Novinky v Mac OS X 10.1, 2. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Novinky v Mac OS X 10.1, 2. část

1. října 2001, 00.00 | Dnes vám přinášíme další porci novinek, které se objevily v Mac OS X 10.1. Konečně funguje přehrávání DVD, vypalování disků či připojování do Windows sítí.

Dnes vám přinášíme další porci novinek, které se objevily v Mac OS X 10.1. Konečně funguje přehrávání DVD, vypalování disků či připojování do Windows sítí.

DVD

Podpora přehrávání DVD je jednou z velmi halasně představovaných funkcí, ovšem opět jsem se pouze dočkali něčeho, co měla umět už základní verze. Podpora DVD je bohužel omezena pouze na některé modely – ne každý počítač, který je podporován OS X a má DVD mechaniku, bude moci pod OS X přehrávat DVD disky. Počítače, které pro přehrávání DVD používají speciální hardwarovou akcelerační kartu, mají prostě smůlu - jmenovitě se to týká stolních PowerMaců G3, PowerMaců G4 s PCI grafikou a některých modelů PowerBooků – ty si pod OS X neškrtnou, i nadále bude nutné přehrávat DVD pod Mac OS 9. Další problém se objeví po připojení externího monitoru nebo televize na PowerBooku – počítač odmítne přehrávat obraz na externím zařízení – Apple v tomto případě pracuje na odstranění chyby. Na PowerBooku (model Firewire) se DVD přehrávač nainstaluje pouze pokud je DVD mechanika zasunutá v počítači.

Každopádně, pokud si pamatujete přehrávání DVD pod Mac OS 9 jako celkem funkční, ale ne dokonalé (vyvolání menu nebo ovladače způsobovalo trhání přehrávání a podobně), pod Mac OS X lze přehrávat DVDčka v podstatě bezchybně. Nevadí dokonce ani spouštění aplikace na pozadí, obraz se stále přehrává skvěle. Pokud pomineme drobné nekompatibility (no, majitelé postižených strojů to asi nazvou poněkud razantněji), je přehrávání pod OS X velmi povedené a především rychlé.

Vypalování

Mac OS X 10.1 obsahuje dobře provedenou podporu vypalování CD a DVD disků (testováno s CD). Pochopitelně funguje to, co ve starých systémech, že po vložení prázdného media je možné snadno pouhým přetaháním vytvořit CD, obsahující například zálohy, nebo jednoduše vypálit zvukové CD z iTunes. Nyní však je možné kopírovat i celé disky, a to aplikací, která má příhodné jméno, ale možná by to někdo ani nečekal. Program Disc Copy, který se používá především pro práci s obrazy disků (images), má nyní v menu položku pro vypálení obsahu obrazu disku na CD. Pomocí Disc Copy lze obrazy disků jak vytvářet (při výběru je používáno UNIXové označování svazků a disků, což může být matoucí), tak otevírat existující, vytvořené například Toastem. Z toho hlediska poskytuje přímo operační systém všechny potřebné základní funkce pro práci s vypalovací mechanikou, v případě potřeby tvorby nějakých složitějších disků je možné použít Toast 5 pro OS X (zatím v betaverzi). Při pokusném vypalování na PowerMacu G4 jsme zároveň s vypalováním spouštěli aplikace a přehrávali videosekvence, nic z toho vypalování nijak nevadilo. Podpora vypalování v Mac OS X je velmi dobře integrovaná do systému a funguje jednoduše a efektivně.

Síťování

Apple je nyní označován jako „síťový obyvatel první třídy“, a je nutné podotknout, že podporuje „out-of-box“ tolik síťových přenosových protokolů, jako asi žádný jiný systém (ehm, samozřejmě, možná že Linux je lepší...).

Důležitou novinkou pro uživatele AirPortu je, že Mac OS X 10.1 Airport standardně podporuje a obsahuje jak průvodce pro snadné připojení do sítě, tak Airport Admin Utility, která slouží k ovládání a konfiguraci základnové stanice.

Novinkou je také podpora AppleShare, tedy protokolu AFP, po AppleTalku – to umožňuje začlenění do sítí, které nepodporují AppleShare po TCP/IP, případně kde jsou Windows NT servery používané pro Apple. Druhou významnou novinkou je podpora SMB protokolu – tento protokol je používán na sdílení mezi počítači s Windows, bohužel, podpora není na takové úrovni, jako podpora AppleSharu nebo SMB protokolu prostřednictvím programu DAVE. V panelu Connect to... nejsou Windows servery vidět, připojení je možné pouze značně neintuitivní metodou pomocí adresy ve formátu

smb://sdileny_pocitac/sdileny_prostor

tedy pokud například na PC vidíte počítač „Win“ a ten nabízí ke sdílení složku „Dokumenty“, odkaz vypadá následovně:

smb://win/dokumenty

Po odklepnutí budete vyzváni k přihlášení, nebo bude složka rovnou připojena na plochu, tak jako každý jiný síťový disk. Tento postup, který je uživatelsky VELMI neintuitivní, se dá nazvat „Apple se nažral a Dave zůstal celý“. Pokud totiž zůstane podpora na této úrovni, bude si muset uživatel, který bude toužit po pohodlnější práci s Windows sítí (včetně sdílení disků a tiskáren), zakoupit program Dave (ano, existuje balík Samba pro příkazovou řádku – ale to je ještě méně uživatelský přítulné, než tato podoba).

Novinkou je systémová podpora komunikačního protokolu WebDAV, postaveného nad komunikačním protokolem http, který se běžně používá pro přenos obsahu webových stránek k uživateli. WebDAV umožňuje obousměrnou komunikaci se serverem, v podstatě podobným způsobem jako FTP. Pomocí WebDAV se nyní připojuje i uživatelský iDisk, což například umožňuje být připojený neomezeně dlouho. Další výhodou je „kompatibilita“ s firewally – http komunikace není obvykle blokovaná, a tak lze iDisk pohodlně používat, mimo to se lze nyní k iDisku připojit také z Windows nebo Linuxu právě pomocí WebDAV (ve Windows to je funkce „Připojit WWW složku“). Bohužel, používání iDisku (a také práce s panelem Connect to, který není samostatnou aplikací) stále nepatří k právě nejrychlejším.

Mac OS X 10.1 obsahuje také finální verzi Microsoft Internet Exploreru 5.1, změny jsou drobné a spíše kosmetické. Často také bývá zdůrazňováno, že 10.1 obsahuje podporu Java 2, kterou lze používat i v Internet Exploreru.

Image Capture

Velmi užitečnou částí Mac OS X 10.1 je prográmek Image Capture pro stahování fotografií z digitálních fotoaparátů. Pouze některé přístroje, které jsou připojitelné pomocí USB, podporují USB Storage Class, tedy připojení se jako další disk (toto umí některé Olympusy, Canony a další). Většina přístrojů obvykle potřebuje vlastní ovladače, které však v daný okamžik neexistují pro Mac OS X. Proto je zde Image Capture, který dokáže vytáhnout fotografie z několika desítek různých přístrojů, převážně značek Kodak, Canon, Olympus, Minolta, Nikon či Sony. Kromě samotného downloadu fotek na disk je také možné nechat vytvořit webovu stránku s náhledy pro snadné publikování na síti. Při testování v redakci si OS X poradil s přístroji Kodak, Canon a Minolta poměrně bez problémů. Velmi příjemná funkce, neboť velká část přístrojů by byla jinak pro uživatele nepoužitelná.

Několik drobností...

Na závěr opět několik drobností, na některé se minule nedopatřením zapomnělo. Jednou z novinek doku je nový „zmenšovací“ efekt, nazvaný prostě Scale – je výrazně méně efektní, ale také výrazně rychlejší. Další novinkou ve Finderu je možnost kopírování souboru pomocí kontextového menu, tak jak to možná znáte na PC – stačí vybrat „Copy item“ a následně v cílové složce „Paste item“, a objekt bude překopírován. V této verzi konečně také fungují korektně klávesy pro zvuk a jas i na PowerBooku, fádní dialogy z Mac OS 9 nahradila efektní průhledná okna. Vylepšení se dočkala též aplikace Disc utility, které slouží k opravě a formátování disku. Nyní je k dispozici volba, umožňující vytvoření z více disků softwarového RAID pole 0 a 1, tedy s možností mirroringu a stripingu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: