Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
AppleScript
Obsah seriálu:
AppleScript - seznamy II.
Tak, a jsou tu zase seznamy. Tentokrát si ukážeme, jak do seznamů položky přidávat a jak je zase odebírat. Jak nějakou položku zaměnit za jinou a jak spojovat různé seznamy dohromady. Zase to není nic složitého a použijeme již známé věci.
AppleScript - seznamy
Dnes se dostáváme k seznamům. Ty nám budou v AppleScriptu velmi užitečné, protože si můžeme vytvořit nějaký seznam, ať už souborů, čísel nebo libovolných dat, na který aplikujeme nějakou akci, která naše data zpracuje. Vypadá to možná velmi složitě, ale většinu věcí již známe z předchozích kapitol, proto se do toho hned pusťme.
Apple Script - elementy Stringu II.
Dnešním dílem uzavřeme stringy. Ještě se krátce podíváme na práci s nimi a jejich jednotlivými elementy a pak si povíme něco o porovnávání pomocí bloků considering a ignoring, které se nám budou při práci s textem občas hodit. Pak už nám nebude bránit nic, abychom se podívali na seznamy.
Apple Script - elementy Stringu
V tomto díle se naučíme pracovat s jednotlivými elementy stringu a vybírat je podle pořadí. Také se naučíme používat speciální znaky a povíme si něco o textových konstantách v AppleScriptu. Práce s textem je do velké míry podobná práci se seznamy, proto věnujte tomuto dílu zvýšenou pozornost a snažte se vše pochopit.
Apple Script - Text
V tomto díle se zaměříme na text. Texty nás provází prakticky na každém kroku, ať si čteme návod k televizi, vybíráme si jídlo, nebo pracujeme na počítači, všude nás pronásledují písmenka. A protože jsou nepostradatelná i v AppleScriptu, naučíme se je dnes zkrotit a ukázat si, co všechno s nimi můžeme dělat.
Apple Script - opakování akcí (pokračování)
Dnes nás čeká pokračování repeatů. Představíme si jejich další varianty, a povíme si jak používat flagy a k čemu jsou dobré. Vše funguje stejně, jak jsme si minule ukázali, pouze s obměnou podmínek pro opakování. A jaké to jsou?
Apple Script - opakování akcí
Opakování je matka moudrosti, proto si dnes v AppleScriptu ukážeme jak opakovat určité operace. Ať už potřebujeme něco zopakovat pětkrát, nebo stále dokola, dokud se nesplní nějaká podmínka, AppleScript nám vždy pomůže ke kýženému výsledku!
Apple Script - rozhodování
V životě se mnohdy dostaneme do situace kdy se musíme rozhodnout pro jedno, nebo pro druhé. To už v AppleScriptu umíme, často se ale rozhodneme špatně, prostě zkusíme jednu možnost a když se to nepovede, je to ta druhá. A právě to se naučíme dnes naprogramovat.
AppleScript - slovníky
Dnes si řekneme něco o slovnících v AppleScriptu. Kde je najdeme, k čemu nám jsou dobré a jak s nimi pracovat. Také se podíváme na způsoby získávání dat od uživatele, což zjistíme jak jinak než ve slovníku.
AppleScript - práce s daty
Dnes se podíváme do kalendáře a ukážeme si jak pracovat s daty. Ukážeme si co všechno s nimi AppleScript umí, jak je můžeme sčítat, odčítat, nebo rozebrat na jednotlivé elementy a jak toho můžeme využít. Nejprve si ale ještě řekneme něco o porovnávání, které se nám bude hodit při vytváření podmínek při rozhodování.
AppleScript - rozhodování
Dnes nás čeká to nejdůležitější na celém AppleScriptu – rozhodování. Naučíme totiž náš program myslet a řešit jednoduché úkoly. K umělé inteligenci to bude mít ještě hodně daleko, ale pro naše potřeby to bohatě stačí. Ukážeme si jak nadefinovat výhybku buď/nebo, jak jí rozšířit o další podmínku a jak řešit složitější rozhodování s více možnostmi. Jste připraveni se rozhodnout?
AppleScript - matematika a počítání
V tomto díle se zaměříme na matematiku a počítání v AppleScriptu, naučíme se také čísla zaokrouhlovat a vysvětlíme si pravidla podle kterých se to dělá. Řekneme si také ještě něco málo k proměnným a jako bonus naučíme náš program vydávat zvuky.
AppleScript - Třídy
Dnes se znovu podíváme na proměnné, tentokrát podrobněji a hned začneme jejich třídami. Možná to zní složitě ale jak už je pro AppleScript typické, nebude to zase taková věda. Navíc si ještě ukážeme pár příkladů, jak s proměnnými pracovat.
AppleScript - Proměné
Minule jsme se seznámili s možnostmi Script Editoru a napsali první program, dnes se zaměříme na jednu z nejdůležitějších a nejpoužívanějších věcí v AppleScriptu – na Proměnné (variables). Ukážeme si, jak je vytvořit, jak je pojmenovat a začleníme je do našeho programu z minulého dílu.
AppleScript - Script Editor
Jak jsem již slíbil, dnes se zaměříme na Script Editor (Editor Skriptů) a zkusíme si napsat první jednoduchou aplikaci. Podíváme se také na možnosti jak skript uložit a jak ho doplnit o poznámky a popisný vysvětlující text. Není to nic složitého, tak se do toho hned pustíme...
AppleScript - úvod
V tomto seriálu bych rád představil, co je AppleScript, ukázal, jak pracuje a jak v něm programovat. Na konkrétních příkladech pak uvidíte jeho sílu a možnosti které nabízí. Krok za krokem projdeme jeho základy a jejich praktické použití, které dá prostor vaší fantazii při tvoření svých vlastních programů.
Diskuse k článku