Gimp pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Gimp pro Mac OS X

macgimp

19. června 2001, 00.00 | Všichni, kdo se bez bázně pustili do práce s Mac OS X a do jeho zkoušení, tu mají další přírůstek – grafický editor MacGimp.

Všichni, kdo se bez bázně pustili do práce s Mac OS X a do jeho zkoušení, tu mají další přírůstek – grafický editor MacGimp. Jde přirozeně o port linuxovského, zdarma šířeného editoru Gimp, který až do příchodu Mac OS X neměli majitelé Maců možnost vyzkoušet.

MacGimp není úplně žhavou novinkou, na počítačích, běžících pod Mac OS X, ho lze spustit (pokud se nepletu) někdy od dubna. Bylo to ale trošku složitější, zejména pro ty uživatele, kteří nejsou příliš zvyklí na postupy, používané v open source oblasti - to znamená hlavně distribuce aplikací v podobě zdrojového kódu a nutnost jeho překládání pro konkrétní platformu.

MacGimp tak pod Mac OS X zpočátku běžel v prostředí Xfree86 (což je volně šiřitelná, open source varianta systému X Window). Pro ty, kdo trochu tápou, Xfree86 je jakási softwarová mezivrstva mezi hardwarem počítače a uživatelským interface (GUI, v našem případě Aqua systému Mac OS X).

V prostředí Xfree86 si můžete spustit již poměrně pokročilou variantu MacGimp-u, všechno potřebné najdete pro začátek na následujících adresách: xfree86.org, XonX, xdarwin.org. Kromě zdrojových kódů tu lze najít i binární soubory pro Mac OS X (které tak nemusíte překládat), jsou ale v menšině. A ještě poznámka, pravidelná a rychlá aktualizace všech sekcí serverů není tím, co byste tu měli vyžadovat, chce to tedy trochu trpělivosti při prohlížení ftp serverů a zrcadel s downloady.


Ale podnětem k dnešnímu článku je jiná skutečnost – MacGimp si, i když zatím v omezené podobě, mohou nyní pustit všichni, kdo mají nainstalován Mac OS X. Autor c10kd (open source je open source:) oznámil, že přes víkend vznikla (za pomoci Iterface Builderu) první Cocoa verze. Nakonec není divu, i na tak „vývojářsky“ zaměřených stránkách ukázalo hlasování, že většina čtenářů preferuje jednoduše instalovatelnou verzi software. Zřejmě je to důkaz velkého zájmu o jakékoliv aplikace pro Mac OS X a účasti „obyčejných“ návštěvníků.


Cocoa verze je na světě, i když autor upozorňuje, že zatím funguje jen asi 10% nástrojů – jak ale říká, na zhruba den práce to není špatný výsledek:). Později tento měsíc by mělo být k dispozici i CD, které bude při okamžité objednávce stát 19.95 USD, po uvedení o pět dolarů více.

Myslím, že jde o důležitý moment, protože podobným tempem se můžeme brzy dočkat prvních výrazně chodivějších verzí Gimpu – o kterém mnozí uživatelé Linuxu mluví jako o reálné konkurenci ostatních zavedených bitmapových editorů, ze které je ovšem, na rozdíl od Gimpu, nutno platit nemalé částky. Brzy budeme mít možnost tento výkonný editor všichni prověřit. A nakonec i Gimpu může uvedení na graficky „zmlsanou“ :) Mac platformu jen prospět.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: