Přejít na iOS 7 nebo nepřejít? 5 důvodů PROTI - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPolemiky

Přejít na iOS 7 nebo nepřejít? 5 důvodů PROTI

20. září 2013, 11.30 | Vydání iOS 7 představuje jeden z největších milníků v oblasti mobilních zařízení Apple od samotného vydání prvního iPhone v roce 2007. Systém přináší velké množství změn, od přepracovaného grafického rozhraní až po nové služby. Není na škodu se tak zeptat, jestli má smysl na iOS 7 rychle přecházet nebo jestli nebude lepší počkat na první zkušenosti a opravy případných chyb. Abychom vám rozhodnutí usnadnili, přinášíme stručný popis pěti důvodů pro přechod na iOS 7 a pěti proti němu.

1. iOS 7 představuje největší změnu v iOS od představení prvního iPhone

Pro někoho výhoda, pro jiného nevýhoda, neboli velké změny nejen ve vzhledu iOS 7 si najdou zaryté zastánce stejně jako neoblomné odporující tradicionalisty. Faktem zůstává, že iOS 7 je hodně jiný, barevně výrazný a v mnoha ohledech i docela nesladěný a to ne každému musí sednout. A i když asi barevnost systému nebude tím hlavním důvodem proč se na iOS 7 bude nebo nebude přecházet, svou roli v rozhodování bezesporu sehraje.

 

2. vyšší nároky na hardware

Přestože Apple iOS 7 před vydáním maximálně odladil a přizpůsobil i pro zařízení s nižším výkonem, spektrum podporovaných zařízení je příliš široké. Nejslabším podporovaným telefonem je tři roky starý iPhone 4 s jedno jádrovým, osmi set megahertzovým procesorem A4 a 512 MB operační paměti. Na opačném kraji spektra pak stojí nový iPhone 5S s 64 bitovým dvou jádrovým procesorem A7, jehož srdce tepe na frekvenci 1.3 GHz. Tomu sekunduje 1 GB operační paměti.

 

 

Jinými slovy rozdíly ve výkonu jsou velké a lze předpokládat, že iOS 7 bude jako moderní mobilní operační systém dimenzován především na parametry iPhone 5, 5S a 5C. Osobně používám iPhone 4S a nižší výkon oproti novějším modelům je vidět. Obzvlášť při přechodech mezi aplikacemi není systém tak svižný, jako předchozí verze iOS 6.1.3.

 

3. velké množství změn nejen v ovládání

S novým vzhledem systému se změnilo i ovládání. Sice velmi málo a opatrně, ale stejně změnilo. A často v místech, kde to nejméně čekáte. Stačí v rámci ergonomie posunout tlačítko mírně nahoru nebo jej vyměnit s jiným a není problém si třeba emaily místo označení úkolem rovnou vymazat.

 

 

Nejhorší vliv z hlediska přehlednosti má ale barevná paleta použitá v iOS 7. Zatímco dříve bylo možné aplikace poměrně jednoduše poznat podle barvy nebo tvarů v ikonce, v iOS 7 to neplatí – všechny systémové ikonky jsou velmi barevné až z toho oči přecházejí. Nezřídka se pak stane, že vedle sebe jsou na ploše umístěny dvě velmi podobné aplikace a vy tak musíte trávit čas (zlomky vteřiny, ale stejně) přemýšlením, o jakou aplikaci se jedná. Typickým příkladem je Mail a Safari, které jsou barevně snad úplně stejné.

 

Asi nejsložitější na pochopení ale je skutečnost, že iOS 7 hodně staví na posouvání prstem přes hranu telefonu. Posun přes spodní hranu směrem nahoru otevře Notification Center, směrem dolů přes horní hranu naopak vyhledávání. Specialitou jsou potom gesta v Safari, kde se posunem prstu přes levý, respektive pravý okraj posouváte v historii procházení tam a zpět. Máte-li Mac, nebude to pro vás nic nového. Nemáte-li, tak si budete muset zvyknout.

 

4. aktualizace všech aplikací nějaký čas potrvá

Aplikace jsou tím, na čem stojí a padá jakýkoliv softwarový ekosystém, iOS nevyjímaje. Živě si pamatuji, jak při uvedení prvního iPadu bylo velké množství aplikací dostupných jen v rozlišení pro iPhone, což vypadalo děsivě. Stejně tak při uvedení iPhone 5 s 4“ displejem byly optimalizované jen některé aplikace a většina až do první aktualizace vypadala trochu komicky. Nutno podotknout, že oba problémy se týkají programů pocházejících od menších vývojářů...i když takových bude asi většina, ne?

 

S přechodem na iOS 7 aplikace vlastně problém nemají, alespoň po jediném dni používání se mi žádnou problematickou nepodařilo objevit. To ale neznamená, že neexistují. Problém tak tentokrát ale nespočívá ani tak ve funkčnosti, jako spíš v estetickém vzhledu – zatímco aplikace jako Facebook, Twitter, PayPal, Kickstarter, eBay a další vychází z nového designu systému a tudíž v kontextu vypadají poměrně dobře, ty ostatní v iOS 7 působí trochu nepatřičně. A než, pokud vůbec, je jejich tvůrci přizpůsobí iOS 7, uplyne mnoho týdnů.

 

 

5. je to jednosměrná cesta, neboť downgrade je prakticky nemožný

Jakmile si iOS 7 jednou nainstalujete, už s vámi zůstane spolu se všemi radostmi a strastmi, které jsou s ním spojené. Downgrade na iOS 6.1.3 nebo starší je sice teoreticky asi možný, v praxi ale bude velmi komplikovaný. Pokud vám tak na iOS 7 něco dramatického vadí nebo je některá z vašich oblíbených aplikací pro tento systém prokazatelně nedostupná, aktualizaci raději pořádně zvažte.

 

 

Zajímají nás vaše zkušenosti s iOS 7. Podělte se s námi v diskuzi.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

mazaní emailů

Autor: Robert Muž

Založeno: 20.09.2013, 14:31
Odpovědí: 0

Fajn, co mě zatím vadí na ergonomii nejvíce, je způsob mazání např. emailu přešrtnutím prstem. Doposud bylo lhostejné, jakým směrem se email přešrtnul. Teď se objeví nabídka ke smazání jen přeskrnutím zprava doleva. Pro levou ruku se nic nemění, když držím telefon v pravé ruce, palcem si musím zvykat a pohyb opačným směrem od dlaně. Drobnost, ale otravná.
Druhá věc, do Search the iPhone se lze nově dostat slidem prstu zhora dolů. Zmizela ale možnost dostat se do prohledávání telefonu posunem na nultou obrazovku. Pokud na to byl někdo zvyklý, otravuje to, a klidně tato funkce mohla zůtat, protože teď telefon na toto gesto nereaguje žádnou akcí.
Ahoj
R

Odpovědět na příspěvek

nevyladěnost, nestabilita

Autor: Karel Muž

Založeno: 23.09.2013, 00:50
Odpovědí: 0

iOS 7 vyzkoušen na iP 5 a iP 4. Neřešili jsme s kolegy nový design, ale spíš vyznění. Shodli jsme se, že nový design působí "nervózně". Není prostě tak příjemné se systémem pracovat. Jak na iP5, tak na iP4 dochází k pádům OS nebo k restartu OS při běžných činnostech. Měli jsme problémy s aktualizací aplikací, několikrát se restartoval telefon při pokusu stáhnout notifikační lištu v app Lingea Lexikon, když byl display na šířku. Občas se zasekává Safari, takže nereaguje na tahání prstem ani nahoru ani dolu - pomohl reload stránky, ale je to nepříjemné. To se asi brzy odladí. Co je ale snad ještě horší, došlo ke změně různých "drobností", které velmi znepříjemňují práci se systémem. Např. jinak reaguje rychlý přístup přes abecedu v kontaktech. U kraje nereaguje tak citlivě jako iOS6 a kousek od kraje reaguje lépe, ale zase si člověk občas otevře náhled na detail. Takových věcí je řada a znepříjemňují práci. Nová klávesnice má tenké fonty, nepříjemné na čtení a kontrast světlého pozadí, bílých kláves a černé tenké linky písmen unavuje. Tak je tomu i v dalších aplikacích - bílé písmo na světlém pozadí, ikony z tenounkých čar. To je hezké na podívání se na webu nebo v časopise, ale zdržuje to při práci a unavuje to. Na iPhone 4 je iOS 7 příliš náročný, seká se i obyčejné rolování stránky v Safari, některé věci (volba z rolovacího menu když ji web stránka umožňuje je prakticky nepoužitelná.) Naše zkušenost je vysloveně negativní. Chtěli bychom mít radost z nových funkcionalit a měli bychom z nich radost, kdyby kvůli redesignu nezmizela pověstná bezproblémovost a uživatelská příjemnost práce se systémem. Update nedoporučuji, dokud se nevypustí nějaké patche... :-P

Odpovědět na příspěvek

Pomoc?

Autor: Dio Muž

Založeno: 25.09.2013, 00:36
Odpovědí: 0

Dobrý den, neví někdo nějaký způsob jak se vrátit na iOS 6 ? Díky pokud ano budu rád za odpovědi Díky.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: