Compressor a Qmaster - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Compressor a Qmaster

21. listopadu 2005, 00.00 | V minulém dílu našeho volného seriálu, ve kterém se věnujeme profesionálním aplikacím pro zpracování videa z balíku Final Cut Studio, jsme se začali blíž zabývat doplňkovými aplikacemi, jež jsou dodávány "zdarma". Dnes si trochu podrobněji ukážeme další dvojici aplikací: universální transkodér Compressor je velmi šikovný a pohodlný pro převody víceméně čehokoli na cokoli. Spolupracovat s Compressorem může aplikace Qmaster.

V minulém dílu našeho volného seriálu, ve kterém se věnujeme profesionálním aplikacím pro zpracování videa z balíku Final Cut Studio, jsme se začali blíž zabývat doplňkovými aplikacemi, jež jsou dodávány "zdarma" (lépe řečeno, v rámci celkové ceny) k hlavní čtveřici (jíž jsou samozřejmě aplikace Final Cut Pro, Soundtrack Pro, Motion a DVD Studio Pro, jež lze koupit i samostatně). Minule jsme si toho řekli trochu více o asi "nejsamostatnější" z těchto doplňkových aplikací, o specializovaném editoru pro animované titulky LiveType.

Dnes si trochu podrobněji ukážeme další dvojici aplikací: universální transkodér Compressor je velmi šikovný a pohodlný pro převody víceméně čehokoli na cokoli (tedy v rámci práce s videem a zvukem samozřejmě :)), a dokáže v omezené míře video či audio i editovat – může na něj např. aplikovat filtry, nastavit ořez, doplnit vodoznak, a podobně. Spolupracovat s Compressorem může aplikace Qmaster, pokud máme k dispozici více serverů, na něž můžeme náročné výpočty pro transkódování videa rozložit.

Na příště nám tedy ještě zbyde aplikace Cinema Tools, jež je určena pro ty "největší" z profesionálů – totiž pro ty, kdo pracují s klasickým "celuloidovým" filmem, a služby balíku Final Cut využívají pouze pro pohodlí on-line střihu.

Compressor

Služby aplikace Compressor se hodí často komukoli, kdo pracuje s digitálním videem nebo audiem v libovolné podobě – dokonce i tehdy, když klipy nestřiháme, ale chceme je pouze třeba archivovat ve vhodném formátu, nebo převést třeba do telefonu či iPodu Video. Aplikace Compressor totiž nabízí velmi pohodlný a efektivní způsob, jak digitální videoklipy (nebo, v případě potřeby, také audioklipy) transkódovat do všech potřebných cílových formátů – od MPEG2 pro DVDisky přes standardy MPEG4, vhodné pro publikaci videa na Internetu či v mobilních zařízeních, až po nejnovější kodek H.264/AVC, sloužící především (ale nejen) pro video ve vysokém rozlišení a HD-DVD.

Princip práce s aplikací Compressor je velmi jednoduchý: v jejím hlavním okně – na obrázku je vidíme v levé dolní části – si připravíme seznam klipů, jež chceme transkódovat do jiných formátů (pokud jde o překódování aktivního projektu v aplikaci Final Cut Pro, nemusíme jej ani explicitně exportovat: aplikace z balíku Final Cut Studio jsou uzpůsobeny pro pohodlnou spolupráci, takže Compressor je k dispozici přímo jako položka nabídky ve Final Cutu). V témže okně také pro každý z klipů zvolíme výstupní formáty; těch může být pro každý klip libovolně mnoho a pro jejich rychlou a pohodlnou specifikaci slouží předdefinované pojmenované předvolby. Předvolby jsou k dispozici v samostatném panelu, který na obrázku vidíme v pravé dolní části.

Panel se dá přepnout do režimu "Destinations"; v něm vlastně obsahuje také předvolby – tentokrát ale ne pro cílové formáty, ale pro složky a disky, na něž se překódované klipy mají ukládat. S využitím těchto předvoleb nebo manuálně tedy pro kterýkoli z exportů můžeme zvolit cílovou složku a disk, a pak prostě spustíme kódování. Aplikace postupně překóduje všechny klipy do všech požadovaných formátů, výsledky uloží do určených cílových složek – a nakonec, pokud jsme si to vyžádali, nám ještě může poslat e-mail, nebo provést zcela obecný AppleScript...

To ovšem ani zdaleka není vše. Aplikace Compressor nabízí předlouhou řadu dalších možností. Nejenže dokáže klipy převádět z jednoho formátu do jiného; přitom můžeme nastavit zároveň libovolný ořez či maskování klipu, při transkódování můžeme zároveň měnit i velikost videa. Na videoklip můžeme zároveň aplikovat řadu filtrů, od barevných korekcí přes úpravy prokládání ("deinterlacing") až po doplnění titulků či obrázku nebo loga ("watermarks"). Při nastavování těchto atributů máme v aplikaci k dispozici náhledové okno, v němž vidíme zpracovávaný videoklip – v levé části se zobrazuje výchozí, v pravé cílový stav. Zde můžeme také do klipu doplnit značky, a k dispozici je i řada dalších služeb: to je na ilustraci vidět v horní části, vlevo je náhledové okno, vpravo inspektor, jehož prostřednictvím určujeme atributy převodu a současné úpravy videoklipu.

Qmaster

Nakonec můžeme jen několika slovy "odbýt" aplikaci Qmaster: pokud máme v síti více výkonných počítačů, můžeme pomocí této aplikace definovat distribuovaný procesní systém; pak dávky příkazů pro transkódování a úpravy videoklipů z programu Compressor (a případně i renderování projektů aplikace Shake, pokud ji také užíváme) budou zpracovávány všemi počítači v síti najednou, abychom ušetřili čas.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dotaz

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 21.11.2005, 00:10
Odpovědí: 0

Sice asi zbytečný, ale přece jen se zeptám. Umí Compressor převádět wmv na nějaký použitelný formát, dejme tomu, kdyby se doinstaloval kodek, pokud taková možnost teda vůbec existuje? Nebo se v případě práce s tímto prapodivným formátem musí použít něco jiného?

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz

Autor: Pavel Vantuch Muž

Založeno: 21.11.2005, 08:24

Standardne neumi.
WMV umi flip4mac - prida kodeky pro import i export WMV do QT

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dotaz

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 21.11.2005, 08:34

Díky, vyzkouším to. Mám totiž asi 20 minutový film z letního startu raketoplánu Discovery, je to v HD, má to 1,5 GB, ale ve wmv, a nedá se na to dívat, obraz ostrý, ale sekaný, občas stojí i 2-3 vteřiny, procesor ale má rezervu, taktéž RAM, takže to nezvládá WMPlayer softwarově, takže jediné řešení je přepočítat do něčeho rozumnějšího.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dotaz

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 21.11.2005, 10:11

no prave, Flip4Mac tomu WMV pomaha. myslim, ze zvlada WMV 7,8,9 aj ASF a vela inych…

skusil som, uplne super, vlastne su to kodeky priamo do QuickTime.

uz sa len bojim, ze ak nahodou bude kreditka tak taketo veci budem moc rychlo nakupovat :)

btw. je prijemne pozerat sa na ten streamovany MS nezmysel v okne QuickTime

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Dotaz

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 21.11.2005, 10:31

10 USD za základ není až tak mnoho, ale tak trochu mi přijde úchylné platit za to, že se můžu podívat na proprietární, navíc hodně mizerný formát MS. Ale vypadá to, že asi nic lepšího nevymyslím.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Dotaz

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 21.11.2005, 13:56

Muze byt hur. Staci se podivat na aktivity Mikrosrotu v prosazovani tohoto formatu. Predstava, ze v nem budou filmy na DVD ci se bude vysilat televize me dost desi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Dotaz

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 21.11.2005, 14:39

Vždyť je to ten nejhorší formát, jaký existuje, co se kvality týče. Na stránky Microsoftu moc nelezu, mohl bych dostat vyrážku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Dotaz

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 21.11.2005, 14:42

Windows Media 9 je slusny do kvality, ale narocnostou je snad na tom horsie nez H.264

ide tu o otvorenost (skor uzavretost) tohto formatu – myslim, ze prave preto bol vypudeny z DVD fora ako jeden z formatov pre novu generaciu DVD a ostal len H.264. nastastie

Odpovědět na příspěvek

Qmaster

Autor: J.P. Muž

Založeno: 21.11.2005, 13:45
Odpovědí: 0

ten, kdo Qmaster prozkoumá více, pozná že je zajímavý jak pro Apple PRO aplikace, tak pro rendering z Mayi. Je otevřen i pro další scriptové renderingy. Sám jsem si s ním hrál, nutno ale říci, že pro funkční nastavení profi renderu je nutno vědět jak používat u sdílených nebo dedikovaných disků u každého počítače.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: