AirPort 2.0 a nový Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

AirPort 2.0 a nový Mac OS X

16. listopadu 2001, 00.00 | Apple uvedl tento týden dvě novinky – v jednom případě se jedná o docela zajímavý upgrade možností bezdrátové technologie AirPort, v druhém o minoritní update systému Mac OS X.

Apple uvedl tento týden dvě novinky – v jednom případě se jedná o docela zajímavý upgrade možností bezdrátové technologie AirPort, v druhém o minoritní update systému Mac OS X.

Mac OS X 10.1.1

Na konci září uvedená verze Mac OS X 10.1 se dočkala minoritního updatu, který přináší řešení některých problémů a také vylepšení. Podle Apple je nyní lepší podpora USB a FireWire zařízení (s některými FireWire disky byly pod OS X 10.1 podle uživatelů problémy), dále podporuje více digitálních fotoaparátů a zlepšuje vypalování CD a DVD disků. Zlepšení se také dočkaly protokoly WebDAV, SMB a AFP (poslední je v podstatě AppleShare) a také podpora tisku by měla být nyní lepší. Opraveny by také měly být některé problémy ve Finderu a v aplikaci Mail.

Při instalaci prostřednictvím Software Update se objevil problém, že se nic neobjevilo. Pomohlo zalogování jako jiný admin uživatel, bohužel nám to nepřijde jako příliš systémové řešení. Pokud jste neinstalovali předchozí bezpečnostní upgrade a update pro instalátor, je nejdříve nutné nainstalovat tyto komponenty, až poté novou verzi systému. Při našem testování se nám podařilo OS X zcela „vytuhnout“ při připojení digitálního fotoaparátu – což se nám však již jednou podařilo i verzí 10.1. Pokud nechcete instalovat systém prostřednictvím Software Update, lze si ho stáhnout přímo na stránkách Apple.

AirPort 2.0

Apple upgradoval svůj oblíbený produkt pro bezdrátové sítě na verzi AirPort 2.0. AirPort je označení Applu pro technologii bezdrátového ethernetu, používající protokol 802.11b, v poslední době též označovanou jako Wi-Fi. Pomocí tohoto protokolu lze komunikovat rychlostí až 11 Mbit/s, v případě AirPortu do vzdálenosti zhruba 50 metrů od základnové stanice – pochopitelně v závislosti na podmínkách. Nový je hardware – nová základnová stanice, a také software pro počítače a karty.

Základem každé sítě je basestation - základnová stanice, tedy základní jednotka, která poskytuje propojení bezdrátově připojených počítačů se zbytkem sítě. Nová verze basestation v sobě obsahuje několik hardwarových i softwarových novinek - software je možné nahrát i do starších verzí, takže majitelé stávajících základnových stanic mohou využít jednu z nových funkcí AirPortu 2.0 – kompatibilitu s připojením k AOL (America OnLine), což je pro české uživatele nepodstatná funkce.

Další novinky (kromě podpory AOL) jsou druhý ethernetový port o rychlosti 10/100 Mbit, podpora pro 128 bitové šifrování (stávající základnová stanice podporuje pouze 40 bitů), základnová stanice také může fungovat jako firewall. Pro lepší kompatibilitu je nyní nově podporovaný autentifikační protokol RADIUS a také Cisco LEAP, což je protokol, používaný na některých základnových stanicích Cisco – doposud se k takovýmto mohli připojit pouze uživatelé vybavení příslušnou kartou přimo od Cisco. Zlepšením je také podpora pro 50 připojených uživatelů.

Důvod podpory pro AOL je jasný – je to nejpopulárnější ISP v Americe. Jelikož používá jiný způsob loginu než je obvyklé, bylo nutné udělat kvůli AOL příslušné změny, podpora AOL však funguje jen v USA. U nás není s použitím AirPortu pro přístup přes zabudovaný interní modem žádný problém.

Druhý ethernetový port s rychlostí 10/100 Mbit je určený pro připojení k místní síti (LAN) – do stávajícího portu o rychlosti 10 Mbit patří například xDSL nebo kabelové připojení (WLAN). Proto také AirPort basestation poskytuje nyní firewall, neboli ochranu proti útokům z „vnějšího světa“ – v podstatě se jedná o sdílení jedné IP adresy pro připojení k internetu za použití překladu adres (NAT), tak jak fungoval AirPort už nyní – ovšem pouze pro bezdrátově připojené uživatele.

Nyní tedy lze poměrně radikálně „překopat“ strukturu sítí, kde je AirPort používaný. Zatímco v původní verzi šlo AirPort využít pouze při připojení bezdrátových uživatelů, takže například dial-up připojení sítě musel zabezpečovat počítač s modemem, nyní lze pomocí AirPort stanice připojit celou síť buď přes zabudovaný 56k modem, nebo přes ethernet rozhraní, do kterého lze zapojit již zmiňované xDSL připojení, v Čechách spíš kabelový modem nebo bezdrátové pojítko. Firewall lze také pochopitelně vypnout.

U AirPortu, resp. u celé technologie 802.11b se před nedávnem řešily problémy ohledně bezpečnosti – s potřebným vybavením lze poměrně rychle (cca během 15 minut) odhalit komunikační klíč a poté napadnout komunikaci. V nové verzi lze používat 128-bitovou komunikaci mezi základnou a kartou, ovšem to principielně neřeší problém, neboť s délkou používané šifry podle vyjádření odborníků, kteří šifru prolomili, neroste náročnost exponenciálně, ale pouze lineárně. I samotný Apple doporučuje pro opravdu citlivá data používat VPN spojení (tedy privátní síť), což by mělo data ochránit spolehlivě.

Nové úpravy v základnové stanici poměrně zajímavým způsobem zvyšují užitnou hodnotu (závisí na způsobu nasazení), bohužel vyšší rychlosti jsme se zatím nedočkali – pro běžné kancelářské využití je však rychlost dostačující – už z principu je řešení vhodné pro mobilní počítače, i když není problém kartu vložit do iMaca či PowerMaca G4.

Další změny se dotýkají nové verze programu AirPort 2.0, který je jak pro Mac OS tak pro Mac OS X k dispozici na stránkách Apple nebo prostřednictvím služby Software Update v systému. Tato verze především umožňuje využít novinky obsažené v nové verzi basestation, kromě toho však také dovolí upgradovat software v původních AirPort Base Station tak, aby se mohly připojovat k AOL a také dokáže upgradovat stávající AirPort karty v počítači, aby bylo možné využívat 128bitové šifrování (dostupné pouze s novou základnovou stanicí).

Nasazení Wi-Fi sítí je běžné v kancelářském, školském a domácím prostředí v „lokálním“ provedení, bezdrátové sítě se však používají i pro pokrytí veřejných oblastí s předpokladem výskytu potencionálních zákazníků s mobilními počítači – například na letištích, v hotelích, v restauracích, na výstavách a podobně. V těchto místech se lze buď bezplatně nebo za peníze připojit – v USA tyto sítě prožívají rozmach.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: