Bezpečný či nebezpečný? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Bezpečný či nebezpečný?

firmwupdt

4. dubna 2001, 07.00 | Znovu se vracíme k v zahraničí široce diskutovanému případu nových updatů firmware, které v řadě případů přestávají rozeznávat rozšířenou paměť.

Když jsem poprvé psal o nečekaných potížích s novými upgrady firmware (byly vydány před necelými dvěma týdny), mohlo se zdát, že jde o problém nepříliš důležitý, o který se většina uživatelů ani nemusí příliš zajímat.

Ani po několika dnech ale ruch okolo potíží s rozšiřujícími paměťovými čipy neumlká. Naopak, vše se posouvá do obecnější roviny. Oba dva updaty zvyšují nároky na kvalitu paměti a mnohé dodatečně instalované čipy jim nevyhovují. Zatímco řada dodavatelů pamětí oznámila, že právě jejich čipy vyhoví i zvýšeným nárokům, objevily se i hlasy, doporučující vyčkat na cosi, jako “opravené” verze updatů, které budou obsahovat mírnější testy.

Asi to byl okamžik, který přiměl Apple k reakci a k zaslání stanoviska serveru Maccentral. Podle Apple oba updaty obsahují řadu důležitých oprav a výrazně zvyšují stabilitu systému – i právě cestou kontroly, zda je instalovaná paměť kompatibilní.
Slova o kompatibilitě problém obracejí. Apple výsledek činnosti nových updatů ani náhodou nepovažuje za sporný, nebo dokonce za omyl. Všechny čipy, které jsou mimo přísnější specifikaci, nebo i ty, které za kompatibilní nelze s jistotou uznat, nejsou nadále systémem rozeznány.

Na méně náročnou verzi firmware nemá podle tohoto přístupu smysl čekat. Podle Apple není k dispozici žádný způsob, jak nově instalovaný update firmware odinstalovat a vrátit se tak do původního stavu. O uvedení odinstalátoru se samozřejmě neuvažuje, paměti byly podle Apple “vypnuty” odůvodněně, když nedokázaly zaručit bezchybnou práci.

To, že s paměťovými čipy bývají problémy, zažilo dost lidí i bez jmenovaných upgradů. Je pravda, že lidé okolo Maců mají obecně sklon zrovna tuto součást počítače podceňovat. Kupovat si sám neznačkové paměti nebylo dlouhou dobu zvykem. I když bylo možné použít běžně prodávané paměti (až na výjimky), drtivá většina zásahů do hardware byla ponechána na servisu dealerů. Ti obvykle dodávali (a dodávají) paměti za ceny vyšší, než na běžném trhu. Samo sebou se tedy předpokládá, že jde o paměti značkové a prověřené. A když Mac zlobí, otázka pamětí proto obvykle vůbec nepřichází v potaz.

Zkušenost ale naznačuje, že na obyčejný test v některé ze servisních aplikací není příliš spolehnutí. Za prvné neznáme skutečné nároky testů, do té hloubky běžně dostupná dokumentace nejde, za druhé testy nepostihnou slučitelnost pamětí navzájem, jejich spolupráci v reálném provozu. Nejlepší je poučit se u kolegů, kteří se zabývají stavbou PC, protože tam je základna lidí (a tím i zkušeností), kompletujících hardware z principu řádově širší. A jejich odpověď by byla jasná. Čím vyšší nároky na počítač, tím pečlivěji je potřeba vybírat a ve vzájemných kombinacích zkoušet různé sady pamětí. Není takovou výjimkou, když se vybírá z desítek čipů, které se mezi sebou důkladně testují v reálném provozu. Vždyť frekvence, na kterých paměti pracují, nejsou vůbec malé. Každý parametr jsme v principu schopni nastavit i měřit jen s určitou tolerancí, a když se tolerance parametrů čipů někde na hranici nepotkají, mohou dva, samy o sobě “dobré”, natropit paseku. To je věc, kterou ne každý chápe, ne každý je ochoten ji navíc akceptovat.

Z celé situace plynou dvě poučení. Za prvé, věnujme pozornost pamětem, i kdyby byly od sebevěhlasnějšího dodavatele. Zkušenost ukazuje, že na originální, s Macem dodané paměti, je obvykle spolehnutí, při každém rozšíření je ale obezřetnost určitě na místě. Prozkoušení několika jiných pamětí a jejich pozic v počítači může odstranit jinak “záhadné” pády a mrznutí počítače.

Za druhé – mnozí by si měli uvědomit, že přituhuje. Nejde totiž samozřejmě o tyto dva upgrady, nejde jen o dočasnou záležitost, která je plně v naší moci. Snad všechny podobné upgrady jsou totiž, dříve nebo později, včleněny do aktualizovaného firmware nových počítačů a stanou se standardním vybavením. Až k tomu dojde u popisovaných rutin, budou se muset s problémy nekompatibilních pamětí vyrovnat všichni. Ti, kdo si navzdory deklaracím o značkovosti a prověřenosti s čipy vědomě příliš starostí nedělají, by měli skoro uvažovat o výprodeji.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: