Nové dění spojené se službou iCloud - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSlužby

Nové dění spojené se službou iCloud

3. října 2011, 00.00 | Vyšly nové beta verze softwaru podporujícího službu iCloud. Někteří uživatelé předčasně obdrželi uvítací zprávu pro iCloud. A Apple se údajně snaží vyjednat celosvětová práva na hudbu pro službu iTunes Match.

Zítra se vedle představení nového iPhonu (a pravděpodobně též některých nových iPodů) očekává také oznámení data vydání ostré verze iOS 5 a zprovoznění ostré verze služby iCloud. iOS 5 je se službou iCloud silně provázaný a Apple výslovně slíbil, že oboje zpřístupní současně (což se nyní předpokládá mezi 10. a 12. říjnem). A v minulých dnech Apple podnikl řadu přípravných kroků souvisejících s touto službou, na něž se zde podíváme:

Vyšly nové beta verze softwaru pro iCloud

Pro využívání služby iCloud bude potřebný software, který ji bude podporovat. Ten je zatím dostupný jen v beta verzích pro vývojáře a minulý týden vyšly nové beta verze, jež by měly již mít hodně blízko k ostrým verzím, protože ty se musí objevit během několika málo dní:

Nové sestavení Mac OS X 10.7.2 aktualizuje funkci Lion Recovery

Aby se služba iCloud vůbec dala používat, potřebuje operační systémy obsahující její podporu. Konkrétně bude dostupná na Macích s Lionem, na přístrojích s iOS 5 a na PC s Windows Vista nebo Windows 7.

V případě Maců bude potřebný Mac OS X 10.7.2 zahrnující příslušnou podporu (ta se zpočátku ještě musela instalovat samostatně, ale od sestavení 11C55 se už začlenila přímo do operačního systému) a minulý pátek Apple uvolnil jeho další beta verzi, sestavení 11C71.

Podle doprovodného popisu nové sestavení neobsahuje žádné známé problémy, zahrnuje ale aktualizaci funkce Lion Recovery pro obnovu systému (vedle nového sestavení Mac OS X 10.7.2 se nabízí také aktualizovaná verze diskového obrazu obnovovacího oddílu Lionu) a dále má řešit potíže s hesly firmwaru a se službou „Find My Mac“ pro vyhledávání postrádaných Maců. Rozdílová aktualizace zabírá 758 MB, kombinovaný aktualizátor má velikost přes 800 MB a diskový obraz obnovovacího oddílu je velký 432 MB.

Předminulý čtvrtek Apple vydal sestavení 11C62, k němuž připojil též podrobný popis změn, dosud není jasné, jestli se něco podobného vyskytuje i u nového sestavení 11C71, ale je zřejmé, že už probíhají poslední úpravy a brzy se jistě dočkáme uvolnění GM verze Mac OS X 10.7.2. Ostrou verzi pro všechny uživatele pak lze čekat pár dní před spuštěním ostré verze iCloud, tedy v nejbližších dnech.

Naděje na podporu služby iCloud pod Snow Leopardem je jen malá

Zatím se zdá, že iCloud půjde používat pouze na Macích s Lionem, přetrvává však nepatrná naděje, že by nakonec mohla být dostupná i pod Snow Leopardem. V srpnu se totiž objevily náznaky, že by Apple mohl vydat též Mac OS X 10.6.9, novou verzi Snow Leoparda, která by doplnila podporu pro iCloud. Dávalo by to smysl, protože podle téhle zprávy z konce září je Lion zatím až třetí nejrozšířenější verzí Mac OS X.

Průzkum analytické firmy Chitika ukázal, že podíl Lionu na v současnosti provozovaných Macích činí 14,18 procenta, zatímco Snow Leopard si pořád drží podíl 55,54 procenta a Leopard, přestože je už skoro čtyři roky starý, se nachází ještě na 22,23 procenta Maců.

A dokonce dnes již hodně antikvární Tiger z roku 2005 zůstává na 5,13 procenta a na ještě starší verze Mac OS X zbývají 2,92 procenta. Jistě, Lion se prodává teprve něco málo přes dva měsíce a navíc stroje s PowerPC nemohou provozovat nic novějšího než Leoparda, což naměřené podíly do značné míry vysvětluje. A zastoupení Lionu dost rychle roste, za poslední dva měsíce vzrostlo skoro o 200 procent.

Ale i když tohle vše vezmeme v úvahu, pořád z průzkumu vyplývá, že v současnosti zatím jenom sedmina Maců používá Lion, což by dostupnost služby iCloud na Macích dost významně omezovalo. Zítra se ukáže, na čem bude Apple iCloud podporovat, je ovšem možné, že omezení na Lion zůstane a bude sloužit jako další pobídka k přechodu ze Snow Leoparda.

Nová beta verze iTunes je potřebná pro službu iTunes Match

Dále se minulý pátek objevila devátá beta verze iTunes 10.5 (předchozí osmá beta verze dorazila před třemi týdny).

Nová beta verze iTunes 105 je nutná především pro (placenou) hudební službu iTunes Match (tu také v beta verzi Apple pro vývojáře spustil koncem srpna).

iTunes Match přenese na servery iCloud celou hudební knihovnu uživatele, ovšem ty skladby, které se nabízejí v iTunes Store, se nemusí fyzicky kopírovat. Služba však stále ještě trpí některými známými problémy (nakonec jde pořád o beta verzi).

Funkce prohlídky hudební knihovny ještě není dodělaná, některé skladby uživatele nemusí být rozpoznány, i když se v iTunes Store nalézají, takže se fyzicky zkopírují a může též dojít k záměně s jinou verzí skladby v iTunes Store. Hudbu lze doplňovat k iCloud v daném okamžiku jen z jednoho počítače a aktualizace zařízení s iOS na sedmou beta verzi iOS 5 (to je zatím poslední dostupná beta verze iOS 5, uvolněná koncem srpna) může způsobit, že se hudba z iCloud přestane přehrávat. To se dá vyřešit vypnutím a opětovným zapnutím služby iTunes Match.

Apple také nadále varuje vývojáře, že na konci beta testování (což by mělo být už brzy) se všechny jejich hudební knihovny na serverech iCloud smažou, proto je vyzývá, ať udržují jejich lokální kopie.

Nová beta verze balíku iWork pro iOS a drobná aktualizace iBooks

V sobotu vyšly též nové aktualizace softwaru pro iOS spojeného se službou iCloud. Především to byla čtvrtá beta verze kancelářského balíku iWork pro iOS (předchozí třetí beta verze přišla o týden dříve). Aplikace tohoto balíku budou moci iCloud využívat k uchovávání a synchronizaci svých dokumentů. Není jasné, jaké změny nová beta verze přinesla, pravděpodobně však jde pouze o drobné opravy chyb v rámci příprav na uvedení ostré verze (jež by měla být dostupná v době zprovoznění ostré verze iCloud).

A navíc se v App Store objevila nová verze 1.3.1 aplikace iBooks pro získávání a čtení elektronických knih. Popis nové verze sice mluví pouze o četných vylepšeních zvyšujících stabilitu a výkon aplikace, ale je možné, že byly provedeny i další změny zlepšující kompatibilitu s blížícím se iOS 5.

Apple předčasně rozeslal uvítací zprávu pro iCloud

O tom, že se spouštění služby iCloud již blíží, svědčí i menší nedopatření, kterého se Apple dopustil minulý týden.

Jeden ze čtenářů AppleInsideru totiž minulý týden obdržel elektronickou poštou zprávu, jež ho vítala ve službě iCloud. Zpráva uváděla, jaký je jeho identifikátor Apple ID, který bude využívat pro přístup ke svému iPhonu, iPadu, iPodu touch, Macu a PC. Dále obsahovala odkaz na další pokyny na webu Applu, podle nichž půjde službu téměř okamžitě zprovoznit, odkaz však ještě nebyl funkční, což napovídá, že zpráva byla omylem odeslána předčasně.

A nakonec zpráva stručně nastiňovala možnosti služby iCloud, vysvětlovala, že služba bude uchovávat obsah uživatele a bezdrátově ho přenese na všechna jeho zařízení, aniž by je bylo nutné vkládat do doku či synchronizovat.

Lze očekávat, že po spuštění ostré verze iCloud bude Apple takovéto zprávy rozesílat hromadně, především stávajícím uživatelům služby MobileMe, kterou nahradí právě iCloud (MobileMe bude v provozu jen do konce června 2012, potom bude definitivně odstavena).

MobileMe trpěla přechodnými výpadky

S přípravami na spuštění služby iCloud může souviset i to, že minulý čtvrtek zaznamenala četné výpadky MobileMe. Problémy byly hlavně s přístupem k elektronické poště MobileMe Mail, MacRumors uvedl, že podle stavové stránky MobileMe nemělo přístup k MobileMe Mail až 75 procent uživatelů. Došlo též k potížím s webovými aplikacemi na stránce me.com a s funkcí „Find My iPhone“. Nyní ale již všechny funkce MobileMe pracují naplno, takže se problémy zřejmě podařilo překonat.

MobileMe je však tak jako tak „službou na odstřel“, ještě po 9 měsíců bude fungovat v udržovacím režimu a pak bude zrušena. K nevoli mnohých uživatelů navíc nejspíš mnohé její funkce a prvky nepůjde převést pod iCloud, už průvodce přechodem z konce června prozradil, že by měly být zrušeny takové věci jako internetové úložiště iDisk, webové galerie MobileMe Gallery, publikování webů přes iWeb či synchronizace různých prvků Mac OS X. V září sice Apple naznačil, že by mohl o navrácení těchto funkcí MobileMe do iCloud uvažovat, bude-li po nich dostatečná poptávka, ale to rozhodně nelze považovat za jisté.

Apple údajně jedná o celosvětových právech na hudbu pro službu iTunes Match

Již zde byla řeč o službě iTunes Match, jež dovolí (za 24,99 USD ročně) uložit si vlastní hudební knihovnu do služby iCloud, takže bude přístupná ze všech zařízení uživatele (budou-li mít připojení k Internetu). Hudba zakoupená v iTunes Store se ovšem dá z iCloud opakovaně stahovat na všechna zařízení uživatele už teď (k tomu iTunes Match potřeba není).

Jako obvykle je však pro takovéto zacházení s hudbou potřeba získat příslušné licenční smlouvy od držitelů práv k ní. Tyto smlouvy se uzavírají pro každou zemi zvlášť, proto bude iTunes Match zpočátku dostupná jen v USA, kde Apple potřebné licence již vyjednal. Avšak podle nových zpráv se Apple snaží tuto situaci co nejdřív změnit.

CNET, který hudební aktivity Applu sleduje už delší dobu, minulý pátek uvedl, že podle jeho informovaných zdrojů probíhají jednání mezi Applem, nahrávacími společnostmi a hudebními vydavateli, v nichž se Apple snaží získat mezinárodní hudební licence pro služby iCloud a iTunes Match. Ty by měly být stejné jako to, co již teď Apple vyjednal pro USA, čímž by se otevřela cesta k rozšíření působnosti iTunes Match do dalších zemí. Když jednání skončí včas, mohl by jejich výsledek být oznámen už na zítřejší mediální akci v Cupertinu.

Podle zdrojů CNETu se Apple blíží uzavření dohody s držiteli práv k hudbě, avšak zatím ještě nic podepsáno nebylo. Jestliže to ale dopadne dobře, mohli by přístup k iTunes Match brzy získat také uživatelé z Francie, Německa a Velké Británie. Podle dřívějších odhadů se iTunes Match do těchto zemí měla dostat teprve příští rok, zřejmě se to však hodně urychlilo.

Podzimní mediální akce Applu vedle představení nových iPodů často uváděly též novinky spojené s hudbou a letos by tomu mohlo být stejně, podaří-li se včas uzavřít zmíněné dohody, možná se tak zítra dočkáme též oznámení ke službě iTunes Match.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: