Novinky ze světa Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Novinky ze světa Apple

13. září 2013, 07.00 | Apple je bez debat jednou z nejvýznamnějších technologických společností na světě. I proto neuplyne jediný týden bez toho, aby se ve světě Apple a jeho produktů nestalo něco nového a zajímavého. Stručný přehled novinek a vybraných událostí pro vás ve speciálním článku přinášíme každý pátek brzy ráno, ať si máte k ranní kávě co přečíst.

Apple představil iPhone 5S a iPhone 5C

Na úterní tiskové konferenci zástupci společnosti Apple představili novou generaci chytrých telefonů iPhone. Společnosti se ani letos nepodařilo představení novinek příliš dobře uhlídat a tak se víceméně potvrdilo to, o čem jsme vás už dříve informovali.

 

Nová generace chytrého telefonu iPhone není postavena pouze na jediném zařízení, ale k dispozici jsou hned dva modely. Plnohodnotný iPhone 5S představuje vylepšenou verzi dosud prodávaného modelu iPhone 5 a z hlediska hardware přináší dvě zásadní novinky – 64 bitovou architekturu čipu A7 a integrovanou čtečku otisků prstů Touch ID. Mimo to je iPhone 5S vybaven baterií s větší kapacitou, pohybovým senzorem M7 a podporuje mobilní sítě LTE. Telefon bude mimo dosavadní černé a bílé barvy dostupný také ve zlatavé variantě, jejíž barvu Apple označuje jako barvu šampaňského.

S novou generací bohužel opět vzrostla i cena a nejlevnější nedotovaný iPhone 5S je tak možné pořídit od 649 dolarů, tedy zhruba 12 600 Kč. To je ovšem cena určená pro americký trh a lze předpokládat, že v České republice bude základní varianta startovat o několik tisíc korun výše.

 

Dalším představeným modelem byl iPhone 5C, který se podle plánů Apple má stát cenově dostupnější variantou. Jeho hardware je až na několik drobných změn shodný s dosud prodávaným iPhone 5, od kterého se ovšem liší zpracováním těla telefonu. Zatímco iPhone 5 a iPhone 5S jsou vyrobeny z ušlechtilejších materiálů, jako je ocel, sklo a leštěný hliník, zadní a boční části iPhone 5C jsou vyrobeny z barevného polykarbonátu, tedy podobného materiálu, z jakého jsou vyrobeny například telefony řady Nokia Lumia. Telefon bude dostupný v celkem pěti barevných verzích. Poprvé v historii také Apple uvádí širokou paletu barevných krytů a dalšího příslušenství, které bude stát 29 dolarů, tedy necelých 600 Kč.

Podle představ Apple by iPhone 5C měl firmě pomoci posílit především na rozvojových trzích, tedy především v Číně, pro které byla plnohodnotná verze iPhone dosud příliš finančně náročná.

 

Oznámená cena iPhone 5C je ovšem vše, jen ne lidová. Základní nedotovaný 16 GB model začíná na 549 dolarech, tedy zhruba 10 600 Kč. To je pouhé dva tisíce korun od základní verze plnohodnotného iPhone 5S. Podle mnohých analytiků je cena iPhone 5C příliš vysoká a plánům Apple na průnik na rozvojové trhy tak pravděpodobně příliš nepomůže. Stejného názoru jsou i investoři firmy, kteří svou nespokojenost projevili prodejem akcií firmy. Jejich hodnota jen v úterý poklesla o 5%.

 

Nové telefony budou dostupné už dnes, v ČR až 27. září

Portál Apple.com bude od dnešního dne přijímat předobjednávky na oba představené modely, tedy iPhone 5S i iPhone 5C. Zákazníci svůj telefon dostanou 20. září, tedy v den, kdy budou obě zařízení uvedena do maloobchodního prodeje. Vzhledem ke zkušenostem z minulých let lze předpokládat, že počet kusů dostupných k předobjednání bude limitován.

 

Předobjednávky jsou ovšem k dispozici pouze pro ty trhy, na které bude oba modely iPhone uvedeny do prodeje už 20. září, tedy pro Francii, Kanadu, Německo, USA a Velkou Británii. V Česku by se nová generace iPhone měla začít prodávat o týden později, tedy v pátek 27. září. Je možné, že uvedení do prodeje doprovodní zajímavé slevy stávající generace iPhone 5.

 

iMovie, iPhoto a iWork zdarma k novému iOS zařízení

Zajímavým bonusem pro nové majitele iOS zařízení ovšem bude, že ta budou nově automaticky vybavena aplikacemi iMovie, iPhoto a iWork (tj. Keynote, Numbers a Pages). Podle slov Tima Cooka se tím Apple snaží vyřešit současnou komplikovanou situaci, kdy si majitelé iPadů a iPhonů musí tyto aplikace kupovat separátně prostřednictvím App Store.

 

 

Nejedná se přitom o levnou záležitost – samotné iMovie pro iOS vyjde na 4.49 EUR, tedy zhruba 120 Kč, stejně tak iPhoto. Cena každé z aplikací kancelářského balíku iWorks se pak pohybuje na úrovni 8.99 EUR, tedy zhruba 232 Kč. Apple tak novým majitelům svých mobilních zařízení nabízí zdarma aplikace v hodnotě zhruba 900 Kč, což rozhodně není špatné.

 

iPhone 4S zůstává v prodeji

I přes uvedení „levného“ iPhone 5C zůstává dva roky starý model iPhone 4S stále v nabídce Apple. iPhone 4S s kapacitou 8 GB tak nahradil iPhone 4 na pozici nejlevnějšího low-endového telefonu s nakousnutým jablkem v logu. Podle dostupných informací by iPhone 4S měl být k dvouletému úvazku zcela zdarma, tedy alespoň u operátorů v USA a západní Evropě.

 

 

Smysl ponechání zastaralého iPhone 4S v nabídce je zřejmý, tedy snaha přitáhnout k platformě iOS maximum zákazníků, tedy i ty, pro které je současná dvojice iPhone 5S a iPhone 5C příliš nákladná. Vzhledem k tomu, že Apple na platformě iOS vydělává především z prodeje hudby, her a dalšího multimediálního obsahu, dává tato strategie smysl. Na druhou stranu iPhone 4S je dnes už minimálně morálně zastaralým zařízením a jeho ponechání na trhu tak svědčí především o honbě Apple za ziskem, než za snahou poskytovat inovativní produkty.

 

iOS bude ke stažení už 18. září

Nová verze mobilního operačního systému iOS s pořadovým číslem 7 bude uvolněna ke stažení už ve středu 18. září. Je možné, že systém nebude hned od začátku dostupný všem majitelům mobilních zařízení Apple, ale firma bude jeho distribuci postupně dávkovat. Oproti předchozím spekulacím také dojde na souběžné uvolnění iOS 7 pro iPhone i pro iPad.

 

Apple vydal očekávanou aktualizaci OS X 10.8.5

Dlouho očekávaná aktualizace desktopového operačního systému OS X s číslem 10.8.5 je od čtvrtečního večera k dispozici ke stažení v App Store. Jak jsme vás už informovali, aktualizace na verzi 10.8.5 přináší několik zásadních oprav, tedy:

 

  • obvyklé zlepšení stability a výkonu systému;

  • zvýšení přenosové rychlosti bezdrátové sítě WIFi standardu 802.11ac;

  • opravu chyby, v důsledku které aplikace Mail nezobrazovala nové nepřečtené zprávy;

  • opravu chyby, v důsledku které se automaticky nespustil spořič obrazovky;

  • zvýšení spolehlivosti procesu Xsan.

 

 

OS X Maverics bude uveden asi až koncem října

Nové verze operačního systému OS X se dočkáme až v průběhu druhé poloviny , pravděpodobně pak spíš ke konci října. Uvedl to server Apple Insider a to s odkazem na blíže nespecifikovaný zdroj, podle kterého je uvedení OS X Maverics vzdálené „necelé dva měsíce.“ Je pravděpodobné, že spolu s novým OS X budou představeny také nové modely přenosných počítačů MacBook Pro, postavených na platformě Haswell. Ta slibuje výrazný nárůst výkonu oproti předchozí generaci a to při snížení spotřeby o cca 20%.

 

 

 

Zapomněli jsme na něco? Chtěli byste o dění kolem společnosti Apple vědět víc? Napište nám do diskuze.

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: