Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Drobné zprávy o Mac OS X
15. srpna 2011, 00.00 | Vyšly nové beta verze Mac OS X 10.7.2 a podpůrného klientského softwaru pro iCloud. A definice škodlivého softwaru vlastní ochrany Mac OS X byly doplněny o falešný Flash Player.
Novinek týkajících se Maců nyní pochopitelně ubývá, objevily se ale dvě zprávy o Mac OS X, jež stojí za zmínku:
Vývojáři obdrželi nové beta verze Mac OS X 10.7.2 a podpůrného softwaru pro iCloud
Koncem července začal prodej Mac OS X Lion v Mac App Store a výrobci softwaru pro Macy se tomu přizpůsobují, vydávají nové verze zlepšující kompatibilitu s Lionem, přibývá též aplikací, jež dokážou skutečně využívat jeho nových funkcí (například automatického ukládání a správy verzí či celoobrazovkového režimu).
Ovšem ani samotný Lion nestojí na místě, Apple již pracuje na jeho dalších verzích. Mimo jiné souvisejí s podporou další chystané novinky, služby iCloud. Ta je zatím dostupná jenom vývojářům v časné beta verzi, ale na podzim by měla být spuštěna její ostrá verze pro všechny uživatele. Avšak aby Macy mohly tuto službu používat, budou k tomu potřebovat příslušnou softwarovou podporu, a to v podobě nové verze Lionu.
Již pár dní po zahájení prodeje Lionu totiž vývojáři dostali první beta verzi Mac OS X 10.7.2 a spolu s ní též pátou předběžnou verzi klientského softwaru pro službu iCloud. Předminulý víkend pak vyšla nová beta verze Mac OS X 10.7.2 a šestá beta verze podpůrného softwaru pro iCloud a minulý pátek Apple uvolnil další beta verzi Mac OS X 10.7.2 (sestavení 11C37) a sedmou beta verzi podpůrného softwaru pro iCloud pod Lionem.
Nové beta verze tak dorazily už pouhé čtyři dny po těch předchozích, zatím však není známo, jaké přinesly změny (předchozí verze doplnily podporu nově zprovozněných webových nástrojů pro převod dat z MobileMe pod iCloud).
Rychlé vydávání beta verzí ukazuje, že práce na tomto softwaru rychle pokračují, ovšem zatímco za normálních okolností by to nasvědčovalo blížícímu se uvedení ostré verze, tentokrát to asi bude jinak. Apple od počátku uvádí, že Mac OS X 10.7.2 slouží pouze pro testování služby iCloud, proto se čeká, že předtím ještě vyjde Mac OS X 10.7.1 obsahující opravy chyb, které se nepodařilo zachytit před uvedením Lionu na trh.
Teprve poté by měla přijít další verze (ani nevíme jistě, zda ponese číslo 10.7.2), jež bude zahrnovat jak opravy verze 10.7.1, tak také potřebnou podporu služby iCloud, nyní testovanou v popisovaných beta verzích. K tomu ale samozřejmě dojde až po spuštění verze služby přístupné běžným uživatelům, což by mělo být někdy v průběhu letošního podzimu (současně s vydáním ostré verze iOS 5).
Ochrana Mac OS X před škodlivým softwarem zjistí též falešný Flash Player
Jistě si pamatujete na trojského koně Mac Defender, který se tvářil jako antivirový program pro Mac OS X, ve skutečnosti ovšem zcizoval osobní údaje neopatrných uživatelů, co se jím nechali zmást. Koncem května ho Apple uznal za hrozbu a slíbil vydat softwarovou aktualizaci, jež se s ní vypořádá. Za pár dní poté skutečně takovou aktualizaci Mac OS X uvolnil, navíc se ukázalo, že tehdy chystaný Mac OS X 10.6.8 začlení stejná opatření přímo do sebe (to se potvrdilo při uvedení jeho ostré verze).
Tato ochrana je navíc obecná, může se vypořádat i s dalšími softwarovými hrozbami a především dokáže stahovat automatické aktualizace signatur nových typů škodlivého softwaru, což se záhy prokázalo, když se Apple vypořádal s novými mutacemi Mac Defenderu, aniž by se o to museli uživatelé nějak starat.
Poté však Mac Defender náhle zmizel ze scény, důvodem zřejmě bylo to, že 23. června ruská policie zatkla Pavla Vrublevského, zakladatele firmy ChronoPay obstarávající internetové platby. Podle zajištěných důkazů se zdá, že zaměstnanci této firmy poskytovali podporu pro řadu falešných antivirů, včetně Mac Defenderu.
Ten je tedy již nejspíš nadobro ze hry, dalo se však čekat, že se vynoří nové hrozby (i když proti jiným platformám jich pořád nebude nijak mnoho). A opravdu jednu takovou objevila 1. srpna firma F-Secure, tentokrát se jedná o falešný instalátor Flash Playeru pro Mac OS X (s MD5 součtem „1fc90b8f532028805d167b2b0ac9ce11“).
Když se tenhle trojský kůň nainstaluje, přidá do souboru „hosts“ položky přesměrovávající různé weby Googlu na IP adresu 91.224.160.26, umístěnou v Nizozemsku. Server na dané adrese zobrazí falešnou webovou stránku, jež se podobá skutečné stránce Googlu, ve které lze zadávat vyhledávací dotazy a ty budou vracet falešné stránky výsledků. Avšak klepnutí na takto získané odkazy namísto cílových stránek otevře nová vyskakovací okna. V době objevení tato okna příliš nefungovala, ale zjevně se snažila nahrávat externí obsah, pravděpodobně nějakou reklamu.
Opět to není žádná zásadní hrozba, avšak nezkušení uživatelé, kteří si tohle nainstalují, mohou být zmatení tím, co se děje s jejich stroji a nebudou chápat, proč jim Google nefunguje tak, jak by měl. A pochopitelně to nedokážou sami napravit.
Apple však už minulý týden zareagoval a do souboru „XProtect.plist“ obsahujícího signatury možných hrozeb prostřednictvím zmíněné automatické aktualizace doplnil novou položku pro „OSX.QHost.WB.A“, jak byl nový trojský kůň nazván.
Protiopatření Applu přišlo docela rychle, ale to se dalo čekat. Přes všechny snahy Applu se Flash Player stále najde na většině Maců, takže existovala značná pravděpodobnost, že se falešný instalátor dostane na mnoho z nich, s čímž bylo potřeba něco udělat. Zachycená verze sice není příliš nebezpečná, avšak mohou přijít další, horší mutace, dá se předpokládat, že v takovém případě dojde k dodatečným aktualizacím souboru "XProtect.plist“ stejně jako v případě Mac Defenderu.
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|