PowerBook G4 možná není tak rychlý! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

PowerBook G4 možná není tak rychlý!

PowerBook G4 Titanium

9. února 2001, 00.00 | Na zahraničních serverech se objevily první, mírně skeptické, výsledky výkonnostních testů. Ne vždy se totiž Titanium chová dle očekávání!

Vzhledem k tomu, že nový PowerBook G4 Titanium si stále ještě nenašel cestu do Čech a přitom se na něj všichni těší, rozhodli jsme se využít zahraničních informačních zdrojů k doplnění aktuálních informací. Samozřejmě doplníme i to něco osobních zkušeností z MacWolrdExpa, na kterém jsme si s Titaniem mohli cca hodinku hrát.

PowerBook G4 láká potenciální kupce kombinací výkonu a elegance. O vzhledu notebooku jsme toho již napsali poměrně hodně a nic se na tom nemění. Titanium sice není typickým produktem v původním stylu Apple, ale všem se prostě líbí.
Co se týče výkonu, zde je zatím takový drobný zádrhel. Lidí, co mělo možnost s Titaniem reálně pracovat, po světě příliš neběhá a na sériovou výrobu se zatím čeká. Specifikace pochopitelně vypadá impozantně, a proto jsou očekávání vysoká. Využijme tedy prvních výsledků rychlostních testů zveřejněných na MacWorldu a podívejme se tak trochu pod kůži nového notebooku.

První testy, kterým byl počítač podroben, byly pochopitelně zaměřeny na výkon procesoru. Pro srovnání byl použit původní PowerBook G3 na 500Mhz a stolní G4ka na 533Mhz. Při porovnání čistě výpočetního výkonu procesoru je nárůst proti původnímu notebooku cca 12 %. To je překvapivě málo, zejména pokud si uvědomíme, že výkon stolního počítače byl o dalších 22 % vyšší. Naštěstí praktické aplikační testy ukázaly, že zejména při využití technologie AltiVec je reálný nárůst výkonu vyšší. Například při testech ve Photoshopu 20 - 90 % nárůst výkonu dle charakteru testu. To je již určitě důvod k obměně "vozového parku". Navíc při práci právě s Photoshopem byl PowerBook G4 poměrně rovnocenným soupeřem i stolnímu počítači, na který ztrácel většinou tak 10 %.

Asi jedním z nejslabších míst nového notebooku bude dle všeho grafická karta. Stále stejná ATI Rage Mobility opravdu není žádná novinka a z dnešního pohledu se nejedná asi o žádného sprintera. Je pravda, že v PC světě je tato karta v přenosných počítačích stále hojně využívána, ale pro Macisty je zachování grafického subsystému rozhodně zklamáním. Pokud jste tedy toužili zahrát si na velkém displeji třeba Quake III, tak budete spíš zklamáni.

Ze všech doposud zveřejněných rychlostních testů vyplývá jedno základní poznání. PowerBook G4 je velmi výkonný, pokud je používán s aplikacemi schopnými využít Velocity Engine. U těch je nárůst výkonu ve srovnání s původními notebooky opravdu razantní, či chcete-li impozantní. Jakmile však dojde na ostatní aplikace, je vše jinak. Například podle MacWorldu ve srovnání s iMacem na 350Mhz byl průměrný nárůst výkonu pouze 37 % je ani ne polovina ve srovnání se stolní G4kou na 500 Mhz. Důvody jsou jasné. V notebooku jsou pomalejší sběrnice, paměti, hard-disk i grafická karta. Ve srovnáním se staršími notebooky je po výkonové stránce zásadní právě pouze přechod z procesoru G3 na G4, takže zázraky se prostě konat nemohou.

A na závěr jedna perlička. Při standardně nainstalovaném čistém operačním systému MacOS 9.1 je start nové G4 o několik sekund pomalejší než start staršího notebooku s procesorem G3. Jde samozřejmě o test velice hypotetický, protože startup čas je velice proměnlivý, ale přesto tento výsledek dokresluje prozatímní celkový dojem.

Na druhou stranu není nic ztraceno. Všechny testované notebooky jsou předprodukční vzorky, takže se může ledacos změnit. Stejně tak zůstává velkým tajemstvím, jak se budou nové počítače chovat s MacOS X, pro který mají být optimalizovány. Holt budeme muset ještě chvíli s hodnocením počkat, v každém případě však doporučujeme při nákupu střídmé uvažování, české ceny jsou vražedné!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zvláštní měřítka pro rychlost

Autor: Filip Blazek Muž

Založeno: 09.02.2001, 12:10
Odpovědí: 0

Chtěl bych poznamenat k článkům, které se zabývají rychlostmi počítačů, můj osobní dojem. Překvapuje mě, že se rychlost každého stroje udává podle výkonu Photoshopu v podstatě bez ohledu na to, k čemu je stroj určen. To není výtka redakci, která tyt o výsledky jen přebrala, ale obecná poznámka. Myslím si, že rychlost procesoru je věc významná, ale stále více aplikací již dospělo do okamžiku, kdy rychlejší procesor už aplikaci nezrychlí. Psaní v textovém editoru jde stejně dobře na počítači s 400 MHz procesorem jako s 733 MHz. Myslím si, že uživatelů, pro které je rozhodující rychlost doostřování ve Photoshopu, zase tolik není. Navíc počítače jako iMac nebo iBook nejsou svou pidi obrazovkou určeny pro profesionální zpracovávání velkých souborů ve Photoshopu. Považuji za daleko důležitější soustředit se na stabilitu, uživatelský komfort a kompatibilitu, která podle mě o skutečné rychlosti vypovídá více. Ušetřím-li kupříkladu rychlostí procesoru na úpravě každé fotografie 10 sekund a zpracovávám-li 100 fotografií, je úspora přibližně čtvrt hodiny. A to není moc.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zvláštní měřítka pro rychlost

Autor: claire Muž

Založeno: 14.02.2001, 13:34

- rekneme, ze mam na mem pocitaci bezi soucasne java, mozilla, nn6, opera, ms ie 5 (do vsech nekolik oken), gimp, emacs, nekolik ssh kanalu, mp3 prehravac a par jinych drobnosti ;) - nepohrdnu zadnym MHz navic ;)

- benchmarky se uvadi casto pro aplikace v plovouci carce, photoshopu a quaku (unrealu), casteji pro vice aplikaci nez jen jednu (tohle prece vite) ... nevim, snad by mely zastupovat 'nejbeznejsi' typy aplikaci, ale urcite maji hlavne demonstrovat vykon ;)

- G4 mi 'da' pri vetsine aplikaci minimalne 1 gigaflop (vetsinou vice az kolem 3), s gigaflopy (a vice) se operuje predevsim u superpocitacu, ne tak bezne u desktopu, vetsine pc se o podobnem vykonu muze zdat ...

- samozrejme, ze pocitac neni jen o cpu, ze 'stejny' vyznam ma i mb, sbernice, pamet, disk, spravne zvolena aplikace apod ... i kdybych nemel nejakou aplikaci nikdy pouzit, zajima me, jak si ktery 'stroj' v ni stoji, malokdo si muze dovolit mit specialni pracovni stanici na jedinou aplikaci, vetsina 'musi' na svych strojich zvladat podstatne vice ;)

- btw pro nekoho, kdo je treba v praci 10, 12 a vice hodin denne (jednak musi, jednak ho to bavi) je kolikrat i usetrenych 15 minut velmi cennych ;)

- a ad iMac, podle mne je pro web publishing naprosto dostacujici (pro dtp apod je obrazovka opravdu mala)

Odpovědět na příspěvek

RE: Zvláštní měřítka pro rychlost

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.02.2001, 11:34

Ono to neni o tomto vykonu. Kdyz ale budu pocitat prikladne vykon v Photoshopu, tak celkove se vykon bude jevit napriklad o tech 10 s rychlejsi, nez jiny stroj. Jenze to je souhrn cinnosti. V nekterych operacich je vsak vykon az 6x vyssi !!! Takze zalezi na tom, co budete delat. A celkove nemusite usetrit danych 15 minut, ale treba hodinu. Prikladne otaceni je s AltiVecem rychlejsi asi o 50 %, Gaussovo rozostreni asi o 65 %, doostreni asi o 50 %, vyhlazeni o 75 %, zmena velikosti az o 85 % !!! Naopak nektere veci jsou stejne rychle s AltiVecem jako bez nej, nebot ho nedokazi vyuzit.
Druhou veci je prace s programem. A to od prace s mysi, kde je MacOS asi o tretinu presnejsi, nez WinNT a dvojnasobne presny, nez Win98 (s tim souvisi i rychlost prace), az po generovani PostScriptu.ČĘĚ

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zvláštní měřítka pro rychlost

Autor: Milan Ovecka Muž

Založeno: 16.02.2001, 15:25

Lukas odkial si cerpal tie udaje o presnosti prace s mysou ? Boli publikovane nejake testy? Kde?
Nepochybujem o tych udajoch len chcem vediet zdroj.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zvláštní měřítka pro rychlost

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 19.02.2001, 08:37

Z jednoho clanku od Kamila Tresnaka. Vyslo to ve Svete Tisku 10/99, strana 62-66. Ale jinak je to z jedne studie od Pfeiffer Consulting (www.pfeifferconsulting.c
om), ale je dost draha. Ale jsou i jine studie, treba ohledne cenovych nakladu. Take moc zajimave :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Zvláštní měřítka pro rychlost

Autor: Milan Ovecka Muž

Založeno: 23.02.2001, 15:31

Vdaka za odpoved, o tych inych studiach viem. Cital som o produktivite a nakladoch na prevadzku.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: