Externí router - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Externí router

18. prosince 2006, 00.00 | Pokud máme nějaký 3rd party router, musíme si poradit sami: ačkoli samozřejmě řízení každého konkrétního routeru bude vypadat trochu jinak, vyplatí se možná ukázat si alespoň jeden konkrétní příklad pro lepší orientaci.

Současná skupina článků našeho seriálu o bezpečnosti operačního systému Mac OS X, v níž se podrobněji zabýváme nastavením a zabezpečením bezdrátové sítě AirPort (WiFi), se zvolna chýlí ke konci.

Ukázali jsme si, kterak nastavit bezdrátovou síť na počítači, vybaveném pouze standardní kartou AirPort. Nastavujeme-li síť se základnovou stanicí Apple AirPort Base station či AirPort Expres, máme k dispozici pohodlné aplikace pro konfiguraci sítě a dokonce i "asistenta" pro její základní nastavení. Pokud ale máme nějaký 3rd party router, musíme si poradit sami: ačkoli samozřejmě řízení každého konkrétního routeru bude vypadat trochu jinak, vyplatí se možná ukázat si alespoň jeden konkrétní příklad pro lepší orientaci.

Přístup ke konfiguraci

Ačkoli se ještě tu a tam setkáme s "dinosaury", jež je zapotřebí konfigurovat s využitím terminálu prostřednictvím sériového rozhraní RS-232 – což je poněkud problematické, neboť počítače Apple tímto prehistorickým rozhraním již řadu let nejsou osazovány, takže v takovémto případě musíme mít k dispozici RS-232/USB bridge –, naprostá většina současných routerů umožňuje pohodlnou konfiguraci prostřednictvím webového rozhraní,

Obvykle takový router standardně nabízí i služby DHCP (automatické přidělení IP adresy klientům), takže stačí v síťových předvolbách zvolit DHCP bez dalšího nastavování, a připojit Maca k routeru prostřednictvím ethernetového kabelu – a vše by mělo automaticky fungovat:

Ihned po potvrzení "Apply Now" se počítač připojí k routeru a získá od něj IP adresu; tu pak zobrazí v poli "IP Address". Adresu samotného routeru – vždy jde o adresu v témže subnetu, často s posledním číslem .1 nebo .254 – pak uvidíme v poli "Router".

Nyní stačí přejít do aplikace Safari a připojit se k routeru na adresu, na níž je připojen jeho konfigurační protokol: někdy to bývá táž adresa, již vidíme v položce "Router", jindy jde o odlišnou adresu, uvedenou v dokumentaci routeru. Kupříkladu u mého routeru jde o adresu .138. Do adresového pole Safari tedy zadáme "http://", první tři čísla subnetu (tedy "IP Address" či "Router", prvá trojice čísel bude samozřejmě vždy stejná), a na konec adresu konfiguračního portu routeru.

Po chvilce se nám router ohlásí úvodní obrazovkou a loginem – zde zadáme korektní jméno a heslo (u nových routerů ve standardní konfiguraci to obvykle bývá "admin"/"admin"), a již můžeme s routerem pracovat.

Především samozřejmě změníme jméno a heslo!

Hned prvý krok po připojení nového routeru samozřejmě bude nastavit odlišné jméno a heslo nežli jeho výchozí "admin"/"admin" (jinak by se nám mohlo stát, že by se k routeru připojil sousedův hravý synek prostřednictvím WiFi a překonfiguroval by jej podle svých představ):

Samozřejmě, že pro volbu vhodného hesla platí vše, co jsme si říkali v předchozích dílech našeho seriálu. Heslo nemusí být vůbec snadno zapamatovatelné; uložíme jej přece do keychainu, který si jej bude pamatovat za nás...

Pokud router slouží nejen k vystavení naší domácí či podnikové sítě, ale zároveň i k připojení k Internetu, zkonfigurujeme samozřejmě toto připojení. Zde je třeba využít dokumentace již dodal internetový provider: zcela jinak bude samozřejmě vypadat připojení prostřednictvím WiFi a samostatného access pointu, jinak tomu bude s připojením prostřednictvím ADSL, ještě jinak třeba při nastavení dial-up připojení na lince ISDN...

Nastavení WiFi

V druhém kroku pak můžeme zkonfigurovat síť WiFi: vhodné je použít šifrování WPA nebo alespoň WEP-128 (tato varianta bude určitě k dispozici u libovolného routeru, i kdyby nepodporoval WPA – nejde-li o zcela extrémní vykopávku :))

Nastavení by mohlo vypadat nějak takto:

"SSID", mimochodem, je prostě a jednoduše jméno bezdrátové sítě, k níž pak klientský počítač připojíme jednoduše tak, že ji zvolíme v nabídce AirPortu. Některé routery mohou také nabízet volbu skrytí SSID; máme-li tuto možnost, zapneme ji – to znamená, že náhodný kolemjdoucí se o naší síti vůbec nedozví (a my sami její jméno nebudeme moci zvolit z rozevírací nabídky, ale budeme ji muset zapsat ručně do textového pole s variantou "Other").

Omezení přístupu na základě adresy síťové karty

Každá síťová karta má jednoznačnou adresu, tzv. MAC. Většina routerů umožňuje zadat seznam adres MAC, z nichž se lze připojit, a zakázat přístup komukoli jinému ("whitelist").

Tato bezpečnostní služba je přinejlepším diskutabilní: adresu MAC totiž lze volně zkonfigurovat, takže ji v principu vždy lze obejít; navíc je trochu nepohodlná v poměrně běžném případě, kdy chcete umožnit připojení k vaší síti hostům. Nicméně je pravda, že zvláště bezpečnost sítě chráněné pouze šifrováním WEP (o nešifrované síti ani nemluvě!) "whitelist" o poznání zvýší:

NAT a firewall

Služba NAT – překlad adres – umožňuje připojit celou síť počítačů na jednu jedinou IP adresu; je typickým řešením pro malé domácí sítě, a navíc zvyšuje zabezpečení: dostat se zvenku "dovnitř" přes NAT a napadnout počítač, umístěný za routerem, který adresy překládá, není vůbec snadné. Proto je vhodné NAT zapnout kdykoli, když není zapotřebí, aby některý z počítačů v síti nabízel své služby veřejně na Internet (resp. "ven" mimo router, sestavujeme-li větší síť, jež zahrnuje routerů více).

Firewall pak funguje tak, jak jsme si to již ukázali hned v prvé z kapitol věnovaných zabezpečení sítě; ten samozřejmě zapneme vždy, a pouze v případě, že některý z počítačů v síti má své služby nabízet "ven" explicitně povolíme pouze požadované porty. Konkrétní uživatelské rozhraní, jež k tomu router nabízí, může vypadat kupříkladu takto (seznam portů, odpovídající zvolenému "pravidlu", si můžeme prohlédnout po stisknutí tlačítka "View"):

To již jsme ale samozřejmě zpátky u obecných bezpečnostních služeb, jež jsou vhodné při libovolném nastavení jakékoli sítě, bez ohledu na to, jedná-li se o bezdrátový AirPort nebo síť založenou na libovolné jiné technologii.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

ADSL G 664T

Autor: Alois Muž

Založeno: 18.12.2006, 06:21
Odpovědí: 0

Pokud zrovna se hovori o routeru DSL G 664T tak bych chtel upozornit na problem s komunikaci web rozhrani pro nastaveni parametru routeru. Ne zcela korektne funguje pri pouziti prohlizece Safari, nektera nastaveni se neprovedou, je nutne pouzit FireFox nebo Operu. Dale jen tak na okraj ...prave u tohoto modelu jsem narazil na problem s pripojenim VoIP brany, brana se neprihlasila, vyzkousel jsem vsechno mozne, zmena nastaveni portu, premosteni a pod. Po kontaktovani vyrobce a na jeho doporuceni jsem musel aktualizovat firmware na verzi 1.3, je nutne ale mit pristup k OS Win XP :-), protoze upgrade firmware nelze provest pres web rozhrani. Jinak modem celkem ujde, nizka cena cca. 1900Kc vynahradila nektere jeho nedostatky.

Odpovědět na příspěvek

hmmm

Autor: macuser Muž

Založeno: 18.12.2006, 09:26
Odpovědí: 0

tak nic proti autorovy ale na mujmac si uz normalni uzivatel toho moc za posledni dobu neprecte...samy programovani a buh vi co...myslite si ze tohle zajima normal uzivatele?????

Odpovědět na příspěvek

RE: hmmm

Autor: dr. Avalanche Muž

Založeno: 18.12.2006, 09:38

No zrovna tato serie clanku by mela normalniho uzivatele docela zajimat, protoze pojednava o moznostech zabezpeceni pocitace a dat, ktere Mac OS ma v zakaladu. :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: hmmm

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 18.12.2006, 11:44

Tak to se hluboce mýlíte (patrně podobně jako zdejší "redakce"), protože "normální uživatel" nemá šanci ani náznakem pochopit, o čem je tu řeč. Já jsem spíše poučený laik, a stejně to moc nechápu. Wifi síť si sám nezkonfiguruju ani náhodou.

Tyhle články (kterých je zase na Mujmacu nějak plno) jsou pro pokročilé uživatele, resp. pro "drátařsky" zaměřené uživatele. Normální články pro "normální uživatele" z Mujmacu pomalu ale jistě mizí a nechtějí se vrátit. Samé programování a drátování, které zajímá nanejvýš asi tak 5-10 % uživatelů maců, řekl bych. A to asi ještě přeháním - uživatelé maců, které znám, jsou designéři, muzikanti, novináři, překladatelé, lidi vesměs zcela netechničtí a ani v nejbujnější fantazii si nedokážu představit, že by je takovéhle věci mohly zajímat nebo by jim dokonce mohli rozumět.

Dokáže si někdo představit, že by třeba v Macworldu vycházela stejná skladba článků jako tady? A co opačně, že by tady vycházely články podobné jako v Macworldu? To já už si představit dokážu a MOC by se mi to líbilo. I kdyby si Mujmac sehnal licence a jen překládal anglické články pro nás anglicky nečtoucí, bylo by to tisíckrát lepší než tahle tragédie. Vemte si poslední články z Mujmaca:

- konfigurace routeru
- portování vývojářských balíčků II
- reklama na školení
- programování: modifikátory drag'n'drop akcí
- konfigurace wifi/AP zařízení
- konfigurace CDMA modemů na Intelech
- prezentace síťových zařízení Belkin
- portování vývojářských balíčků I
- ** instalace WinXP na macu - jen odkaz na článek na iDnes!
- programování: drop akce v rámci drag'n'drop
- odkaz na DTP softwarové novinky na webu Grafika.cz
- programování: drag'n'drop akce
- ** nové Parallels Desktop (první "normální" článek!)
- další odkazy na semináře, školení a nově otevřené obchody
- programování
- konfigurace/instalace sítí
- atd. pořád dokola...

Za to by se nemusel stydět ani Root. Ale časopis o Macích, které se vyznačují extrémní použitelností i pro zcela netechnické uživatele už to dávno není. Za poslední minimálně tři týdny vyšel na Mujmacu jen jeden jediný "normální" článek, který by snad mohl zajímat normálního uživatele (ten o Parallel Desktops).

Vůbec nejzajímavější příspěvek, co by se nejspíš normálně fungující magazín snažil prodat jako článek týdne (když už při té bídě není nic lepšího), pan Mára na Mujmacu nevydal, ale prodal si ho do iDnesu. Další užitečné a zajímavé věci si pánové Mára s Březinou vydávají soukromě na Digitu. Stovky praktických problémů se řeší na diskusních forech, do Mujmacu se nic z toho nedostane. Na "nejprestižnější" macovský magazín v ČR zbývají jen technoidní bláboly o tajích konfigurace sítí a kurzy objektového programování. Kdyby byl Mujmac aspoň zpolovic tak zajímavý a zábavný jako třeba Digit a aspoň z desetiny tak užitečný a přínosný jako jeho diskusní fora či mailová konference KPPM, bylo by to moc príma čtení. Bohužel internet unese všechno, vycházet Mujmac na papíře, musel by už dávno zkrachovat.

Je to ostuda, ostuda, ostuda. A věčná škoda.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: hmmm

Autor: j.t.d. Muž

Založeno: 18.12.2006, 12:07

Hluboce nesouhlasím.
Právě normální uživatelé poslední dobou hodně hrabou do WiFi (a sekají spoustu základních chyb, před kterými tady O. Čada varuje) - jen se podívajte na libovolné fórum, jak tam WiFi řeší jinak zcela nepoučení lidé a hledají rady od těch, co vědí víc - a tady máte všechno pohromadě v článku nebo seriálu, netřeba se nikoho ptát.

Podle mne nejsou navíc Čadovy články natolik detailní, aby odrazovaly - naopak člověk, který aspoň trochu tuší, která bije, v nich příliš nového nenajde, takže opakuji, já je považuji za články určené i začátečníkům (a myslím, že jim můžou být i srozumitelné, pokud ne, není topodle mne dáno tématem článku, ale něčím jiným).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hmmm

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 18.12.2006, 12:45

A když vám budu tvrdit z pozice poučeného laika, že to srozumitelné není, nebudete mi věřit? A když vám řeknu, že naprostí laici (tedy skutečně běžní uživatelé) tomu nerozumí ani za mák, pořád mmi nebudete věřit?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hmmm

Autor: Radko Dallago Muž

Založeno: 18.12.2006, 16:35

Skladba témat článků je skutečně poslední dobou o ničem (jejich úroveň je v pohodě). Článek o WiFi je dobrej, ale ten jeden za měsíc to nevytrhne. A skutečně nechápete co to znamená běžný uživatel počítače. To je uživatel kterýmu musíte říct že ke spuštění programu je nutný na něho dvakrat ťuknout myškou (jinak jenom kouká na ikonku a znaží se ju zhypnotizovat) a takovejch je tak 80%. Ti ani neví co to router je tak proč by ho měli konfigurovat.
Já osobně nemám nic proti porgramování, článcích o nastavování čehokoliv a tak dále ..... ale pokud je to jediná náplň servru o Macích tak to normálního uživatele totálně nezaujme.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hmmm

Autor: Radko Dallago Muž

Založeno: 18.12.2006, 16:55

Skladba témat článků je skutečně poslední dobou o ničem (jejich úroveň je v pohodě). Článek o WiFi je dobrej, ale ten jeden za měsíc to nevytrhne. A skutečně nechápete co to znamená běžný uživatel počítače. To je uživatel kterýmu musíte říct že ke spuštění programu je nutný na něho dvakrat ťuknout myškou (jinak jenom kouká na ikonku a znaží se ju zhypnotizovat) a takovejch je tak 80%. Ti ani neví co to router je tak proč by ho měli konfigurovat.
Já osobně nemám nic proti porgramování, článcích o nastavování čehokoliv a tak dále ..... ale pokud je to jediná náplň servru o Macích tak to normálního uživatele totálně nezaujme.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: hmmm

Autor: pixy Muž

Založeno: 19.12.2006, 08:52

Přesně tak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: hmmm

Autor: PV Muž

Založeno: 18.12.2006, 12:23

plne souhlasim, mujmac uz mne delsi dobu nebavi, protoze kdyz neni co, tak se sem placne neco o programovani (ktere podle mne provozuje tak maximalne 5% nasi ceske komunity), nebo o sitich (coz je sice velice prinosne, ale nemuze to byt preci jen o tom :_( ).

A to na to koukam z druhe strany technicky zdatneho uzivatele, kteremu tyhle zaklady konfigurace nic nedavaji protoze uz to zna.

* Nejakou recenzi sw by to chtelo
* proc jsme se tu nedocetli o MacHeist kde se dalo tyden koupit paradni balik softu za 50 dolaru (prijatelnych i pro nasince)..
* Kdy se dozvime ze je CS3 beta?

nastesti umim anglicky a tak na mujmac uz chodim spis jen zkontrolovat jestli vse pri starem :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hmmm

Autor: pixy Muž

Založeno: 18.12.2006, 12:49

Tak to máte štěstí. Já sice anglicky taky umím, ale k smrti nerad anglicky čtu. Mám sice předplacený elektronický Macworld, ale to se mi taky blbě louská a nechce se mi do toho, asi to předplatné zruším. Rozhodně dám vždy přednost českému článku před anglickým (a o čtenářích, co prostě anglicky neumí vůbec raději nemluvím).

A vidíte, o nějakém MacHeist jsem nikdy nic neslyšel. =(

Odpovědět na příspěvek

No, konečně to tu zaznělo.

Autor: J.P. Muž

Založeno: 18.12.2006, 14:44

Abychom jen neremcali, podle mne to řešení je VELMI snadné: Nepsat o "Apple jenom jako o Apple" ale o konkrétních aplikovaných řešeních na Apple. Tematicky je prostor pak asi 100x větší. Na to jsou však potřeba vědomosti. Když nejsou, nepomůže ani svěcená voda a dotace sponzorů, kteří chtějí za své dotace pozornost čtenářů a zájem a plné obchody.. atakdál...

Dovolil bych si jen podotknout, že "prestiž" musí vycházet z podstaty, ne z nálepky která se nalepí a pak se těžko odlepuje, jen proto že si na ní někdo zvykl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: hmmm

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.12.2006, 22:59

Petre,

jak jsem psal niz, tak ani my nejsme spokojeni s aktualni skladbou clanku a pracujeme na zmene. Na druhou stranu ted zaver je uz trochu histericky ne? MujMAC se vzdy snazil Mac obsah tlacit do dalsich medii a stejne tak tomu bylo i s timto clankem. Neni z pohledu Mac komunity nahodou lepsi, pokud se nam podari dobry Apple clanek protlacit do obecneho media a zasahnout s nim vice uzivatelu, nez si jej "susit" u nas. Nebo snad ctenare MujMACu urazi link na iDnes?

Nebo je neco spatneho na tom, ze jsme si dovolili zacit delat videocast abychom dokazali ze Apple technologie jsou dostupne a snadno pouzitelne?

A nebo je neco spatneho na tom, ze se problemy resi v diskuznich forech? Je potreba snad prepisovat diskuze do podoby clanku?

Co na to rict? Snazime se hledat nove autory, kteri jsou ochotni se s komunitou podelit o sve znalosti, ale neni to snadne. Snazime se nezkrachovat, ale neni to snadne. A snazime se zavdecit co nejvetsimu poctu ctenaru, kterych ma dnes MM vice nez kdykoli v minulosti, ale ani to neni snadne. Pridej se k nam, psat umis, a radi te do MM zapojime.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hmmm

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 19.12.2006, 00:37

Možná došlo k nějakému nedorozumění, zkusím to říct jinak a snad srozumitelněji.

a) Nekritizuji kvalitu či úroveň článků - třeba ty od OČ jsou určitě na výši, jen zcela míjejí moje zájmy. Tady ale jde o skladbu těch článků. Ten výčet za poslední týdny mi přijde skutečně tristní. Ne, opravdu si nemyslím, že bych to přehnal a že bych byl nějak "hysterický".

b) Je skvělé, že publikujete i pro jiná média. Ale ono to není "i", ono to je "jen". Publikujete pro jiná média na úkor Mujmaca. Co je váš mateřský titul? V normálním vydavatelství by takový počin byl zcela nemyslitelný. A krom toho - proč to nevyšlo aspoň souběžně? Co z toho článku zůstane v archivu Mujmacu, co bude ve fulltextovém indexu? A to nemluvím o tom, jak to vnímám jako čtenář - Mujmac je pro vás jen odkladištěm nezajímavých příspěvků, které nikde jinde nechtějí. Je-li něco zajímavého, dáme to raději do nějakého lepšího titulu.

c) Váš videocast je SKVĚLÝ, to jsem napsal. Špatný je Mujmac, že nedokáže přinést stejně zajímavý a zábavný obsah. V Digitu mě nenudí ani minuta, dokonce mě zajímají i témata, která jinak jdou mimo mě. V Mujmacu mě poslední dobou nudí/nezajímá prakticky vše. A to je to špatné. A mimochodem - kolik čtenářů Mujmaca někdy slyšelo aspoň zmínku o nějakém Digitu?

d) Přepisovat diskuse do podoby článků určitě není ani dobré, ani možné. Ale jejich výsledky, závěry, dobré nápady, které se tam objeví? No jistěže ano. Kolik lidí čte magazín a kolik jich chodí do fóra? Víte, jak dlouho já četl Mujmac a o nějakých fórech neměl ani tušení? A i teď, když o nich vím, copak je můžu pročítat celé týdny zpátky? Tam mi muselo uniknout tolik zajímavých informací, až je mi to líto. A notabene v situaci, kdy magazín nemá žádný lepší obsah - to může být řekněme týdenní přehled užitečných tipů z fóra více než slušnou záplatou.

A to s tím "přidej se k nám" snad ani padnout nemělo... ;) Přesně jsem to čekal, tak to totiž dopadne vždycky. Ano, psát nejspíš umím - ale odmítám teď všechny nabídky všech možných titulů. Mám rodinu a spoustu práce, na psaní prostě nemám čas.

Já ten problém cítím trochu v tom, že Mujmac se má k macovské komunitě asi jako Lupa k českému internetu. Čtenáře Lupy asi taky velmi zajímá problematika NIXu a vztah ČTÚ k bezdrátovým sítím - ale většina uživatelů českého internetu čte raději Blesk. Možná vám velká část stávajících čtenářů řekne, že je opravdu ty konfigurace CDMA a metody drag'n'drop strašně zajímají. Ale typický "obyčejný" uživatel sem jednou náhodně zabloudí, uvidí ten seznam článků, stáhne ocas mezi nohy, zděšeně prchne a už sem v životě nepáchne. Možná byste si měli jasněji vyhranit cílovou skupinu - ony ty univerzální "produkty pro každého" nikdy nefungovaly. Ta paní překladatelka, co se celá šťastná naučila minulý týden změnit si pozadí na ploše a právě se seznamuje se svým novým iPodem, se těžko nadšeně začte do Developer News, stejně jako pan Čada nebude zvědavě hltat Téma měsíce v aktuálním Macworldu. Jenže vy chcete být obojí současně, a to prostě nejde. Když Mujmac začal vycházet, těšil jsem se, že tu bude konečně zajímavý titul pro každého - když se někdo bude zajímat o macy, budu ho mít kam poslat pro základní přehled. Když začátečník nebude umět elementární úkony, budu ho mít kam poslat. Profesionálové a programátoři většinou umí anglicky a dobře si poradí se zahraničními zdroji - co ale mají ti laici a začátečníci? Mujmac pro ně evidentně není.

Je mi jasné, že nemáte peníze. Jenže neustálým zužováním čtenářské základny si moc nepolepšíte. Leda byste se proklamativně specializovali na určitou cílovou skupinu - ale i kdybyste to udělali, tak tím se u nás podle mě uživíte podstatně hůř než populárním webem pro širokou laickou veřejnost.

Vám (coby "poweruserům") možná připadá, že všechny ty Tipy&Triky už musí každý znát. Nemusí. Já dělám s macy prakticky denně už před 13 let a stejně když vyjde takový článek, tak v průměru jeden tip z deseti je pro mě novinkou. Často je to jen nějaká blbinka, ale potěší. A někdy je to zatraceně užitečná věc. Anebo nový software - na VersionTrackeru jsou toho každý týden určitě mraky, přehled SW novinek by mohl vycházet každý týden a pořád by bylo co psát. A vůbec to nemusí být tak podrobné, ke každému programu jen základní informace, pár vět namísto několika odstavců a tří screenshotů. A s tou licencí na překlady zahraničního titulu jsem to myslel naprosto vážně. Ano, tu hrstku odborníků by možná urazilo, kdybyste přetiskli článek z amerického magazínu, který oni už četli předevčírem - ale vašich potenciálních čtenářů čte sousatvně americké tituly?

Možná máte o české macovské komunitě zkreslené představy. Anebo je mám já a pak se omlouvám a hluboce klaním ;)

PS: Nezapomínejte na RSS. Sledujete údaje, kolik lidí čte články a kolik jich chodí na homepage, kde máte spoustu reklam a odkazů, a které už ale nikde jinde k vidění nejsou? ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: hmmm

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 19.12.2006, 09:36

Myslim, ze jsi uhodil hrebicek na hlavicku a pojmenoval jsi problem. Ocekavas, ze MM bude mediem pro vsechny Mekare v CR a bude kazdy den uspokojovat vsechny jejich touhy a potreby. A to se obavam, ze proste nejde. Take bnych strasne rad vydaval cesky Macworld, vedle nej delal zabavny Digit, k tomu vydaval MujMAC, kde najdes reseni sveho technickeho problemu az ho budes resit a k tomu delal jeste Mac bulvar, ale to opravdu nikdo nedokaze zaplatit a ac se to nezda, take mam rodinu atd.

MujMAC chapeme jako technicky magazin pro uzivatele produktu Apple. To znamena, ze nedelame Blesk, nedelame Digit, ale delame neco co pomaha resit technicke problemy uzivatelu a informuje je to o tom, co by se jim mohlo hodit. Souhlasim s tim, ze ted prevazuje obsah pro powerusers, protoze jsme se na ne zamerili, ale jednim dechem dodavam, ze pracujeme na nove sekci pro switch. Stejne tak jak vznikl MujiPod, jak vznika mujcast, bude i toto. Bohuzel to vsechno najednou nestihneme.

A zaverem drobnost. MujMAC dnes cte pres 30.000 lidi, coz je vice nez kdykoli v minulosti, takze to zuzovani ctenarske komunity nebude tak horke.

PS: Ono mit rodinu znamena, ze clovek nemuze treba 1x mesicne udelat neco pro komunitu a napsat zabavnych a poucnych 2000 znaku o tom jak zmenit obrazek na plose?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: hmmm

Autor: pixy Muž

Založeno: 19.12.2006, 13:44

Ono mit rodinu nic neznamena, to ma prakticky kazdy. Ale mit novorozence, zenu v sestinedeli, kolem toho hopsajici hyperaktivni dvoulete skvrne a nadto praci vyzadujici kolem 10 hodin denne, to je trochu jine. Nezbyva cas, nezbyva chut. A krom toho vazne netusim, proc bych mel neco delat pro jakousi komunitu. Ja, totalni asocial, naprosto non-komunitni, minus 2.0 jedinec?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hmmm

Autor: pixy Muž

Založeno: 19.12.2006, 00:41

> "jak jsem psal niz..."

Ono to už nějak funguje? O tom, že by bylo skvělé moci mít tady diskusi zobrazenou chronologicky a nemuset to číst neustále obkročmo napřeskáčku, jsme se tu bavili už před lety. A to jste slíbili, že tahle změna brzy bude. Jenže já to "níž" vidím pořád jako "výš" a možnost změnit to nikde nevidím. Přehlédl jsem něco?

Odpovědět na příspěvek

RE: hmmm

Autor: Peppe Muž

Založeno: 18.12.2006, 11:13

Ty ses trulo co? Vypadas spis na nenormalniho uzivatele.

Odpovědět na příspěvek

RE: hmmm

Autor: Kichi Muž

Založeno: 18.12.2006, 19:46

Ja si tedy jako normalni uzivatel pripadam, sice obcas rad pokutim v nekterych ne tak obvyklych oblastech (Fink apod. treba)...
Posledni clanky o wifi a celkove bezpecnosti OSX povazuji za super vec. Treba Keychainem jsem byl vzdycky liny se detailneji zabyvat a ted treba vim, jak snadne je po preinstalaci systemu prenest svoje ulozena hesla.
Jiste, vice clanku a predevsim pro laiky - zacatecniky - switchery by se hodilo, ano - vsak se jiz pomekolikate v posledni dobe na mujmac objevia zprava o tom, ze redakce hleda nove spolupracovniky. Tak s chuti do toho...
Pokud jde o hledani informaci v cestine, jsem na tom podobne jako Pixy - anglicky si je sice taky muzu najit, ale pokud jde o neco trochu komplikovanejsiho, kde se objevuje spousta novych terminu, take vrele uvitam ceskou verzi.
mujmacu zdar! :)

Odpovědět na příspěvek

RS-232

Autor: JJ Muž

Založeno: 18.12.2006, 11:00
Odpovědí: 0

Jo jo, taková Cisca řady 7xxx jsou typické vykopávky ;-) Já bych RS232 a command line konfiguraci tak úplně neodepisoval. Už vzhledem k tomu, že ono "pohodlné web rozhraní" znamená občas neskutečné Javovské a jiné srágory,

A mimochodem, XServe RS232 má :-)

Odpovědět na příspěvek

uhel pohledu

Autor: Jancak Muž

Založeno: 18.12.2006, 20:26
Odpovědí: 0

Z vlastni zkusenosti vim, ze kritici se najdou vzdy. Kdyz jsou clanky pro zacatecniky, tak se to nelibi zkusenym (ruzne urovne), odborne clanky zase zacatecnikum. Pripadne se nelibi provedeni, odkazy, to ze se clanek venuje jen urcitim programum a ne tem, ktere by kritik zrovna rad videl a nakonec se nalezne alespon nejaky preklep ci chyba.
Ja napriklad pracuji s grafikou i fotografiemi (sit, prikazovy radek atd. mi nic nerikaji) a informace od OC o zabezpeceni OSX, site atd. mi nesmirne pomahaji. Navic jsou prehledne a nevyzna se v nich jen uzivatel "LAMA" :-), ktery ma problem i s vyhledavanim na internetu. Takovy uzivatel si bohuzel musi rozsiriz sve znalosti, pripadne zaplatit pomoc (nebo sehnat ochotneho kamarada).
Jedine co se k tomu da rict je, ze prispivat muze kazdy. Ja jsem take o zadne akci vyhodneho nakupu software pro OSX nevedel (ac jsem na internetu denne) a myslim, ze od toho (uzivatel PV) co to vedel to bylo sobecke - nechat si informaci pro sebe - proc jste PV nenapsal sem? Aby to vedeli vsichni uzivatele OSX? Je snadne si stezovat a nic nedelat.

Odpovědět na příspěvek

RE: uhel pohledu

Autor: PV Muž

Založeno: 18.12.2006, 21:22

ja ani pixy jsme nekritizovali uroven clanku, ale jejich skladbu v posledni dobe. Ze ty clanky maji smysl nepopiram, byly tu odjakziva, a kdyby tvorili 25% obsahu nerekl bych ani slovo, naopak jeste jednou zduraznim ze si prace OC i dalsich autoru technickych clanku vazim. Ten problem ktery napadam je, ze to tu uz mesic neni o nicem jinem.

o MacHeist i podobnych akcich jsem tu nepsal protoze jsem blahove cekal ze kazdym dnem uz musi o tom neco vyjit (kdyz ta akce mela reklamu na vsech zasadnich mac webech a probirala se i mimo mac media, opravdu jsem necekal ze mujmac.cz to bude ignorovat).

Nicmene jsem to alespon nekterym uzivatelum mujmac.cz sdelil a to v iChat konferenci mujmac ktera i pres nulovou podporu ze strany serveru stale jeste zije (coz se docela divim).

prispivat muze kazdy, ale za mne taky nikdo nedela graficke navrhy, a kdyz budou blbe, tak se do nich kazdy "trouba" opre, tak nevim proc bych nemohl na druhou stranu vyjadrit svuj nazor ja tady ;)

Jestli se vam to stale zda neadekvatni tak mi reknete kde se tu jako cesky uzivatel doctu ze vysla tak zasadni vec jako beta Adobe CS3 univerzal binary (vsimnete si ze ani nechci primo recenzi nebo nedej boze test/srovnani vykonu cs2/cs3 na ppc/intelu).

Tenhle server neni komunitni portal kde uzivatele tvori svuj vlastni obsah, ale normalni redigovane periodikum.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: uhel pohledu

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.12.2006, 22:07

Souhlasim s Vami, ze aktualni skladba clanku neni idealni. Pred 14 dny jsme vyhlasili konkurz na noveho kolegu, ktery se zameri na aktualni zpravodajstvi. Tento tyden by mel byt vyber ukoncen a od 1.1.07 by mel zacit fungovat.

Pro zacatecniky pripravujeme projekt zamereny na zacinajici a switch uzivatele, ktery doplni stavajici odborny obsah.

A v neposlední rade pripravujeme na leden/unor upgrade diskuznich for atd.

Verim, ze brzy ocenite vsechny pripravovane zmeny...

Odpovědět na příspěvek

:)

Autor: OC Muž

Založeno: 18.12.2006, 23:43
Odpovědí: 0

Nezoufejte, milí luseři, na tento týden zase pro změnu připravuji recensi hardware (a není to router ;))

Odpovědět na příspěvek

male pismo

Autor: Gaspaccho Muž

Založeno: 09.01.2007, 12:55
Odpovědí: 0

Proc jsou komentare psany tak malym pismem? Mam windowsacke oci, neni problem nahodou v tom?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: