Final Cut Studio zblízka - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Final Cut Studio zblízka

18. srpna 2005, 00.00 | Konečně jsme si mohli softwarový balík Final Cut Studio "osahat" ve skutečnosti; v několika následujících článcích se proto na celý balík i na jeho jednotlivé aplikace podíváme podrobněji.

Letos zjara jsme se seznámili se softwarovým balíkem Final Cut Studio – sadou profesionálních aplikací Apple pro zpracování videa; v balíku je vše, vyjma poněkud specifické aplikace Shake: aplikace Final Cut Pro umožní vlastní střih (spolu s řadou dalších služeb), v aplikaci Soundtrack Pro můžeme zpracovat hudební doprovod, pomocí aplikace Motion doplníme speciální trikové sekvence (jakkoli samozřejmě řadu efektů a triků "zvládá" už samotný Final Cut), a nakonec aplikace DVD Studio Pro umožní výsledek uložit na DVDisk. Všechny aplikace jsou také v rámci balíku k dispozici v nových, výrazně rozšířených versích.

V minulém článku jsme vycházeli z veřejně přístupných zdrojů, neboť balík Final Cut Studio dosud nebyl fakticky k dispozici. Nyní jsme si jej konečně mohli "osahat" ve skutečnosti; v několika následujících článcích se proto na celý balík i na jeho jednotlivé aplikace podíváme podrobněji.

Balení a instalace

V krabici (s velmi hezkým střízlivým černým designem) najdeme sedm poměrně tlustých knížek – manuály k jednotlivým aplikacím, přičemž manuál k aplikaci Final Cut Pro je rozdělen do čtyř dílů –, několik tenčích brožur (např. Final Cut Studio Workflows), a ne méně, než osm (!) instalačních DVD, jež obsahují aplikace a doprovodné soubory.

Potřebujeme velký disk...

Jak naznačují již instalační média, pro Final Cut Studio potřebujeme nemálo místa na disku: naprosté minimum jsou 4 GB, pokud se ovšem smíříme s tím, že nebudeme mít k dispozici žádné soubory se standardními vzory, hudebními smyčkami, animovanými písmy (ta můžeme využívat prostřednictvím aplikace LiveType, na niž se podrobněji podíváme později), ukázkovými projekty a podobně. Chceme-li ovšem instalovat kompletní Studio se vším, co nabízí, potřebujeme více než desetkrát tolik – cca 45 GB místa!

Final Cut Studio může pracovat v Mac OS X 10.3.9 nebo 10.4. Starší instalační systém, jaký byl k dispozici ve versi 10.3, instaluje všechno do aplikační složky hlavního disku (samy aplikace nemohou být instalovány jinam – zatím nevím proč, předpokládám, že příčinou bude sdílení frameworků). Chceme-li tedy instalovat kompletní Studio v rámci Mac OS X 10.3.9, potřebujeme mít k dispozici bezmála 50 GB na systémovém disku; to může být trochu problém.

Mac OS X 10.4 naštěstí obsahuje vylepšený instalační systém, jehož prostřednictvím lze instalaci rozdělit na více disků – prakticky všechny pomocné a doplňkové soubory (tedy výše zmíněné vzory, smyčky, písma, ukázkové projekty apod.) lze instalovat do libovolné složky na libovolném disku – jen díky tomu jsem byl sám s to Studio nainstalovat ☺. Součástí nového instalačního systému je možnost – u některých instalačních položek – zvolit libovolný cíl ve sloupci "Location":

... a výkonný počítač ...

Ani ostatní hardwarové nároky Studia nejsou zanedbatelné: uživatelé starších počítačů, osazených procesorem G3, mohou na Final Cut Studio rovnou zapomenout; ani pomalejší G4 však nestačí – minimum je 867 MHz, a chceme-li pracovat s videem ve vysokém rozlišení (HD), pak je minimální taktovací frekvence pro G4 1 GHz. Ani tak ale s procesorem G4 nebudeme moci sestavovat HD-DVD; pro authoring DVDisků s vysokým rozlišením je nutný procesor G5.

Podobně náročné je Studio na paměť – tu ovšem, na rozdíl od procesoru, můžeme snadno rozšířit, takže to není zásadní problém: 512 MB je minimum potřebné pro běh aplikací Studia, 1 GB je nutné minimum pro práci s videem ve vysokém rozlišení (HD).

Jelikož samotná instalace je na DVD, je zřejmé, že počítač musí obsahovat DVD; pro autoring pak je samozřejmě zapotřebí SuperDrive, pro profesionální authoring pak je samozřejmě vhodná jednotka DLT.

... s moderní grafikou ...

Zatímco minimální rozlišení 1 024 x 768 obrazových bodů nebude asi pro nikoho problém, nároky, jež Final Cut Studio klade na grafickou kartu, jsou nemalé; zapotřebí je karta AGP podporující Quartz Extreme, Apple doporučuje karty NVIDIA GeForce FX 6800 Ultra či GT DDL nebo ATI Mobility Radeon 9700, 9800 Pro nebo XT.

To může být trochu problém i pro řadu poměrně moderních instalací – kupříkladu má grafická karta ATI Radeon 9000 Pro není dostatečně Quartzově extrémní pro běh aplikace Motion.

... a aktuálním software

Už na začátku jsme se zmínili o tom, že nejstarší systém podporovaný aplikacemi za balíku Final Cut Studio je 10.3.9; kromě toho je nutností také QuickTime 7. Vhodný je upgrade na Tiger – předně pro možnost instalace desítek gigabytů pomocných souborů Studia na ostatní disky; kromě toho některé služby jsou dostupné jen v 10.4 (např. využití filtrů Core Image, nebo přehrávání HD-DVD – to ovšem vyžaduje také aktuální aplikaci DVD Player a procesor G5).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

jako uvod je to dobry popis baleni

Autor: dag1 Muž

Založeno: 18.08.2005, 08:20
Odpovědí: 0

doufam, ze clanek bude pokracovat srovnanim se starsimi verzemi, vychvalenim novinek, pripadne upozorneni na bugs. atd. Dik ya otisky obrazovek.

Odpovědět na příspěvek

Final Cut 5

Autor: tomas Muž

Založeno: 18.08.2005, 15:47

Hehe, aj mne sa ten clanok zda byt dost o nicom. Sorry. ;-)
Snad fakt bude mat pokracovanie...
Inac, zatial som vo Final Cut-e 5 prisiel na jeden bug. Ked mu zadam, ze nech su fotky pri natahovani dlhe napriklad 10 s - kasle na mna, a natahuje ich s dlzkou 8:08. (bezim na 10.3.9)

Odpovědět na příspěvek

no... vždyť to píši :)

Autor: OC Muž

Založeno: 18.08.2005, 23:03
Odpovědí: 0

"v několika následujících článcích se proto na celý balík i na jeho jednotlivé aplikace podíváme podrobněji" :)

Pro příště mám rozepsané něco o FCP, a dojde postupně na všechno (možná se trochu zdrží Motion, neboť mi nechodí na mém vlastním počítači, takže si na testování budu muset něco půjčit).

Na ty délky klipů, vytvořených ze statických fotek se juknu -- ve FCP 4 mi to chodilo, ve FCP 5 jsem to zatím nezkoušel...

Odpovědět na příspěvek

RE: no... vždyť to píši :)

Autor: tomas Muž

Založeno: 19.08.2005, 11:08

Aj mne to na 4.5 behalo v pohode. Ziadny problem. Ale teraz si v User Preferences (ci kde to je) mozem nastavit cokolvek, program si robi svoje.
Niekedy je to dost nepohodlne, rucne natahovat (skracovat) kopec fotiek.
Ale na druhej strane velmi ocenujem dynamicke preview. 5-ka mi totiz na G4 1,25 GHz beha rychlejsie ako 4.5. :-)

Odpovědět na příspěvek

fotky jsou pruda

Autor: dag1 Muž

Založeno: 29.08.2005, 19:25
Odpovědí: 0

Musim udělat animace z tifů, různejch kvalit a velikostí. (Akce v Photoshopu to zvládnou upravit sqele) Když animuju pohyby v FCP s prolínačkama a kopíruju atributy pohybů mezi jednotlivejma tifama, vždycky to rozhodí keyfrejmy. (např začátek pohybu dám na začátek prolínačky a konec pohybu na konec druhé prolínačky - aby tif byl furt v pohybu = po překopírování atributů jsou tyhle keyfrejmy na dalším tifu ůplně někde jinde :(

Odpovědět na příspěvek

Final Cut Studio s blízka

Autor: radovic Muž

Založeno: 29.08.2005, 19:36
Odpovědí: 0

Poprosil by som o detailnejšie vysvetlenie multiclipov nejako sa neviem s toho vysomáriť.

Odpovědět na příspěvek

RE: Final Cut Studio s blízka

Autor: tomas Muž

Založeno: 31.08.2005, 09:12

Doteraz, ked som nieco tocil na dve a viac kamier, tak som musel kazdu kameru hodit do samostatne videostopy a ked som si vyberal, ktora kamera ma ist, tak som musel tieto stopy vypinat a pozerat, co ktora kamera kedy tocila.
Teraz, vo FCP 5 (napriklad) kazdemu zaznamu z kamier zadam in point a vytvorim multiklip, synchronizovany na in point. vytvori mi jeden klip, ktory ked hodim do timeline a pustim, tak vidim VSETKY kamery naraz a iba si vyberam, ktora kamera ma byt aktivna a teda bude vo vyslednom videu v timeline.
Je to pohodlne - pustim prehravanie a iba stlacam Apple+1 - kamera 1, Apple+2 - kamera 2, Apple+3...
samozrejme, mozem to potom dodatocne upravovat, zadavat prelinacky a podobne.
Velmi sikovna vecicka, ktora mi setri kopec casu. Velmi velky kopec casu a nervov.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Final Cut Studio s blízka

Autor: radovic Muž

Založeno: 31.08.2005, 10:00

A je možné aj s jednej kamery použiť naraz viac záberov v jednom obraze?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Final Cut Studio s blízka

Autor: tomas Muž

Založeno: 31.08.2005, 10:59

Viac zaberov z jednej kamery v jednom obraze??? Co tym myslis?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Final Cut Studio s blízka

Autor: radovic Muž

Založeno: 31.08.2005, 18:04

No myslím tým, viac segmentov naraz. Napr. 4 samostatné segmenty v štyroch menších okienkach na jednej obrazovke.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Final Cut Studio s blízka

Autor: tomas Muž

Založeno: 02.09.2005, 13:40

Jasne. kedze tu nemas co synchronizovat, tak uvazovat o multiklipe je blbost.
na viacero videi naraz ti staci aj FinalCut 3 (nizsie verzie som neskusal). jednoducho si spravis 4 videostopy, nahadzes tam klipy, zmensis a umiestnis. ;-)

Odpovědět na příspěvek

Takže na PowerBooku má HD DVD smůlu

Autor: dag1 Muž

Založeno: 31.08.2005, 14:20
Odpovědí: 0

Protože zatím nejsou PB s G5 nejde připravovat mobilně ani HD DVD? Lze vůbec na PB s externím displejem rozumně pracovat se Studiem v terénu?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Jasne. kedze tu nemas co synchronizovat, tak uvazovat o multiklipe je blbost.
na viacero videi naraz ti staci aj FinalCut 3 (nizsie verzie som neskusal). jednoducho si spravis 4 videostopy, nahadzes tam klipy, zmensis a umiestnis. ;-)


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: