Dění okolo služby iCloud - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSlužby

Dění okolo služby iCloud

16. října 2011, 00.00 | Spolu se spuštěním služby iCloud byl zprovozněn také web iCloud.com a počaly fungovat webové nástroje pro převod účtů MobileMe pod iCloud. Též spuštění služby iCloud doprovázely počáteční potíže vyvolané přílišným zájmem zákazníků. Funkce iTunes in the Cloud začíná být dostupná v dalších zemích vedle USA. A Apple údajně jedná s filmovými studii o možnosti opakovaného stahování a streamingu filmů z iTunes Store v rámci služby iCloud.

Ve středu Apple kromě toho, že vydal ostrou verzi iOS 5 a uvolnil řadu softwarových aktualizací pro osobní počítače, také spustil ostrou verzi služby iCloud.

To samozřejmě nebylo žádné překvapení, Apple to oznámil na své mediální akci minulé úterý a už dávno předtím se vědělo, že iOS 5 a služba iCloud budou uvedeny současně, protože jsou spolu těsně provázány. iCloud se ovšem dá používat též na osobním počítači, pokud bude vybavený potřebným softwarem, právě toho se týkaly zmíněné softwarové aktualizace.

Apple ale ve středu spustil též webové aplikace služby iCloud, na což se nyní podíváme:

Web iCloud.com podporuje kancelářský balík iWork a funkci „Find My iPhone”

Ve středu tak Apple také zpřístupnil web iCloud.com pro všechny uživatele (předtím ho mohli využívat jen vývojáři), ještě před vydáním iOS 5 z něj odstranil text označující ho za beta verzi.

Na tomto webu se lze přihlásit po zřízení účtu u služby iCloud zadáním identifikátoru Apple ID, stejného, jaký se používá pro nákupy v App Store (samozřejmě si lze v případě potřeby tento identifikátor vytvořit, na webu Applu najdete popis postupu při zřizování účtu služby iCloud).

Po přihlášení bude uživatel požádán, aby zvolil svůj jazyk a nastavil své časové pásmo a web poté předloží pět možných voleb v podobě ikon ve stylu iOS, jež představují odpovídající webové aplikace.

Z těchto webových aplikací mohou uživatelé kontrolovat svou elektronickou poštu, prohlížet své kontakty a kalendáře, používat funkci „Find My iPhone“ pro vyhledání svých zařízení a též z nich lze přistupovat k webové verzi kancelářského balíku iWork.

Jak jsme zmínili v přehledu zpráv o iOS 5 a nových aplikacích pro něj, služba iCloud uchovává dokumenty aplikací balíku iWork pro iOS (aplikací Pages, Numbers a Keynote) v síti a udržuje je v aktuálním stavu. Díky tomu mohou uživatelé přistupovat k nejnovějším verzím svých dokumentů bez ohledu na to, na jakém ze svých zařízení je čtou nebo editují, iCloud se postará o potřebou synchronizaci.

Pro připomenutí zopakujme, že službu iCloud lze využívat z přístrojů s iOS 5, dále pak z Maců s nainstalovaným Mac OS X 10.7.2 a (s určitými omezeními) z PC s Windows Vista nebo Windows 7. Narozdíl od předchozí služby MobileMe se iCloud nabízí zdarma na uvedených zařízeních, v rámci toho uživatel dostane 5 GB úložného prostoru v síti, dodatečnou kapacitu si lze přikoupit.

Od středy se tak též běžným uživatelům dostaly do rukou webové aplikace a nástroje, jaké dosud byly dostupné pouze vývojářům od počátku června, kdy dostali první beta verzi iOS 5 a počala fungovat beta verze služby iCloud.

Začaly fungovat také webové nástroje pro přechod z MobileMe

Ve středu se po spuštění služby iCloud též otevřela možnost přechodu na ni všem stávajícím uživatelům předchozí služby MobileMe. Už počátkem srpna Apple spustil pro vývojáře web umožňující takovýto přechod, nyní se tytéž webové nástroje nabízejí všem uživatelům.

Dosavadní uživatelé MobileMe mohou převést svou poštu a kalendáře pod službu iCloud, některé další funkce a aplikace jim však budou pracovat pouze dočasně. Konkrétně webové galerie MobileMe Gallery, internetové úložiště iDisk a publikování webů přes iWeb budou dostupné jen do 30. června 2012. Po tomto datu totiž Apple službu MobileMe definitivně ukončí a zmíněné funkce iCloud nepodporuje. Uživatelům MobileMe tak zbývá ještě poměrně dost času, aby si našli odpovídající náhrady (Apple už v červnu vydal tohoto průvodce přechodem z MobileMe, v němž probírá některé podrobnosti, blíže jsme to popsali tady).

Avšak řada synchronizací prvků Mac OS X, jež byly dostupné v MobileMe, přestane fungovat ihned po přechodu na iCloud. Nadále již nebude možné synchronizovat přes službu Applu widgety Dashboardu, položky doku, hesla uložená ve svazcích klíčů (keychains), pravidla poštovních účtů, signatury, inteligentní poštovní schránky (smart mailboxes) a předvolby Mac OS X.

Též služba iCloud měla při spuštění potíže s náporem uživatelů

V přehledu zpráv o vydání iOS 5 jsme zmínili, že zpočátku měl Apple značné potíže s přetížením svých serverů při vyřizování požadavků na stažení a nainstalování iOS 5. V menší míře se totéž týkalo také služby iCloud.

Řada uživatelů ve středu hlásila potíže s přihlašováním ke službě a s převodem účtu z MobileMe na iCloud. Apple na stránce hlášení stavu služby uvedl, že kvůli vysoké poptávce omezuje rychlost převodu účtů a doporučil uživatelům, kteří narazí na takovéto potíže, aby to zkusili později.

Ve čtvrtek se však už problémy s příliš silným síťovým provozem do značné míry vyřešily, ale stále přicházela hlášení o občasné nedostupnosti elektronické pošty služby iCloud. V pátek se již situace v podstatě uklidnila a o od soboty stavová stránka iCloud uvádí, že všechny její funkce jsou přístupné.

Funkce „iTunes in the Cloud“ začala být dostupná v dalších zemích vedle USA

Téměř okamžitě po oznámení služby iCloud na zahájení konference WWDC 2011 počátkem června Apple svým zákazníkům v USA zpřístupnil možnost opakovaného stahování hudby už zakoupené v iTunes Store na všechna jejich zařízení. Apple tuhle funkci nazval „iTunes in the Cloud“, díky ní již nebude nutné ukládat veškerou svou nakoupenou hudbu lokálně na dané zařízení. Bude-li dostupné připojení k Internetu, půjde si další skladby opětovně stáhnout ze služby iCloud.

Dosud to však bylo dostupné pouze uživatelům v USA. Ovšem od středy, po oficiálním spuštění služby iCloud, se tahle funkce počala nabízet také v některých v dalších zemích. Podle zpráv, jež zatím shromáždil MacRumors od svých čtenářů, byla funkce „iTunes in the Cloud“ již zprovozněna též v Austrálii, Francii, Irsku, Kanadě, Mexiku, Nizozemí, Španělsku a Velké Británii.

Už koncem září kolovaly pověsti, že se Apple snaží získat licence na hudbu pro služby iCloud a iTunes Match platné celosvětově a měl usilovat o to, aby potřebná práva k hudbě získal od jejich držitelů do své podzimní mediální akce. Tam k tomu Apple sice nic bližšího neuvedl, ale podle informací britského deníku Guardian Apple získal potřebná práva k hudbě pro funkci „iTunes in the Cloud“, nikoli však pro dodatečnou hudební službu iTunes Match v dalších evropských zemích, počínaje Británií. A nyní se zřejmě již začíná projevovat výsledek těchto jednání.

Teď bude záležet hlavně na držitelích práv k hudbě, zda dovolí rozšíření této funkce též do dalších zemí, kde funguje hudební obchod iTunes Store (k nimž od konce září patří i naše země).

Apple údajně pracuje na doplnění filmů do služby iCloud

Služba iCloud zatím umí opakovaně stahovat na všechna zařízení uživatele již zakoupenou hudbu, aplikace iOS a elektronické knihy, v USA navíc ještě televizní pořady. Už se však objevily zprávy, že Apple pracuje na dalších smlouvách, jež umožní navíc ještě přidat podporu pro opakované stahování a streaming filmů zakoupených z iTunes Store.

S tímto tvrzením přišly významné americké deníky Los Angeles Times a Wall Street Journal. Podle zasvěcenců, na něž se oba deníky odvolávají, Apple jedná s hollywoodskými studii o dohodách, které by uživatelům, co nakupují filmy z iTunes Store, dovolily přehrávání streamovaných verzí filmů na přístrojích jako jsou iPhony a iPady bez jejich fyzického kopírování na lokální úložiště.

Takové pověsti ovšem kolovaly ještě před oznámením služby iCloud v červnu, tehdy se mluvilo o tom, že hlavní překážku představují exkluzivní dohody, jež mají filmová studia s HBO. Ty by měly vylučovat prodej či jiný způsob distribuce filmů, které se vysílají na HBO.

Zatím není jasné, zda se to již podařilo vyřešit, je ale zřejmé, že to, zda se paleta podporovaného obsahu pro službu iCloud dále rozšíří (přinejmenším v USA, v dalších zemích to pravděpodobně bude vyžadovat další dodatečná jednání stejně jako v případě hudby), závisí na dohodách o licenčních právech.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

MobileMa

Autor: Milda Muž

Založeno: 17.10.2011, 05:43
Odpovědí: 0

Zdravím a děkuji za článek. Když nyní převedu MobileMe na iCloud, přestane mi hned fungovat iDisk i MobileMe Gallery, nebo budou funkční souběžně vedle iCloudu do půlky příštího roku? Díky za zkušenosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: MobileMa

Autor: Pavel Muž

Založeno: 17.10.2011, 08:23

Převedl jsem MobileMe účet hned po oficiálním spuštění. iDisk i MM Gallery jsou dostupné. Pouze po instalaci Mac OS X 10.7.2 zmizí iDisk z Finderu. Což lze napravit přes nastavení Finderu ručně.
Apple umožní používat zbývající, nepřevedené služby MobileMe do 30.6.2012.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: MobileMa

Autor: Milda Muž

Založeno: 17.10.2011, 08:28

THX

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: MobileMa

Autor: Radko Dallago Muž

Založeno: 17.10.2011, 18:32

pro iDisk se nemusi finder nastavovat, je totiz stale dostupny z menu "Otevřít"

Odpovědět na příspěvek

Zklamaní

Autor: Tarzoo Muž

Založeno: 17.10.2011, 10:23
Odpovědí: 0

Tak mne iCloud velmi zklamal. Ocekaval jsem ze Apple to bude mit cele lepe promyslene a ze iCloud bude fungovat minimalne jako SkyDrive od MS.
Nejvice mi vadi zpusob prace s dokumenty ulozene v iCloudu na Macu. Je nitne nejdrive dokument stahnout a ulozit na svem disku, pak muze clovek s nim rpacovat, ulozit ho zas ena disku a pak ho musi rucne uploadovat na iCloud.
Desnej vopruz. Zase se vratim k dropboxu a dokumenty na iPadu a n Iphonu budu upravovat s Quickofficem. Zakoupeni iWorks pro iOS bylo vyhozeni penez.

Odpovědět na příspěvek

Keychain

Autor: Tereza Muž

Založeno: 17.10.2011, 13:01

No mě hlavně chybí možnost synchronizovat mezi zařízeníma hesla uložená v Keychain. Takže pro mě iCloud absolutně postrádá smysl. A bohužel MobileMe ufiknout v půlce příštího roku a náhradu za synchro uložených hesel neznám :(

Odpovědět na příspěvek

RE: Keychain

Autor: Stephen Muž

Založeno: 18.10.2011, 15:20

Take je to ma nejoblibenejsi funkce z umirajiciho me.com.

Ja verim, ze do pulky pristiho roku nemohou icloud nechat bez novinek a tajne doufam, ze jedna z nich bude vcas ohlasena synchronizace keychenu.
Podporme to vsichni pozadavkem, treba se nas sejde dost a chytnou se kuci jablecni za nos...

Odpovědět na příspěvek

I cloud a osx 10.5.8

Autor: adlif57 Muž

Založeno: 17.10.2011, 12:17
Odpovědí: 0

Nyni mobileme pouzivam pro synchronizaci mezi 2 macbooky a iphonem. Na macbooku mam 10.5.8 a nehodlam toto menit (me nakoupene software na 10.7. proste nebezi)
Zajimalo by mne, zda bude sance si kalendar, maily a kontakty synchronizovat pros icloud, nebo, zda musim uteci nekam jinam, asi na google.
Podle toho co jsem zatim cetl, cloud na 10.5. nepobezi, ale nechce se mi tomu verit....

Odpovědět na příspěvek

To už apple ....

Autor: Bufo Muž

Založeno: 17.10.2011, 12:38
Odpovědí: 0

Myslím, že iCloud se nepovedl :( Je to jak pro žáky prvního stupně. Kdyby k tomu proboha dali aspoň jednu emailovou stránku .
Všichni ,kteří tyto služby poskytují, jsou nesrovnatelně dál, bohužel
Njn, asi nemají čas - musí se soudit na všech stranách

Odpovědět na příspěvek

Prechod z MobileMe trochu jinak

Autor: gilipolla Muž

Založeno: 17.10.2011, 13:19
Odpovědí: 0

Pri prechodu z MobileMe na iCloud je vetsina uzivatelu nucena vyuzivat do budoucna dve ruzna AppleID - jedno na iCloud (drivejsi MobileMe ucet) a druhe na Store. Typicky ma uzivatel druhe a starsi AppleID, na ktere ma nakoupeny aplikace a muziku za nemale penize. Tak to ostatne doporucuje Apple i spousta uzivatelu ve forech.

Co kdyz ale chci vyuzivat pouze jedno AppleID??? Samozrejme to, na ktere mam nakoupeny aplikace a muziku a ve kterem mam uveden gmail?

Mate nekdo zkusenost s takovym prechodem? Znamena to nejaka omezeni? Budu mit moznost synchronizovat do iCloudu napriklad poznamky?

Odpovědět na příspěvek

dva ucty?

Autor: Stephen Muž

Založeno: 18.10.2011, 15:15

Co te nutilo, kdyz jsi mel placeny mobile.me, nakupovat aplikace na jiny AppleID?
Ja nakupuju na ID z me.com a ted nemam problemy.
Kdo nemel me.com, ale nakupoval na ID, tak ten si s prichodem cloudu, ke svemu ID jeste muze (a nemusi) vytvorit mailovku@me.com

Odpovědět na příspěvek

RE: dva ucty?

Autor: gilipolla Muž

Založeno: 18.10.2011, 17:51

To je jednoduche. Apple ID na ktere jsem nakupoval aplikace a hudbu (gmail) mam mnohem delsi dobu nez jsem si poridil placene MobileMe. Urcite nejsem sam, podobnych uzivatelu bude vic.

Odpovědět na příspěvek

Lioni iCloud pro mně špatná cesta

Autor: Styx Muž

Založeno: 17.10.2011, 15:54
Odpovědí: 0

V podstatě s verzí 10.5.x a MobileMe jsem se dostal do stavu téměř ideál. Synchronizovány dva iPhony, dva MacBooky, veškerý SW funkční, kvůli kompatibilitě Fusion + hack na Tiger pro pár starších aplikací, ale vše rychlé a funkční. Lion, děkuji, nechci. Jednak kvůli ovládání, jednak kvůli starším aplikacím, prostě bez Rosetty nemohu být. Tím pádem si nenainstaluji iCloud, nemluvě o iPhone 3G. Teď jsem zjistil, že Tiger nepodporuje Intel i7, takže taky na... Takže jestli to správně chápu, s MobileMe budu co nevidět v pr... a pro starší aplikace budu muset zůstat na starém železu :-( Pokud někdo víte, jak rozběhat 10.4.1 pod Fusion nebo Parallels na i7, budu převelice vděčný.

Odpovědět na příspěvek

upload

Autor: Ses Muž

Založeno: 18.10.2011, 07:22
Odpovědí: 0

Nejde mi nahrát do iCloudu kontakty a kalendář z Maca? Jak na to? Poradíte? Mám nové MBP, Liona aktuálního.

Odpovědět na příspěvek

RE: upload

Autor: Miki Muž

Založeno: 18.10.2011, 20:49

A v System Preferenc máš zapnutou synchronizaci s iCloud?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: upload

Autor: . Muž

Založeno: 20.10.2011, 19:58

Mám zapnuté a stejnak to nejde :-(

iCloud mi vlastně vůbec nefunguje uspokojivě.

Odpovědět na příspěvek

co nevopisu, to nevim

Autor: Stephen Muž

Založeno: 18.10.2011, 15:30
Odpovědí: 0

Vsichni tu papouskujete zarucene nazory, vetsinou opsane.
A odpovidate zarucenyma zavadama, vetsinou take opsanyma.

Vsiml si nektery pan redaktor napriklad, ze v predvolbach uctu, me.com jeste zustal jako chatovaci? Nebo stacilo aby tahle vlastnost nebyla nikde ve zpravach tak ji nebudeme po(vo)pisovat?

Vsiml si nekdo, jak vypadaji na icloud webu kontakty? Nebo kdyz amici nepsali ze to urizne "+420" a vymeni za "+1 20" tak to zavada neni?

Odpovědět na příspěvek

RE: co nevopisu, to nevim

Autor: Miki Muž

Založeno: 18.10.2011, 20:44

No s tím sem se také potýkal, a stačí změnit nastavení v kontaktech na iCloudu ;-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: