LineForm - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

LineForm

2. července 2007, 10.00 | Konkurence Adobe Ilustratoru za hubičku aneb vektorové kreslení levněji a také trochu jinak. Lze použít software od v grafické přípravě nezaběhnuté firmy?

LineForm 1.3.2
PPC/Intel
Shareware 79.95 USD

program ke stažení

Vyzkoušel jsem program pro tvorbu vektorové grafiky LineForm. Snažil jsem se program ohodnotit z pohledu dlouholetého uživatele Adobe Ilustratoru, především pro grafické návrhy a tvorbu grafiky pro tisk. Nesrovnával jsem s obdobnými programy a ani jsem nehledal alternativy. Zkušenosti s LineForm a dalšími alternativami Ilustratoru můžete sdělit v diskuzi pod článkem.

Použití při přípravě grafiky pro tisk

Jednou z nejdůležitějších vlastností je samozřejmě přenos grafiky do dalších grafických programů. Typicky to může být EPS či PDF a prostor CMYK. V podstatě bez této možnosti by nebylo využití LineForm pro práci rozumné.

Export v EPS byl, bohužel, rozrastrovaný. Export v PDF však už byl v pořádku. Nepodařilo se mi sice vložit do exportovaného PDF potřebný profil, vždy byl totiž v souboru použitý Generic CMYK, ovšem při otevření v Ilustratoru (kdy jsem profil převedl až po naimportování, pokud jsem zvolil jiný profil při importu, byly hodnoty barev výrazně změněné) bylo již vše v pořádku. V preferencích LineForm lze zadat požadovaný profil, v PDF je však vložený Generic CMYK. Nenašel jsem možnost požadovaný profil do PDF vnutit.

V dokumentu byly správně zachovány objekty s průhledností, se stínem a i texty byly v pořádku a editovatelné. Jediným mínusem byl posun některých barev ve CMYK o cca 0,1–0,3 %, což při ofsetovém tisku nehraje žádnou roli. Znamená to však barvy pro jistotu zkontrolovat.

Ukázka dokumentu v LineForm


Ukázka dokumentu v Adobe Ilustratoru

Malý náhled práce v LineForm můžete shlédnout ve videu na stránkách výrobce. Videoukázka programu LineForm.

Práce v LineForm

Rozvržení nástrojů a palet je od Ilustratoru odlišné např. ve stylu InDesign vs. iCalamus. Základní nástrojovou lištu obsahuje každé okno grafiky. Naleznete zde běžné nástroje, notoricky známé i z jiných aplikací. Lištu nástrojů lze doplnit o nástroje "cestáře". Příjemnou pomůckou může být i nápověda popisu použití nástroje s některou z pomocných kláves (Apple, ALT, Shift, …). Zde se zobrazují i další informace. Další nástroje a nastavení naleznete v paletách.

Mezi ně patří paletka výplně, tahu (včetně stylů), efektů, vrstev, sítě a layoutu. K dispozici je také paletka transformací, podobná té v Ilustratoru. Pro výběr barev či písma jsou tu systémové nástroje i s jejich přednostmi a omezeními.

Poněkud nezvyklé je zacházení s objekty při jejich úpravách. Je nutné si na ovládání zvyknout, což je samozřejmé. Objekty mají tři ovládací prvky. Dvěma se řídí šířka a výška objektu a třetím se u obdélníku řídí oblost hran, u kruhu výseč. Další ovládací prvky se aktivují například stisknutím klávesy CTRL = otáčení a zkosení objektu.

Podobně lze přidávat stíny objektům (pohodlněji a rychleji než v Ilustratoru). Práce s průhledností je jednoduchá a dosti podobná produktům Adobe. K dispozici také máte interakce objektů (sčítání, světlost, tmavost, atd.). Křivkám se dá jednoduše přidat zakončení v podobě šipek apod. Kreslení a práce s křivkami (nástroj pero a štětec) je stejná jako v Ilustratoru.

S textem se pracuje v rámečku, který může mít i pozadí. Práce s textem odpovídá možnostem systému, a tak lze například vytvářet jednoduše i tabulky. Použít můžete i systémový korektor, například CocoAspell, který doporučuji.

Nastavit lze i mřížku a zvolit přitahování objektů k mřížce. Samozřejmostí je volba jednotek pro dokument nebo nastavení velikosti stránky. Plocha stránky je zobrazena bíle, okolí stránky lze použít k odkládání objektů a je zobrazeno šedě.

Použít, například pro vkládání obrázků, lze Media Browser, který zpřístupní fotografie z iPhoto a ze složky obrázků.

LineForm sice není konkurencí pro Adobe Ilustrator, ovšem určitě je zajímavou cenovou alternativou pro tvorbu vektorových grafik. Práce s CMYK jej řadí do skupiny software použitelného pro prepress. Samozřejmě pokud byste jej chtěli zařadit do workflow, určitě se neobejdete bez dlouhodobějšího testování exportovaných dat. Ovšem i jednotlivé verze Ilustratoru trpí chybami, na které si uživatel prostě musí zvyknout. LineForm má však výhodu v rychlosti a při ceně 79,95 USD je toto na zvážení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dik

Autor: MN Muž

Založeno: 02.07.2007, 10:50
Odpovědí: 0

...za prijemny oddych od iPhone :-)

Odpovědět na příspěvek

tip na koupi sw

Autor: JancakV Muž

Založeno: 02.07.2007, 12:12
Odpovědí: 0

trochu mimo, ale na Macupdate je promoakce na DevonThing personal: http://www.mupromo.com/

Odpovědět na příspěvek

Tiene jednoduché, ale pre tlač nepoužiteľné

Autor: rudo.ba Muž

Založeno: 02.07.2007, 15:10
Odpovědí: 0

Všetky \"alternatívne\" grafické aplikácie používajúce CoreImage efekty - napríklad pre tvorbu mäkkých tieňov produkujú na výstupe tiene ako bitmapy vo farbách RGB (aj keď zvyšok dokumentu zachovajú v CMYKu). LineForm, Intaglio, iCalamus... Rozumný PS/EPS sa mi z nich nepodarilo dostať, jediný zmysluplný výstup je PDF (vo verzii 1.5 ak dokument obsahuje priehľadosti, tie potom treba zlučovať v Acrobate). Aj bitmapy je lepšie získať rastrovaním PDF vo Photoshope (vyzerajú lepšie). Pretláčanie čiernej možno docieliť nastavením blend mode na multiply. S rešpektovaním niektorých špecifík sú tieto programy vhodné pre občasné použitie (ak niekto nechce kradnúť Adobe aplikácie a nechce Corel cez BootCamp/Parallels), nie však ako pracovné nástroje v grafickom štúdiu.

Odpovědět na příspěvek

Hmm

Autor: SackX Muž

Založeno: 02.07.2007, 19:34
Odpovědí: 0

Program je to pěkný cenou, nicméně oproti produktům Adobe nepoužitelný. Stovky funkcí v něm chybí a nekteré jsou nepoužitelné.

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmm

Autor: -jf Muž

Založeno: 03.07.2007, 08:46

uff, "Stovky funkcí", co je to za KRAVINU -- tak schválně jmenuj alespoň 20 z nich !!!!

Odpovědět na příspěvek

Pro poradnou praci to porad neni

Autor: McK Muž

Založeno: 02.07.2007, 19:42
Odpovědí: 0

Jak uz bylo receno s temi stiny - to je vsechno pravda, ale me se z toho podarilo oklikou dostat rozumne PDFko - pres Print jsem si vytvoril vlastni workflow (jednoducha zalezitost), ktere mi z toho nakonec udelalo certifikovane PDF-X s vlozenym cmykovym profilem. Jenom to chtelo si s tim trochu pohrat.
Nicmene, pro profi praci je treba opravdove spravy barev, ta je u Iineformu jenom castecna - pouze obecny cmykovy nebo rgb prostor a moznost nahledu ve zvolenem profilu - proto taky vzdycky vlozi ten obecny.
Dalsi je moznost primych barev - nenasel jsem ji. Urcite se to da nejak obejit, ale o tom by takovyhle program byt nemel...
Dalsi vec je proklamovana funkce rozebirani PDF souboru - to se potrabuje pomerne casto. V tom ma LF velike mezery.
Vyhrad bych mel jeste vic, ale neznam tak dobre posledni verzi, tak radeji pomlcim, abych nerikal nepravdy. Kazdopadne je to skvele pojaty program. Je rychly a VELICE intuitivni. Vsechno jsem objevil do par minut a zvykani vlastne ani neexistovalo. Nicmene za posledni asi pulrok neudelal vyvoj tohoto programu nijaky zasadni posun jen 2 setinkova cisla a to mi prijde opravdu dost malo. Zlaty iCalamus, ten ma kazde 2 mesice novy update se spoustou zlepseni.
Za zminku stoji jeste Intaglio, to ma vsechny funkce ponekud dotazenejsi, ale ovladani ponekud pokulhava za LF. Posledni utociste je asi OpenSource, ktery ma ale k uzivatelske vstricnosti snad nejdal ze vsech :-(
Jsem odkojeny Illustratorem a Adobe a jak tak sleduji vyvoj, nejradeji bych presedlal jinam, ale ono opravdu neni kam...

Odpovědět na příspěvek

RE: Pro poradnou praci to porad neni

Autor: rudo.ba Muž

Založeno: 02.07.2007, 19:54

Aké workflow? Aj bez použitia Acrobatu? Pretože ak k tomu treba akúkoľvek Adobe aplikáciu, použitie LineFormu a podobných aplikácií stráca zmysel (kúpa akejkoľvek samostatnej Adobe aplikácie mimo balíka je vzhľadom na cenu šialenosť - a keď už má niekto kompletný balík Adobe CS, nechýba mu LinfeForm...).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pro poradnou praci to porad neni

Autor: McK Muž

Založeno: 02.07.2007, 20:40

Souhlas v ADOBE vs LF.
Co se tyka toho workflow, tak to je takova moje soukroma terminologie, mozny je, ze oficialni nazvoslovi se lisi. Kazdopadne je tu systemova sluzba Print To PDF. Ta ma v zakladni konfiguraci nekolik prednastaveni - Save as PDF, Compress PDF... ale taky Save as PDF-X. A pokud kliknete dole na "Edit menu" tak si takovydle workflow muzete udelat taky bud upravou uz udelanejch nebo uplne vlastni a je to tak trochu jako automator, proto ten muj pracovni nazev workflow. Vrtal jsem se v tom uz tak pred pul az 3/4 rokem, takze si to uz moc nepamatuju a nemam ted moc naladu se do toho zase poustet. kazdopadne to nakonec vyslo, ale trvalo mi to asi hodinu. A paradad je, ze se to da pak pouzit v jakekoli aplikaci ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Pro poradnou praci to porad neni

Autor: rudo.ba Muž

Založeno: 02.07.2007, 20:50

Tak sa idem hrať... Aj keď s úpravou parametrov pre systémovú tlač do PDF som už experimentoval, ale asi nedostatočne.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Jak uz bylo receno s temi stiny - to je vsechno pravda, ale me se z toho podarilo oklikou dostat rozumne PDFko - pres Print jsem si vytvoril vlastni workflow (jednoducha zalezitost), ktere mi z toho nakonec udelalo certifikovane PDF-X s vlozenym cmykovym profilem. Jenom to chtelo si s tim trochu pohrat.
Nicmene, pro profi praci je treba opravdove spravy barev, ta je u Iineformu jenom castecna - pouze obecny cmykovy nebo rgb prostor a moznost nahledu ve zvolenem profilu - proto taky vzdycky vlozi ten obecny.
Dalsi je moznost primych barev - nenasel jsem ji. Urcite se to da nejak obejit, ale o tom by takovyhle program byt nemel...
Dalsi vec je proklamovana funkce rozebirani PDF souboru - to se potrabuje pomerne casto. V tom ma LF velike mezery.
Vyhrad bych mel jeste vic, ale neznam tak dobre posledni verzi, tak radeji pomlcim, abych nerikal nepravdy. Kazdopadne je to skvele pojaty program. Je rychly a VELICE intuitivni. Vsechno jsem objevil do par minut a zvykani vlastne ani neexistovalo. Nicmene za posledni asi pulrok neudelal vyvoj tohoto programu nijaky zasadni posun jen 2 setinkova cisla a to mi prijde opravdu dost malo. Zlaty iCalamus, ten ma kazde 2 mesice novy update se spoustou zlepseni.
Za zminku stoji jeste Intaglio, to ma vsechny funkce ponekud dotazenejsi, ale ovladani ponekud pokulhava za LF. Posledni utociste je asi OpenSource, ktery ma ale k uzivatelske vstricnosti snad nejdal ze vsech :-(
Jsem odkojeny Illustratorem a Adobe a jak tak sleduji vyvoj, nejradeji bych presedlal jinam, ale ono opravdu neni kam...


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: