Growl - hračka nejen pro vývojáře - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Growl - hračka nejen pro vývojáře

18. října 2005, 00.00 | Iniciativa několika vývojářů je již podporována více než 50 aplikacemi.

Už jste o něm slyšeli? Že vůbec nevíte o co jde? Bezva, tak to se vám bude tahle _blbůstka_ líbit. Z technického pohledu se jedná o rozšíření systému, které se stará o jednotné zobrazení rozličných upozornění, které posílají aplikace nebo systém. Moc jasné to není, že? Vlastně té větě taky moc nerozumím, ale důležité je z ní to slovo jednotné. Hned se to pokusím vysvětlit...

Některé aplikace občas musí uživatele upozornit, že došlo k události, která buď vyžaduje odezvu nebo si uživatel nastavil, že ho daná situace zajímá. Vezměme si například iCal - ten je typickým příkladem. Máte nastavenou schůzku s upozorněním, a tak se ve správný okamžik objeví okno s upozorněním. iCal samozřejmě není jediný program, který taková upozornění zobrazuje, a tak skupinu vývojářů napadlo, že by byl dobrý nápad sjednotit styl, jak tato okna vypadají a navíc umožnit uživatelům jejich styl i chování změnit.

Pravděpodobně si teď myslíte - to může být šikovná věc, ale skutečně mne kromě iCalu nenapadá, jaká jiná aplikace by mohla takový systém použít, takže to není pro mne. Chyba! Oni totiž aplikace i operační systém posílají informace o řadě událostí, i když se k nim žádné podobné okno nezobrazuje... Příklady jsou třeba tyto:

 • nová zpráva v Mail.app
 • dokončený download v Safari
 • připojení obrazu disku v systému
 • nová skladba v iTunes
 • připojení síťového disku
 • změna IP adresy
 • připojení do WiFi sítě
 • a řada dalších

Navíc, spousta aplikací již Growl podporuje, i když to není na první pohled patrné. A co je ještě zajímavější, pokud vládnete AppleScriptu, Javě, perlu, pythonu, Tcl, Ruby, Cocoa nebo Carbonu, můžete si velmi jednoduše z vlastních programů upozornění zobrazovat. Jako jednoduchý příklad uvedu vlastní použití - každý večer se mi přes rsync zálohuje mail server, a když přijdu ráno do práce, tak na první pohled vidím informaci, zda se povedlo nebo ne. Pokud vás ani tohle nepřesvědčilo, tak snad poslední informace - Growl obsahuje českou lokalizaci od Františka Erbena. Množství aplikací, které podporují Growl, se každý den zvětšuje, jen pro zajímavost seznam těch, které podle mne stojí za zmínku:

Pokud jsem vás tedy dokázal nadchnout, pojďme na instalaci. Je velmi jednoduchá. Stáhněte si ji ze serveru growl.info a po stažení a rozbalení archivu poklepejte na ikonku Growl. Pustí se systémové předvolby a umožní vám instalaci buď jen pro vás (současného uživatele) nebo pro celý počítač. Growl by se měl také automaticky spustit, pokud ne, stačí kliknout na tlačítko Start Growl. Teď stačí si vybrat styl zobrazení (já mám nastaven Smoke) a je to. Ostatní možnosti nastavení umožňují podrobné chování systému pro různé aplikace. Aplikace se musí do systému nejdříve zaregistrovat, což dělají při startu, takže pravděpodobně bude seznam prázdný :)

Pokud vám mohu doporučit, nainstalujte si z připojeného archivu ze složky Extras ještě následující položky:

 • HardwareGrowl - ideální je přidat si tento program do položek, které se pouští při startu systému.
 • GrowlMail, pokud používate Mail.app. Instalace je popsána v přiloženém souboru. V podstatě stačí vypnout Mail.app, provést instalaci a pak nastavit parametry v předvolbách Mailu.
 • GrowlSafari - zde je nutné před instalací stáhnout ještě SIMBL. Po jeho instalaci stačí pustit instalaci GrowlSafari. Upozornění začnou fungovat až po opětovném nalogování do systému.

Systém Growl se dodává asi s deseti vizuálními styly, můžete si vytvořit vlastní, nebo si vybrat z tohoto archivu na ResExcellence.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: