GPS s OS X pro fotografy - Holux M-241 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

GPS s OS X pro fotografy - Holux M-241

gps

29. července 2008, 08.00 | Asi každý, kdo se věnuje fotografování, časem dojde k potřebě obohatit EXIF svých fotografií o data o zeměpisné délce a šířce, případně nadmořské výšce či azimutu. Ta se u fotografií hodí zejména při umístění na server panoramio.com v aplikaci Google Earth a podobně.

I přesto, že jsem schopný u drtivé většiny svých fotografií i po letech přesně určit místo jejich pořízení, tato možnost mne zaujala. Řešení je samozřejmě mnoho, od zařízení nabízených výrobci fotoaparátů (např. Nikon nabízí svůj modul, který zapisuje tyto informace do dat přímo ve fotoaparátu), přes GPS navigace až po turistické GPS přístroje. Všechny jmenované možnosti mají jedno společné, jsou pro tyto účely zbytečně drahé. Řešením mohou být "fotografické" GPS, které nabízí v podobném provedení například (SONY GPS-CS1KA, HOLUX M-241 či GiSTEQ DPL700 PhotoTrackr Lite).

V této části se budu věnovat jednomu z možných řešení a to gps HOLUX M-241. Zařízení zprovozníme v OS X, pořídíme, stáhneme a zkonvertujeme data. Ve druhé části si představíme několik užitečných programů pro další zpracování dat.

HOLUX M-241

HOLUX M-241 lze snadno pořídit na severu ebay.com v ceně cca 70 USD. V této ceně obdržíte GPS přijímač HOLUX M-241, istalační CD (pouze pro Windows), USB kabel, příjemnou šňůrku na krk a adaptér pro napájení GPS přes USB kabel ze zásuvky zapalovače v autě. V mém případě ještě se sedmidenní trial verzi Holux smart2go kompatibilní s telefony Nokia.

  Vlastnosti Holux M-241:
 • připojení bluetooth a USB (OS X pouze bluetooth)
 • funkce "GPS mouse" přes USB (pod OS X se i nepodařilo vyřešit)
 • interval záznamu: 1, 5, 10, 15, 30, 60 a 120 s
 • pamět na cca 130.000 bodů (pozice, datum, čas, nadmořská výška)
 • displej (stav, pozice, čas, vzdálenost "vzdušnou čarou" od referenčního bodu, nadmořská výška, rychlost pohybu, …)
 • 1 AA baterka (výrobcem je uváděno 12 hodin výdrž)
 • 32 kanálů
 • podsvícený displej

Z předchozího textu je jasné, že v balení se nenachází žádný software pro OS X. A ani na stránkách výrobce nic podobného nenaleznete. Naštěstí se většinou najde šikovný uživatel, který podobný problém vyřeší a o výsledek se podělí s ostatními. V tomto případě tomu tak naštěstí je.

Připojení gps

Dle níže uvedeného návodu lze Holux M-241 připojit, stáhnout uložená data a ty exportovat do potřebného formátu. Toto by mělo fotografovi stačit. Software Holux pod Windows umožňuje více, například komfortnější nastavení zařízení.

Čerpal jsem ze stránky kde naleznete popis užití přiloženého software pro Windows) a stránky s původním návodem. Níže si můžete jejich obdobu přečíst v mateřštině.

Nejdříve si v GPS Holux M-241 vytvoříme nějaká data. To znamená zřízení nastavit dle své potřeby a vyrazit na menší či větší výlet. Nezapomeňte také po cestě fotit, abyste GPS data využili lépe. Pokud jste tak již učinili můžete přikročit k dalšímu kroku.

Holux M-241 je vybavený Bluetooth připojením, což považuji za výhodu, přes které budeme stahovat uložená data. Nejdříve je však nutné zařízení spárovat s vaším Macem a nainstalovat potřebný software. Postup jsem odzkoušel pod OS X Tiger (na PPC G5) a OS X Leopard (Intel).

 • 1. zapněte Holux M-241 a bluetooth na počítači
 • 2. zvolte přidání nového zařízení a vyberte v nabídce "ostatní"
 • 3. vyberte zařízení Holux a na náledující stránce zadejte klíč 0000

postup spárování gps Holux přes Bluetooth

postup spárování gps Holux přes Bluetooth

postup spárování gps Holux přes Bluetooth

postup spárování gps Holux přes Bluetooth

postup spárování gps Holux přes Bluetooth

postup spárování gps Holux přes Bluetooth

Tímto je zařízení spárované s počítačem. Nyní musíme "donutit" Holux ke komunikaci.


Holux je spárovaný, ale ještě nekomunikuje

Spusťte Terminál a zadejte: cat /dev/tty.HOLUX_M-241-SPPSlave-1


Aplikace Terminal

Nyní by se na displeji Holuxu měla zobrazit ikonka bluetooth a v počítači stav připojeno ANO (pokud ne, zkontrolujte zda máte fungující bluetooth, baterii v GPS a projděte postup ještě jednou). Nyní nás čeká již jen stažení dat z GPS a jejich export.

Holux je již funkční přes rozhraní bluetooth

Stažení a export dat
 • 1. stáhněte open source Java program BT474
 • 2. stáhněte také modifikovanou verzi souboru bt747_macosX.command
 • 3. přejmenujte složku BT474 na GPS a umístěte ji do složky Aplikace
 • 4. přejmenujte ve složce GPS složku začínající rxtx- na rxtx
 • 5. spusťte Terminál a zadejte příkaz: sudo mkdir /var/lock && sudo chmod 777 /var/lock
 • 6. otevřete soubor bt747_macosX.command ve složce GPS - spustí se v Terminálu
 • 7. ve spuštěné Java aplikaci zvolte záložku "Con", pokud již není zvolena a klikněte na tlačítko BLUETOOTH - zařízení Holux se připojí a aplikace sama přepne do záložky "Log"
 • 8. klikněte na tlačítko "Get Log" - aplikace stáhne data z GPS
 • 9. nyní můžete exportovat v potřebném formátu data z GPS - například KML pro Google Earth

Java aplikace BT474 po spuštění

po kliknutí na tlačítko blouetooth

Exportovaná data doporučuji uložit ve více formátech pro jejich pozdější použití. Jejich užití se budu věnovat v dalším článku. Přednastavenou cestu pro ukládání exportovaných souborů a GetLogu lze v záložce "File" nastavit dle potřeby. Může se stát, stejně jako mě, že nepůjde soubor BT747log.bin exportovat. Potom je změna cesty k souboru nutná, například zvolit cestu /Users/myusername/documents/. Po té jsem již neměl žádné problémy.


stahování Log souboru

Dle mého názoru je GPS Holux M-241 dostačující potřebám pro geotagging, který fotograf potřebuje. Exportovaný výstup poslouží skvěle k doplnění GPS dat do EXIFu fotografií, zobrazení absolvované trasy včetně trackpointů či určení aktuální polohy a nadmořské výšky, času a vzdušné vzdálenosti od referenčního bodu.

Zkušenosti

Vyzkoušel jsem Holux na horách při pěších tůrách i při jízdě autem v různém terénu. Záznam trasy byl dostatečně přesný i při jízdě autem (pro potřeby záznamu cesty a určení místa fotografování určitého snímku). Samozřejmě jsem GPS zmátl například v podzemí zámku nebo v těsné blízkosti vysokých stěn. Zvláštní chování jsem zaznamenal při záznamu nadmořské výšky, která ne vždy odpovídala skutečnosti. Na internetu lze nalézt různé testy uživatelů, kde byly rozdílné výsledky při měření v oblačném a jasném počasí. Pro ukázku přikládám jednu trasu z automobilu (interval 5 vteřin, rychlost 30-90 km/hod.).

ukázka zaznamenané trasy v automobilu - otisk je vytvořený v aplikaci Google Earth

ukázka detailu zaznamenané trasy v automobilu - otisk je vytvořený v aplikaci Google Earth

Osobně jsem s GPS Holux M-241 spokojený, výhrady mám pouze k nešikovně navrženému uzávěru bateriového prostoru, který výměnu baterie neulehčí, a k výdrži baterie. Mé zkušenosti jsou horší než uvádí výrobce. Ovšem může to být použitými bateriemi (NimH Eneloop a alkalická baterie). Při používání v automobilu doporučuji používat přibalené napájení ze zásuvky autozapalovače přes USB. Chybět může i lepší indikace stavu baterie případně signalizace jejího vybití.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

iPhone

Autor: FDD Muž

Založeno: 29.07.2008, 09:09
Odpovědí: 0

To je teda blbost. Lepsi je mit telefon s integrovanou GPS a pouzivat napriklad SW Track me, ale to by iphone nesmel byt blbej telefon hlavne, ze ma GPS, ale zadnej dobrej program pro nej neni

Odpovědět na příspěvek

RE: iPhone

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.07.2008, 10:51

A jak dlouho vydrzi ten mobil bezet a zaznamenavat trasu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iPhone

Autor: FDD Muž

Založeno: 29.07.2008, 11:34

cca 10hod pri vypnutem displeji a zaznamu kazdych 10s. Zkouseno na HTC TyTN II.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: iPhone

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.07.2008, 11:39

Coz je treba pro me potreby nepouzitelne kratka doba. Zvlast kdyz se ten mobil bude pouzivat i jinak... Vetsina vyprav je casove delsi ("klasicka" GPSka mi vydrzi 18 hodin) a to ani nemluvim o vicedennich turach - staci mit par tuzkovych baterii, ale jak to chcete resit s mobilem nevim

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: iPhone

Autor: Jancak Muž

Založeno: 29.07.2008, 11:48

Ano výdrž je nejdůležitější a ani iPhone bych k delším výletům na toto nepoužíval (software pro využití GPS určitě bude, je to pro vývojáře dobrý trh). Jsou lidé co cestují i na více týdenní tůry a povoz na obyčejnou tužkovku, navíc s takovou výdrží je nejdůležitější. Paměť těchto GPS stačí na záznamy až statisíců bodů. No a telefon bych si nechal na telefonování, jinak bych nemusel ani tahat foťák a fotit přímo tím v mobilu, že.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: iPhone

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.07.2008, 11:58

Ehm... Zaznamenavani mobilem bych snad focenim ani nenazyval... :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: iPhone

Autor: Jancak Muž

Založeno: 29.07.2008, 12:31

No tak nějak, no :D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: iPhone

Autor: FDD Muž

Založeno: 29.07.2008, 12:36

Ja nepsal, ze budu fotit mobilem. Myslel jsem zaznamenavani trasy pomoci GPS souradnici. Co se tyka vicedennich vyletu, tak to souhlasim, ze pres mobil to neni vhodne reseni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: iPhone

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.07.2008, 13:45

Ja vim. Foceni mobilem bylo zminene az pozdeji. V kazdem pripade pro mne by bylo i tech 10 hodin velmi nedostatecnych a to by se ten mobil nesmel pouzivat ani na nic jineho, jako kdyby mi treba nekdo volal. Pak by vydrz jeste padala dolu...

Ale pro nekoho, kdo si dela kratke prochazky to je samozrejme dostatecne reseni

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: iPhone

Autor: frenek Muž

Založeno: 29.07.2008, 20:21

Mam pro tebe dobre reseni., Tak jezdi autem na tury. A mas klid. To te asi nenapadlo co? To nevadi mas tady mne.

A Nebo se zeptej Ekoteroritu. Ti ti reknou ze existuje solarni nabijecka USB.

Achjo vubec tady neumite uvazovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: iPhone

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.07.2008, 21:19

Fakt nevim, jak mam tento prispevek chapat - jestli jako pokus o vtip nebo o vazne minenou radu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: iPhone

Autor: pavel 123 Muž

Založeno: 30.07.2008, 19:36

mne nejvice vadi, ze funkce zaznamu zemepisne polohy do EXIF digitalni fotografie neni dnes beznou funkci fotoaparatu, alespon tech od stredni tridy vyse... nejvice rozsirenymi pristroji s touto funkci jsou paradoxne nikoli fotoaparaty, ale GPS navigace napr. MIO C720 s integrovanym fotackem s kvalitou asi na urovni mobilnich telefonu... pritom je videt, dle soucasneho /pridavneho/ HW a SW a komplikovaneho reseni na trhu by zajem o takove fotoaparaty s GPS byl... jasne, ja vim, o tom prece rozhoduji kapitani prumyslu a leadri techto technologii, proste borci...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: iPhone

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.07.2008, 22:46

Vzhledem ke spotrebe GPS pristroje by byl fotak neustale vybity. Druhym problemem je doba, nez GPSka po zapnuti najde, kde vubec je. To casto trva i nekolik minut. Jak byste to chtel u fotaku praktikovat?
Dokud se tyto dva problemy nevyresi, jsem osobne proti pridavani GPSky do fotaku

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: iPhone

Autor: pavel 123 Muž

Založeno: 15.08.2008, 02:17

to je problem vyrobcu, at to resi oni, zakaznici maji zajem a oni to ignoruji a urcite ne kvuli spotrebe... staci se podivat do jinych oboru - mobilni telefony, notebooky jsou v zakladu velice energeticky zrave, ale jejich powermanagement vyrobcem realizovany na nejnizsi urovni hardwaru plus uzivatelske profily z nich delaji pouzitelne stroje... dale jsem zasadne pro uzivatelskou volbu ON/OFF zapisu GPS souradnic do EXIFu porizovaneho snimku... pri volbe ON by fotak mohl byt v jakemsi standby a v urcitych intervalech kontroloval polohu, protoze casove a energeticky nejnarocnejsi pro GPS navigaci je prave inicializace a prvotni procesy...

Odpovědět na příspěvek

dotaz pro autora

Autor: jakub Muž

Založeno: 29.07.2008, 10:44
Odpovědí: 0

Také přemýšlím o koupi nějakého takového zařízení, smím se zeptat, proč jste pořídil ten Holux? Koukám, že PhotoTrackr je sice dražší, ale má software i pro Mac, kromě free verze ještě i nějakou vylepšenou Pro verzi.

Odpovědět na příspěvek

RE: dotaz pro autora

Autor: Jancak Muž

Založeno: 29.07.2008, 11:42

Volil jsem Holux z více důvodů. Jednou byla cena, druhou displej (který jsem u konkurence nenalezl) pro okamžité nahlížení polohy v číselných údajích a zobrazování dalších informací (například času), vzdálenost od výchozího bodu vzdušnou čarou atd. Roli zahrála i okamžitá dostupnost v době nákupu, Holux jsem pořizoval před několika měsíci (k dokončení článku jsem se, bohužel, dostal až nyní). A jedinou nevýhodou Holuxu je opravdu jen ten chybějící software pro OS X.
Software, který je k PhotoTrackr přikládaný nahradím snadno freeware a verze PRO mi zase nahradil univerzálnější program za obdobnou cenu (viz příští článek).
Všude v diskuzích si vychvalují taky výdrž na baterie, kterou se mi osobně nepodařilo dosáhnout, ale spíše půjde o správnou volbu vhodných baterií. Při používání v automobilu je nejhodnější připojit Holux na napájení do zapalovače, jelikož se jinak rychleji vybíjí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: dotaz pro autora

Autor: jakub Muž

Založeno: 29.07.2008, 12:18

Dík za vyčerpávající odpověď, zajímalo mě, jestli to bylo jen kvůli ceně - to stahování dat se podle článku jeví dost nepohodlné, ale asi to stojí za to.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: dotaz pro autora

Autor: Jancak Muž

Založeno: 29.07.2008, 12:30

Ne, stahování souborů je při dalším používání naprosto jednoduché. Jen prvotní zprovoznění není úplně jednoduché, proto ten návod. Při dalším používání zapnete jen GPS, zapnete Bluetooth na počítači a spustíte příslušný program. Jen bych byl raději, kdyby šlo o nativní sw pro OS X.

Odpovědět na příspěvek

RE: dotaz pro autora

Autor: Jancak Muž

Založeno: 29.07.2008, 11:43

Volil jsem Holux z více důvodů. Jednou byla cena, druhou displej (který jsem u konkurence nenalezl) pro okamžité nahlížení polohy v číselných údajích a zobrazování dalších informací (například času), vzdálenost od výchozího bodu vzdušnou čarou atd. Roli zahrála i okamžitá dostupnost v době nákupu, Holux jsem pořizoval před několika měsíci (k dokončení článku jsem se, bohužel, dostal až nyní). A jedinou nevýhodou Holuxu je opravdu jen ten chybějící software pro OS X.
Software, který je k PhotoTrackr přikládaný nahradím snadno freeware a verze PRO mi zase nahradil univerzálnější program za obdobnou cenu (viz příští článek).
Všude v diskuzích si vychvalují taky výdrž na baterie, kterou se mi osobně nepodařilo dosáhnout, ale spíše půjde o správnou volbu vhodných baterií. Při používání v automobilu je nejhodnější připojit Holux na napájení do zapalovače, jelikož se jinak rychleji vybíjí.

Odpovědět na příspěvek

Turisticka GPS

Autor: pantata Muž

Založeno: 29.07.2008, 13:35
Odpovědí: 0

Je to opravdu pouze levne a kostrbate reseni. Kdyz uz nosit extra krabicku, tak je podle me lepsi a ne o mnoho drazsi turisticka GPS. Treba eTrex Legend se da sehnat za velmi zajimave ceny.

Odpovědět na příspěvek

RE: Turisticka GPS

Autor: Jancak Muž

Založeno: 29.07.2008, 19:00

Jak píši, jde jen o jedno z možných řešení. Každému může vyhovovat něco jiného. Je dobře mít na výběr. Kostrbaté není, jen je nutno zastoupit ve zprovoznění lenivé výrobce.

Odpovědět na příspěvek

EXIF?

Autor: Pavel F. Muž

Založeno: 29.07.2008, 13:46
Odpovědí: 0

A jak to pak dostanu do EXIFu fotek na OS X ty souřadnice? Existuje třeba nějaký plugin do Aperture?

Odpovědět na příspěvek

RE: EXIF?

Autor: Hanička Muž

Založeno: 29.07.2008, 14:27

Ten java program exportuje trasu do formátu GPX a ten se dá otevřít v programech myTracks či PhotoGPSEditor.

Odpovědět na příspěvek

RE: EXIF?

Autor: Jancak Muž

Založeno: 29.07.2008, 14:35

No tak jen ocituji začátek článku:
"V této části se budu věnovat jednomu z možných řešení a to gps HOLUX M-241. Zařízení zprovozníme v OS X, pořídíme, stáhneme a zkonvertujeme data. Ve druhé části si představíme několik užitečných programů pro další zpracování dat."
Tolik k dotazu.

Odpovědět na příspěvek

RE: EXIF?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.07.2008, 14:57

Ja jiz roky pouzivam programek GPSPhotoLinker...

Odpovědět na příspěvek

bezpecnost

Autor: vlk Muž

Založeno: 29.07.2008, 16:18
Odpovědí: 0

nastavit prava rwx vsem (v clanku uvedeny chmod 777) na adresar /var/lock (a obecne na jakykoliv jiny adresar mimo vlastni home adresar) je jednak hloupe a jednak popirate a dobrovolne se vzdavate veskerych *NIXovych vymozenosti .... delate z toho MS system kde vsude lze vsechno ... do /var/lock by mely mir pristup pouze procesy z dane skupiny (treba 'lock') a rozhodne ne procesy spoustene v user space

Odpovědět na příspěvek

RE: bezpecnost

Autor: Jancak Muž

Založeno: 29.07.2008, 16:41

Děkuji za upozornění. Budu rád když navrhnete jak to udělat jinak - bezpečněji. Toto je mimo mou oblast zájmu.

Odpovědět na příspěvek

Výdrž na baterie

Autor: Bobík Muž

Založeno: 06.12.2009, 18:47
Odpovědí: 0

Zdravím, jak to vypadá s výdrží na baterie? Máte zkušenost, jak se v tom promítá nastavený časový interval záznamu?
Děkuji odpověď.

Odpovědět na příspěvek

Snow Leopard

Autor: Bobik Muž

Založeno: 12.01.2010, 22:59
Odpovědí: 0

Před koupí bych se chtěl ujistit, že toto řešení funguje i pod Snow Leopard. Zkoušel to někdo?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Jak píši, jde jen o jedno z možných řešení. Každému může vyhovovat něco jiného. Je dobře mít na výběr. Kostrbaté není, jen je nutno zastoupit ve zprovoznění lenivé výrobce.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: