Radeon Mac Edition - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Radeon Mac Edition

agp_rade

13. února 2001, 00.00 | Jak si v našem redakčním testu vedla nejrychlejší ATI karta pro Mac? Neměla to snadné, sešla se s nVidia GeForce2MX, přesto...

Jako před časem dvouprocesorovou grafickou kartu Voodoo, nám kartu ATI RADEON 32MB DDR AGP for Mac zapůjčila k testu společnost Cables and Simms s.r.o.

Čip Radeon není pro naše čtenáře novinkou, psali jsme o něm při uvedení na Mac platformu (v souvislosti s Cube), i později, když se zkušenosti s námi testovanou kartou objevily na serveru MacWeek. Technický základ je tedy položen a můžeme se věnovat vlastním zkušenostem. Tím spíše, že náhoda tomu chtěla, a kartu s Radeonem jsme zkoušeli v nové G4/533, standardně osazené kartou GeForce2MX - mohli jsme proto obě karty přímo porovnat.

Když ATI Radeon na Mac uváděla, měla asi na mysli zejména souboj s kartami Voodoo od 3dfx, která svůj zájem o Mac platformu vůbec netajila. Naopak, nVidia, i když jejich čip Mac podporoval, se nijak zvlášť navenek neangažovala - a najednou je všechno jinak, v nových G4 jsou karty od nVidia, která mezitím 3dfx pohltila.

Radeon proto nese všechny znaky karty, zaměřené na vysoký výkon - AGP sběrnice, vyspělé technologie zobrazování a akcelerace i rychlá DDR paměť v neposlední řadě. Trochu to může přijít líto majitelům starších Maců s PCI sběrnicemi - i ti měli na konec minulého roku svého Radeona slíbeného, zatím ale k dispozici není a všechna pozornost se soustředí na rychlejší AGP verzi.

Rozdíl je samozřejmě v průchodnosti sběrnice, AGP, zejména AGP 4X (použitá v nových G4) dokáže přenést výrazně vyšší množství dat. Porovnejte si rozdíl mezi průchodností sběrnice naší redakční G3 (PCI a ATI Rage 128) a sběrnicí AGP nové G4, na kterou jsme Radeon připojili (výsledky GeForce na AGP se příliš nelišily, navzdory pověsti značky byly ale o pár procent slabší).


Karty jsme zkoušeli ve dvou směrech - při běžné práci (která akcentuje 2D výkon) a ve hrách (zaměřených přirozeně na výkon ve 3D).

Ve 2D potvrzujeme mnohé předchozí zahraniční zkušenosti. Radeon i GeForce podávají prakticky totožný výkon. Zajímavé je, že slabší redakční ATI sice porážejí, ale rozdílem třídy to není - v aplikacích typu Word je urychlení prakticky nepozorovatelné, pohyb s velkými obrázky je (ručním měřením) rychlejší asi o 20%. Ve srovnání se zmíněnou Voodoo 5 musím Radeonu připočítat k dobru velký výběr obnovovacích frekvencí při různých rozlišeních - i když ne všechny budou ve výsledku některými monitoru podporovány.

O to větší zážitek ale nabídne Radeon hráčům. Na otestování možných kombinací her, jejich módů a obou karet jsme sice neměli mnoho času, G4 s AGP sběrnicí se v redakci mohla zdržet jen několik dní, přesto jsme se stihli dopracovat k pozitivnímu dojmu.

Ten kazily jen potíže se stabilitou. Pro všechny hry, při použití obou karet, bylo možné snadno najít kombinace parametrů, které vedly k zatuhnutí počítače. Předdefinované sady parametrů se chovaly korektně, při pokusu o jejich změny ale bylo hned zle. Těžko ale soudit příčiny, bylo tu zkrátka příliš mnoho faktorů ve hře - čerstvý Mac OS 9.1, který odmítl instalaci aktuálních driverů pro ATI (a ty v počítači byly nutně instalovány univerzálně, bez karty), nepříliš jasná verze OpenGL, nemožnost ověřit aktuálnost driverů pro GeForce - to jsou všechno detaily, které jsou zkrátka cenou za rychlost, s jakou se nové technologie u nás objevily. V té souvislosti je pikantní slyšet jeden z důvodů, který prý otevřel kartě GeForce dveře k Macům - tím má být právě kvalita týmu, který má u nVidia drivery na starosti - bude třeba trochu přidat.

Pocit z vysokého výkonu ale všechy chmury odehnal. Pokud zanedbáme problematická nastavení, ukazuje se zajímavý detail - Radon je nejsilnější, když od něj hodně chcete, čím víc, tím líp. Čekal jsem, kdy se začne v náročných scénách Unreal "trhat" - ale nedočkal jsem se ani v 1024 x 768 při maximálním nastavení detailů postav i textur. Pocit plynulosti se jednoduše po zvýšení bitové hloubky barvy, rozlišení i stupně detailů vůbec nemění. Obě karty sice nabízejí vysoký výkon, ale Radeon si, zdá se, nechá líbit více, je pružnější. To bylo velmi zřetelné u simulátoru 4 x 4, který si náročnější módy s GeForce vůbec nenechal vnutit (a naopak, v nižších rozlišeních je GeForce obecně viditelně o něco rychlejší). Znovu ale musíme zmínit rané fáze driverů této na Macu nové karty - za nějaký měsíc může (a mělo by, vzhledem k pověsti značky) být všechno úplně naopak.

Dojem plynulého pohybu je nakonec v souladu s číselnými hodnotami, které jsme citovali ve výše uvedeném článku, kde i zmiňujeme důvod honby za snímkovými frekvencemi - jde právě o odstranění "zasekávání" v dějově vypjatých okamžicích při interakci více postav.

Má si proto fanoušek her a výkonných karet pro ATI RADEON 32MB DDR AGP (s uvažovanou cenou cca 13.999 Kč bez DPH) běžet, nebo ne? Před časem jsem vyjádřil menší zklamání po testu karty Voodoo 5, z Radeonu mám ale pocit dobrý. Velkou a nezanedbatelnou výhodou je, že je v maloobchodním prodeji, nVidia totiž své karty (jakožto výrobce čipů) samostatně prodávat zatím nehodlá. S HW podporou přehrávání QuickTime, výstupem pro digitální LCD panely a S-Video výstupem (redukce pro kompozit je součástí dodávky) je Radeon, pokud vyšší výkon skutečně využijete, velmi atraktivní volbou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Pruchodnost sbernice

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.02.2001, 09:29
Odpovědí: 0

Jen bych rad zminil sve zkusenosti s vlivem sbernice na vykon. Momentalne delam nejake testy a jeden z nich je na Quakeovi. Zkousel jsem to na nekolika strojich, od stare PM7300 s novym procesorem (G3/400 MHz) a kartou Proformance III, az po dvouprocesorovou G4/500 MHz a kartou ATI Rage 128 Pro. Prestoze 7300 ma vyrazne pomalejsi procesor a pouze polovicni takt sbernice (navic karta je PCI, kdezto v G4 je AGP), za urcitych podminek dosahuje vyssiho vykonu, nez G4! Jde o to, jake je rozliseni a kvalita renderingu. Pokud je nizke rozliseni a kvalita, karta obraz spocita rychle a ceka na vypocitanou 3D scenu od procesoru - zde se projevi vykon a propustnost sbernice a procesoru. Naopak pri vysokych rozlisenich a kvalite klasa vykon vydeokaret natolik, ze sbernice prestava byt uzkym hrdlem a vysledny vykon opravdu visi pouze na karte.(j¨‹#

Odpovědět na příspěvek

Vliv sbernice

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.02.2001, 10:22
Odpovědí: 0

Jen pridam malou poznamku k vlivu sbernice na vykon. Momentelne delam nejake testy vykonu a prosly jim stroje od akcelerovane PM 7300 (na G3/400) az po dvouprocesorovou G4/500. Prvni ma sbernici 50 MHz a grafickou kartu ProFormance III v PCI slotu. G4 ma sbernici na 100 MHz a grafickou kartu ATI Rage 128 Pro v AGP 2x. Jeden z testu je kasicky test za pouziti Quake III. Za urcitych okolnosti je ale staricka 7300 rychlejsi, nez dvouprocesorova G4! Zalezi totiz na tom, jake rozliseni a kvalita obrazu jsou nastaveny. Pri nizkem rozliseni a kvalite je karta s renderingem hotova rychle a tak ceka na dalsi vypoctenou 3D scenu od procesoru - zde zalezi na rychlosti procesoru a propustnosti sbernice. Naopak pri vysokem rozliseni a kvalite vsak vykon karet klesa natolik, ze sbernice jiz neni uzkym hrdlem a v plne mire se projevi vykon karty.


Take jsem zkousel programek ThroughPut na mereni propustnosti a narazil jsem na dalsi zajimavou vec. Nasledujici vysledky byly dosazeny na stejnem stroji:

- MacOS 8.6: CPU (41,2), FPU (81,6), CopyBits (88,4)

- MacOS 8.6 bez doplnku: CPU (41,2), FPU (81,7), CopyBits (78,9)

- MacOS 9.0.4: CPU (40,4), FPU (79,3), CopyBits (68,4)

Zvlast CopyBits se vyrazne lisi a system 9.0.4 se vyrazne podili na snizeni vykonu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Vliv sbernice

Autor: Petr Spurný Muž

Založeno: 23.04.2001, 19:19

Mám PC a hraji hodně her. Můžu říct, že nikdy nepoužívám low detail, ale když jsem koukal na tetovací programy, tak se výkon SKORO neměnil. Záleží dosti na grafické kartě. Výpočet scény procerem je defakto stejný u LOW i HIGH DETAIL. U macintosche (neo jak se to píše) bude nižší průchodnost právě příčinou naměřené anomálie. U starších GK se s procesorem a datovou průchodností tolik nepočítalo, jako dnes.
Toť vše.

Odpovědět na příspěvek

Poznamka k cene

Autor: R.Benda Muž

Založeno: 15.02.2001, 09:53
Odpovědí: 0

Chcem iba poznamenat, ze ATI RADEON 32MB DDR, AGP stoji pre PC 5550,- Kc bez DPH, 64 MB DDR s TV Out je za 6690,- Kc bez DPH. Podotykam, ze su to ceny kariet pre PC, ale myslim, ze pre MAC to bude to iste. Preto sa mi cena uvadzana v clanku zda znacne prestrelena.

Odpovědět na příspěvek

RE: Poznamka k cene

Autor: Miloš Bártů Muž

Založeno: 02.08.2001, 18:06

Ono bojužel všechny karty pro Maca se prodavaji jako boxovany retial, jejich cena je obecne vyšší a nikdo z oficálních distributorů ji do čr nedováží... přičteme li počet prodanych ks , cena je umerna. Bohuzel.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Jen bych rad zminil sve zkusenosti s vlivem sbernice na vykon. Momentalne delam nejake testy a jeden z nich je na Quakeovi. Zkousel jsem to na nekolika strojich, od stare PM7300 s novym procesorem (G3/400 MHz) a kartou Proformance III, az po dvouprocesorovou G4/500 MHz a kartou ATI Rage 128 Pro. Prestoze 7300 ma vyrazne pomalejsi procesor a pouze polovicni takt sbernice (navic karta je PCI, kdezto v G4 je AGP), za urcitych podminek dosahuje vyssiho vykonu, nez G4! Jde o to, jake je rozliseni a kvalita renderingu. Pokud je nizke rozliseni a kvalita, karta obraz spocita rychle a ceka na vypocitanou 3D scenu od procesoru - zde se projevi vykon a propustnost sbernice a procesoru. Naopak pri vysokych rozlisenich a kvalite klasa vykon vydeokaret natolik, ze sbernice prestava byt uzkym hrdlem a vysledny vykon opravdu visi pouze na karte.(j¨‹#


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: