Novinky týkající se přechodu z MobileMe na iCloud - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSlužby

Novinky týkající se přechodu z MobileMe na iCloud

8. srpna 2011, 00.00 | Apple zprovoznil web umožňující vývojářům převádět svá data ze služby MobileMe pod novou službu iCloud. A oznámil, že bývalí uživatelé MobileMe dostanou zdarma 25 GB úložného prostoru pro iCloud až do 30. června 2012.

Při zahájení konference WWDC 2011 Steve Jobs oznámil, že dosavadní službu MobileMe nahradí nová služba iCloud. To samozřejmě vyvolalo otázky, za jakých podmínek budou moci na novou službu přejít stávající uživatelé MobileMe. Záhy se objevil popis možných postupů, byl však určen jen pro vývojáře a potřebné úkony byly dost složité.

Avšak teprve koncem června Apple zveřejnil předběžného průvodce tímto přechodem (najdete ho zde, zatím pouze v angličtině), až tehdy se vyjasnilo, že též pro iCloud budou existovat obdobné webové aplikace a Apple poprvé sdělil, jaké funkce MobileMe zůstanou zachovány a jaké naopak nová služba poskytovat nebude.

A minulé pondělí Apple spustil (prozatím jen pro vývojáře) beta verzi webu iCloud.com nabízejícího zmíněné webové aplikace a vydal nové beta verze dalšího softwaru spolupracujícího se službou iCloud.

Pro vývojáře již funguje web zajišťující převod dat z MobileMe pod iCloud

Apple však nezapomněl ani na opatření týkající se přechodu z MobileMe na iCloud, o víkendu zprovoznil pro vývojáře nový web na adrese MobileMe.com/move, který umožňuje převést jejich data z MobileMe (informoval o tom 9to5mac).

Tento web Apple slíbil už dříve, ale teprve nyní začal být funkční, snímky obrazovek, jež zveřejnil 9to5mac, ukazují, že přechod bude poměrně snadný. Elektronická pošta, kontakty a kalendářní údaje z MobileMe se převedou pod iCloud, nový web současně sděluje, že iWeb, iDisk a Photo Gallery poskytované MobileMe bude i po přechodu možné používat až do 30. června 2012 (kdy bude MobileMe úplně vypnuta).

A dále nový web upřesňuje, jaké funkce se z MobileMe nepřenesou (většina z toho byla již známa dříve): synchronizace widgetů Dashboardu, položek doku, hesel uložených ve svazcích klíčů (keychains), signatur, pravidel poštovních účtů, inteligentních poštovních schránek (smart mailboxes) a poštovních předvoleb.

Tohle vše ovšem zatím slouží pouze pro vývojáře, k novému webu se mohou přihlásit jenom uživatelé s vývojářskými účty (ostatně beta verze služby iCloud je rovněž dostupná jen vývojářům).

Běžní uživatelé si budou muset počkat do podzimu, až bude spuštěna ostrá verze služby iCloud (současně se zřejmě objeví též ostrá verze iOS 5). Je ale jasné, že pro přechod obdrží něco podobného, takže data těch funkcí, jež bude iCloud podporovat, půjde z MobileMe převést celkem jednoduše.

Uživatelé přecházející z MobileMe dostanou zdarma 25 GB úložného prostoru až do června 2012

Nový převodní web také prozradil další podrobnosti o podmínkách přechodu z MobileMe pod iCloud, zejména co se týče dostupného úložného prostoru.

Účty těchto dvou služeb se sice hodně liší, ale jak již víme, některé funkce se překrývají. Služba iCloud bude nadále podporovat elektronickou poštu, kontakty, kalendář, synchronizaci záložek webových prohlížečů a funkce „Find My Phone“ a „Back to My Mac“. Skončí však podpora pro publikování přes iWeb, pro webové galerie MobileMe a pro internetové úložiště iDisk.

iCloud navíc nově přinese funkce „iTunes in the Cloud“, „Documents in the Cloud“ a „Photo Stream“. Dále umožní zálohování a obnovu zařízení s iOS a už teď dovoluje opakované stahování již zakoupených aplikací a elektronických knih na další zařízení uživatele.

Apple záhy po oznámení nové služby také slíbil, že stávající účty MobileMe ponechá aktivní do 30. června 2012. Dosud ale nebylo jasné, jak tomu bude s poskytovaným úložným prostorem, protože zatímco v rámci (placené služby) MobileMe každý uživatel dostal 20 GB, (bezplatná služba) iCloud bude zdarma poskytovat jen 5 GB (avšak prostor pro uložení některých dat, například zakoupených aplikací či mediálního obsahu, se do toho nezapočítává, stejně jako kapacita pro Photo Stream).

Minulý týden Apple upřesnil, za kolik si bude možné přikoupit dodatečný prostor pro iCloud. Ovšem ti, kdo přejdou z MobileMe, na tom budou zpočátku lépe, zdarma dostanou 20 GB (jako měli v MobileMe) a nádavkem ještě získají 5 GB přidělovaných zdarma všem uživatelům služby iCloud. To znamená, že bývalí uživatelé MobileMe budou moci zdarma využívat 25 GB prostoru na serverech Applu, ovšem jen po omezenou dobu, a to do 30. června 2012 (kdy definitivně končí MobileMe).

Po 30. červnu 2012 se za dodatečný úložný prostor již bude platit

Po tomto datu se budou muset uživatelé rozhodnout, jak se svým síťovým úložným prostorem naloží dále. Když si ponechají 25 GB, budou za ně muset začít platit tak jako ostatní, což přijde na 40 USD ročně (pro nový účet iCloud se automaticky nastaví opakované placení za tuto kapacitu, s datem první platby stanoveným právě na 30. červen 2012).

Anebo mohou ještě před zmíněným datem svou úložnou kapacitu snížit na základních 5 GB a pak nadále nic platit nebudou. (Kdo změnu neprovede, bude platit, ovšem proti 99 USD ročně za MobileMe jde o méně než poloviční částku.)

Je samozřejmě otázkou, kolik úložného prostoru vlastně bude průměrný uživatel služby iCloud potřebovat. Apple ve svých marketingových materiálech tvrdí, že 5 GB většině uživatelů bohatě postačí a připomíná, že řada funkcí služby se do datového limitu nezapočítává. Když navíc mezi podporovanými funkcemi již nebude iDisk, požadavky na úložnou kapacitu se jistě zmenší, avšak nově zase přibude zálohování přístrojů s iOS, kde asi nebude těžké oněch 5 GB překročit.

To se ale vyjasní až na podzim po vydání ostrých verzí služby iCloud a iOS 5. Dosavadní opatření se navíc týkají jen vývojářů, pro běžné uživatele by to sice mělo být podobné, avšak možná ještě dojde k nějakým změnám.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

family pack

Autor: gargous Muž

Založeno: 08.08.2011, 06:15
Odpovědí: 0

Me by zajimalo, jan se bude prevadet Family pack mobileME, sam ho mam a zajimalo by me, jestli to znamena 5 ruznych iCloud uctu? Nevite nekdo? ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: family pack

Autor: pf Muž

Založeno: 08.08.2011, 08:42

Ano, (předběžně) by se familly packy měli překonvertit do samostatných iCloud účtů. "členové rodiny" si většinou vystačí s 5GB zdarma.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: family pack

Autor: Pavel Dufek Muž

Založeno: 08.08.2011, 10:25

ano je to tak, budou z toho samostatné účty. taky jsem to hledal, mám familly mobileme.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: family pack

Autor: gargous Muž

Založeno: 08.08.2011, 22:08

diky obema

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: