Novinky z Cupertina - nové iMacy, Mac mini po tuningu a plánovaná akce na 12. září - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Novinky z Cupertina - nové iMacy, Mac mini po tuningu a plánovaná akce na 12. září

8. září 2006, 00.00 | Poslední dny opět rozvířily dění kolem kalifornské společnosti a my vám přinášíme bližší informace o nových iMacích, zrychlených mini Macích a především spekulace o tom, co nám firma Apple nadělí 12. září.

Přerostlý iMac

Nová řada iMaců se může pochlubit především dvěma novinkami, které jsou oproti předchozím modelům nejvýraznější - novým displejem s úhlopříčkou 24" a 64bitovými procesory Merom, neboli Intel Core 2 Duo. V nabídce je nyní i low-end model určený pro školství za cenu 999 USD.

Nové iMacy by dle specifikací na stránkách apple.com měly nabídnout nárůst výkonu až o 50% oproti iMacům s 32bitovými procesory Intel Core Duo. Nové iMacy mají i nové LCD panely, které se liší svítivostí i úhly pohledu - konkrétně 24" displej nabízí o 40% větší svítivost LCD než 20" varianta. Aktuální řada iMaců se nyní skládá ze čtyř strojů, z nichž nejlevnější je "education" verze za 999 USD. Ta má v základu pouze 512 MB RAM (maximálně 2GB), procesor 1.83GHz Intel Core 2 Duo, 160 GB disk, Combo mechaniku a integrovanou grafickou kartu se sdílenou pamětí Intel GMA 950 s 64 MB DDR2 SDRAM (tuto grafickou kartu má i Mac mini). V této konfiguraci není rozhraní Bluetooth (pouze AirPort) a neobsahuje ani dálkový ovladač (možno dokoupit za cenu 29 USD).

Ostatní tři stroje mají 1 GB RAM (2x512 MB) s možností rozšíření na 3GB, SuperDrive mechaniku, 250 GB disk, AirPort, Bluetooth a standardní rozhraní v podobě FireWire a USB. 17" verze má procesor 2.0GHz Intel Core 2 Duo zatímco 20" a 24" iMac je osazen 2.16GHz Intel Core 2 Duo. Největší iMac (24") má grafickou kartu NVIDIA GeForce 7300GT s 128MB GDDR3 SDRAM s možností upgradu na NVIDIA 7600 GT s 256MB VRAM. Rozlišení displeje 24" iMaca je 1920 x 1200 bodů a majitelé získají navíc oproti slabším verzím i FireWire 800. 20" a 24" iMac je při nákupu možné vylepšit výkonnějším procesorem 2.33GHz Core 2 Duo a větším pevným diskem 500 GB.

iMacy disponují všemi atributy, na které jsme si zvykly u předchozích modelů, jako je klávesnice, myš (mighty mouse), iSight kamera, dálkové ovládání (netýká se education modelu), Front Row, Photo Booth, iLife a podobně. Cena za nejslabší sedmnáctku činí 999 USD, zatímco 17" s 2.0GHz procesorem je za 1199 USD, 20" lze pořídit již od 1499 USD a luxusní 24" model je k mání za 1999 USD. V USA jsou k dostání okamžitě.

Nově uvedené stroje jsou příjemný zpestřením nabídky - jedná se především o nejlevnější model s 17" displejem, jehož cena začíná na 999 USD a je určen primárně pro školství. Přesto může fungovat jako vstupní model pro řadu uživatelů a i když má integrovanou grafickou kartu, jedná se o řešení, kterému nebude činit spouštět multimediální obsah v podobě HD videa (stejně jako Mac mini, jež obsahuje shodnou grafickou kartu).

Hlavním překvapením je neoddiskutovatelně 24" iMac, který cílí na přesně opačné spektrum uživatelů - ti, kdo baží po výkonu a pořádném displeji by měli být uspokojeni. Tato cílovka se rekrutuje spíše z náruživých hráčů (včetně těch na Windows platformě, které si své hry mohou užít pomocí Boot Campu), profesionálové, které raději sáhnou po iMacu než Mac Pro a samozřejmě majetnější milovníci značky Apple, kteří mohou iMac implementovat do svého obýváku a užívat si Front Row naplno. iMac se vzhledově od televize již příliš neliší a uživatelé tak na něj mohou kladně reagovat jako na řešení domácího zábavního centra s velkou obrazovkou.

Mac mini - v kurzu jsou dvoujádrové procesory

Mac mini se dočkal tichého updatu, který se týká procesorů - verze, jež obsahovalo 1.5 GHz Intel Core Solo (slabší verze) má nyní 1.66 GHz Core Duo a tudíž již není v nabídce Apple počítač s jednojádrovým procesorem. Silnější verze, jež měla 1.66 GHz Intel Core Duo procesor se nyní může chlubit 1.83 GHz Intel Core Duo srdcem. Ostatní parametry (slabší model má stále Combo mechaniku a nikoliv Superdrive) jsou zachovány včetně ceny.

Apple Expo a plánovaná show Applu na 12. září

Pařížské Apple Expo začíná v úterý příští týden a jak asi víte, žádná keynote se na této akci konat nebude. O to nečekaněji působí plánovaná show Applu na stejný den, ale na druhý konec zeměkoule. V San Francisku má společnost Apple v plánu uvést nový produkt či službu a na tuto akci zve americká média. Tento počin je samozřejmě hodně neočekávaný a když už má Apple v Evropě akci jako Apple Expo (tedy největší Apple akci v Evropě), očekávalo by se, že tato show proběhne v Paříži a nikoliv v San Francisku. Proč tomu tak je, se můžeme dohadovat - buď je Apple "naštvaný" na Francii kvůli novému zákonu o ochraně práv hudebních souborů týkající se iTunes Music Store a natruc si akci udělá někde jinde, nebo se ohlášený produkt/služba týká pouze USA a pak nemá velký smysl představovat ji primárně evropským novinářům. Ať už je rozhodnutí Applu jakékoliv, načasování se jeví jako lehce kontraproduktivní. Zvláště pro novináře, kteří se na Apple Expo chystali a stejně tak pro evropské fanoušky a návštěvníky se jedná o určité "otočení zády" oblíbené firmy.

A co Apple představí? Nejvíce se spekuluje o uvedení "nového" iTunes Music Store s orientací na filmy. Došlo by tím pádem k nové nabídce obsahu, změně jména (Music v názvu je vzhledem k rozsahu služeb již lehce zavádějící) a hlubšího zapojení Applu do filmového byznysu a další směrování do online prodeje obsahu. Tuto domněnku svým způsobem potvrzuje i uvedení nového 24" iMaca, který by se mohl stát týmž zařízením jakým byl iPod při představení iTunes Music Store. Zatímco iPod je stále primárně řešením pro hudby, 24" iMac se jeví jako hlavní zařízení pro přehrávaní filmů z iTunes Music Store a jeho velikost, možnost pořízení držáku na stěnu (to samozřejmě umožňují i ostatní iMacy) a Front Row z něj mohou činit ten klíčový produkt pro nové iTunes. Zvláště, pokud by nový obsah na iTunes byl pouze Mac-kompatibilní a Apple by se snažil udělat stejný krok jako s iPodem. Zde samozřejmě závisí na exkluzivitě obsahu oproti konkurenci.

Apple by se tak de facto stal poskytovatelem IPTV, respektive Video on Demand, a důvod, proč není integrovaný TV tuner v Macích by se jevil jako logický. Za pár let se Apple tímto způsobem může přetransformovat ve společnost zcela jiného zaměření, která bude primárně dodávat obsah a k němu zařízení sloužící pro jeho přehrávání (iPod, iMac) a Front Row tak může být tou klíčovou aplikací, která bude "spotřební" uživatele zajímat nejvíce. A stejně jako si dnes kupují Set-Top Box pro digitální televizi, tak si koupí iMac pro možnost nákupu hudby, filmů, podcastů a v budoucnu třeba her na iTunes Store. Jaký je váš názor na toto směrování Applu? Co odhadujete vy, že Apple v úterý uvede? Myslíte, že se spíše dočkáme mobilního telefonu, iPodu s dotykovým displejem nebo tablet Mac určený pro přehrávání filmů?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Hola hola, tady San Francisco (sf)

Autor: davidm Muž

Založeno: 08.09.2006, 00:36
Odpovědí: 0

pariz: Hola hola, tady Pariz, jak velky je ten iPhone?
sf: Hola Hola, asi taaaakhle maly, hola, hola.
pariz: Dekuji, hola hola.

:)

Odpovědět na příspěvek

RE: Hola hola, tady San Francisco (sf)

Autor: Petra z kusu svetra Muž

Založeno: 08.09.2006, 13:54

Hola, hola, zavolaj mi iPhonom a budem celá vzrušená a holá!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hola hola, tady San Francisco (sf)

Autor: spage Muž

Založeno: 11.09.2006, 16:45

tak pak nezapomen poslat fotku

Odpovědět na příspěvek

Hola hola, tady San Francisco (sf)

Autor: davidm Muž

Založeno: 08.09.2006, 00:38
Odpovědí: 0

pariz: Hola hola, tady Pariz, jak velky je ten iPhone?
sf: Hola Hola, asi taaaakhle maly, hola, hola.
pariz: Dekuji, hola hola.

:)

Odpovědět na příspěvek

RE: Hola hola, tady San Francisco (sf)

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 08.09.2006, 07:03

Tak to je začátečnická chyba. Opravte se, pane docente!

"Hola hola, TAM Paříž!"

:-))

Odpovědět na příspěvek

Mozna mechtle s Googlem

Autor: kyslik Muž

Založeno: 08.09.2006, 09:39
Odpovědí: 0

A co nejaka bomba ve spolupraci s Googlem? Neco jako prodej nekolika K Jablek do hal Googlu?
Nebylo by to nic proti Evrope a zaroven dobry signal pro vsechny potencialni zakazniky - kteri pak vemou Pariz utokem a budou nakupovat ve velkem :-}} ...

Odpovědět na příspěvek

tablet mac

Autor: Jancak Muž

Založeno: 08.09.2006, 12:57
Odpovědí: 0

tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac tablet mac
Cekam na nej leta. By by skvely na cesty, praci v kresle, kresleni, pri foceni, no proste vsude, kde bych byl. Ale on zase nebude. Apple na tenhle segment kasle. Ostatne tabletpc neni taky zrovna trhak. Ale na druhou stranu by to Apple mohl zvladnout jako s iPodem.

Odpovědět na příspěvek

Cena v CZ =(

Autor: Clips Muž

Založeno: 08.09.2006, 22:23
Odpovědí: 0

Tak to je hezká cena za iMac s 2.0GHz procesorem za 1199 USD. Jen by mě zajimalo, za kolik ho budou prodávat v CZ. Určitě zase přes 40.000Kč=(((

Odpovědět na příspěvek

RE: Cena v CZ =(

Autor: Jedle Muž

Založeno: 09.09.2006, 00:27

To urcite ne. Za 40 ne. Nejmin za 60 000.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cena v CZ =(

Autor: Clips Muž

Založeno: 09.09.2006, 22:41

Ani bych se nedivil =)))

Odpovědět na příspěvek

RE: Cena v CZ =(

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 10.09.2006, 07:04

29.170,- Kč bez DPH s jednoletou zárukou, 31.270,- Kč s dvouletou zarukou - Duhovy servis. Takze nevim, o co ti jde.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cena v CZ =(

Autor: spage Muž

Založeno: 11.09.2006, 16:38

to je dobra cena, jenom skoda toho debilniho dph, ale kdyz si ho nekdo poridi dop prace, taky by to mylsim nemel byt problem

Odpovědět na příspěvek

iTFS

Autor: luc Muž

Založeno: 08.09.2006, 23:39
Odpovědí: 0

ja to vidim na druhej obchod iTunes Film Store páč Music v názvu už jaksi neodpovida

Ale určitě to bude něco okolo videa

Odpovědět na příspěvek

iTMS

Autor: Petr Klus Muž

Založeno: 09.09.2006, 00:33
Odpovědí: 0

.. a co takhle kdyby se to jmenovalo iTunes Media store? ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: iTMS

Autor: luc Muž

Založeno: 09.09.2006, 12:54

To asi ne iTunes Music Store je zaběhnutá úspěšná značka a její změna by nebyla dorým řešením z hlediska marketingu.

Odpovědět na příspěvek

mobil asi ne

Autor: bzuk Muž

Založeno: 09.09.2006, 12:44
Odpovědí: 0

iPhone? hm hm hm. To by byl Apple sám proti sobě protože by si vytvořily konkurenci k iPodu, iPhone by určitě zvládal hudbu jako klasickej mp3 přehrávač a to by nebylo pro iPod dobrý, už takhle mu šlapou na paty levný mobiloprehravace.

iPod je kult a to jediny ho drží při (docela úspěšnym) životě ale při uvedení iPhonu ho odstřelí.

Odpovědět na příspěvek

ja chci iPhone !!!

Autor: adam Muž

Založeno: 10.09.2006, 11:51

to ze by byl iphone konkurenci ipodu se da jednoduse osetrit: iphne preci nemusi byt mp3 player !!

1. predpokladal bych, ze iphone by si kupovali nejdriv predevsim macisti, ktery uz ipod uz davno maj, takze by jeho funkce u iPhonu ani nehledali

2. vychazelo by to i z filozofie applu - jeho vyrobky umi to co maji umet a ne to, co umet nemaji, zadne super zbytecne vestavene funkce.

iPod je prehravac, ne radio. iPhone bude telefon, ne iPod.

Multi funkcni nesmysly jsou preci pisickova filozifie ! :)

Odpovědět na příspěvek

RE: ja chci iPhone !!!

Autor: bzuk Muž

Založeno: 10.09.2006, 12:43

Jde o to, že iPod a iPhone žíjící vedle sebe nemají za pár let šanci, trend mobilů jde směrem k multifunkčním zařízenim a pokud by chtěl iPhone přežít musel by v budoucnu nabídnout hudbu. Trh mobilů a přehrávačů není stejný, v době kdy přišel iPod nebyly přehávače tak rozšířené a iPod se pak snadno mohl stát vůdcem, dneska má přehrávač každý a to právě díky iPodu který přehrávače díky své slávě nesmírně zpopularizoval i jiným výrobcům. U iPhonu by byla situace zcela opačná, iPhone by přišel do zaběhnutého trhu jako MOBIL kde by se musel prát s ostřílenými borci kteří už nabídli kde co aby své výrobky zpopularizovali, bylo by sice kolem něho velký haló ale to by rychle opadlo, na nové mobily se totiž stejně rychle zapomíná jako se o nich mluví.

A pokud by chtěl apple iPhone prosadit musel chtě nechtě později nabídnout hudbu a tím jsme opět u konkurence k iPodu

P.S. proč radši apple nenabídne barevný Mac mini takový ženský by po něm šílely protože by byl hrozně roztomilý :-)

Odpovědět na příspěvek

proc apple NEUVEDE iPHONE

Autor: adam Muž

Založeno: 10.09.2006, 12:15
Odpovědí: 0

ted jsem si prochazel diskuze a objevila se tam zajimava zminka, proc apple neuvede iphone...

velkou cast trhu s telefony nasyti sami operatori svymi dotovanymi telefony.

takze jiz pred uvedenim iPhonu by musel mit apple smlouvu s nejakymi major operatory--- coz je podle mne duvod, proc se uvedeni iPhonu porad nekona, presto ze uz se zna tovarna, kde se vyrabi, vsichni ho videli a prosaklo nespocet informaci.

idealni by bylo, kdyby apple koupil nejakeho zkomirajiciho operatora nebo zalozil vlastni gsm sluzbu a prodaval iphone pod vlastnim operatorem !!!

Odpovědět na příspěvek

RE: proc apple NEUVEDE iPHONE

Autor: Mateo Muž

Založeno: 10.09.2006, 18:13

Jako ty chceš říct že iPhone se už vyrábi nebo co ma znamenat /presto ze uz se zna tovarna, kde se vyrabi, vsichni ho videli / jo a ja ho neviděl tak kdyštak mi hod link na fotky. diky

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: proc apple NEUVEDE iPHONE

Autor: krystof Muž

Založeno: 10.09.2006, 21:24

Ahoj, tady posilam odkat na par videii s iPhone http://www.youtube.com/wa
tch?v=ZofsTXcR9TY http://www.youtube.com/wa
tch?v=-5qGn7kIkMA

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: proc apple NEUVEDE iPHONE

Autor: Mateo Muž

Založeno: 10.09.2006, 22:03

:D jo tak to ušlo, to by si mi už rovno mohl poslat http://www.youtube.com/wa
tch?v=BYF3BpbFI9c :D ale když řika že sou fotky tak by sem se mrknu, pokud to neni fama :)

Odpovědět na příspěvek

MBP

Autor: Sydney Muž

Založeno: 10.09.2006, 17:26
Odpovědí: 0

Já jen doufám, že už Apple konečně nacpe Core2Duo do MBP.

Odpovědět na příspěvek

RE: MBP

Autor: Mateo Muž

Založeno: 10.09.2006, 18:06

Já doufam že do MacBooka.9289

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: