Novinky spojené se službou iCloud - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSlužby

Novinky spojené se službou iCloud

5. srpna 2011, 00.00 | Apple spustil beta verzi webu iCloud.com a oznámil ceny za dodatečný úložný prostor. Vyšly nové beta verze aplikací iWork pro iOS a iPhota 9.2 podporující iCloud. Byla aktivována funkce Find My Mac. Opakované stahování je nyní možné i pro zakoupené televizní pořady a možná bude brzy dostupné i pro filmy. A nový firmware Apple TV přinesl streaming zakoupených televizních pořadů a podporu pro Vimeo.

Na zahájení konference WWDC 20011 Apple 6. června představil také svou novou službu iCloud, jež nahradí dosavadní službu MobileMe (iCloud přinese řadu nových možností, ale některé z funkcí MobileMe zřejmě nebude zahrnovat).

Ostrá verze služby iCloud bude pro běžné uživatele dostupná až někdy na podzim, pravděpodobně současně s vydáním ostré verze iOS 5. Vývojáři ovšem již mohou pracovat s její beta verzí a tento týden se pro ně objevily další novinky, na něž se zde podíváme.

Byla spuštěna beta verze webu iCloud.com

V pondělí Apple spustil web iCloud.com a brzy o něm počaly přibývat další podrobnější informace.

Tento web nakonec nahradí web MobileMe, zatím ovšem jde stále o beta verzi určenou pro vývojáře, měl by jim pomoci při testování synchronizačních funkcí služby iCloud.

Zpočátku však nebylo zcela jasné, komu vlastně bude tento web dostupný. K iCloud.com byl odepřen přístup i některým vývojářům a naopak se na něj dostali někteří běžní uživatelé, ale později se situace uklidnila a zdá se, že Apple postupně odpojuje ty uživatele, co nejsou vývojáři.

Služba iCloud umožní ukládání hudby, fotografií, aplikací, kalendářů a dokumentů v „cloudu“ a jejich synchronizaci mezi více zařízeními uživatele (Macy s Lionem, přístroji s iOS 5 a zřejmě též PC s novějšími verzemi Windows), web iCloud.com pak poskytne uživatelům webový přístup (přes příslušné webové aplikace) k jejich kalendářům, elektronické poště, adresářům, funkcím pro vyhledání iPhonů a Maců a k datům kancelářského balíku iWork.

Helpfulmactips2010 zveřejnil video, v němž předvádí fungování zmíněných webových aplikací na beta verzi iCloud.com, je vidět, že si webové uživatelské rozhraní hodně vypůjčovalo jak z iOS, tak z Lionu a využívá řadu grafických ozdůbek a animací.

Apple oznámil ceny za dodatečný úložný prostor

Základní funkce služby iCloud budou (narozdíl od placené MobileMe) dostupné zdarma, připlácet se bude jen za některé dodatečné možnosti (třeba za službu „iTunes Match“).

Už na WWDC 2011 Steve Jobs uvedl, že v rámci služby iCloud uživatelé dostanou zdarma 5 GB úložného prostoru (do něhož se navíc nebude započítávat prostor pro uložení zakoupených aplikací a hudby, ani fotografie uchovávané přes Photo Stream) a naznačil, že další prostor si bude možné přikoupit.

A v pondělí Apple konečně prozradil, kolik bude tento dodatečný úložný prostor stát. (Na stránkách Applu pro iCloud přibyl příslušný ceník.)

Dodatečných 10 GB (celkem tedy 15 GB, po připočtení bezplatných 5 GB) přijde na 20 USD ročně, 20 GB navíc (celkem 25 GB) si půjde pořídit za 40 USD ročně a za 100 USD na rok si bude možné pořídit dodatečných 50 GB (neboli 55 GB celkové kapacity).

Služba MobileMe naproti tomu nabízela 20 GB, platilo se za ni ovšem 99 USD ročně. A například služba Dropbox, jež rovněž poskytuje internetové úložiště, dává 2GB zdarma, za 50 GB žádá 120 USD ročně a za 100 GB chce 240 USD na rok, ceny Applu jsou tak v podstatě srovnatelné s obdobnými službami.

Vývojáři obdrželi nové beta verze aplikací iWork pro iOS a iPhota pro Mac OS X

Pondělních novinek pro vývojáře souvisejících se službou iCloud však bylo ještě víc, Apple též uvolnil nové beta verze aplikací kancelářského balíku iWork pro iOS a programu iPhoto 9.2 pro Mac OS X, doplňující kompatibilitu se službou iCloud.

Nové beta verze aplikací balíku iWork (tedy textového procesoru Pages, tabulkového procesoru Numbers a prezentačního programu Keynote) dovolí vývojářům synchronizovat dokumenty vytvořené na jednom přístroji s iOS s dalšími zařízeními s iOS zcela automaticky (když se to nastaví), nebo s webem iCloud.com, kde tyto dokumenty půjde také editovat, provedené změny se budou automaticky synchronizovat zpět na přístroje s iOS.

Zdá se, že služba iCloud též nahradí dřívější službu iWork.com, pomocí funkce „iCloud for Pages“ a dalších obdobných funkcí pro jednotlivé aplikace balíku iWork (v App Store prodávaných samostatně). Podpora synchronizace přes iCloud se však musí v těchto aplikacích ručně zapnout poté, co se stáhnou a nainstalují jejich nové (beta) verze.

Druhá beta verze iPhota 9.2

V případě programu iPhoto jde o druhou beta verzi 9.2, která přidává možnost testování funkce Photo Stream, jež může uchovávat a synchronizovat až 1 000 fotografií (avšak jen po omezenou dobu) v rámci bezplatné základní služby iCloud.

Nová beta verze iPhota však není kompatibilní s knihovnami vytvořenými předchozí beta verzí 9.2 a knihovny převedené do nové (druhé) beta verze nelze zpětně převést do formátu knihoven stabilních verzí iPhota, proto se vývojářům nanejvýš doporučuje, aby si své stávající knihovny nejprve zazálohovali (nová beta verze nahradí všechny předchozí instalace iPhota).

Nové aplikace prozkoumal Engadget

Práci s webovými aplikacemi na iCloud.com a s novými beta verzemi aplikací iWork pro iOS podrobněji popisuje Engadget. iCloud.com skutečně funguje jako náhrada MobileMe s webovými aplikacemi pro poštu, kontakty, kalendáře a funkci „Find My iPhone“. Apple se snažil sjednotit uživatelské rozhraní dotyčných aplikací pod iOS 5 a pod Lionem a webové aplikace se jim též dost podobají, ale stále existují drobné rozdíly a odchylky proti aplikacím pro konkrétní platformy.

Pokud jde o aplikace balíku iWork, webové rozhraní služby iCloud zatím slouží spíše pro synchronizaci a stahování dokumentů, protože soubory aplikací iWork se přímo v něm vytvářet nedají, ale na přístroji s iOS (a s příslušnými aplikacemi) lze zapnout synchronizaci a na něm vytvořené dokumenty se téměř okamžitě objeví v odpovídající webové stránce dané aplikace na iCloud.com.

V kartě Keynote pak jde zobrazovat a stahovat prezentace jako soubory Keynote, dokumenty PowerPointu či jako PDF soubory. Dokumenty Pages se dají stahovat ve formátech Pages, Word a PDF a sešity Numbers lze exportovat do verze Numbers pro Mac OS X, do formátu Excelu a do PDF. Soubory se generují v reálném času, takže stahování začne až po několika sekundách.

Uživatelé navíc mohou přes webové rozhraní služby iCloud nahrávat dokumenty v uvedených formátech, které se poté okamžitě sesynchronizují s příslušnými aplikacemi iOS.

Dáváte-li přednost obrazu, NatesTechUpdate nabízí následující video, jež názorně předvádí, jak lze v nových beta verzích aplikací iWork pro iOS vytvářet dokumenty a sdílet je přes iCloud.

Engadget také vyzkoušel synchronizaci fotografií přes Photo Stream na iPadu a MacBooku Pro a fungovalo mu to vcelku dobře.

Tohle vše je však zatím přístupné jen pro vývojáře, aby to vůbec fungovalo, musí se stáhnout a nainstalovat řada různých beta verzí (aktualizace Mac OS X a samostatný instalátor pro iCloud na Macu, nová beta verze iTunes, čtvrtá beta verze iOS 5, nové beta verze aplikací iWork pro iOS a druhá beta verze iPhota 9.2). Engadget přípravami potřebného softwaru strávil několik hodin.

Samozřejmě, s ostrou verzí služby iCloud tomu bude jinak, plná podpora bude obsažena v ostré verzi iOS 5 a též v Mac OS X 10.7.2 (jehož první beta verzi vývojáři dostali už koncem července).

Z testů Engadgetu vyplývá, že služba iCloud ještě není úplně dodělaná, ale to se od beta verze přístupné výlučně vývojářům ani nedá čekat, ovšem již v tomto „syrovém“ stavu je docela použitelná. Apple ale bude muset některé věci ještě doladit, než ji zpřístupní široké veřejnosti.

Byla aktivována funkce “Find My Mac”

Už jsme mluvili o tom, že iCloud podporuje funkci „Find My iPhone“ umožňující vyhledat zařízení s iOS. Ovšem již čtvrtá předběžná verze Lionu přidala funkci „Find My Mac“ pro obdobné vyhledávání Maců.

V Lionu se tak nachází potřebná softwarová podpora téhle funkce, jenže Apple dosud neposkytoval samotnou vyhledávací službu, to se změnilo teprve ve středu, kdy ji zprovoznil pro vývojáře.

Funkce “Find My Mac” samozřejmě pracuje velice podobně jako funkce „Find My iPhone“, ale protože Macy nemají GPS hardware, musí polohu stroje určit jinak, pravděpodobně se k tomu využívá identifikace WiFi sítí v okolí daného Macu.

Přibyla možnost opakovaného stahování zakoupených televizních pořadů

Některé z funkcí služby iCloud jsou dostupné již teď, především jde o možnost opakovaného stahování obsahu zakoupeného v internetových obchodech Applu, která byla aktivována záhy po představení služby iCloud na WWDC 2011. Zatím se to týkalo hudby a elektronických knih z iTunes Store a aplikací z App Store, nově však Apple přidal možnost opakovaného stahování již zakoupených televizních pořadů.

Oddíl „Purchased“ (zakoupený obsah) v iTunes Store tak nyní nabízí také televizní obsah (pod položkou „TV Shows“), s nímž se zachází podobně jako s hudbou, stahovat lze jak jednotlivé epizody, tak celé sezóny seriálů. Uživatel si může již zakoupené epizody seriálů podle libosti stahovat na všechna svá zařízení, budou-li spojena s jedním účtem u iTunes Store.

Rozdíl spočívá v tom, že zatímco hudbu a hudební videa lze nechat na další zařízení stahovat automaticky, televizní pořady se musí vždy stahovat ručně. A samozřejmě Apple podle toho též upravil podmínky obchodu iTunes Store.

Technicky to asi nebude nijak složité zařídit, avšak takováto změna způsobu distribuce obvykle vyžaduje také změnu příslušných licenčních ujednání s vlastníky autorských práv a zřejmě nějakou dobu trvalo, než se s nimi Apple dohodl.

Tyto dohody se navíc musí pro každou zemi uzavírat zvlášť, proto je možné, že opakované stahování televizního obsahu nebude ihned dostupné ve všech zemích, kde iTunes Store působí. (A samozřejmě zemí, v nichž iTunes Store není - k nim patří i ta naše - se to tak jako tak netýká.)

Opakované stahování je zatím dostupné pouze pro televizní pořady, pro filmy nikoli. Důvody budou opět hlavně právní (pro filmy bude vyjednání nových licenčních podmínek ještě složitější), ale svou roli mohou hrát též technické otázky, protože zatímco jednotlivé epizody televizních seriálů zabírají stovky megabytů, v případě filmů už půjde o několik gigabytů.

Apple možná brzy umožní i opakované stahování filmů

Možná však nebude trvat dlouho a Apple nabídne také opakované stahování filmů zakoupených v iTunes Store.

Ve středu s takovým tvrzením přišel AppAdvice, od svých zdrojů se dozvěděl, že se Apple chystá konečně spustit novou službu „iTunes Replay“ pro opakované stahování videoobsahu a snad i pro jeho streaming.

Nová služba by měla umožňovat to, co již teď Apple nabízí v rámci služby iCloud, avšak opakované stahování bude možné i pro zakoupené filmy. Některý obsah však prý půjde (kvůli licenčním omezením) stáhnout jen pětkrát a není jasné, zda se do toho bude započítávat i případný streaming.

Označení „iTunes Replay“ se zatím používá jenom vnitřně, ale Apple ho pravděpodobně hodlá zachovat i po veřejném spuštění nové služby, k němuž by mohlo dojít již za několik týdnů. Už teď totiž probíhají přípravné změny na serverech Applu.

Je dokonce možné, že pod hlavičku „iTunes Replay“ Apple zařadí jak opakované stahování videa, tak hudby, aby tuto službu odlišil od služby iCloud. Důvody by ovšem byly spíše marketingové, jasněji vymezené služby se budou snáze nabízet zákazníkům.

Pověsti o tom, že Apple chystá službu „iTunes Replay“, se poprvé objevily již počátkem roku 2009, tehdy se ovšem mluvilo hlavně o streamingu obsahu. Tem by měl Apple v jejím rámci též nabízet, zatím však klade důraz spíše na opakované stahování, to se zřejmě vyjasní teprve po spuštění nové služby.

Něco se ale zjevně chystá, protože už při nedávném ohlášení finančních výsledků za minulé čtvrtletí Apple naznačil, že v blízké budoucnosti připravuje zajímavé změny pro iTunes Store, snad tím myslel právě tohle.

Aktualizace firmwaru Apple TV přináší streaming zakoupených televizních pořadů a podporu pro Vimeo

Obsah z iTunes Store si lze přehrávat na Macích, na PC s iTunes a na přístrojích s iOS. A k nim patří též Apple TV druhé generace, jež se v pondělí dočkala aktualizace firmwaru, reagující na výše popsané změny.

Nový firmware verze 4.3 přidává dvě hlavní novinky, poprvé dovoluje streaming zakoupených televizních pořadů přímo z iTunes Store a dále přidává podporu pro videoslužbu Vimeo (viz příslušný podpůrný dokument Applu).

Jde tedy o významnější aktualizaci, o čemž svědčí i číslo verze, předchozí aktualizace na verzi 4.2.2 přinesla jen několik menších oprav. (Mimochodem, až teď Apple srovnal číslování verzí iOS pro Apple TV a pro ostatní přístroje.)

Dosud si na Apple TV druhé generace bylo možné televizní pořady jenom vypůjčovat, což iTunes Store dovoluje (v USA) pouze pro pořady televizí ABC a Fox. Další možností byl streaming obsahu zakoupeného v iTunes Store z Maců pomocí funkce Home Sharing nebo z přístrojů s iOS funkcí AirPlay, avšak to vyžadovalo, aby vedle Apple TV bylo zapnuté i zdrojové zařízení.

To se s firmwarem verze 4.3 změnilo, nyní budou na Apple TV dostupné pro streaming z iTunes Store všechny televizní pořady, které si uživatel již zakoupil, zjevně se jedná o další rozšíření dosahu funkce „iTunes in the Cloud“. A zároveň to naznačuje, že by Apple opravdu mohl rozšířit nabídku streamingu obsahu z iTunes Store.

V menu „TV Shows“ (televizní pořady) domovské obrazovky Apple TV se nově nachází položka „Purchased“ (zakoupené pořady). Ta zobrazí dostupné pořady pro daný účet iTunes Store a půjde je vybírat pro opakované přehrávání, včetně těch v HD kvalitě.

A dále ještě přibyla podpora přehrávání videonahrávek ze služby Vimeo. To se vcelku dalo čekat, vedle YouTube (kterou Apple TV podporuje od počátku) je právě Vimeo asi nejoblíbenější videoslužbou svého druhu a když se k tomu ještě připočte, že Apple doplnil podporu nahrávání na Vimeo jak do iMovie, tak do Final Cutu Pro X, je logické, že přidal možnost přehrávání videí z Vimea na Apple TV.

Nový firmware Apple TV se jako vždy stáhne a nainstaluje příslušnou aktualizační funkcí (posloupností příkazů „Settings -> General -> Update Software“).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Sdílené Apple ID

Autor: Bobík Muž

Založeno: 06.08.2011, 11:10
Odpovědí: 0

Zdravím,
máte vyzkoušeno, jak se bude iCloud chovat u nás v rodině, když používáme pro AppStore jeden účet? Jde mi například o to, jak zamezit tomu, aby nám Photo Stream necpal cizí fotky ale jen mezi vlastním iPhone a Mac.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: