Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Druhé Objective C: různé drobnosti
14. prosince 2007, 09.00 | Dnes si popíšeme řadu drobností, z nichž žádná si nezaslouží samostatný článek: ne, že by byly nepodstatné (kupříkladu definitivní odstranění syndromu "fragile class" je snad vůbec nejvýznamnějším přínosem Objective C 2.0), ale proto, že jejich přímý dopad na jazyk jako takový je poměrně malý.
V minulém díle našeho seriálu, věnovaného vývoji aplikací v prostředí Cocoa v operačním systému Mac OS X, jsme si začali povídat o novinkách v Objective C 2.0. Dnes si popíšeme řadu drobností, z nichž žádná si nezaslouží samostatný článek: ne, že by byly nepodstatné (kupříkladu definitivní odstranění syndromu "fragile class" je snad vůbec nejvýznamnějším přínosem Objective C 2.0), ale proto, že jejich přímý dopad na jazyk jako takový je poměrně malý: zrovna v minulé závorce zmíněná změna nemění syntaxi ani trochu; jen dovoluje mnohem flexibilnější programování.
Garbage collector
Ti, kdo se nikdy nedokázali sžít se systémem správy paměti Cocoa, založeném na počítání referencí pomocí zpráv retain/release a na autorelease poolech, jistě přivítají s nadšením to, že Objective C nyní podporuje plně automatický garbage collector. Ačkoli garbage collector je samozřejmě o něco méně efektivní než původní systém správy paměti, je velmi dobře použitelný: s jeho využitím je napsáno podle informací Apple např. celé nové vývojové prostředí Xcode 3.
Volba správy paměti je individuální pro každý proces: zároveň vedle sebe tedy mohou běžet procesy, v jejichž rámci je paměť spravována tradičním způsobem, i procesy, v jejichž rámci běží garbage collector. Při sestavování spustitelného programu (v rámci Xcode v "build atributes" targetu) zvolíme, zda má podporovat garbage collector ("Required") nebo fungovat bez něj ("Unsupported"):
K dispozici je samozřejmě i varianta, v níž je možné používat kterýkoli z obou režimů správy paměti ("Supported"), jež je zapotřebí pro knihovny a zaveditelné bundles, které musí pracovat v procesech obou typů.
Z hlediska vlastního jazyka je garbage collector téměř "neviditelný"; přibyly pouze kvalifikátory __weak a __strong pro deklarování ukazatelů, jejichž obsah se automaticky uvolnit má (__weak) či nemá (__strong, a také standardní hodnota, neuvedeme-li kvalifikátor vůbec). Roli původního release tedy nyní hraje uložení hodnoty nil do odkazu (typu "strong"). Je ovšem nutné mít na paměti některé důsledky (např. to, že se nevolá dealloc; namísto něj se volá jiná metoda za podstatně odlišných podmínek); to vše ale již patří do Foundation Kit, takže se na to blíže podíváme později, až si budeme popisovat jeho novinky.
Přístupová práva k proměnným objektu
Před časem jsme si popisovali možnosti jazyka Objective C a ukázali jsme si, že nabízí tři direktivy, jež specifikují přístupová práva k proměnným objektu:
- @private pro kód samotné třídy a žádný jiný;
- @protected pro kód samotné třídy a jejích podtříd;
- @public pro libovolný kód.
Objective C 2.0 nyní přidává direktivu čtvrtou, @package; ta je modifikací obecného přístupu, který zajišťuje libovolnému kódu v rámci daného executable (knihovny, frameworku, aplikace či bundle); nedovolí však přístup k proměnným kódu z jiných executables. Funguje to však pouze v čtyřiašedesátibitovém režimu, neboť ve dvaatřicetibitovém nemá dynamický linker k dispozici odpovídající prostředky.
Celkem tedy nová direktiva @package funguje
- ve dvaatřicetibitovém módu vždy stejně jako @public;
- ve čtyřiašedesátibitovém módu pro kód, který je v témže executable jako daná třída, také stejně jako @public;
- ve čtyřiašedesátibitovém módu pro kód, který je v jiném executable než daná třída, stejně jako @private.
Dodatečné atributy metod a tříd
Objective C 2.0 umožňuje v rámci deklarace metod a tříd doplnit některé další atributy, přesahující možnosti předchozí verze a umožňující lepší kontrolu při překladu a spolehlivější zapouzdření (na úrovni modulů, nikoli tříd). Jedná se o následující služby, z nichž pro programátory je zvláště zajímavá poslední:
- metody i třídy lze označit jako "deprecated", a na použití takové metody nebo třídy překladač upozorní varováním;
- argument metody lze již na úrovni deklarace označit jako nepoužitý;
- třídu lze označit jako "skrytou", což znamená, že (ve čtyřiašedesátibitovém prostředí) nebude vůbec viditelná pro kód v jiném executable (knihovně, frameworku, aplikaci, bundle);
- metodu s proměnným počtem argumentů lze opatřit kontrolou, zda posledním z nich je hodnota nil.
Vzhledem k její užitečnosti si poslední variantu ukážeme na konkrétním příkladu:
iMac24% >q.m #import <Cocoa/Cocoa.h> @interface X:NSObject -(void)x:o,... NS_REQUIRES_NIL_TERMINATION; @end void fnc(id o) { [o x:@"a",@"b",@"c"]; } iMac24% cc -c -Wall q.m -framework Cocoa q.m: In function 'fnc': q.m:6: warning: missing sentinel in function call ...
Samozřejmě, že tento atribut je standardně nastaven pro všechny zprávy Cocoa, jež využívají seznamu argumentů ukončeného hodnotou nil; je zde však jeden malý podraz: ve výchozím nastavení Xcode je totiž toto varování vypnuté. Musíme je nejprve zapnout – v bloku "Build" inspektoru projektu nebo targetu zapneme varování "Typecheck Calls to printf/scanf". Pak již vše funguje, jak má:
Bezpečné změny instančních proměnných
Toto je jedna z nejsilnějších a nejdůležitějších nových vlastností Objective C 2.0, ačkoli její dopad je zatím značně omezen tím, že funguje pouze ve čtyřiašedesátibitovém režimu: díky novému mechanismu přístupu k instančním proměnným již Objective C netrpí vůbec syndromem "fragile class", jímž je tak zle sužováno vinou nedomyšleného návrhu C++.
Připomeňme, o co jde: problém "fragile class" spočívá v tom, že
- vytvoříme nějakou knihovní třídu;
- aplikační kód jí využije a vytvoří vlastní podtřídy;
- v knihovně provedeme nějakou změnu, jež by podle zdravého rozumu neměla nikterak narušit kompatibilitu (např. přidáme novou instanční proměnnou; odstraníme metodu, jež nebyla nikdy využívána; změníme pořadí metod či instančních proměnných apod.);
- a aplikace s novou knihovnou ze záhadných příčin nebude fungovat!
V C++ se tento problém týkal a týká v podstatě čehokoli. Objective C se týkal pouze v jediném směru: nebylo možné měnit instanční proměnné třídy (u knihovních tříd se proto doporučovalo přidávat několik nevyužitých instančních proměnných jako rezervu pro budoucí rozšíření).
V Objective C 2.0 je tento problém odstraněn: nová verse knihovny může instanční proměnné změnit zcela libovolně (samozřejmě s výjimkou odstranění případné proměnné @public, k níž aplikační kód přistupoval přímo; to je ovšem již případ principiálně nekompatibilní změny, podobně, jako by bylo odstranění často užívané metody), a aplikační kód bude i nadále fungovat bez nejmenších problémů.
Velmi hezké je, že díky tomuto rozšíření nyní Objective C (ve čtyřiašedesátibitovém módu) umožňuje konečně se zbavit krajně nečisté – byť dosud z technických důvodů nutné – deklarace instančních proměnných v @interface: je zřejmé, že (vyjma instančních proměnných, jež jsou veřejně přístupné) se jedná o záležitost čistě implementační, která z hlediska zapouzdření nemá v @interface vůbec co dělat a patří do implementace. Objective C 2.0 to umožňuje; je ovšem zapotřebí využít nových služeb pro deklaraci accesorů, a proto si konkrétní postup ukážeme až příště.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata
Tématické zařazení:
» Rubriky » Začínáme s
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům: