iŽivot pošesté - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

iŽivot pošesté

14. března 2006, 00.00 | Multimediální softwarový balík iLife, který firma Apple dodává standardně v ceně ke všem počítačům Macintosh, je k dispozici již v šesté "velké" versi. Pojďme se podívat trochu blíž na to, co přináší pro zpracování digitálního videa.

Multimediální softwarový balík iLife, který firma Apple dodává standardně v ceně ke všem počítačům Macintosh, je k dispozici již v šesté "velké" versi. Pojďme se podívat trochu blíž na to, co přináší pro zpracování digitálního videa.

Vlastní obsah balíku se s časem poněkud proměňuje, a v poslední inkarnaci nyní obsahuje pětici aplikací:

  • aplikace iPhoto je především správce archivu a prohlížeč fotografií (jakkoli nabízí i nejzákladnější editační možnosti a dokáže pracovat i s jednoduchými videoklipy z digitálních fotoaparátů);
  • na bezkonkurenčně nejlepší amatérský střihový program na světě iMovie se za malou chvilenku podíváme trochu blíž;
  • samostatný článek příště věnujeme autoringovému systému iDVD, který výsledky střihu v iMovie ukládá na DVDisky;
  • součástí balíku je také aplikace GarageBand, jež umožňuje každému snadno a pohodlně vlastní hudební klipy vytvářet;
  • pátá a poslední pak je nejmladší z aplikací iLife – iWeb, jejímž úkolem je pohodlné a efektivní sestavování webových presentací a "blogů".

(Nejstarší z multimediálních aplikací Apple iTunes, jež nabízí přebohaté možnosti pro poslech – a v posledních letech i nákup – hudby je k dispozici vzhledem k rozšíření přehrávače iPod samostatně a nikoli jako součást iŽivota.)

iMovie

O aplikaci iMovie jsme již na tomto serveru psali mnohokrát: již ve versi 3 dosáhla tato aplikace ve své třídě takřka dokonalosti – to jest, na jedné straně v podstatě nebylo možné její použití nějak významněji zjednodušit, a na straně druhé zase vzhledem k nárokům a potřebám naprosté většiny jejích uživatelů nebylo ani zapotřebí její služby a možnosti významněji rozšířit. Verse 4 to potvrdila tím, že přinesla už jen poměrně malé a nezásadní změny, zatímco základní princip práce zůstal stále týž. Na tom se nic podstatného nezměnilo ani ve versi 5: koncepce i použití zůstaly takřka beze změny; zato však v páté versi aplikace iMovie překročila svůj stín jednoúčelového střihového programu, určeného výhradně pro jediný formát DV, a začala podporovat i širokoúhlé (anamorfní) DV, HDV a video ve formátech MPEG4.

Co je nového v "šestce"

Prvou – a pro ty z uživatelů, kdo se nechali zlákat krásnými novými stroji, jistě nejvýznamnější – novinkou je plná podpora nové architektury Intel. Celý balík iLife '06 je kompletně distribuován jako tzv. universal binary, takže funguje bez jakékoli ztráty rychlosti na počítači s kterýmkoli procesorem (a že to Intel má po čertech zapotřebí, neboť jak praktické testy ukazují, o "dvojnásobné" neřkuli ještě větší rychlosti se mu ani nezdá, a v řadě úloh je rád, stačí-li vůbec na staříka PPC).

Podpora Intelu ale zdaleka není jediná novinka; pojďme se podívat trochu blíž na nové služby a vylepšení, které aktuální verse přináší.

Jako ryze amatérský střihový systém iMovie nikdy nenabízelo velké trikové možnosti: do videoklipů bylo možné vestřihnou titulky, k dispozici bylo pár základních jednoduchých filtrů, film jsme mohli přeplácat řadou přechodových efektů... a to bylo asi tak všechno.

Asi nejvýznamnější novinkou současné verse iMovie je to, že nyní nabízí možnost sestavování zajímavých a efektních trikových záběrů – aniž by přitom kladla na uživatele nároky, jež vždy byly a stále jsou podmínkou takového střihu. Jak je to možné? To si řekneme v příštím odstavci; nejprve "letem světem" projdeme ostatní významnější změny a doplňky.

  • Drobná vylepšení v rozhraní a službách – k dispozici jsou kupříkladu vylepšené náhledy filtrů, titulků a přechodových efektů – a aplikace je o něco rychlejší, než jak tomu bylo v minulé versi;
  • poměrně významnou novinkou alespoň pro trochu pokročilejší uživatele je možnost otevřít více projektů najednou: aplikace iMovie původně pro maximální jednoduchost umožňovala střih jediného filmu a zabírala celou obrazovku; postupně se přestěhovala do standardního okna, a nyní (konečně!) můžeme zároveň střihat více filmů ve více oknech, přenášet mezi nimi volně klipy pomocí myši a tak dále;
  • k dispozici jsou nyní (na iMovie) poměrně bohaté zvukové filtry, zahrnující vedle desetipásmového grafického ekvalizéru např. také ozvěnu, odstranění šumu či pásmové filtry;
  • novinkou je také služba časové lupy. Její konkrétní implementace však vyvolává poněkud smíšené pocity: z nepříliš zřejmých důvodů (snad kvůli omezení místa na disku?) je k dispozici pouze při snímání klipů z kamery, a nikoli jako efekt nad klipy již hotovými. Vlastní obsah služby je jednoduchý: zadaný počet snímků lze při snímání "zhustit" do snímku jediného, takže např. z několikahodinového záznamu růstu květin můžeme vytvořit půlminutovou rychlou akci;
  • konečně pak se vzájemná integrace mezi jednotlivými aplikacemi z balíku iLife opět o něco prohloubila – nyní můžeme kupříkladu sestavit zvukový doprovod pro film přímo v aplikaci GarageBand, aniž bychom jej museli exportovat do samostatného souboru. Integrace samozřejmě zahrnuje i služby nové aplikace iWeb – přímo z aplikace iMovie si můžeme vyžádat publikování videa na webových stránkách či jeho vložení do blogu.

Témata

Asi nejvýznamnější službou nové aplikace iMovie budou témata: v podstatě se dá říci, že iMovie zde přejalo již dávno známou schopnost iDVD sestavovat více zdrojů (videoklipů, statických snímků, textů) do předem připravených vzorů, tzv. "témat". V aplikaci iDVD se toho využívá pro sestavování nabídek; v iMovie tak můžeme oživit samotné filmy.

"Téma" je vlastně předem připravený klip, v němž jsou zvláště vyznačené oblasti – tzv. "drop zones" – do nichž lze vkládat snímky či další videoklipy; součástí tématu mohou být také standardně umístěné a případně i animované titulky. Uživatel tedy jen umístí požadované prvky do "zón", a iMovie automaticky sestaví výsledný sestřih – jednoduchý příklad vidíme na obrázku:

Výsledkem jsou celkem hezké, efektní a poměrně profesionálně vypadající sestavy, vhodné pro oživení filmu, úvodní či ukončovací titulkové sekvence a podobně. Přitom uživatel nepotřebuje mít se střihem digitálního videa takřka žádné zkušenosti; práce s tématy je jednoduchá, nenáročná, intuitivní, a nevyžaduje žádné zvláštní úsilí a nezabere příliš mnoho času. Zásadní nevýhodou oproti výkonnějším střihovým systémům, jejichž zástupcem by mohl být třeba Final Cut Expres, samozřejmě zůstává to, že v iMovie se nemůžeme volně rozhodnout, jak by měl sestřih vypadat: máme k dispozici předem připravená témata, a tím to končí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Proč "versi"?

Autor: soundake Muž

Založeno: 14.03.2006, 13:15
Odpovědí: 0

Zdravím, chtěl bych se jen optat autora, z jakého důvodu používá slovo "versi"?

Odpovědět na příspěvek

RE: Proč "versi"?

Autor: Petr Muž

Založeno: 14.03.2006, 14:26

Asi ze stejného, jako vy "optat" ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Proč

Autor: polov Muž

Založeno: 14.03.2006, 15:15

Jo, ale pokud budu mluvit za sebe, optat mě nepraštilo tak moc do očí... Jazyk se vyvíjí :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Proč

Autor: Lukáš KUČA Muž

Založeno: 14.03.2006, 17:27

No to se zase resi ptakoviny. "Verse" me tedy opravdu neurazi,
podstatny je obsah clanku. To porovnani Intelu a G5 v praktickych testech by me celkem zajimalo, i kdyz myslim, ze v nekterem z predchozich clanku se rychlosti nekterych iLife aplikaci objevily.

Odpovědět na příspěvek

RE: Proč

Autor: OC Muž

Založeno: 14.03.2006, 20:15

Prostě a jednoduše proto, že je to -- obdobně jako kupříkladu disku*s*e či skan*s*en -- *jedině správně*, a to zcela bez ohledu na bláhové představy vohnoutských davů, jakož i jimi zblbnutých nešťastníků z ÚJČ :)

Jazyk se nepochybně vyvíjí -- kupříkladu směrem k fonetickému pravopisu, i nemáme již tramway či tennis, ba ani roztomilého ssavce, jehož jest škoda převeliká. Nicméně, -s- ve výše zmíněných slovech se správně netoliko píše, ale také vyslovuje, takže neexistuje zhola žádný důvod, proč je nahrazovat zetkem.

Zajisté, někdo snad by za postačující důvod mohl považovat to, že tak činí většina; snaha o konformitu s davem však je medle převelmi pitomý důvod pro konání zcela libovolného druhu, neboť dav obvykle koná hloupě, poslušen jsa Gaussova rozložení inteligence v populaci :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Proč

Autor: jf Muž

Založeno: 14.03.2006, 21:45

"obdobně jako kupříkladu disku*s*e či skan*s*en -- *jedině správně*," -- Ondro, promiň, tohle však je nesmysl. Chceš-li to tvým "slovníkem", tak JEDINĚ SPRÁVNĚ JE Z -- diskuze, skanzen, verze! Tvoje zamilované *S* SE TOLERUJE, protože se užívalo dříve, nyní se děti na školách učí *Z*. Osobě je mi to celkem jedno, v ojedinělých případech mi také ujede S (povětšinou ve slově presentace), ale už jsem se přeučil, a S opravuji... ...i když CHYBA TO NENÍ... Tudíž je jedno, co používáš v osobní korespondenci apod., u veřejných článků se lidem, kterým to "bouchne" do očí nedivím, u těch mladších to může vzbudit otázky, starší se pousmějí... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Proč

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 15.03.2006, 00:15

Souhlasím s Ondřejem. Cpaní "z" do převzatých slov mi přijde jako relikt bolševismu. Štvalo mi to už na základní škole a zuřivě jsem nesouhlasil s mnoha výplody našich pravopisných "zákonodárců". To oni mi přišli odtržení od reality, ne já. (Měl jsem v té době slušně načteno.)
Proč, jestliže slovo přejímáme, jej ještě komolit? V angličtině se verse přece nevyslovuje se "z"!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Proč

Autor: zoul Muž

Založeno: 15.03.2006, 08:12

Anglické 'verse' se fakt vyslovuje [vers], ale znamená verš. Version jako verze se taky vyslovuje se 'z', [vržn]. Hloupý mi ale připadne používat v jednom článku zároveň 'verse' a 'dispozice'. To pak ta verse fakt vypadá jen jako manýra, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Proč

Autor: pavel 123 Muž

Založeno: 17.03.2006, 20:08

To bylo hezke pocteni Ondro, diky. Fascinuje me necitelnost moderni mluvy na webech /xicht, fuckt?/ a vylozene hrubky /do oci bijici/, ktere navic dokazi i zmenit smysl predkladane informace, ale to neeeee, to nikomu nevadi. Jen ja na to ziram a nestacim se divit, neb je to brano temer jako individualnost projevu /jiste, buranskeho projevu/. Zato tva originalita si zrejme zaslouzi verejne odsouzeni. Takze nezbyva nez se skryt za dalsi verejne prejimane klise: autorska prava. Delas to pro snadne odliseni tveho autorskeho dila /takovy jakoby vodoznak/ a vypatrani v copy/paste plagiatech. To je vysvetleni ne? Pak ti uz daji lingviste pokoj. Pavel

Odpovědět na příspěvek

?

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 14.03.2006, 13:31
Odpovědí: 0

U te podivne poznamky nejak neni jasne, ceho ma vlastne Intel po certech zapotrebi.

Odpovědět na příspěvek

RE: ?

Autor: OC Muž

Založeno: 14.03.2006, 20:07

Universálních binárů, neboť zatímco s nimi je *někdy* jeho rychlost poměrně snesitelná, bez nich (=s Rosettou) je to bída bídná.

Podrobněji je to vidět kupříkladu na redakčních testech iMaca, jež vyšly před pár týdny, nebo kdy to vlastně bylo :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ?

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 15.03.2006, 19:14

Napriklad Logic Pro je ohledne CPU stejne rychly na Mac mini Duo 1.66 GHz s 2 GB RAM a na Powermacu 2 x 2 GHz G5 se 4 GB RAM.

Ano, to se mi zda pomerne snesitelne.

Odpovědět na příspěvek

rychlost?

Autor: Jenda Muž

Založeno: 15.03.2006, 08:06
Odpovědí: 0

Mě zaujala "rychlost a stabilita" imovie06. Zatímco dřív u Life05 byl program rychlý a stabilní, u této verze se mi to nějak nezdá. Hned po pěti minutách aplikace vytuhla, nehledě na to, že nabíhá déle. Nevím čím to je, občas prostě spadne. Dále nevím proč Apple pořád nedodělal podporu přímého nahrávání do DV přes převodník kamery. U ostatních programů to je, u Apple ne. Když si člověk chce převést staré záznamy z VHS-C, musí to složitě nahrávat na DV pásku a potom zpět. Nechápu logiku Apple. Stačilo by přidat tlačítko. Ach jo :(

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: