Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
DragStrip
dragstrip
25. června 2001, 00.00 | Dobrý tip pro každého, kdo s Macem začíná a občas přestává zvládat pořádek v ikonách na ploše.
Umístit si to, s čím často pracujeme (a co chceme mít po ruce) na plochu je určitě pohodlné, ať už je to soubor nebo zástupce často používané aplikace, případně složka. V Mac OS 9 dvojnásob, pokud se vám líbí zobrazení ikon jako tlačítek, která jsou pak spouštěna jedním klikem myši. Ovšem občas se počet ikonek může trochu vymknout kontrole ... a někdy tak, že přestává platit i okřídlené úsloví o inteligentovi, který zvládne chaos. Nehledě na to, že jsou situace (třeba pád systému při hře, která mění rozlišení), které dokáží s polohou ikon na ploše pěkně zacvičit, a pak je veškerá inteligence k ničemu.
DragStrip je nevelká aplikace od známé společnosti Alladin (producenta rodiny aplikací StuffIt), a je jedním z řešení, které se může právě v těchto situacích hodit (pro úplnost, existují samozřejmě třeba utilitky, které si různé rozmístění ikon na ploše pamatují a dokáží jej obnovit).
Základní princip aplikace je jednoduchý. Uživatel má k dispozici okno (Strip), do kterého může vkládat přepínatelné stránky, které dál mohou obsahovat zástupce – souborů, aplikací, složek, internetových odkazů apod. Stripů může být na obrazovce několik najednou - pracovní a soukromý, pro jednotlivé členy rodiny apod.
Takto vypadá strip po prvním otevření ...
... a tak po definici nových stránek a umístění zástupců
Kromě tohoto okna je k dispozici ještě okno procesů. Z principu je na obrazovce jen jedno, jde o okno zobrazující právě běžící aplikace (a volitelně i další procesy v pozadí, jako třeba sdílení souborů; odtud širší pojmenování). Kliknutím na ikony uživatel přepíná běžící aplikace do popředí, podobně jako v systémovém přepínači aplikací (k dispozici jsou i klávesové zkratky pro automatické skrytí procesů na pozadí atd.). Vzhledem k tomu, že toto okno je v podstatě duplicitní k systémovému, bude asi pro řadu uživatelů spíše “do počtu”. Zajímavá je snad možnost ukončit běh některých procesů, které v systémovém přepínači nejsou vidět, je ale otázkou, jestli to je možnost pro začínající vhodná.
Vzhled a fungování obou typů stripů lze v poměrně velmi širokých mezích přizpůsobit požadavkům uživatele. Podrobný popis všech variant, jak se okna a tlačítka v nich mohou chovat, by asi nebyl na místě, možností je příliš mnoho. K dispozici je například vyvolání oken DragStripu do popředí (okna s tlačítky se zobrazí “nad” aplikacemi) najetím myši do stanoveného rohu obrazovky (ala screensaver), případně po stisku klávesové zkratky; volba, kdy jsou okna naopak vždy zobrazena nad všemi aplikacemi, lze měnit velikost, barvu i chování tlačítek apod.
Vzhled stripů je možné široce ovlivnit, toto je jen malinká ukázka...
... a nepoužívány čekají v malé "ikonizované" podobě
DragStrip podporuje kontextuální menu, kromě toho pro některé druhy tlačítek a rozšiřující moduly zavádí ještě své vlastní klávesové zkratky. Podporována je i funkce Drag & Drop, proto lze dovnitř stripu přetáhnout například text, obrázek apod.; aplikace z taženého objektu vytvoří ve stripu výstřižek. Manuál uvádí jednoduchou pomůcku – popsaný postup je možné aplikovat na vše, co lze uložit do systémové utilitky Album.
Zajímavou vlastností DragStripu je možnost odtáhnout do stránek i speciálně napsané rozšiřující moduly. Je to podobný princip, na jakém pracuje Ovládací pás, jen moduly pracují ihned po odtažení do okna, a počítač není třeba restartovat. DragStrip je dokonce navržen tak, že do něj lze právě tyto moduly pro systémový ovládací pás (CSM moduly) odtáhnout a bez problémů je okamžitě používat. I když, zcela bez problémů ne, někdy zlobí díky kolizi v rozměrech zobrazení ikony daného modulu uvnitř okna DragStripu. Je to problém grafiky, ne funkce modulu a většinou pomůže přizpůsobení stylu ikon v DragStripu. Moduly mohou plnit nejrůznější funkce, mezi standardně dodávanými jsou třeba světové hodiny (aktuální čas v různých místech), nebo FileRouter, který rozkopíruje na svou ikonu odtažený soubor do předem definovaného souboru složek.
Uvnitř stripu fungují i moduly ovládacího pásu...
... a k dispozici jsou i moduly napsané přímo pro DragStrip
DragStrip je v širokých mezích skriptovatelný, informace pro programátory skriptů i rozšiřujících modulů jsou součástí standardní instalace, další informace jsou dostupné na stránce podpory produktu nebo FAQ. Aplikace vyžaduje procesor 68020 a vyšší, systém 7.1.2 a vyšší (7.5 je doporučen) a spokojí se s malou pamětí (minimum 0,5MB, při 1MB se přestává dožadovat přídavku).
Tématické zařazení:
» Rubriky » Začínáme s
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|