, nazvaná „iTunes in the Cloud“. Je to stejná stará písnička, řekl Jobs. Koupíte na iPhonu nějakou hudbu a ta poté není na ostatních zařízeních. Chtěli byste danou písničku poslouchat na iPodu, jenže tam není.

A právě to řeší tahle aplikace, nahrává alba a jednotlivé hudební skladby, které si uživatel již zakoupil, na jeho další zařízení. Známé tlačítko obláčku zobrazí historii nákupů a umožní si už zakoupenou hudbu zdarma stáhnout na další přístroj. Podle Jobse je to poprvé, co se něco takového v hudebním průmyslu nabízí.

Eddy Cue se vrátil, aby předvedl, jak to funguje. Uživatelské rozhraní pro dodatečné stahování hudby se zobrazuje jako malá nová karta „Purchased“ (již zakoupené) v aplikaci iTunes, opět tedy nejde o novou samostatnou aplikaci, ale o rozšíření stávajících aplikací. Nabízí se též volba pro automatické stahování nových nákupů na další zařízení uživatele.

Cue si nejprve na iPad stáhl již zakoupenou skladbu, poté si v iTunes Store koupil další na iPhonu a díky zapnutému automatickému stahování se vzápětí objevila také na jeho iPadu.

Steve Jobs se vrátil na scénu a dodal, že tento systém pracuje s hudbou zakoupenou v iTunes Store, podporuje až 10 zařízení a používá AAC soubory kódované na 256 kb/s.

To tedy bylo devět aplikací, jež tvoří službu iCloud, všechny se nabízejí zdarma. iCloud ukládá obsah uživatele a přenáší ho na všechna jeho zařízení a je integrovaná se všemi aplikacemi. A samozřejmě si Jobs neodpustil prohlášení, že konkurence nikdy nedokáže, aby jí to fungovalo tak hladce.

Služba iCloud bude dostupná na všech zařízeních s iOS 5, k její aktivaci bude stačit zadat identifikátor Apple ID. Každý uživatel dostane zdarma 5 GB úložného prostoru pro poštu, dokumenty a zálohy. Do této kapacity se však nezapočítávají zakoupené aplikace, hudba a knihy a dokonce ani prostor potřebný pro Photo Stream. A tak vlastně služba poskytuje mnohem větší prostor, než by se na první pohled zdálo. (Navíc Apple naznačuje, že další kapacitu si bude možné přikoupit.)

Pro vývojáře je služba iCloud dostupná již od pondělí v rámci beta programu iOS 5, ale koncoví uživatelé už teď mohou využívat opětovné stahování zakoupené hudby, k tomu totiž stačí iOS 4.3 (a iTunes 10.3). Plná verze služby iCloud bude koncovým uživatelům dostupná současně s vydáním iOS 5.

Placená služba iTunes Match

A ještě jedna věc, řekl nakonec Jobs. Týká se iTunes in the Cloud a hudby, kterou si uživatel koupil mimo iTunes Store. Tu bude moci synchronizovat na svá zařízení ručně přes WiFi nebo po kabelu, což stačí udělat jen jednou a poté už se o nové nákupy z iTunes Store postará iCloud.

Anebo bude možné využít službu iTunes Match Applu. iTunes Store nyní nabízí 18 milionů hudebních skladeb, připomněl Jobs

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: