iCollage - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

iCollage

20. srpna 2009, 00.00 | Nejste grafik? Nemáte grafické cítění či si prostě na grafická díla netroufáte? Možná vám při tvorbě přání, pozvánek či kalendářů pomůže aplikace iCollage.

iCollage
ke stažení
placený software
download verze 29 USD/CD verze 39 USD
trial k vyzkoušení

Šikovná aplikace iCollage běžnému uživateli, bez grafického nadání, rozšíří možnosti výroby různých blahopřání, pohledů, pozvánek, wallpaperů, CD obalů a i jednoduchých komixů.


Ovládání je velmi podobné aplikacím z balíku iLife a iWork, což je jedině dobře. Běžný uživatel tak není při ovládání zmatený. Jistým konkurentem mu je jistě Pages, který je však co do možností přípravy komplexnější a tím složitější. Pro mnoho uživatelů tak bude iCollage přístupnější.

Ovládání programu začíná v okně s výběrem šablony. V základní instalaci jich má dvacet šest, rozdělených do sedmi skupin. Skupiny obsahují blahopřání, CD obaly, wallpapery (tapety na plochu), foto do peněženky, zápisník, kalendář a komix.


Další šablony lze zdarma stáhnout z webových stránek a dá se předpokládat, že se jejich nabídka bude rozšiřovat a to i nabídkou dalších autorů, tak jak to je například u Rapidweaver. Instalací všech dostupných šablon získáte celkem úctyhodných 130 možností pro svou tvorbu. Kvalita šablon a jejich úroveň je dobrá, v některých případech téměř "profesionální". Jen k šablonám kalendáře mám výhrady. Jsou připraveny pro neaktuální rok 2009 a nelze je měnit dle potřeby. Samotná grafika i texty kalendáře jsou jen obrázkem a doplnit lze jen fotografii a další vlastní prvky. Instalace se provádí pouhým spuštěním instalační aplikace, která vše zařídí.


Po výběru vhodné šablony je uživatel přepnut do nového okna s potřebnými nástroji pro editaci obsahu. V levé části lze přidávat a ubírat stránky, přičemž některé šablony mají více stránek. V pravé části se nachází editace parametrů označených objektů.


V dolní části jsou ikony pro zobrazení paletek s nástroji editace efektů fotografií (devět efektů), barevné korekce a maskování (výběr z devíti masek). Dále ovladače pro zoomování a natáčení zvolených objektů.


Na pravém konci spodní lišty nalezneme tři ikony. První ikonu pro zobrazení palety výběru obrázku přímo z iPhoto, pořízení snímku pomocí iSight nebo výběr z disku. Druhá ikona zobrazí paletu s výběrem grafických prvků šablony, ty vždy odpovídají vzhledu šablony, a volbu případného rámečku. Třetí ikona zastupuje nastavení parametrů textových rámečků a fotografií (stín, rámeček, typ písma, …).

Další ovládací prvky jsou v horní části okna. Lišta začíná trochu zmatečným a duplicitním tlačítkem plus. Tlačítko se stejnou funkcí, ale doplněné i o další pro odebrání stránky se totiž nachází v dolní části okna. Dále tu lze zvolit novou šablonu. Změnit šablonu nelze.

Dalšími nástroji jsou textový rámeček a velice užitečný nástroj vrstvy. Každá šablona je složena z několika vrstev, které lze přemisťovat a volit jejich pořadí. Dále lze vrstvy "z výroby" odstranit a vložit tak své vlastní prvky. Požadovaný obrázek stačí jen přetáhnout do okna s projektem. Podporována je i průhlednost u importovaných objektů.


Editace samotná je intuitivní. Aktivní objekt je zvýrazněn rámečkem s ovládacími prvky. I méně zkušený uživatel se v iCollage velmi rychle zorientuje. K dispozici je pro uživatele i pět kroků zpět, což se mi zdá málo, ale ulehčuje to použití editoru.

Po vytvoření je možné "dílo" skladovat jako projekt, který lze kdykoliv v budoucnu editovat. Dále lze použít přímý tisk nebo některou z možností exportu.


Exportovat lze do grafického formátu PNG, JPEG, TIFF či PDF. Dalšími možnostmi je export přímo na webové služby Flickr a FaceBook, nechybí ani klasická možnost odeslání e-mailem.

Při exportu do grafických formátů lze využít přednastavené či vlastní rozlišení. K exportu e-mailu bych měl výtku. Tento způsob exportu totiž vytvoří pouze nový e-mail s obrázkovou přílohou přání (navíc jako TIFF). Čekal bych například export jako html e-mail.


iCollage není zadarmo a pokud jej chcete používat bude vás stát Download verze 29 USD nebo CD verze 39 USD. Mně se líbí, i když jej nevyužiji a myslím, že své spokojené uživatele jistě nalezne. Kvalita šablon je dobrá a i "profesionální" úroveň výstupu bude pro běžného uživatele vítaná. Nakonec seznam nevýhod a výhod dle mého soudu.

mínusy:

 • - nemožnost přizpůsobit velikost okna při výběru šablony
 • - nelze vytvořit vlastní skupinu témat - "oblíbené"
 • - nelze měnit pozadí šablony
 • - nelze kombinovat prvky z různých šablon
 • - chudé možnosti exportu jako e-mail
 • - omezený počet kroků zpět (5 kroků)
 • - málo použitelné šablony kalendáře

plusy:

 • + vzhled a ovládání obvyklého OS X standardu
 • + možnost doplnění o nové šablony online
 • + videotutoriál pro začátečníky
 • + Quick Collage - pro jednoduchou a rychlou tvorbu s minimem práce uživatele
 • + 26 instalovaných šablon v 7 skupinách
 • + šablony lze zdarma rozšířit na 130 druhů
 • + jednoduché a intuitivní ovládání
 • + práce s vrstvami, i když omezená

iCollage je v první verzi a má před sebou ještě dlouhou cestu. Ovládání jde ještě v mnohém vylepšit, je tu prostor pro mnoho dalších funkcí a také pro typy exportu (například html stránka nebo html e-mail). A samozřejmě šablony pro kalendář, kde je toho k vylepšování hodně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

zbytečnost

Autor: ERT Muž

Založeno: 23.08.2009, 20:45
Odpovědí: 0

něco takového v iPhoto či jako free app, tak hodnotím kladně a užitečně.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: