Apple Remote Desktop 3 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Apple Remote Desktop 3

logo ARD 3

24. července 2007, 00.00 | Zajímá vás, jak snadno spravovat velkou síť počítačů s Mac OS X? Kupte si pohodlnou židli a zkuste se na to podívat dalekohledem od firmy Apple.

Počítačová síť více Maců není v ČR moc obvyklá. Buďme však optimističtí a věřme, že s nástupem procesorů Intel do počítačů Apple se vedení několika českých firem zamyslí nad svou sítí, nakoupí Xserve, uživatelům dají na stůl iMacy, z MS Office přejdou na NeoOffice a Windows pošlou do Parallels Desktop. :) Vše bude samozřejmě trošku dražší, ale zamyslí-li se více, tak zjistí, že ušetřit lze na počtu lidí, kteří se o to celé budou starat. S dalekohledem od firmy Apple ušetříte mnoho zbytečných kroků a vaše nervy se vyvarují psychickému nátlaku v zádech.

Co je to ARD 3?

Program Apple Remote Desktop 3 (ARD 3) umožňuje spravovat téměř jakkoli velkou síť počítačů s Mac OS X. Jakékoli softwarové servisní zásahy, kvůli kterým se musí správce vydat na výlet k uživateli, jsou díky ARD 3 minulostí. Správce tak nemusí zbytečně marnit svůj čas čekáním, až se něco doinstaluje, až se spustí program kvůli změně jedné položky v nastavení programu, popř. není třeba obcházet jednotlivá pracoviště a zjišťovat, kdo má jaký počítač, kolik v něm má paměti či jak má velký disk. Radosti a užitku je z toho samozřejmě více.

Začínáme sledovat zpovzdálí

Správce si na svůj počítač nainstaluje ARD 3. Na každém počítači, který chce spravovat, musí v System Preferences v položce Sharing aktivovat službu Apple Remote Desktop a zvolit si uživatele, který bude mít možnost počítač na dálku spravovat. Jako nejvhodnější je tuto službu aktivovat pouze pro Administratora, který bude mít možnost dělat s počítačem cokoli.

Po tomto kroku začíná správa ze židle. V ARD 3 použijete záložku Scanner, pomocí které najdete počítače, na kterých jste aktivoval službu Apple Remote Desktop.

Pro lepší přehled o počítačích si vytvoříte seznamy, do kterých si buď sami přidáte jednotlivé počítače, nebo použijete tzv. Smart List; tam si nadefinujete kritéria, podle nichž mají být počítače do seznamu přidány. Např. chcete počítače, kde je méně než 512MB RAM a jejichž jméno obsahuje slovo PROGRAMATOR.

Nyní máme počítače pěkně roztříděné a můžeme si v klidu zkoušet, co vše nám ARD 3 umožňuje.

Samotné seznamy počítačů nám ukazují jméno počítače, aktuálně používaný program, jméno aktuálně přihlášeného uživatele, adresu síťové karty, IP adresu, verzi operačního systému, model počítače, rychlost procesoru, velikost paměti a jméno startovacího disku.

Ve více oknech si můžete místo televize pustit počínání uživatelů v Observe režimu. Režim Control vám umožní na dálku hýbat kurzorem myši, a nechcete-li, aby uživatel viděl, co mu na počítači provádíte, použijete režim Curtain, který na vzdáleném počítači zobrazí černou obrazovku s velkým zámkem, a vy tak můžete v absolutní izolaci spravovat.

Hromadné provádění úkonů

S ARD 3 můžete najednou na více počítačích provést instalaci programů, rozkopírovaní souborů, provedení příkazů v Terminalu (tj. UNIX příkazů), vygenerování statistik, posílání zpráv na monitor, vysypání koše (někteří lidé to prostě neumí), restart, vypnutí, uspání, probuzení, odhlášení aktuálního uživatele, vyhledání položky pomocí Spotlight, spuštění programů či otevření souborů/složek.

Hodně z těchto hromadných počinů se dá zvládnout i pomocí Terminalu a ssh. Postrádá to však pohodlí ARD 3.

Pokud správce chce, umožní, aby měl uživatel vzdáleného počítače možnost vidět, kdy je monitorován. K tomu slouží malá ikonka v pravé horní části menu, kde je zobrazen např. čas, ikonka Spotlightu či ovládání hlasitosti počítače. Pomocí této ARD 3 ikonky může navíc uživatel svému adminovi posílat zprávy přímo na jeho počítač.

Ti, kteří jsou seznámeni s Automatorem, zjistí, že ARD 3 je v tomto programu též podporován, což přináší další možnosti využití.

Mezi pěkné funkce patří ta, kdy si admin v okně zobrazí cizí plochu a jako by se jednalo o normální okno, vezme složku z tohoto počítače a odtáhne ji na plochu počítače svého. Tímto způsobem lze též provádět kopírování mezi počítači.

Cena

$299 pro 10 uživatelů
$499 pro neomezený počet uživatelů

PPC/Intel

Shrnutí

Program Apple Remote Desktop je v aktuální verzi 3.1 výborným nástrojem pro správu jakkoli velké počítačové sítě počítačů s Mac OS X. Update z verze 3.0 pomohl ke znatelnému vylepšení použitelnosti v ostrém provozu. Při budování počítačové sítě patří k nutnosti zvážit, kolik bude stát správa. Investice do programu Apple Remote Desktop 3 je z tohoto hlediska správné rozhodnutí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Fajn,

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 24.07.2007, 01:03
Odpovědí: 0

přeposílám odkaz na článek našim adminům, jo, a taky našemu panu řediteli, to už je taky applista.

Odpovědět na příspěvek

Rychlost?

Autor: ED Muž

Založeno: 24.07.2007, 08:25
Odpovědí: 0

Nevim jak verze 3, ale verze 2 byla strasne pomala. Trochu to bylo epsi v CB rezimu, ale i tak to moc nebehalo.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychlost?

Autor: JJ Muž

Založeno: 24.07.2007, 08:37

Trojka je na tom jen o něco málo lépe. Co taky čekat když to je založené na přenosu bitmap ze serveru na klienta (mimochodem, Applovci mají bordel v terminologii). To i Microsoft má remote desktop/terminal services vyřešený podstatně lépe. Na Macu pak zlaté ssh.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rychlost?

Autor: j.t.d Muž

Založeno: 24.07.2007, 16:49

Pomalost je daná tím, že místo vlastního proprietárního applovského protokolu (který byl v ARD 1), po volání klientů po něčem "kompatibilním a standardním", použili VNC. V ARD lze povolit připojení i VNC klientů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rychlost?

Autor: JJ Muž

Založeno: 24.07.2007, 21:04

Primárním problémem je ale to, že (na rozdíl od X11 nebo Windows Terminal services) přenáší obraz coby bitmapu a nikoli popis prvků GUI. Zda tak činí pomocí VNC nebo svého protokolu je pak sekundární záležitost. Navíc já si nejsem zcela jistý tím, zda ARD používá pouze VNC - non-Apple VNC mi přijde ještě výrazně pomalejší.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rychlost?

Autor: mcada Muž

Založeno: 25.07.2007, 08:38

Tak POZOR na slova, to si jiste s ARD3 vubec nedelal, protoze kdyby si to jen vydel behat tak bys toto nevypustil do eteru. Ja osobne spravuji pres tento vyjmecny program pres 50 Macu a nemam k tomu zadne vyhrady a s rychlosti uz vubec ne. Mimochodem s Remote Desktop a DameWare taky pracuji a nema to tolik sluzeb jako ARD3 ale to jina a pouzivam to vyhradne pro stanice PC, tak ze vim ocem mluvim.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rychlost?

Autor: JJ Muž

Založeno: 25.07.2007, 12:26

S ARD jsem pochopitelně pracoval a pracuju, zrovna dnes jsem do tří do rána patlal nějaké věci na serveru v NYC. Maců máme asi tak desetkrát víc, než Vy, všechny ve VPN, která má asi 25 sítí roztroušených po světě. ARD (verse 3) je na všech.

Svoje tvrzení o pomalosti v porovnání s Win TS/RDP jsem připraven kdykoli podložit názornou demonstrací. S Win RDP se dá bez větších problémů pracovat přes GPRS, zkuste si to s ARD.

Co je na ARD vynikající je ten task server - podobné věci se dají dělat ve Win AD přes group policies, ale ten přístup vyžaduje zapojení do jedné AD a spoustu dalších prerequisites, kdežto u ARD tohle potřeba není.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rychlost?

Autor: Vladimír Bureš Muž

Založeno: 27.07.2007, 15:20

Pokud je pravda co tady pisete, jeli ARD postaven na VNC tak je to cesta do pekla. VNC je pomale a nestabilni...s WRD se neda sronnavat.... Jinak stejnou funkci monitoringu (zmensene nahledy obrazovek) provozuji v PC ucebne...

Odpovědět na příspěvek

Klonování disků

Autor: Jiří Hnídek Muž

Založeno: 24.07.2007, 12:01
Odpovědí: 0

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli to umí klonovat celé disky, nebo diskové oddíly. To že to umí něco vzdáleně instalovat je sice hezký, ale administrátor potřebuje v podobném prostředí konfigurovat tisíc a jednu věc. V homogení síti je z mojí zkušenosti nejjednoduší a nejefektivnější klonování.

Odpovědět na příspěvek

RE: Klonování disků

Autor: Jiří Hnídek Muž

Založeno: 24.07.2007, 14:47

Zdravim,
tak jsem objevil, že to umí nástroj, který je standardní součástí Mac OS X, který se jmenuje Disk Utility. Disk Utility umí stahovat obraz disku i ze sítě. Jako backend to používá příkaz asr, který umí nějakým způsobem používat pro rozesílání obrazů disku i multicasty, což se v rozsáhlejších sítích může hodit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Klonování disků

Autor: -j&kup- Muž

Založeno: 24.07.2007, 15:07

Dobrý den,
zkuste se podívat na web http://www.bombich.com/

Je tam Carbon Copy Cloner 3, což by mohla být odpoved. Jinak tam jsou samozrejme dalsi uzitecne figle.

Odpovědět na příspěvek

Ovladani po internetu

Autor: Radek Muž

Založeno: 24.07.2007, 19:47
Odpovědí: 0

Funguje Apple Remote Desktop i prez internet, nebo lze pouzivat pouze po lokalni siti?

Odpovědět na příspěvek

RE: Ovladani po internetu

Autor: -j&kup- Muž

Založeno: 24.07.2007, 19:56

Ano, ARD 3 funguje i pres internet.

Odpovědět na příspěvek

Apple Remote Desktop 3.2

Autor: -j&kup- Muž

Založeno: 19.10.2007, 13:50
Odpovědí: 0

..tak vyšel update na verzi 3.2. :)

Odpovědět na příspěvek

Neviditelný klient

Autor: emko1 Muž

Založeno: 23.01.2011, 23:49
Odpovědí: 0

Zdravím, můžete mi prosím Vás někdo poradit jak správně nastavit a rozchodit klienty? Nejlépe vytvořením instalačního balíčku pro klienta v ARD. Asi potřebuji poloblbatický postup, zřejmě dělám něco špatně, po vytvoření a instalaci balíčku na klientském MACu, tento MAC v ARD prostě nevidím..??
Díky za pomoc.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: