O kolik je rychlejší Titanium 500MHz než 400 MHz? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

O kolik je rychlejší Titanium 500MHz než 400 MHz?

titanium_cover

20. února 2001, 00.00 | Do debaty o výkonu Titania přibývá další hlas – tentokrát Andrew Gore na serveru Macworld porovnal, a to se zajímavým výsledkem, dvě Titania, běžící na 400 a 500 MHz.

Titanium táhne, články popisující buď jeho výkonové parametry, nebo praktické zkušenosti šťastných majitelů, jsou k nalezení na mnoha serverech, a to zdaleka nejen na těch Mac-only.

Zajímavý seriál, plný osobních poznatků a zkušeností, píše pro Macworld Andrew Gore. V (údajně) předposledním díle se v pátek věnoval srovnání dvou verzí Titania - počítačů s procesorem na frekvenci 400MHz a 500MHz. Těm kdo mají možnost (zejména vhodné připojení či dostatek času), doporučuji přirozeně seriál celý.

Východiskem pro celý článek je úvaha – vyplatí se výkonový nárůst, který získáme pořízením PowerBooku G4/500 oproti jeho „slabšímu“ kolegovi? Protiváhou je, jak jinak, cena, resp. cenový rozdíl, který v tomto případě dělá na americkém trhu zhruba 900 USD. Vyjádřeno v technických parametrech, slabší model má (vyjma odlišné frekvence procesoru) oproti silnějšímu 10GB disk (20GB), a 128MB paměti (256MB).

A jak si počítače vedly? Macworld a Andrew Gore porovnávali výkon počítačů v benchmarkové zkoušce Speedmark 2.1, Photoshopu 5.5, ve hře Quake III, dále zkusili kódování skladby do formátu MP3 v aplikaci SoundJam 2.5.2.

Jakkoli je průkaznost jednotlivých testů vždy podrobována neutuchající diskusi, nějaká měřítka zkrátka potřebujeme. Takže – proč zrovna tato sestava?
Speedmark je soubor testů, který se snaží podchytit průměrný výkon počítače v „typických“ operacích, od těch náročných na procesor, až po testy, zatěžující zejména disk.
Úlohy v Photoshopu zahrnují jak operace, využívající „multimediální“ součást procesorů G4, jednotku AltiVec (Gaussovské rozostření), tak i operace, náročné na prostý výpočetní výkon (převod RGB-CMYK).
Quake III má přirozeně prověřit zejména výkon grafické karty, a kódování v SoundJamu je zase opět jasným příkladem aplikace, využívající AltiVec.

Andrew Gore mluví ve svém článku o překvapivých výsledcích (které se chystají někdy příště osvětlit), myslím ale, že pro opravdu pozorné čtenáře MůjMaca zase o tak velká překvapení nepůjde – většina výsledků je celkem logických. Ještě dodejme, že pro porovnání zahrnuli autoři do testu i bývalou vlajkovou loď, PowerBook G3/500 (a stolní model G4/533, který ale celkem pochopitelně všechny kolegy potřel).

V obecné zkoušce Speedmark předběhl T/500 slabší model o něco více, než o 10% - což je asi očekávaný výsledek. Prakticky přesně se přitom výkonově shodl s PB G3/500, o čemž píšeme o kousek níže.

V testech Photoshopu, náročných na AltiVec, obě Titania dosáhla skoro stejných výsledků, přičemž PB G3 jasně zaostal. Můj názor – aby AltiVec mohl využít vyšší rychlosti procesoru, potřeboval by rychlejší sběrnici a paměti (v Titaniu je zatím 100MHz sběrnice i paměti). Rychlejší sběrnice a paměti nakonec prospějí i výpočetnímu výkonu procesoru, jak prokázal citelně zvýšený výkon G4/533, kterou jsme měli možnost vyzkoušet.

Testy Photoshopu na výkon procesoru zvládl podle očekávání T/500 rychleji, než T/400. Na první pohled je ale celkem zajímavé, že i zde se mu zhruba vyrovnal i PB G3/500. To vše ukazuje na zásadní podíl AltiVecu na vysokém výkonu počítačů G4, bez jeho zapojení často vykazují G3 i G4 poměrně dost podobný výkon.

Testy v Quake III dopadly skoro identicky – rozdíl ve výkonu T/400 a T/500 byl téměř bezvýznamný, jen 2 snímky za vteřinu, moc nezaostal ani PB G3/500. Přirozeně – ve strojích je stejná grafika, ATI RAGE Mobility.

Andrew Gore si na závěr všímá toho, že pokud si zákazník v USA objedná slabší model s větším diskem a oněch chybějících 128MB paměti dokoupí v on-line obchodě Apple (nebo ještě výrazně levněji u některého z PC prodejců), získá počítač v mnoha praktických aplikacích „téměř“ shodný s T/500, ovšem ušetří přes 600 USD.

Nákup Titania na 400 MHz mu tak vychází jako rozumnější, a i když my si zatím na přesné tuzemské výpočty musíme chvilku počkat, výsledné doporučení bude asi velmi podobné.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

arogance?

Autor: claire Muž

Založeno: 20.02.2001, 10:05
Odpovědí: 0

Nikoho, kdo alespon trochu zna g3 a g4 procesory, vysledky neprekvapi. Me spise prijde trochu arogantni, ze obe 'titania' jsou vybaveny IMHO neadekvatni sbernici a grafickou kartou, imho urcite by si zaslouzila lepsi. Jakoby Apple posledni dobou zustavalo vzdy kdesi v polovine cesty. A tak mi opravdu 'nej nej' masinkou stale prijde iMac (dvd se) ... Snad OS X bude dotazenejsi, nez posledni produkty Apple ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: arogance?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 20.02.2001, 10:52

Jo, muze to zarazit. Na druhou stranu - vite o nejake lepsi grafice pro notebooky? Ted ma byt Radeon (ale to je horka novinka a tezko mohl byt zaimplementovany do booka) a pak ma byt neco od nVidie. Jenze ta zatim pro Macy uvolnila jen GeForce2MX a ne sve nejsilnejsi, navic nejsou dodelane poradne drivery. At to tak sleduji, tak vsichni maji bud ATI Rage Mobility (a dost casto i nejdrazsi notebooky maji stary M1), nebo Savage S3. A jeste k te sbernici - take nevim o notebooku, ktery by mel rychlejsi, nez 100 MHz. To samozrejme neni omluva pro notebook, ktery ne nejvykonnejsi na svete. Ale je tady jeste jina vec - typ pouzite G4ky. Predpokladam, ze to asi bude 7410, mozna nejaka upravena verze. A je otazka, jestli ta umi pracovat se sbernici 133 MHz. Co jsem koukal do specifikaci, tak 7450 to asi nebude - ma vyrazne vyssi spotrebu.
Kdyz to shrnu - za video Apple nemuze, nebot v dobe vidani nebylo nic rychlejsiho (nebo o tom nevim ;-) ). A proc je sbernice na 100 MHz je otazka, jestli je to veci procesoru, nebo z duvodu spotreby apod.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: