Dvě softwarové novinky Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Dvě softwarové novinky Applu

24. srpna 2009, 00.00 | Apple vydal poloprofesionální hudební program Logic Express v nové verzi 9 a též aktualizoval svůj software Remote Desktop pro vzdálenou správu Maců na verzi 3.3.

Apple minulý týden uvolnil řadu softwarových aktualizací, k nimž přidal ještě další dvě nové verze svého softwaru, na něž se zde podíváme:

Apple vydal Logic Express 9

Koncem července Apple uvedl na trh nové verze svých profesionálních programových balíků, mimo jiné také nové Logic Studio pro zpracování zvuku a především hudby.

Jádro Logic Studia tvoří program Logic Pro 9 umožňující profesionální nahrávání, střih a míchání hudby. Mnohým uživatelům by ovšem stačil jednodušší a levnější nástroj pro práci s hudbou, pro ně Apple minulý týden vydal Logic Express 9.

Program Logic Express představuje vhodné řešení pro ty, kdo sice plně nevyužijí profesionálního Logic Studia, ale už jim nepostačuje aplikace GarageBand obsažená v balíku iLife, určená pro běžné uživatele.

Verze 9 zavádí některé z novinek, jež se objevily v nové verzi Logic Studia, patří k nim Amp Designer, nabízející simulaci 25 zesilovačů, 25 reprobeden a 3 mikrofonů, které se dají libovolně kombinovat, paleta pedálových efektů Pedalboard poskytující 30 efektů, jež lze vyvolávat pomocí MIDI příkazů nebo USB řadiče a nástroj Flex Tool dovolující snadno přemisťovat úseky digitálního zvuku vpřed a vzad v času a prodlužovat a zkracovat částí frází pro změnu jejich rytmického vyznění.

Další novinky tvoří selektivní import stop, kdy se dá přenášet nastavení a obsah mezi projekty výběrem jednotlivých stop, nástroj Drum Replacer umožňující rychle a snadno nahradit neuspokojivé stopy bubnů vhodnými vzorky a funkce převodu na samplerovou stopu (Convert to Sampler Track), která jedním krokem změní úsek zvuku na vzorky využívající nástroj spouštěný MIDI stopou.

A přibyla též podpora pro Apogee GiO, nové zvukové USB rozhraní a ovládací zařízení, umožňující obsluhovat pedálové efekty Pedalboard bez rukou a schopné okamžitě spolupracovat s aplikacemi Logic Pro 9 a MainStage 2.

Novinek je samozřejmě mnohem víc, jejich popis najdete tady, program přirozeně stejně jako v předchozích verzích nabízí plně vybavenou mixážní konzolu s prolínačkami a mixovacími skupinami, bohatěji vybaveným editorem not a programovatelnými softwarovými syntezátory a automatickým bubeníkem. Rozšířily se možnosti automatizace úkonů a jednotlivé hudební stopy lze exportovat do standardních MIDI souborů.

Pochopitelně však Logic Express postrádá mnohé profesionální prvky Logic Studia jako třeba podporu hardwaru Pro Tools TDM, možnost tvorby prostorového zvuku, distribuované zpracování zvuku (kdy jeden projekt zpracovává více Maců) a podporu profesionálních ovládacích pultů.

Logic Studio navíc zahrnuje dodatečné výkonné aplikace pro práci se zvukem a hudbou (Soundtrack Pro 3, MainStage 2, WaveBurner 1.6 a Compressor 3.5) a některé další utility, balíky hudebních smyček, zvukových efektů a nástrojů Jam Pack a několik dalších syntezátorů.

Základní technologie, jež využívají Logic Studio, Logic Express a GarageBand, jsou shodné, díky tomu lze hladce přecházet na vyšší verze aplikací. Dosavadní uživatelé GarageBandu tak mohou bez potíží začít pracovat s Logic Expressem, protože projekty vytvořené v GarageBandu půjde hladce otevřít a dále zpracovávat v Logic Expressu.

Tak jako nové Logic Studio vyžaduje také Logic Express 9 Macy s procesorem Intel, podporu PowerPC strojů Apple zjevně postupně ukončuje. Mimoto program potřebuje 1 GB RAM (doporučují se 2 GB), grafiku s rozlišením alespoň 1280 x 800, 8 GB prostoru na disku pro plnou instalaci, Mac OS X 10.5.7 nebo vyšší a QuickTime 7.6 či vyšší.

Cena programu činí 199 USD, uživatelé předchozích verzí mohou na verzi 9 přejít za 99 USD.

Apple Remote Desktop 3.3 přináší řadu menších vylepšení

Pro snadnou vzdálenou správu více Maců v síti nabízí Apple již delší dobu software Remote Desktop. Ten už několik let Apple dodává ve verzi 3, jejíž základní vlastnosti blíže popsal tenhle článek MůjMacu. Jeho aktualizace však Apple vypouští poměrně zřídka, verzi 3.2 uvolnil v říjnu 2007.

Avšak minulý čtvrtek vydal novou verzi 3.3, která přidává několik nových vlastností a samozřejmě opravuje chyby. Popis novinek Apple Remote Desktopu 3.3 se nachází v tomto podpůrném dokumentu, z něhož vyplývá, že se zlepšila podpora přístupu ke klientským počítačům a úlohovým serverům (Task Servers) umístěným za směrovači používajícími NAT. A přibyly skenery pro úlohový server (Task Server) a adresářový server (Directory Server), čímž se rozšířila paleta nástrojů pro vyhledávání klientských počítačů.

Informační okno na klientském počítači dostalo dvě nové karty, kata „Reporting“ (oznamování) se dá použít k nastavení oznamovacích zásad pro daný klientský počítač, zatímco karta „Administrators“ (správci) zobrazuje správcovské počítače a dovoluje nastavovat vazby mezi úlohovými servery a klientem. Klientská nastavení teď jde nastavovat pomocí spravovaných předvoleb (Managed Preferences) ve Workgroup Manageru. A vyhledávání a přidávání klientských počítačů lze provádět pomocí WAN služby Bonjour.

Nová verze přirozeně též opravila řadu chyb, byl vyřešen problém s uzamčením obrazovky a s režimem Curtain Mode na klientském počítači zobrazujícím přihlašovací okno a zvýšila se stabilita při provozování správní utility Remote Desktop Admin na úlohovém serveru. Také se zlepšila stabilita při sdílení obrazovek, plánování unixových příkazů již skutečně funguje, při ovládání vzdáleného klienta se na vzdálený počítač odesílají stisky funkčních kláves a kombinací kláves, software lépe spolupracuje s RealVNC a zvýšil se výkon šifrovaných operací.

Apple to sice nezmiňuje, ale je pravděpodobné, že vydání nové verze Remote Desktopu 3 souvisí s chystaným uvedením Mac OS X 10.6 Snow Leopard. S beta verzemi Snow Leoparda totiž dosud Remote Dekstop nefungoval správně, avšak podle zpráv uživatelů to verze 3.3 napravila, což Apple zřejmě oficiálně oznámí až po zahájení prodeje Mac OS X 10.6.

Apple Remote Desktop 3.3 vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5.7 či vyšší, případně jejich serverové varianty a na správcovských počítačích už musí být nainstalovaný Remote Desktop 3.0 nebo vyšší (klienti mohou používat klientský software verzí 2.x a 3.x, správní software verze 3.3 pomůže s jejich aktualizací na nejnovější verzi).

Apple Remote Desktop 3 je komerční software, který se dá pro 10 spravovaných systémů pořídit za 299 USD, pro neomezený počet strojů přijde na 499 USD, aktualizace se pochopitelně poskytují zdarma.

Stejně jako dříve se aktualizace na verzi 3.3 nabízí ve dvou samostatných balících, správní komponentu Apple Remote Desktop 3.3 Admin získáte zde (jde o 51 MB), zatímco klientský software verze 3.3.1 lze stáhnout odsud (zabírá pouze 4,1 MB).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Funkcni klavesy

Autor: Miroslav Buček Muž

Založeno: 24.08.2009, 08:12
Odpovědí: 0

Co jsem cekal, ze tahle verze opravi, tak neopravila :-( Jedna se o prenaseni zmacknutych funkcnich klaves. Pravidelne se mi stava, ze kdyz opustim okno Remote Desktop a pak se do nej vratim, tak mam jako ze zmacknutou nejakou funkcni klavesu, vetsinou cmd, pak se neda vzdaleny pocitac ovladat, musis v takovem pripade nekolikrat pomackat vsechny tri funkcni klavesy a problem odezni, ale az do dalsiho prepnuti okna :-( Stava se vam to taky? Nebo jsem s timto problemem sam?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: