Jak komunikovat v hrách - VoIP pro hráče - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Jak komunikovat v hrách - VoIP pro hráče

3. července 2006, 00.00 | Jestliže se věnujete on-line hraní poněkud více, narazíte časem na omezení v komunikaci. Představte si jak v roli vojáka U.S. Army čistíte nepřátelskou budovu a místo klepání do klávesnice jednoduše řeknete "Nepřátelský ostřelovač na střeše západního křídla". Ano, řeč bude o VOIP řešeních pro hráče.

V zásadě mezi hráči existují dvě nejpoužívanější řešení - TeamSpeak a Ventrilo. A obě lze používat i na Macu.

TeamSpeak / TeamSpeex

Na PC je nejrozšířenějším VOIP řešením pro hráče TeamSpeak (TS). Dlouhou dobu jeho vývojáři odolávali prosbám o jeho port na jablečnou platformu, až se k tomu odhodlal nezávislý developer Savvy a vydal TeamSpeex. Dočkalo se mu obrovského poděkování celé komunity, která po portu TeamSpeaku volala dost dlouho. Konečně se tak objevila možnost, jak bezproblémově fungovat například v krosplatformních klanech. Větší klany totiž téměř vždy vyžadují užívání VOIP a mají k tomu i vlastní server, který bývá obvykle přidán jako bonus k pronájmu herního serveru.

Zatím neexistuje TeamSpeak server pro Mac OS X, ale vývojáři TS uvedli, že po vydání oficiálního klienta TeamSpeak 3 (měl by být pro PPC i pro Intel Macy), který se plánuje přibližně okolo poloviny letošního roku, bude zároveň k dispozici i server. Pravdou je, že doba mezi vydáním TS 2 a TS 3 je skutečně dlouhá, což je způsobeno kompletním přepisováním kódu do C++, který má umožnit okamžitou podporu pro více platforem. Uvidíme.

Konec meditování nad budoucností. Je čas vrhnout se na TeamSpeex. Jedná se o beta verzi TS klienta kompatibilního s originálními TS servery a klienty zbylých dvou platforem. Název TeamSpeex vychází z toho, že podporuje pouze Speex kodek, který je ovšem jedním z nejpoužívanějších. Málokdy se vám podaří se dostat na server, který užívá jiný kodek. Speex je totiž open-source kodek určený přímo pro použití ve VOIP aplikacích s nízkými nároky na množství přenesených dat (více informací o Speex kodeku najdete na oficiálních stránkách Speex nebo na Wikipedii).

Popíšeme si nyní používání TS. Začněme hned v "Preferences". Nejdůležitější je nastavit si Vstup a Výstup zvuku (zpravidla interní mikrofon a sluchátka), HotKey k aktivaci mikrofonu, popř. aktivaci hlasem. Obecně se doporučuje mít nastavenou pouze klávesu, která mikrofon aktivuje, protože pokud máte nastavenou aktivaci hlasem (lépe řečeno hlukem), ostatní uslyší každé kýchnutí nebo vrznutí dveří u vás v pokoji.

Na připojení není nic složitého. Stačí vyplnit IP adresu, port, uživatelské jméno a heslo (je-li to nutné). Spodní části panelu si není třeba všímat. Ta pouze urychluje vstup do jiného kanálu TS serveru.

TeamSpeex v poslední verzi konečně nabízí také funkční správu kanálů, vykopnutí či umlčení uživatelů, základní spolupráci s Growl a vůbec má o mnoho lepší uživatelské rozhraní než předchozí verze. Většinu těchto věcí si ovšem můžete zkusit pouze pokud jste administrátorem některého serveru a proto nemá smysl je více rozebírat.

Ventrilo

Druhou dnes představovanou aplikací je Ventrilo. Na rozdíl od TeamSpeexu je k dispozici vedle klienta i server. Server má dvě verze: PRO a Public. Public je na rozdíl od PRO verze zdarma, ale je omezený na jeden server s osmi sloty na jednom počítači. PRO verze umožňuje spuštění více serverů na jednom stroji a s více sloty.

Ventrilo pro maca dokáže stejně jako TeamSpeex komunikovat pouze přes Speex kodek, což je ale v případě Ventrila poněkud problém. Většina serverů, které jsem navštívil, totiž užívá kodeky jiné. Nezbývá tedy nic jiného než požádat administrátora, aby kodek změnil.

Chybová hláška při pokusu o připojení k serveru s jiným kodekem

Uživatelské rozhraní klienta je bohužel o poznání méně povedené než je tomu u TeamSpeexu. Jako uživatel vždy ocením, když vývojáří používají již zavedené termíny a nesnaží se prosadit některé dosti kostrbaté (v případě Ventrila např. clone oproti zažitému duplicate). Nebo nepochopím proč nedokáží zachovat klasické pořadí "potvrzovacích" tlačítek: Cancel - OK a místo toho to dají obráceně. Nevím jestli je příčinou to, že se jedná o port z PC, kde se dle mé zkušenosti na toto tolik nehledí, nebo snad něco jiného? Zkrátka by to chtělo nahlédnout do Macintosh Human Interface Guideline.

Pojďme se ale podívat na samotné fungování aplikace. Začněme opět od předvoleb. Ty jsou oproti TeamSpeexu o mnoho bohatší a mimo obligátního nastavení tzv. push-to-talk resp. aktivaci hlasem si můžete nastavit zvuky nebo text-to-speech pro události jako připojení nového uživatele apod. V předvolbách si také můžete off-line vyzkoušet kvalitu kodeku a otestovat mikrofon. Zde si vývojáři zaslouží pochvalu, neboť možnosti pohrání si s předvolbami jsou vskutku bohaté.

Bohaté možnosti nastavení

A jak se připojit? Postupuje se tak, že si zvlášť uložíte všechny užívané varianty uživatelského jména a IP adresy serverů s heslem. Ty pak "nakombinujete" dle potřeby a můžete se připojit. Obvykle fungují záložky tak, že si pro každý server zároveň uložíte i uživatelské jméno. Tady tomu tak není, a tak si musíte pamatovat, jaké jméno používáte na každém serveru (pokud se tedy liší např. z důvodu registrace). Trochu nepraktické.

Spotřeba
Na závěr si dovolím ještě pár slov o tom, kolik to vlastně "žere" :o). Okřídlené přísloví totiž praví, že špičkový hráč musí mít vysoké FPS, nízký ping a minimální lag. A právě ty poslední dvě věci VOIP může výrazně ovlivnit. V zásadě jsou na tom obě aplikace ohledně spotřeby podobně, jelikož používají totožný kodek.

A s jakou spotřebou je tedy nutné počítat? V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že záleží na tom, kolik lidí najednou mluví. Každý uživatel reprezentuje jeden "hlasový proud". VOIP server totiž hlasy dohromady nemixuje, takže když promluví najednou pět lidí, musí vám server odeslat pětinásobně větší množství dat než kdyby mluvil pouze jeden. Pochopitelně záleží také na kodeku, který je na serveru nastaven a který určuje jakou kompresí zvuk projde než k vám bude odeslán.

Pokud tedy například máme na serveru nastavený codec Speex 16,3 a mluvit budou najednou 3 lidé včetně mne, tak budu stahovat 2 x 16,3 Kbit/s (hlasy ostatních lidí) a na server pošlu 1 x 16,3 Kbit/s (můj hlas). Na běžné ADSL o řekněme 512/256 si tak můžete troufnout maximálně na 5 mluvících uživatelů najednou, ale pak to již bude negativně ovlivňovat váš ping.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Skype

Autor: emac Muž

Založeno: 03.07.2006, 19:22
Odpovědí: 0

My používame Skype... uplne staci, netreba nic viac...

Odpovědět na příspěvek

RE: Skype

Autor: Michal Forejt Muž

Založeno: 03.07.2006, 20:02

Jiste ze neni treba nic vic. Ale pokud chcete mluvit nejen se svymi kamarady, ale treba pridat se k TS/Ventrilu dedikovanemu primo k hernimu serveru....nic jineho nezbyde.

Odpovědět na příspěvek

RE: Skype

Autor: jfk Muž

Založeno: 04.07.2006, 00:54

Pouzit Skype, no to je zajimavy nazor, to musim hned uvest na pravou miru, nez to prinese nezkusenym hracum obvykle potize: SKYPE NIKDY NEPOUZIVEJTE PRO KOMUNIKACI BEHEM HRANI ON-LINE!!!! Nejen, ze Skype zpusobuje nepravidelne lagy samo o sobe protoze si drze zvysuje prioritu procesu, nejen ze zbytecne zabira sirsi pasmo ve snaze o kvalitnejsi prenos nez pro hru potrebujete ale predevsim: pokud ma nekdo z hracu pevnou IP, tak je jeho linka zcela nahodne vytezovana telefonaty jinych ucastniku site Skype, ktera pouziva jeho pasmo pro komunikaci lidi za NATem a firewallem. Takze nejen, ze Skype neni vhodne pro komunikaci ve hre ale vetsina serioznich klanu doporucuje Skype behem hry zcela vypnout! Skype zpusobuje v praxi lidem s pevnou IP neprijemny kolisavy lag, ktery zejmena ve FPS hrach prinasi nevypocitatelnou (ne)zranitelnost soupere a hrace samotneho. Jsem clenem squadu hrajiciho hru existujici jen pro Windows ale uspesne provozujeme Ventrilo server na Macu a Windows klienti Ventrila se k nemu pripojuji. Server bezi bez prestavky 3 mesice 24h denne a vse v pohode, latence minimalni, muzu doporucit.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Jiste ze neni treba nic vic. Ale pokud chcete mluvit nejen se svymi kamarady, ale treba pridat se k TS/Ventrilu dedikovanemu primo k hernimu serveru....nic jineho nezbyde.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: