Mail - podpisy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Mail - podpisy

6. října 2008, 00.00 | Aplikace Mail nabízí (stejně jako jiný e-mailoví klienti) možnost vytvoření vlastního podpisu, který můžeme přidávat ke svým e-mailovým zprávám. Koukneme se na několik možností jak podpis vytvořit.

Představíme si několik možností, jak vytvořit podpis v aplikaci Mail. Kromě přímého vytvoření podpisu přímo v aplikaci je možno využít editace a převedení HTML souboru, vložení hotové HTML stránky nebo vCard souboru, který kontaktní informace obsahuje a lze jej přímo vložit například do aplikace Address Book. Příklady jsou sice prezentovány na konkrétním případu, ovšem jedná se o obecné postupy. Výhodou je samozřejmě znalost HTML a případně i XML.

Vytvořením podpisu (podpisů) v nastavení aplikace Mail si ulehčíte práci se zadáváním svých kontaktů do e-mailu. Různé podpisy lze také přiřadit různým účtům. Při tomto způsobu vytváření prostě jen vepíšete či vkopírujete text, který lze i jednoduše naformátovat. Můžete také vložit například obrázek. Podpis lze využít jako jednoduchou šablonu, v tomto případě však doporučuji použít přímo šablony, které umožňují více než jen samotný podpis.

Jednoduchý podpis
prostá editace podpisu v aplikaci Mail

Samotná aplikace Mail nabízí díky systémovým nástrojům možnost vytvoření a editace vlastního podpisu. Vytvořte text podpisu. Pomocí označení části textu a stisku klávesových zkratek Command+B (tučné písmo), Command+I (kurzíva) docílíte jednoduchého zvýraznění textu. Také můžete stejným způsobem určit barvu písma. Stiskněte kombinaci Command+Shift+C, která vyvolá komfortní paletu pro volbu barvy. Pro jednoduché formátování lze využít také Tabulátor (například zarovnání telefonních čísel).

Pokud vyžadujete také vložený obrázek, například loga, stačí jen připravit správnou velikost. Soubor přetáhněte ze složky do okna podpisu na místo, kde chcete, aby byl obrázek umístěný. To je vše.

Nezaručuji však správnou interpretaci jinými e-mailovými klienty, než je Mail. Proto si představíme sice složitější, zato však mnohem bohatší možnost editace. Příklady následují.

Webová stránka
vložení již vytvořené HTML stránky

Pokud máte již hotovou HTML stránku, například kontaktní stranu na firmu, je možné ji jednoduše vložit přímo do e-mailu. Stačí pokud stránku zobrazíte v prohlížeči Safari a zvolíte "Mail Contents of This Page", čímž se spustí aplikace Mail, vytvoří se nový e-mail s obsahem zvolené stránky. Do takto vytvořené zprávy lze dále zasahovat. Například dopsat doprovodný text, přepsat či dopsat text z původní strany nebo smazat některé prvky. Tato funkce nebyla primárně určena k tomuto účelu, nicméně k příležitostnému využití je použitelná.

Skype button
vytvoření a editace souboru podpisu

Mnoho uživatelů má vytvořený účet u služby Skype pro IP chatování a telefonování. Proč si nepřidat do svého podpisu v mailu také, krom samotného kontaktu, i odkaz na svůj Skype účet. Takový button příjemce přímo vyzve k zavolání, případně ukáže i aktuální stav (pokud se o takovou informaci chcete s někým dělit).

Prvním krokem je otevření stránky Skype buttons kde zadáme své uživatelské jméno a zvolíme jednu z možností zobrazení buttonku. HTML kód (zvolte HTML pro mail - funguje i bez JavaScriptu), který je stránkou vygenerován, zkopírujte do schránky.

Nyní spusťte aplikaci Mail. Zde otevřete "Preferences / Signatures" vytvořte a pojmenujte nový podpis. Nyní aplikaci mail zavřete. Otevřete svou domovskou složku (typicky složka s ikonou domečku a jménem uživatele), zde pokračujte do "Library / Mail / Signatures". Jsou zde soubory jednotlivých podpisů nazvané unikátním ID. Svůj nový podpis poznáte snadno podle data. Nyní jej otevřete v editoru, který umožňuje editaci HTML kódu (TextWrangler, BBEdit, …). Systémem nabízené programy Safari a TextEdit nepoužívejte, jelikož zobrazí jen výslednou HTML stránku a nelze v nich editovat samotný kód.

Vložte HTML kód vygenerovaný na stránce se Skype buttonky (původní obsah můžete smazat, XML kód vytvoříme v dalších krocích v Safari) a uložte soubor například jako Skype_podpis.html. Nyní jej otevřete v Safari a zkontrolujte, zda je vše tak, jak chcete. Případně můžete opětovně upravovat kód v editoru, doplňovat další informace, až budete spokojeni.

Pokud je vše tak jak chcete, uložte v Safari stránku jako soubor typu "Web Archive". Nejjednodušší způsob je přepsání původního souboru podpisu. Docílíte toho jednoduše, zvolte v menu "File / Save As", typ souboru bude "Web Archive" a soubor uložte do "Home / Library / Mail / Signatures" a klikněte na původní soubor podpisu a přepište jej. Vznikne tak soubor XML, který obsahuje vše potřebné. Po spuštění aplikace Mail je již podpis k dispozici.

Funkčnost ověříte snadno odesláním e-mailu s podpisem na svůj e-mail a kliknutím na příslušné tlačítko. Automaticky bude spuštěn Skype a vytočen odpovídající účet.

Pokud ovládáte HTML, nebude pro vás problém připravit kompletně celý podpis v tomto jazyku a následně jej převést do aplikace Mail jako podpis. Využít tak můžete i CSS stylů a mnoho dalšího.

vCard
vytvoření hyperlinku, vložení elektronické vizitky

Vložením souboru vCard o emailu usnadníte příjemci přidání vaší karty s kontakty například do aplikace Address Book. Příjemce v e-mailu uvidí ikonku vCard a po kliknutí na ni bude vyzván odpovídající aplikací k potvrzení přidání karty s vašimi kontaktními údaji.

Jak na to. Způsoby jsou dva. První je možnost vystavit vCard soubor někde na internetu, odkud bude do e-mailu pouze linkován, a tudíž nebude zvětšovat samotný e-mail. Obecně jde o vytvoření hyperlinku. V těle e-mailu napište například "Stáhnout vCard - Jméno Příjmení", tento text označte a v kontextovém menu vyberte "Link / Ad" a vepište/vkopírujte odkaz.

Vzhledem k tomu, že se obyčejně jedná jen o jeden kontakt (tj. o soubor o velikosti několika KB) a je nutno mít nějaký webový prostor, myslím, že druhý způsob je vhodnější.

Druhý způsob, vložení souboru přímo do e-mailu. Otevřete program Address Book. Pokud nemáte vytvořenu svou kartu k kontakty, vytvořte ji a vyplňte požadované údaje (dle vaší volby). Nyní stačí pouze kliknout na vybranou kartu a z kontextového menu vybrat "Export vCard". Ve zvoleném místě bude vytvořen soubor vCard (přípona vcf).

Nyní jen vytvořte nový podpis nebo otevřete již hotový a soubor vCard jednoduše přetáhněte do okénka podpisu. To je vše. V e-mailu se bude zobrazovat ikonka vCard spolu se jménem. Po kliknutí na tuto ikonu se automaticky otevře aplikace Address Book a zeptá se vás, zda má vložit tuto vizitku do vašich kontaktů.

Šablona/Stationery
vytvoření šablony s HTML kódem

Další možností je vytvořit vlastní šablonu HTML pro použití jako vzoru pro nový e-mail. Takto lze připravit opravdu komfortní předlohu pro podpis, včetně možnosti změny fotografie, textů a dalšího. Tuto možnost si však probereme zvlášť v dalším článku.

Zdroje: Některé postupy jsem čerpal z dostupných postarších zdrojů na internetu: Skype, hawkwings , themaclawyer.

Poznámka:

Používání HTML obsahu v e-mailu má svá omezení. Nezapomeňte, že tělo vytvořeného e-mailu musí být jako "Rich text" (HTML), nikoliv "Plain text" kde se vám kód HTML nezobrazí. Taktéž příjemci, kteří mají nastaven zákaz používání HTML, neuvidí tento podpis správně. Ovšem toto nelze, z pozice odesílatele, ovlivnit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

ELEKTRONICKY PODPIS?

Autor: Jirka Muž

Založeno: 06.10.2008, 01:08
Odpovědí: 0

jak se da pouzivat elektronicky podpis ktery jde pry ziskat od posty za predlozeni obcanky a cca 100 korun. Pry je to dobre na komunikaci se statnima ureednikama.

Odpovědět na příspěvek

RE: ELEKTRONICKY PODPIS?

Autor: SackX Muž

Založeno: 06.10.2008, 01:32

Elektronickej podpis tam jde, jen musíš v Keychain Access která ti spravuje hesla i certifikáty povolit Mail.app použití toho onoho certifikátu, mail ti pak vlevo zobrazuje že zpráva bude podepsána (případně to klikem vypneš.

Odpovědět na příspěvek

RE: ELEKTRONICKY PODPIS?

Autor: ICh Muž

Založeno: 06.10.2008, 09:40

ElePo používám už dva roky - různé. Pro komunikaci se státními úřady mám od ICA.
Je třeba:
1. získat vlastní ElPo (osobní návštěva - ověřují tvojí totožnost) a !!!! přineseš si ho na DISKETE!!! trochu potíž u Macků!!! - řeším přes služební Win
2. stáhnout si kořenový certifikát od ICA
3. obojí hodit na ikonu Klíčenky (úžasná věc) A JE TO.
4. v Mailu se objeví ikona platného ElPo (bacha jen pro vybraný emalový účet = je třeba zvážit, který budete pro styk s úřady používat)

P.S.: asi před dvěma rokama už diskuze na toto téma - tam více o teorii!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ELEKTRONICKY PODPIS?

Autor: Algi Muž

Založeno: 06.10.2008, 11:11

A nejde ta disketova jednotka koupit samostatne a pripojit pres USB? Ja to nekde videl a Mac by s tim nemusel mit problem. Ovsem ze to je archaismus, to souhlasim.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ELEKTRONICKY PODPIS?

Autor: Broe Muž

Založeno: 06.10.2008, 22:27

...jednu disketovku mam v supliku :-) jo to bejvalo...disketa pres USB

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ELEKTRONICKY PODPIS?

Autor: SackX Muž

Založeno: 07.10.2008, 01:39

Docela časová díra - odbavovat se elektronickým podpisem, nástrojem třetího tisíciletí -- na disketě, nástrojem druhého tisíciletí...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ELEKTRONICKY PODPIS?

Autor: Kichi Muž

Založeno: 07.10.2008, 11:23

A to se to nedá uložit na flashku? Chápu to správně, že tu disketu musí mít člověk pak neustále po ruce?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ELEKTRONICKY PODPIS?

Autor: ICh Muž

Založeno: 07.10.2008, 14:58

Ale, ne. Disketa (když budou umět dneska vygenerovaný podpis uložit na flashku, tak flashka) poslouží jen k přenosu od autority "domů"! V MACkovi jsou všechny klíče, podpisy, hesla uloženy v Keychain Access (článek byl o aplikaci Mail a tak to funguje)
Pro SAFARI je to NĚKDY jinak a Externě uložený ElPo použijete jen jestli to bude vyžadovat aplikace (třeba, když požaduji přístup k některým státním serverům nebo u Komerční banky (její ElPo), pak si ale také řekne o cestu. (Ale to je zase už o celkovém zabezpečení těchto osobních údajů)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ELEKTRONICKY PODPIS?

Autor: Kichi Muž

Založeno: 07.10.2008, 15:11

Díky za info, tak to je v pohodě.

Odpovědět na příspěvek

ZEP

Autor: McGrofo Muž

Založeno: 06.10.2008, 07:21
Odpovědí: 0

Tiež by ma zaujímalo, mam zebezpečený elektronický podpis, ako takýto podpis dostať do mailovej správy resp. ako ním zašifrovať spravu...

Odpovědět na příspěvek

článek

Autor: ERT Muž

Založeno: 06.10.2008, 15:29
Odpovědí: 0

supa,článek i bez podpory Březiny,který neodpovídá

Odpovědět na příspěvek

ZEP - doplnenie

Autor: McGrofo Muž

Založeno: 07.10.2008, 11:50
Odpovědí: 0

K tomu zabezpečenému elektronickému podpisu - u nás dostaneme ten podpis - verejnú časť na médiu (mailom, alebo na flashku) a privátnu časť na tokene alebo na karte. A tu je celý pes zakopaný. Ako ho použiť na Macu, ak:
na podpisanie potrebujem privátnu časť môjho podpisu a ten je napr. na Tokene....
S týmto bojujem a nie s disketou...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: