Titanium a mrtvoly na obrazovce - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Titanium a mrtvoly na obrazovce

dead_pixels

12. února 2001, 00.00 | Co se skrývá za pojmem Dead pixels? Že to má souvislost s LCD displejem, to se zdá být jasné, ale dál už se setkáme spíš s nejasnostmi.

V diskusním fóru ke článku, věnovanému čekacím lhůtám na Titanium, se mimo jiné objevil i názor rozhořčeného čerstvého majitele Titania (píšícího pod jménem Joe Schmidt, ovšem bez emailové adresy). Ten prý na displeji svého zcela nového notebooku G4 Titanium objevil celkem pět případů výskytu tzv. Dead pixels. Příspěvek vyvolal rušnou diskusi, obsahující přirozeně i klasické, dobře míněné rady přejít na PC. Proto se, než se nějaká podobná diskuse vynoří i doma, podívejme, o co vlastně jde.

Dead pixel je trošku slangový, nicméně hodně rozšířený pojem, označující nefunkční pixel monitoru - a s nefunkčním pixelem se můžeme setkat jak na LCD displeji, tak i na klasickém CRT monitoru. V obou případech nacházíme samozřejmě řadu odlišností, jiné jsou například důvody nefunkčnosti, jinak se takový pixel projevuje atd. Asi jediný společný rys defektních pixelů u CRT a LCD displejů je, že tuto vadu prakticky nelze odhalit před zkompletováním monitoru.

Jen stručně, vadný pixel CRT monitoru se navenek projevuje tmavou mikroploškou (nesvítí). Logicky, protože je způsoben nejčastěji defektem na stínítku ("chybí fosfor"), nebo defektem mřížky. Vadné pixely CRT monitorů se neopravují, nemělo by to ekonomický smysl.

LCD, to je ale jiná káva. Právě protože i běžný LCD panel je cenově o řád jinde, než CRT monitor, jsou tu defektní pixely více na očích (a to často i doslova) - jednoduše řečeno, za ty peníze vadí a rozčilují.

Ale - můžeme s tím něco dělat, můžeme očekávat, že si koupíme displej bez defektů?
Všichni asi alespoň zhruba víme, že LCD displej obsahuje miliony tranzistorů, které se starají o to, zda konkrétním pixelem bude či nebude procházet světlo (od prosvětlujícího pozadí). Nejčastější příčinou defektního pixelu je nefunkční tranzistor, který nechá pixel navždy v "poloze" zapnuto - má tedy jednu z RGB barev (opačná možnost je ale také reálná). U LCD panelu je, na rozdíl od CRT monitoru, u rozsvíceného pixelu v principu možné uvažovat o jisté formě opravy - laserem lze zapnutý tranzistor zničit, což má za následek zhasnutí pixelu. Obvykle je to ale zbytečné, moderní aplikace pracují často s bílým podkladem a tam černý pixel ruší více, než rozsvícený.

Jak se ale máme k vadným pixelům postavit? Důležité již vlastně zaznělo - v principu se jim nelze vyhnout. Kromě precizní výroby, zdokonalování technologií atd., zbude nakonec výrobci jediné, příliš defektní LCD panel jednoduše vyřadit. A to není při současných výrobních nákladech a prodejních cenách nic, co by kdokoliv dělal rád.

Celé je to tedy o počtu vadných pixelů, případně jejich poměru k celkovému počtu pixelů panelu (pozor, celkový počet pixelů získáme např. jako součin 800 x 600 x 3, pro každou barvu jeden). Jednotného hodnocení jsme se ale nedobrali. Že je displej na vrácení prodejci, když má devět a více špatných pixelů, na tom se shodnou všichni, směrem dolů se ale názory liší. Velmi často se jako hraniční hodnota bere pět defektních pixelů, zásadně přitěžující okolností jsou defektní skupiny o dvou a více sousedících pixelech. Jedinou útěchou budiž fakt, že defektní body se prakticky neobjevují v důsledku stárnutí a provozu panelu, vznikají jako výrobní vada.

Pokud se chcete dozvědět více, stručný návod, jak posoudit použitý notebook, najdete zde, pěknou úvahu nad tím, jak si vybrat vhodný LCD panel, včetně bloku o defektních pixelech, jsme pro vás zase našli zde (v obou případech jde o meziplatformně využitelné zkušenosti, servery nejsou zaměřeny na Mac). Najít vadný pixel chce trochu pozornosti, usnadnit si to můžete prográmkem LCDtest (k dispozici pro Mac i PC).

Vrátím-li se tedy zpět k případu Titania, zmíněných pět defektních pixelů je sice velmi nepotěšujících, bohužel ale asi právě na hraně, kdy se lze s výrobcem či prodejcem úspěšně dohadovat o výměně počítače či panelu. Menší počty defektů jsou slušný a posléze lepší standard, majitel displeje bez defektů pak může přijímat gratulace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

ani jeden

Autor: ivan Muž

Založeno: 12.02.2001, 10:29
Odpovědí: 0

domnívám se, že pak už můžeme zavírat oči nad čímkoli, pokud výrobci nebudou dodávat prvotřídní práci, pak je to na pováženou. Zubař nám zaplácne zub bílou výplní, pokud kousek chybí, taky určitě nemávneme rukou nad tím, že ten zbytek se vyplní např. kmínem.

Odpovědět na příspěvek

Levnější LCD displeje

Autor: Fikus Muž

Založeno: 12.02.2001, 11:49
Odpovědí: 0

Teda upřímně řečeno, bral bych zlevněný
LCD display ke stolnímu počítačí i s
větším množstvím vadných pixelů.

Odpovědět na příspěvek

Samozrejme ze ani jeden.

Autor: Dan Dvoracek Muž

Založeno: 12.02.2001, 18:40
Odpovědí: 0

Opravdu nevim, jak se prislo na to, ze X vadnych pixelu na monitoru nezaklada jeste duvod k reklamaci. To je samozrejme holy nesmysl. Prodejce ruci za to, ze vyrobek je BEZ vad. Paklize jsou vady nalezeny (nesvitici pixel je zcela jiste vada) uklada Obcansky zakonik prodejci rozsahlou skalu povinnosti pocinaje opravou, pres vymenu az k vraceni penez.
Takze pokud vam bude nejaky prodejce tvrdit, ze 5 (2, sedum, dvacetctyri) vadnych pixelu je v norme a tedy ze displej nelze reklamovat, navstivte nejblizsi Okresni soud a obratte se na nej s zalobou. (Jeji vzor rad poskytnu na pozadani :-)

Odpovědět na příspěvek

Informace od pracovniku firmy SONY

Autor: jiri.burian Muž

Založeno: 12.02.2001, 19:21
Odpovědí: 0

Jak mne informovali pracovnici firmy SONY, tak jejich firma ma hranici 8 vadnych pixelu. Z hlediska pohledu na displey to uz je docela dost.
jburian

Odpovědět na příspěvek

Ani jeden

Autor: Brouk Muž

Založeno: 12.02.2001, 20:07
Odpovědí: 0

Kvuli jedinemu bodu jsem vyreklamoval ve srovnani s LCDckem relativne levny monitor. Nevidim duvod proc bych mel cumet na zprzneny display, kdyz je to drahe jak krava

Odpovědět na příspěvek

Reklamace

Autor: Chauncey Leopardi Muž

Založeno: 13.02.2001, 06:42
Odpovědí: 0

Domnívám se, že i přes výrazné zlevnění v poslední době mají u nás ceny elektroniky do "lidových" stále ještě daleko. Zarážející je ale jednání výrobců. Opravdu je zákazník povinnen si nechat podobné jednání líbit? Pomalu aby se člověk bál si něco koupit, protože v případě závady Vám zůstane zpola funkční nebo poruchový přístroj s oddůvodněním "To je v normě". Tak nevím... Co se týká LCD displejů, připadá mě oněch 5 nebo 8 tolerovaných vadných pixelů opravdu dost.

Odpovědět na příspěvek

Cinema Display

Autor: J 2930 Muž

Založeno: 13.02.2001, 11:57
Odpovědí: 0

Nevite nekdo kde se da zadara sehnat vyrazeny Apple Cinema Display 22" , klidne i s 29 nefukcnimi pixeli? Anebo rovnou dva. Alespon by Apple nemusel platit za odvoz popelnic. Pro Unreal je to preci jedno... :-)il_r

Odpovědět na příspěvek

Proč jsou LCD drahý?

Autor: Ed Kemper Muž

Založeno: 10.05.2001, 10:34
Odpovědí: 0

Uvědomte si, že LCDčka jsou tak drahý (mimo jiné)právě kvůli vadným kusům. Protože jich musejí hromadu rovnou zahodit (myslím asi 30-40%) a my platíme i ty špatné...Jinak - já bych nesnesl ani jeden špatnej (taky jsem dosud nesnesl!)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: